Ana Sayfa SÜS BİTKİLERİ ve ÇİÇEKLER
Alacalı Peygamber / Paşa Kılıcı , Saksıda
  • Alacalı Peygamber / Paşa Kılıcı , Saksıda
  • Alacalı Peygamber / Paşa Kılıcı , Saksıda
Alacalı Peygamber / Paşa Kılıcı , Saksıda
Ürün Kodu : Apeygamber45       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
89.99 TL   Kdv Dahil
-
+

Alacalı Peygamber / Paşa Kılıcı , Saksıda

Değerli Bitki Severler,

- GÖNDERİLECEK OLAN ÜRÜN GORSELDEKİLER GİBİ VE EMSALLERİ OLACAKTIR OLDUKÇA SAĞLIKLI VE ORTALAMA BOY 30 CM UZERIDIR.

 

Bitki Hakkında Bilgiler


- Halk arasında paşa kılıcı veya peygamber kılıcı olarak bilinir.

- Bitkinin boyu 2 metre olabildiği gibi bodur boylu olanları da mevcuttur.

- Kuraklığa ve susuzluğa oldukça dayanıklıdırlar. Bakım konusunda fazla isteği olmayanbu bitkiyi evinizin bir köşesinde kendi başına bıraksanız bile öldüremezsiniz.

- Bu mütevazi bitki üzerinde uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucu özellikle karbonmonoksit ve azot monoksit gazları dahil bir çok hava kirleticisini absorbe edebilme özelliğine sahip olduğu belirlenmiştir.

- Sıradan süs bitkisi olarak değil, havasız kapalı ortamların iyi havalandırılmasını sağlamak için ideal bir salon bitkisidir. Kötü kokuları temizlediği gibi yeni mobilyalardan yayılan ve boyama sonucu oluşan kokuları da absorbe edebilir.

- Diğer salon bitkilerine oranla geceleri daha fazla oksijen üreterek bulunduğu ortamın havasının daha temiz olmasını sağlarlar.


Saksı Değişimi


- Sanseveria bitkisinin saksısı ve toprağı yıl boyunca değiştirilebilir. Bitkinin sağlıklı büyümesi ve iyi bir gelişim göstermesi için saksı toprağının her yıl değiştirilmesi önemlidir.

- Aynı saksı içerisinde fazlaca bitki oluşumunda ise saksının bitki bölünmeyecek ise saksı bir boy büyütülmelidir.

- Kullanılacak karışımın iyi drenaj sağlaması için bir miktar pomza taşı veya sünger taşı kullanılmalıdır. Bu şekilde bitkinin rizomları karışım içerisinde iyi gelişir. Bu gelişmesi sonucu saksıda kılıçların sayıları artar ve saksıya sığmaz hale gelirler.

Sulama ve Gübreleme


- Sanseveria bitkisi suyu ve besinleri bünyesinde depolama özelliğine sahip olduğundan çok fazla suyu ihtiyaç duymazlar.

- Sulama yapılmadan önce toprağın kurumasına izin verilmelidir. Nem bakımından özel isteği yoktur.

- Gübreleme işlemine Mart ve Nisan aylarında başlanmalıdır. Bu aylardan sonra ayda bir gübreleme yeterlidir. Kullanılacak olan gübre oranları eşit olmalıdır. Çok az gübrelemeye ihtiyaç duyan bir bitkidir.

 

Işıklandırma ve Havalandırma


- Doğrudan güneş ışığında kalabildiği gibi gölge alanlarda da gelişimine devam edebilir. Ancak gölge alanlarda yeterince gelişme göstermezler.

- Yaz aylarında yüksek sıcaklıklara dayanıklıdırlar. Kış aylarında ise 10 ile -13 C’den daha aşağıdaki sıcaklıklarda bitki olumsuz etkilenir.


Budama ve Çoğaltma


- Sanseveria bitkisinin çoğaltılmasının en kolay ve en basit yöntemi olan, bitki saksıda gelişimini tamamlamış, kökleri saksıyı doldurmuş ve saksı içerisinde yeterince yeni bitkiler oluşmuş ise ayırma ile yapılır.

- Bitkimiz ikinci yılını tamamladıktan sonra ilkbahar ayında yapılması en idealidir. Bu sayede bitki saksı içerisinde gelişimini ve büyümesini rahat sağlar.

- Bitkinin çoğaltılmasının başka bir yöntemi ise yaprak çelikleri ile yapılmasıdır. Bu
yöntem ile en iyi sonuç kenarları sarı renkli olan türlerde sağlanmaktadır. Gelişimini tamamlamış olan bitkimizin yaprakları kuru ve bozuk olan kısımları ile köklenmeyen tepe kısmı ayıklanır. Bir tahta üzerine yatırılarak keskin bir bıçak ile bıçağı tek yönde hareket ettirerek 5 – 6 cm uzunluğunda parçalara ayrılır. Kesilen parçalar 3,5 cm’ den küçük olmamalıdır. Eğer bıçak keskin kullanılmaz ise bitki tek seferde kesilmez ve su kaybı meydana gelir. Bu durumda köklenme oranında başarı oldukça azalır. Bu işlem sırasında yaprağın yönüne dikkat edilir. Başka bir yerde bu ayrılan parçaların dikilmesi için ayrı saksılar hazırlanır. Derin saksılarda köklenme daha iyi olur. Kesilen parçaların alt tarafları aşağıya gelecek şekilde saksılara 1 – 2 cm derinliğinde dikilir. Köklenme yavaş olduğundan bitki ancak 1 – 2 ay içerisinde köklenir. Dikilmiş olan saksıların üzerleri kapatılmalı, ancak havalandırma için küçük delikler bırakılmalıdır.

 

Hastalık ve Zararlılar


Aşırı sulamadan dolayı kök çürümeleri oluşmaktadır. Bu durumlarda sulamaya ara verilmelidir.

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.