Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

Yılbaşı Çiçeği

Yılbaşı Çiçeği

Yılbaşı ÇiçeğiYılbaşı çiçeği

Tür olarak birkaç tür, hibrit ve kültivarlar sayılabilir. Eskiden Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen, günümüzde ise sadece halk arasında elden ele dolaşan, ticari üretimi satışı artık yapılmayan yılbaşı kaktüsü türü: Schlumbergera russelliana’dır. Bunun yaprak denebilecek parçaları sade yapılıdır. Şimdi ise her yerde ticari üretimi ve satışı yapılan tür: Schlumbergera truncata. Daha doğrusu bunun çeşitli kültivarları ve hibritleri. Bu türlerin her bir parçasında kıskaç gibi uzantılar bulunuyor. Yılbaşı kaktüslerinin İngilizcedeki isimleri Thanksgiving Cactus, Christmas Cactus, Holiday Cactus, Zygocactus

Ne zaman çiçek açar?

Yılbaşı ÇiçeğiSonbahar sonundan mayıs ayına kadar birkaç parti çiçeklenme girişimlerinde bulunurlar. En çok kış başında çiçeklenmeleri yaygındır. Diğer aylarda çiçek açabilmeleri türüne, kültivarına göre ve bulundukları yerin şartlarına göre değişir.
Yılbaşı kaktüsünün çiçek açması için yaz sonundan itibaren dışarda tutulmalı. Git gide gündüzün kısalmasını ve serinlerin artmasını hissetmeli. Ekim ayında sulamayı bir hayli azaltın. Kasım boyunca hiç sulamayın. Aralıkta az miktarda sulamaya devam edin. Tomurcuklar ne zaman belirirse o zaman içeri almalısınız. İçeri aldığınızda toprak fazla ıslak olmamalı ki ev havasına kolay alışsın. Ayrıca bulunduğu yer çok havadar (sık sık pencereden esinti alan bir yer) olmalı. Yoksa bütün tomurcuklarını döker.

Yılbaşı ÇiçeğiBakımı ile İlgili Püf Noktalar:

ISI: Yılbaşı çiçeğinden bol çiçek alabilmek için daima serin ortamda bulundurmak gerekir.(12-15 c.)Oda ısısında tomurcuk sayısı çok az, çiçek ömrü ise kısa olur.

IŞIK: Direkt güneş görmeyen aydınlık bir yer iyidir. Ormanlarda ağaç dalları üzerinde yaşadıklarını düşünürsek direkt güneş değil alacalı güneş, filtrelenmiş güneş gerektiğini anlarız. Orman altı bitkileri olmadıkları için koyu gölge iyi değil. Sabah erkenden veya akşam direkt güneş alabilmeliler. Aralık ortasından şubat ortasına kadar bütün gün direkt güneş almalarında sakınca yok. Yaz boyunca öğle civarı güneşi kesinlikle filtrelenmiş olmalı veya hiç olmamalı. Şiddetli aydınlık yeterli.

Yılbaşı ÇiçeğiSULAMA: Çiçekteyken ve yazın düzenli sulayın. Dinlenme zamanı suyu iyice azaltın.Kasım başında asıl yerine alın ve sulamayı artırın. Sulama suyuna az miktarda besin ekleyebilirsiniz. Tomurcuktayken kesinlikle yerinden oynatmayın. Çiçekleri bittikten sonra sulamayı tekrar azaltın. Bu şekilde her yıl bol çiçek açacaktır. Yaz boyunca eğer dışarda esintili yerde tutuyorsanız toprak yarıdan fazla kuruduğunda, diğer şartlarda ve diğer zamanlarda toprak iyice kuruduğunda sulayın. Su iyice dinlendirilmiş, tortusundan arınmış olmalı. Suyu bol miktarda ama bir defada kesintisiz, yavaşça dökerek sulayın. Saksı altındaki deliklerden en az saksı hacminin yarısına yakın su akıp gidecek miktarda su kullanmalısınız. Saksı altında tabakta su beklememeli, alt deliklerden hemen çıkıp gitmeli. Hiçbir sulamada toprak suya iyice doymamalı.

Çay severler. Yaz boyunca ayda bir defa su yerine soğutulmuş demli çay vermelisiniz. Toprak karışımında kestane toprağı kullanmışsanız çaya gerek yok.

NEM: Yapraklarına sık sık su püskürtün. Gerekirse her yıl ilkbaharda saksı değişebilirsiniz. Yapraklarından kolayca yetişir. Bir parça yaprak kesin. Birkaç gün dışarıda soldurduktan sonra dikin.

GÜBRELEME: 12-2. aylar arasında 15 günde bir kez 1 gr. Kaktüs Gübresi 1 lt. suda eritilerek verilmelidir. Bitkiler pamuklu bitlere karşı hassastırlar. Bunun için belirti görüldüğünde insektisitlerden birisi ile ilaçlanmalıdır.

Yılbaşı Çiçeği

Yılbaşı Çiçeği Bakımı

Kolay bir şekilde yetişebilen Zygocactus -yıl başı çiçeği-, dinlenme zamanlarında doğru bir şekilde yetiştirilmezse çiçek açmayabilir. Yani çiçeğin yetiştirilmesinde bazı incelikler bulunmaktadır. Yaz aylarında yarı gölge bir yerde, dışarıda durması çiçek için daha verimli olacaktır. Eylül ve Ekim aylarında suyu azaltılmalı ve serin bir yerde durmalıdır. Kasım ayında durmasını istediğiniz yere alıp, sulama artırılmalıdır. Bu tomurcuklanma döneminde asla yerinden oynatılmamalıdır ve güneşli bir pencere önüne koyulmalıdır.

Çiçeklerin açması bittikten sonra sulama tekrar azaltılmalıdır. İlkbahara kadar sulamaya az miktarda, normal seyrinde devam edilmelidir. İlkbahar aylarında ise çiçeğin dışarı çıkarılması mümkünse, yetiştirilmesi için dışarı çıkarılması daha faydalı olmaktadır. Bu şekilde yılbaşı çiçeğiniz, her yıl gayet iyi çoğunlukta çiçek açacaktır. Çiçek bu şekilde bakıldığında, kökleri maksimum seviyede çoğalır. Kökler maksimum seviyede çoğaldığından, çiçek açma durumu da maksimum seviyede olacaktır.

Yılbaşı Çiçeği

Yılbaşı Çiçeği

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz