Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Eylül 2020

Harnup (Keçiboynuzu) Ağacı

Baklagiller familyasından; Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz havzasında yetişen 6-10 metre boyunda, kışın yaprak dökmeyen bir ağaç ve onun meyvesidir. Çiçekleri yeşilimtıraktır. Meyvesi 10-20 cm boyunda, yassı, etli, açılmayan ve koyu renklidir.Eylül ve ekim ayı gibi olgunlaşan yemişler kendiliğinden ağaçtan dökülebilir.

Harnup ağacı ilk 15 yıl hiç meyve vermeyen bir ağaçtır. Yetişkin bir ağaç 1000 kiloya kadar meyve verebilmektedir.

Edinilen keçiboynuzları rutubetsiz ortamda muhafaza edilmeli özellikle uzun süre bekletildi ise bir keçiboynuzu tüketmeden evvel üç dört yerinden kırılmak suretiyle kurtlanıp kurtlanmadığı kontrol edilmelidir. Keçiboynuzu bol su ile yıkandıktan sonra doğrudan tüketilebileceği gibi, halk arasında harnup denilen pekmezi yapılarak, hatta öğütülüp toz haline getirilerek de tüketilebilir. Keçiboynuzunu doğrudan tüketirken içerisinde ondan fazla ve çok sert çekirdekleri olduğundan dikkatli tüketilmelidir.

Dünyada pekçok ülkede gerek sanayii hammaddesi gerekse de bireysel tüketim amacıyla talep edilen keçiboynuzu yurdumuzda gereken değeri görmemekte, yetiştirici sayısı her geçen gün azalmakta doğal yoldan yetişen ağaçlar bakımsız kalmakta ve verimleri gittikçe azalmaktadır

Bu yazının devamı ve paylaşımlarınız için lütfen forum sayfalarını ziyaret ediniz..


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Kemal dedi ki:

    Keçiboynuzu fidanı nerden alabilirim?

Yorum Yaz