Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Mart 2021

Haseki Küpesi Çiçeği

Haseki Küpesi Çiçeği Yetiştiriciliği

Sevgili bizimbahce.net okurları bugün sizlere haseki küpesi çiçeği nasıl yetiştirilir, bakımı nasıl yapılır, haseki küpesinin önemli çeşitleri nelerdir, haseki küpesi yetiştirme gibi konularından bahsetmek istiyorum.

Bilimsel Sınıflandırma

Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Ranunculales
Familya: Ranunculaceae
Cins: Aquilegia sp.

1. Haseki Küpesi (Aquilegia) Çiçeğinin Genel Özellikleri

Orta Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da yaygın olarak bulunmaktadır. Ülkemizde Anadolu’ nun iç kesimlerinde doğal olarak yetişmektedir. Dayanıklı, otsu 2 yıllık ya da çok yıllık bitkidir. Çiçekleri çok gösterişlidir.

haseki küpesi çiçeği

haseki küpesi çiçeği

Resim 1: Bitkinin genel görünüşü

Yaz başından itibaren çiçeklenir. Çanak yaprak sayısı beş tanedir ve bazen renklidir.Beş adet taç yaprağı olup bunlar çok renklidir. Daha çok mavi rengin hâkim olduğu taç yaprakta sarı, kırmızı ve beyaz da olabilmektedir. Yaprakları iki üç parçalıdır. Kuvvetli bir kök sistemi vardır. Çok değerli bitkilerdir.

2. Haseki Küpesinin (Aquilegia) Üretimi

Kökten ayırma, yan sürgünlerin çoğaltılması ve tohumla olmaktadır. Tohum ekimi ilkbaharda yapılır. Ekimden iki hafta sonra çimlenir. Tohumlar iki yıl çimlenme yeteneklerini kaybetmeden korunabilir. Tohumlar çimlenince ve bunlar 2 – 3 yapraklı olunca şaşırtılmalıdırlar. Tohumdan üretilen bu bitkiler ancak ikinci yıllarında çiçek açmaktadırlar.
Kök çelikleriyle üretimde zamanlama olarak nisan eylül arasında olmalıdır. Kökten ayırma yöntemi ile üretilen fideler hemen ilk yılda çiçek açarlar. Yeni ayrılmış fideler gölge bir ortamda tutulmalıdırlar.

3. Haseki Küpesinin (Aquilegia) Ekolojik İstekleri

Her türlü yumuşak kültür toprağında yetişmektedir. Kumlu – tınlı topraklardan çok hoşlanır. Kireçli topraklarda yetiştirilecekse toprağa yaprak çürüntüsü ilave edilmelidir.
Güneşli ve yarı gölge ortamları sever. Yarı gölge alanlarda rahatlıkla kullanılan bir bitkidir.

4. Haseki Küpesinin (Aquilegia)Peyzajda Kullanımı

Orta bölmelerde, göbeklerde ve kenar bölgelerde rahatlıkla kullanılır. Genellikle bahçenin her yerine dikilebilir.

haseki küpesi çiçeği peyzaj

haseki küpesi çiçeğinin peyzajda kullanımı

Resim 2: Bitkinin peyzajda kullanımı

Çiçek bordürlerinde çok kullanılır. Park ve bahçelerde renk sağlamak amacıyla kullanılır. Kesme çiçek olarak da kullanılmaktadır.

5. Haseki Küpesinin (Aquilegia) Önemli Türleri

Aquilegia coerula

Kuzey Amerika’da dağlık bölgelerde doğal olarak yetişmektedir. 2000 – 5000 m yükseklikte rahatlıkla yetişir. Çok yıllık otsu bitkilerdir. Güçlü kök sistemleri vardır.
Aquilegia 40 – 80 cm boylanabilmektedir. Çiçeklerin çanak yaprakları beyazdır. Mahmuz şeklini almış olan taç yapraklar mavidir. Pembe renkli olan çeşitlerde bulunmaktadır.
Çiçekler mayıs – haziran arasında açmaktadır. Yaprakları parçalı, üst yüzü yeşil, alt yüzü grimsi yeşildir. Her türlü, yumuşak yapıda kültür toprağında kolayca yetişebilir. Fakat daha çok tınlı-umlu toprakları sever.

Haseki Küpesi Çiçeği Aquilegia coerulea

Aquilegia coerulea Haseki Küpesi Çiçeği

Resim 3: Aquilegia coerula

Kökten ayırma, yan sürgünler ve tohumla üretilebilirler. Tohum ekimi, ilkbaharda yastıklara yapılır. Ekimden 2 hafta sonra çimlenirler. Fakat tohumlar olgunlaşınca hemen ekildiklerinde, çimlenme ertesi yıl ilkbaharda olur. Tohumla üretimde kültür formlarında açılım görülür. Tohumlar 2 yıl süre ile çimlenme güçlerini korur. Genç fideler sıcak ve kumlu toprakları sever.

Aquilegia canadensis

Doğu ve kuzey Amerika’ da bulunur. 30 – 60 cm boylanır.

Aquilegia canadensis

Aquilegia canadensis

Resim 4: Aquilegia canadensis

Çiçekleri kırmızı, sarı renklidir. Çiçek mahmuzları taç yapraklarından daha uzundur.Çiçeklerini mayıs – haziran arasında görmek mümkündür.

Aquilegia chrysantha

Güney batı Amerika’ da doğal olarak bulunur. Bitki 80 cm boylanabilir. Çiçekleri sarı renkli olup haziran – temmuz aylarında açar. Güzel çiçekleri vardır. Yaprağın üst yüzü açık yeşil, alt yüzü grimsi yeşildir.

Aquilegia chrysantha

Aquilegia chrysantha

Resim 5: Aquilegia chrysantha

Işıklı ve gölge yerlerde kuru – taze ve hafif, kumlu topraklarda yetişir. Kökleri yumruludur.

Aquilegia x hybrida ( Haseki küpesi )

Çok yıllık bir bitkidir. 30 – 60 cm boylanır. Yapraklar derin loplu, koyu yeşil ve bileşik yaprak formundadır. Çiçekler bileşik salkım, çanak ve taç yapraklar beşer adet aynı ya da farklı renkte olabilmektedir.

Aquilegia x hybrida 'Songbird Cardinal'

Aquilegia x hybrida ‘Songbird Cardinal’

columbine flower

columbine flower

Resim 6: Aquilegia x hybrida

Taç yaprakların arkasında uzunca mahmuz bulunur. İlkbahar yaz aylarında çiçeklenirler. Tohum veya ayırma ile üretilirler. Tohumlar ilkbaharda seralarda ekilir.

Ayırma işlemi ise, erken ilkbaharda ya da çiçeklenmenin ardından yapılır. Keskin bir bıçakla kökleri ile birlikte ayrılan parçalar yeni yerlerine dikilir. Yarı gölge ortamlardan hoşlanırlar.
Killi ıslak topraklardan hoşlanırlar. Şiddetli soğuklardan zarar görürler.

6. Haseki Küpesinde (Aquilegia)Karşılaşılan Önemli Hastalık ve Zararlılar

Botrytis cinera, Septoria obesa, Rizoctania, Verticillum, Pythium mantari hastalıkları ile mücadele edilir. Bitki zararlılarından da yaprak galeri sineği problem yaratmaktadır.

Kaynak: MEGEP http://www.bizimbahce.net/forum/hasekikupesi-aquilegia-t1895.0.html

Haseki Küpesi Çiçeği adlı yazımızı beğendiyseniz lütfen aşağıda bulunan Facebook beğen butonuna basarak bu konuyu sevdiklerinizle paylaşın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz