Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Küp Karpuz Yetiştirip Satmak

Küp Karpuz Yetiştirip Satmak

Küp Karpuz Yetiştirip Satmak

Görünümü ve içeriği değiştirilmiş karpuz ile kavun yüksek fiyatlara satılıyor.

Şekil kazandırılmış karpuz ve kavun gibi ürünleri yetiştirmek tarımsal sanayiye dönüştü. Buluşu gerçekleştiren Japonlar bu tür ürünleri ihraç ederek yılda 2 milyar dolar para kazanıyor…

Japonya‘nın karpuz üreticileri hem iç pazara hem de ülke dışına satıyor. İlk dört köşe karpuz bundan 30 yıl önce bir çiftçi tarafından ülkenin güneybatısında Kagava’da üretilmişti.

DEKORASYONDA KULLANILIYOR

Küp şeklindeki karpuzlar sofra ve mutfak dekorasyonunda büyük ilgi görüyor. Üreticiler bu hafta yetiştirdikleri 250 karpuzu nakledilmek üzere hazırladılar.

TANESİ 100 DOLAR

Küp Karpuzların tanesi mağazalarda 100 dolardan satılıyor. Japonya‘nın tarım yetkilileri küp karpuzların ülke dışında da popüler hale geldiğini belirtiyor. Sadece Kanada‘dan 114 sipariş alındığı açıklandı.

ÇİFTCİ MEMNUN

Üreticiler Küp Karpuza artan talepten memnun. Şimdi üretimi arttırmanın yollarını arıyorlar.

NASIL ÜRETİLİYOR?

Küp Karpuz Yetiştirip Satmak

Küp Karpuz Yetiştirip Satmak

Küp karpuzlar yetiştirilirken metal bir kafesin içine yerleştiriliyor. Karpuz büyüdükçe bu kafesin şeklini alıyor. Aynı teknik diğer tarım ürünleri içinde uygulanabiliyor.

Anavatanı olmamasına rağmen Japonya’nın karpuz üretimindeki popülerliği artıyor. Japonya’daki karpuz üreticileri, yetiştirdikleri dört köşe karpuzları iç pazarın yanı sıra ülke dışına da satmaya başladı. İlk dört köşe karpuz bundan 30 yıl önce bir çiftçi tarafından ülkenin güneybatısında yer alan Kagawa’da üretilmişti. Küp şeklindeki karpuzların sofra ve mutfak dekorasyonunda kullanıldığı belirtiliyor.

Kagawa eyaletine bağlı Zentsûji kentindeki üreticiler, bu hafta ürettikleri 250 küp karpuzu nakledilmek üzere hazırladılar. Bu karpuzların tanesinin mağazalarda ve büyük marketlerde 100 dolara (yaklaşık 10 bin 150 yen) satıldığı belirtiliyor.

Japonya’nın tarım yetkilileri (Japan Agricultural Cooperative), küp karpuzların ülke sınırları dışında da popüler hale geldiğini ve sadece Kanada’dan 114 sipariş aldıklarını açıkladılar. Üreticiler artan talepten memnun. Ve şimdi üretimi arttırmanın yollarını arıyorlar.

Küp Karpuz dünyada en fazla Çin’de üretilirken; ikinci sırada Türkiye, üçüncü sırada ise İran yer alıyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Mümin dedi ki:

    Bu konuda faaliyette bulunan arkadaşlardan teknik yardım istiyorum, tohumlar nereden temin edilebilir,fiyatı nedir? İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Yorum Yaz