Ana Sayfa MEYVE FİDANLARI Kivi Çeşitleri
2 Adet Kivi Fidanı (Hayvard Erkek ve Dişi), Torbada
  • 2 Adet Kivi Fidanı (Hayvard Erkek ve Dişi), Torbada
2 Adet Kivi Fidanı (Hayvard Erkek ve Dişi), Torbada
Ürün Kodu : kivi20       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Berke Fidancılık
399.99 TL   Kdv Dahil
-
+

2 Adet Kivi Fidanı

(Hayvard Erkek ve Dişi), Torbada

-         Fidanları orta kuvvetli gelişme göstermektedir.

 

-         Meyveleri büyük, geniş-oval, yanları biraz basık, kabuk yeşilimsi kahverengi ve sık tüylüdür.

 

-         Meyve eti açık yeşil, çok lezzetli ve muhafaza kalitesi yüksektir.

 

-         Ekim ayında hasat edilir.

 

-         Tozlayıcı olacak Kivi Fidanı Kivi Fidanı HAYWARD ERKEK fidanı da alınmalıdır.

 

-         Kivi fidanı, derin ve süzek olan, kireçli olmayan topraklarda iyi sonuç verir.

 

-         Ph\"ı 5,5 - 7.6 olan topraklarda iyi yetişir.

 

-         Kivi fidanı; çelikle, tohumla ve doku kültürü ile üretilir. 

 

-         Gönderilen kivi fidanlarımız 2 yaşlarındadır.

 

-         Gönderilen kivi fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu 30-40 cm \"dir.

 

-         Kivi fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.

 

-         Saksılı fidanlar 12 ay boyunca dikilebilirler.

 

-         Budamaları yapılmış olarak gönderilmektedir.


- Gönderilen meyve fidanlarımız 2 yaşlarındadır.

- Kivi fidanlarımızın hepsi plastik üretim saksısı veya fidan torbası içinde kök sistemi oturmuş bir şekilde gönderilmektedir.

- Gönderilen kivi fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu 30-40 cm \"dir.

- Kivi Fidanı HAYWARD DİŞİ kendine verimli bir tür değildir. Tozlayıcı olarak 
Kivi Fidanı HAYWARD ERKEK ekilmesi gerekmektedir.1 Kivi Fidanı HAYWARD ERKEK yanına 10 Kivi Fidanı HAYWARD DİŞİ dikilebilir.

- Fidanlarımız saksılı gönderildiği için istediğiniz zaman dikim yapabilirsiniz. Dikim mevsimini beklemenize gerek yoktur. 12 ay boyunca dikilmeye hazır bitkilerdir. 

- Kışın sert geçtiği yörelerde Kivi Fidanı HAYWARD DİŞİ önerilmez. Çok soğuk yerlerde bitki donabilir.

- Satın aldığınız saksılı meyve fidanlarının hepsi 2 yaşındadırlar. Meyve fidanlarının geneli 4 yaş itibariyle meyve vermeye başlarlar. 3-4 sene içerisinde meyve verimi sağlanacaktır.

-Dikim yapacağınız çukuru yaklaşık 80 cm olarak açmanızı tavsiye ederiz. Fidanı toprağa gömmeden önce açılan çukurun bir kısmı daha iyi bir toprakla doldurulur. Çukurun saksı boyuna kadar doldurulması yeterlidir. Toprak doldurulduktan sonra fidan çukura yerleştirilir ve etrafı toprak ile iyice kapatılır. Fidanın saksı boyu kadar bir derinliğe dikilmesi önemlidir. Daha derin çukurlara dikim yapmanızı tavsiye etmiyoruz bunun sebebi fidanın aşı noktasının toprağa değmemesinin gerektiğidir. Ayrıca gelen fidanı dikerken saksısından dikkatlice çıkarmanız gereklidir. Saksı içindeki toprağın dağılmaması ve kökün hava almaması önemlidir.

 
İKLİM VE TOPRAK İSTEĞİ   

Genel olarak kivi kültürünün yapılabileceği alanlar kışları ılık, yazları sıcak ve nemli yörelerdir. Yıllık ortalama sıcaklıkların yanında özellikle Mart-Kasım dönemini kapsayan gelişme dönemindeki sıcaklık toplamları da önemlidir. Bitkilerdeki gelişme faaliyetleri 8 º C ve üzerinde olur Bunun altındaki sıcaklıklarda kök, sürgün yaprak çalışması durur. Genç bitkiler -4 º C ye yetişkinler ise -14 º C\" ye kadar dayanabilirler. Gelişme döneminde en uygun sıcaklıklar 10-30 º C arasıdır. Don olayları kivi yetiştiriciliğine en çok kısıtlama getiren etmenlerden biridir. Özelikle gözlerin sürmesi ve yapraklanmadan sonra olan don olayları bitkiye büyük zarar verir. İlkbahar geç donlarının olduğu ekolojilerde en uygun araziler güneye bakan, hafif meyilli arazilerdir. 

Kivi sürgünleri çok gevrek ve kırılıcı olduğundan rüzgar etkisi artmaktadır. Bu yüzden, bitkiler sert ve sürekli rüzgar alan yörelerde iyi gelişemez. Kivi bitkisi yıllık yağış miktarı 800-1400 mm olan yerlerde iyi bir gelişme göstermektedir. Türkiye de Doğu Karadeniz Bölgesi dışında hemen hiçbir yer bu yağış düzenine sahip değildir. Bu yüzden su isteği sulama suyu ile karşılanmalıdır. 

Kivi toprak yönünden oldukça seçici bir türdür. Ağır ve su tutan topraklarda gelişmesi düzenli olmaz Çok kumsal topraklarda ise su düzeni zor sağlanır ve gelişme düzensiz olur. 

Genel olarak kivi derin ve süzek olan, kireçsiz topraklarda yetişebilir. Organik maddece zengin, PH\" sı 5.5-7.6 arasında olan topraklar kivi yetiştiriciliğine elverişli topraklardır. 

BAHÇE KURULMASI 

Kivi bahçesi kurulmadan önce; İklim, bahçe yerinin seçimi, fidan ve çeşit seçimi, toprak özellikleri, toprak işlemeye uygunluk, sulama suyu temini, fidan ve çeşit seçimi, fidanların dikim aralık ve mesafelerinin çok iyi planlanması gerekmektedir. 

Bahçe kurulmadan önce toprak hazırlığı yapılmalıdır. Bahçe kurulacak yerin derin işlenmesi, dekara 5-6 ton olacak şekilde yanmış çiftlik (hayvan) gübresi verilmesi, hem toprak özelliklerinin düzeltilmesi hem de bitkiyi beslemesi açısından son derece yararlı olacaktır. Ayrıca toprak analizlerine dayalı temel ticari gübrelemede yapılmalıdır 

Fidan dikim aralıkları toprak özelliklerine göre değişmektedir. Bitki besin maddelerince zengin topraklarda dikim aralık ve mesafesi, fakir topraklara göre daha geniş tutulur. Dikim aralık ve mesafesi ayrıca uygulanacak terbiye şekline göre de değişmektedir. 

En çok kullanılan T direk terbiye sisteminde sıra arası.5 metre, sıra üzeri 4-4.5 metre olarak önerilir. 

Fidan dikimi arazi uygunsa Kuzey-Güney yönünde düzenlenmelidir. Bu şekilde sıraların iki tarafı da güneşleneceğinden verimlilik ve ürün kalitesi artar. 

Kivi bitkisinde erkek ve dişi bitkiler ayrı ayrı olduğundan bahçe kurulurken genel olarak 7-8 dişi bitkiye 1 erkek (tozlayıcı) bitki şeklinde bahçe dikim planı yapılması gereklidir. Kivide tozlanma böceklerle daha ziyade arılarla olmaktadır. Bu nedenle erkek bitkilerin düzenli bir şekilde dağıtılması gereklidir. 

FİDAN ÖZELLİKLERİ VE DİKİM 

Fidan çepeçevre ve bol saçak köklü olmalıdır. Köklerde ur nematodlarının belirtisi olan urlar olmamalıdır. Kökler canlı ve sarımsı olmalıdır. Aşılı fidanlarda sürgün uzunluğu 80-100 cm olmalıdır. Erken verime yatmaları için 2 yaşlı fidanlar kullanılmalıdır. Fidan gövdesi odunumsu olmamalı ve sürgünler 3- 4 göz üzerinden kesilerek dikilmelidir. Kışın sert geçmediği yerlerde sonbahar dikimi uygundur. Kış donlarının hatta ilkbahar donlarının olduğu yörelerde dikim ilkbaharda don tehlikesi geçtikten sonra yapılmalıdır. Dikim çukuru en az 30-40 cm derinlik ve 35-40 cm genişliğinde olmalıdır. Dikim çukurunun alt tarafına, çukur açılırken çıkan üst toprak yanmış çiftlik gübresiyle karıştırarak konulmalı ve kökler bu toprak üstüne serbestçe gelecek şekilde yerleştirilerek, üst toprakla örtülmeli ve çukurlar kümbet yapılarak doldurulmalıdır. Dikimden sonra mutlaka can suyu verilmelidir. Yine dikimden sonra gövdenin dik ve düzgün büyümesi için, gövdenin dik ve düzgün büyümesi için bu hereğe bağlanmalıdır.
 
DESTEK SİSTEMİ   

Kivi kuvvetli gelişme gücüne sahip bir bitkidir. Normal gelişme ve büyümelerini sürdürebilmeleri için desteğe ihtiyaç duyarlar. Eğer destek sistemi yapılmazsa kuvvetli toprak üstü aksamı nedeniyle Toplu çalı şeklinde gelişirler. Anavatanlarında ağaçlara sarılarak büyürler. Ancak ticari amaçla yapılan üretimde mutlaka destek sistemine ihtiyaç vardır. Bu destek sistemi ve malzeme teli bağcılıkta kullanılan destek sistemine oldukça benzemektedir. Direkler ağaç, beton veya demirden olabilir. Destek sistemi sağlam, dayanıklı ve ucuz olmalıdır. Beton direkler 8X10 veya 10X10 cm kesitinde olabilir. Boyları ise 2.25-3.00 m arasında olabilir. Ağaç ve beton direkler toprağa 50-60cm derinliğinde çakılmış ve gömülmüş olmalıdır. 

Bir bitkinin 30-50 kg ( 300-500 ) adet meyve taşıyacağı düşünüldüğünde tel sistemini sağlam olması önemlidir. Kol üzerinde 50 cm aralıklarla 3 paslanmaz tel çekilebilir. 

KİVİDE GÜBRELEME 

Kivi bitkisi bol saçak kök yaptığı için topraktan çok fazla bitki besin elementi alan bir bitkidir. Bu nedenle Dikim öncesi yapılan taban gübrelemesi ile verim çağında yapılan yıllık gübreleme çok önemlidir. 

Gübrelerin veriliş zamanı ve şekli çok önemlidir. Prensip olarak azotlu gübrenin 2/3\" ü bitki uyanmadan önce (Mart içinde), kalan 1/3\"ü ise çiçeklenme sonun-da (mayıs sonunda) toprağa verilmelidir. Azotlu gübre verilirken toprağın nemli olması gereklidir. Toprak kuru ve bitki susuz ise azotlu gübre verilmemelidir. Fosforlu ve potaslı gübreler. İse sonbaharda veya erken dönemde (Şubat içinde) bir defada ve toprağın 20-25cm derinliğine verilmelidir. Gübreler başlangıçta gövdeden 40-50cm uzağa ve daire şeklinde kök bölgesine verilir Yaş ilerledikçe daire çapı genişletilerek gübre uygulanır 

SULAMA   
Kivi kültüründe en kısıtlayıcı etmenlerden birisi su isteği ve düzenli sulama zorunluluğudur. Su yetersizliği durumunda yapraklar kıvrılır, sertleşir ve kenarlarda kurumalar başlar, yapraklar sarkar, meyveler küçük kalır, sürgünler yeterli uzunluğa ulaşamazlar. Alüvyal topraklarda, verim yaşındaki bitkilerde her gün veya gün aşırı 4-10 saat süre ile sulama yapmak gerekir. Mayıs-Eylül dönemindeki 5 aylık sürede su tüketimi oldukça fazladır. Bu yüzden bu dönemde yeterli miktarda su verilmelidir.  

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.