Euphorbia Trigona-Süt Ağacı

Önceki konumuzda euphorbia türlerinden dikenler tacı çiçeğini incelemiştik. Bu konumuzda ise hızlı büyüyen ve zamanla kocaman görünümlü kaktüse benzeyen, zarif ve alımlı bir bitki olan euphorbia trigona – süt ağacı bitkisinin bakımı ve yetiştirme bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Özellikleri ve bakımı:

Euphorbia trigona bitkisinin dalları üç köşelidir ve trigona ismi buradan gelir. Bu dallar üzerinde ilkbaharda yapraklarını oluşturur, genelde kışın ve aşırı susuzluk durumunda yapraklarını dökerler. Tek gövdeden çok çatallı şekilde büyür. Gövde yapısı köşeli öbür türlerine göre dikensiz ve diken yerine yılandili şeklinde yapraklar çıkarmaktadır.

Süt ağacı bitkisi kışın sıfır derecenin altında bitki zarar görür ve ölür. Soğuklarda bitki gelişimi durur ve dinlenmeye geçer. Yazın sıcağı ve güneşi sever bu yüzden evlerde en az iki saat güneş gören pencere önleri yaşamaları için uygun olur. Gelişme döneminde 18oC, dinlenme döneminde 8-10oC sıcaklığa gereksinim gösterir.

Süt ağacı bakımında sulama; Yazın su ihtiyacı fazladır ve toprak kurumaya yakın sulanmalıdır. Bu süre kışın uzatılmalı ve az sulama yapılmalıdır, kışın hiç sulanmasa bile çok sıkıntı olmaz. Yazın yapraklarına su püskürtülmesini sever.

Euphorbia Trigona bitkisi için kullanacağımız toprak organik maddece yüksek torf ve perlit karışımı iyi olur. Saksı olarak bitkinin büyümesiyle saksısı da o oranda büyütülmeli. Zamanla çok uzayacağından bitkinin devrilmemesi için uygun büyüklükte saksı kullanılmalıdır ve yanına uygun destek bağlanmalıdır.

Süt ağacı çiçeği nize yazın 15 günde bir sulama suyuna kaktüs gübresi karıştırıp verebilirsiniz gayet güzel ve hızlı büyür.

Süt ağacının çoğaltılması nasıl olur?

İlk bahar sonu gövdeden çıkmış yeni sürgünleri veya daha uzun eski sürgünleri çelik olarak kullanabilirsiniz. Kestiğiniz yerden süt akacaktır öncelikle bu sütle temastan kaçının özellikle göze sıçramasından koruyacak önlemler alın oldukça zararlı olabilir. Daldaki akan sütü durdurmak için soğuk suya tutun ve bir bezle silin. Çeliğin kesilen yarasını kapatabilmesi için gölgede bir gün bekletip öyle dikin. Ben hiç bekletmeden direk toprağa dikiyorum çok kolay kökleniyorlar. Toprak olarak bir kısım hindistan cevizi torfu bir kısım perlit karışımını kullanıyorum. Bu karışım suyu çok tutmadığından, çelikler çürüme vs. yapmıyor. Saksı olarak küçük saksılar tercih ediniz. Burada köklenen çelikler saksıyı tamamen sardıktan sonra süt ağacı fidanını daha büyük uygun saksılara dikebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.