Ana Sayfa MEYVE FİDANLARI Şeftali Çeşitleri
3 Yaş Aşılı, Paraguaya Yassı Şeftali Fidanı, Torbada
 • 3 Yaş Aşılı, Paraguaya Yassı Şeftali Fidanı, Torbada
 • 3 Yaş Aşılı, Paraguaya Yassı Şeftali Fidanı, Torbada
3 Yaş Aşılı, Paraguaya Yassı Şeftali Fidanı, Torbada
Ürün Kodu : BRKFDNCLK0001       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
169.99 TL   Kdv Dahil
-
+

3 Yaş Aşılı, Paraguaya Yassı Şeftali Fidanı, Torbada, +100 cm

Salonda evde balkonda terasta yetiştirmeye uygundur.

 • -Gönderilen meyve fidanlarımız 3 yaşlarındadır.

  -Sertifikalı meyve fidanlarımızın hepsi saksı içinde kök sistemi oturmuş bir şekilde gönderilmektedir.


  -Gönderilen şeftali fidanlarının fidan torbası üzerinde kalan boyu ortalama 100 cm \"dir.

  -
  Erkenci Yassı Şeftali Fidanı kendine verimlidir.

  -Meyve fidanlarımız torbalı gönderildiği için istediğiniz zaman dikim yapabilirsiniz. Dikim mevsimini beklemenize gerek yoktur. 12 ay boyunca dikilmeye hazır bitkilerdir. 

  - Kışın sert geçtiği yörelerde Erkenci Yassı Şeftali Fidanı önerilmez. Kışın sert geçtiği bölgelerde bitki gelişimi ve meyve oluşumu olumsuz etkilenmektedir.

   

  -Satın aldığınız 
  saksılı meyve fidanlarının hepsi 3 yaşındadırlar. Meyve fidanlarının geneli 3 yaş itibariyle meyve vermeye başlarlar. Dikiminizden bir yaz sonra tadımlık da olsa meyvelerinizi alabileceksiniz.

  -Dikim yapacağınız çukuru yaklaşık 80 cm olarak açmanızı tavsiye ederiz. Fidanı toprağa gömmeden önce açılan çukurun bir kısmı daha iyi bir toprakla doldurulur. Çukurun 
  saksı boyuna kadar doldurulması yeterlidir. Toprak doldurulduktan sonra fidan çukura yerleştirilir ve etrafı toprak ile iyice kapatılır. Fidanın saksı boyu kadar bir derinliğe dikilmesi önemlidir. Daha derin çukurlara dikim yapmanızı tavsiye etmiyoruz bunun sebebi fidanın aşı noktasının toprağa değmemesinin gerektiğidir. Ayrıca gelen fidanı dikerken saksısından dikkatlice çıkarmanız gereklidir. Saksı içindeki toprağın dağılmaması ve kökün hava almaması önemlidir.

   

  ŞEFTALİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

   

  ÜRETİM MİKTARI 
  Ülkemiz yaklaşık 400.000 tonluk üretim miktarı ile şeftali üretiminde dünyada 6-7 sıralarda yer almaktadır. Son yıllarda yeni klon anaçlarının da  üretimde kullanımı  ile şeftali üretiminde  artış gözlenmektedir.

  TOPRAK VE İKLİM İSTEKLERİ
  Şeftali ve nektarinlerde ana dal ve gövdeleri - 20ºC’ye kadar dayanmakla birlikte erken ilkbaharda -2,,4 ºC de çiçekler zarar görürler. Genç meyveler çiçeklere göre donlara daha hassastır. Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde 800 m rakıma kadar olan yerlerde şeftali yetiştirilebilir. Soğuklama istekleri 350-1300 saat arasında değişmektedir. Şeftali yetiştiriciliği için ağır olmayan, drenaj sorunu bulunmayan, kumlu-tınlı, alüvyal, PH’sı 6,5-7,5 arasında olan topraklar en uygun topraklardır.

  ANAÇ KULLANIMI
  Şeftali ve nektarinlere bazı çeşitlere ait tohum çöğür anaçları, Nemaguard ve GF-305 gibi nematoda dayanıklı, tohum anaçları  kullanılmaktadır. Son yıllarda özellikle namatod sorunu olan ve aktif kireç oranının % 10 ‘un üzerinde olduğu topraklarda GF 677, GF 557, Gadaman, GN -15 ve GN -22 şeftali badem  melezi anaçlar kullanılmaktadır. Bu anaçlar kısıtlı sulama koşullarında gelişebildikleri gibi kök ur nematoduna da dayanıklıdır.

  Ağır bünyeli 
  topraklarda (su tutma kapasitesi % 70‘in üzerindeki topraklar) şeftali yetiştirilecekse Myrobalan 29-C, Marianna, Saint Julien-A MR.S- 2/5  erik  klon  anaçları ile erik şeftali melezi Citation klon anacı üzerine aşılı fidanlarla bahçeler tesis edilmelidir. Ancak bazı şeftali çeşitlerinde erikler üzerinde uyuşmazlık görülebilmektedir. Şeftali çöğürleri üzerinde 6x5m, 5x5m, GF 677 ve Gadaman şeftali badem anaçları üzerinde 5x4m, Myrobalan 29 C ve Saint Julien-A anaçları üzerinde 5x3m aralık ve mesafelerinde bahçe tesis edilmelidir.

  TERBİYE SİSTEMLERİ
   Şeftalilerde açık vazo denen goble terbiye sistemi en yaygın olarak uygulanan sistemdir. Bunun dışında V, Y(tatura)  ve değişik doruk dallı terbiye sistemleri uygulanmaktadır. 

  ÖNEMLİ ŞEFTALİ ÇEŞİTLERİ
  Erkenciden geçciye doğru önemli  çeşitleri, 
  Şeftali Fidanı Françoise, Şeftali Fidanı Rich May, Şeftali Fidanı Springcrest, Şeftali Fidanı Maycrest, Şeftali Fidanı Royal Gem, Şeftali Fidanı Rich Lady, Şeftali Fidanı Blazing Gold, Şeftali Fidanı Red haven, Şeftali Fidanı Glohaven, Şeftali Fidanı Red Globe, Şeftali Fidanı Rome Star, Şeftali Fidanı Elegant Lady, Şeftali Fidanı J.H. Hale, Şeftali Fidanı Monreo, Şeftali Fidanı Rio Oso Gem, Şeftali Fidanı Red Star. 

  ÖNEMLİ NEKTARİN ÇEŞİTLERİ
  Nektarin Fidanı May Glo, Nektarin Fidanı May Free, Nektarin Fidanı Big Bang  Silver King, Nektarin Fidanı Super Red, Nektarin Fidanı Armking, Nektarin Fidanı Adriana,  Nektarin Fidanı Silver Splended, Nektarin Fidanı Caldesi 2000, Nektarin Fidanı Big Top, Nektarin Fidanı Star Red Gold, Nektarin Fidanı Fantasia, Nektarin Fidanı Venus, Nektarin Fidanı Morsiani -51, Nektarin Fidanı Silver Late, Nektarin Fidanı Fairlane, Nektarin Fidanı Caldesi 85, Nektarin Fidanı Caldesi 2020. 

  HASTALIK VE ZARARLILARI
   Yaprak Bitleri, Kabuklu Bitler, Akdeniz Meyve Sineği, Doğu Meyve Güvesi ve kök ur nemotodları önemli zararlılardır. Kök Kanseri, Külleme, Monilya, Yaprak Delen, Yaprak Kıvırcıklığı, Erik Cücelik Virüsü, PDV (Plum Dwarf Virüs), CNRV (Clorotic Necrotic Ring Spot Virüs) ve Şarka Virüsü (PPV) önemli hastalıklar arasında yer alır.

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.