kalp kalbe karşı çiçeği

Son zamanlarda sosyal medya fotoğraflarında sıklıkla karşımıza çıkan popüler sarmaşık bitkisi bugünkü konumuz. Yaprak biçimi genelde kalp kalbe karşılıklı iki yaprak şeklinde sarkan dallarda çıkar, bu yüzden adına kalp kalbe karşı çiçeği denmektedir. Anavatanı Güney Afrika olan kalp kalbe karşı (Ceropegia Woodii) bir sukulent türevidir. Sofistike görünümüyle, bulunduğu alana zerafet ve naif bir şıklık katar. Sarkan bir bitki olduğu için özellikle masa kenarlarında, kitaplık ve yüksek raflarda oldukça güzel durmaktadır. İlk defa görenlerin anında kalp kalbe karşı çiçeğine kalbi karşı gelmektedir belki de adı buradan gelmektedir 🙂

Geçirgen havadar topraklarda çok güzel gelişir. Geçirgen, humusça zengin, dişli nehir kumu karıştırılmış bahçe toprağı uygun olacaktır.

Saksısını çabuk doldurması için uzayan sürgünlerden birini saksı toprağının üzerine dolayarak sakısıyı çabucak dolduracaktır.

Kalp kalbe karşı bakımı çok kolay olan hiç ilgi gerektirmeyen kalp kalbe karşı çiçeği, direk güneş ışığını sevmez, yarı güneş gören bir yerde durmalıdır. Soğuğa dayanaklı çiçekler olmamakla birlikte yazları balkonda durabilir fakat eylül aylarında içeri alınması gerekmektedir. Sonbahar ve kış aylarında pek fazla su ihtiyacı olmamaktadır. Haftada bir veya iki kez sulamak yeterli olacaktır. Toprağı fazla ıslak kalmamalı ve kış aylarında yaza göre daha az sulama yapılması gerekmektedir. Kalp kalbe karşı çiçeği susuzluğa oldukça dayanıklıdır.

Çoğaltılması oldukça kolay bir bitkidir. Kalp şeklindeki yapraklarına yakın bir noktadan keserek direkt toprağa dikerseniz kısa zamanda köklenecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.