Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2020

Kamelya Yetiştiriciliği

Fam: Theaceae
Cins: Camellia (Thea) L.- Kamelyalar, Çaygiller

Çay bitkisinin Hindistan, Çin ve Japonyada doğal olarak yetişen 16 kadar türü vardır. Herdem yeşil odunsu çalı veya küçük ağaç şeklindelerdir. Bunlardan Camellia (Thea) sinensis (Çaybitkisi) yaprakları için, C. Japonica da güzel çiçekleri için tropik ve suptropik iklim bölgelerinde üretilirler.

kamelya çiçeği

kamelya çiçeği

Japon gülü mutedil iklim bölgelerinde seralarda saksı çiçeği için üretilir. Güle benzeyen çiçekleri tek, yarı katmerli ve katmerli olabilir. Çiçekler koyu kırmızı, pembe, beyaz veya alacalı renktedir. Bitkiler ekim ayından mayıs ayına kadar sürekli çiçek açabilir. Çok çeşitli varyete ve kültür formları vardır.

Herdemyeşil odunsu bir bitki olan Japongülü 15-20 cm’ lik saksılarda 150-200 cm. boy alır. Gövde ve terminal çelikle çoğaltılır. Çelikler 22o C sıcaklıkta serada sisleme ile köklendirilirler. Çelikler güç köklendiğinden IBA uygulaması gereklidir. Köklenen çelikler saksılara alınarak büyütülürler. Japongülleri de Açelya’ larda olduğu gibi asitli ortamda iyi yetişirler.

Japongülü hacimli büyük bir çalı olduğundan, çok büyük salon, restorant ve kamu binalarının iç dekorasyonunda sınırlı olarak kullanılır.

 

kamelya çiçeği

kamelya çiçeği

 

Buraya tıklayarak Forum sayfalarında yer alan kamelya yetiştiriciliği sayfasına ulaşarak kamelya çiçeği hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ergin dedi ki:

    merhaba benim kamelyam cecek actıktan sonra uc ksımlarında çiceklerin oldugu yerlereden tomucuk yani tohom verdi. bu tohumlar nezaman kopartılacak vede bu tomurculardan tohum olurmu bilgi verir seniz sevinirim

Yorum Yaz