Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Episcia Cupreata (Episkiya)

Episcia Cupreata (Episkiya)

Episkiya gesnergillerden bir bitkidir. Sürüngen ve yayılıcı  bitki türü olan episkiya tüylü, kenar ve sapları mor, üzeri yeşil renkliyapraklarında beyaz gösterişli damarlıdır. Yaz aylarında çiçek açar. Genellikle çiçek renkleri erguvani renkte olur. 60 cm. e kadar uzayabilir. Oldukça güzel görünümü olan bitki sarkaçlarda çok güzel görünür.

Zengin karışımlı toprağı sever. Saksısı sürekli nemli kalmalıdır. Gölge ve yarı gölge yerlerde tutulmalıdır. Direkt güneş ışığı ona zarar verir.

Bitki ılık ortamlarda yetiştirilirse ,iyi sonuç verir. Soğuk yerlerde bırakılmamalıdır. Mayıs ve eylül ayları boyunca ayda iki defa standart sıvı gübre ister.

Episkiya bitkisi yan sürgünlerinin daldırılımasıyla ya da gövde çelikleri ile çoğaltılır.

Episcia bitkisinin çeşitleri ;
Episcia ‘Tiger’ 
Sonunda uzunluğunda ve 10 cm genişliğinde 25 cm uzamış yaprakları ile büyük bir bitki, sivrilen yaprakları kahverengive bütün damarlar, hatta çok küçük, altın ya da sarı-yeşil, genç yapraklardan oluşur. pembe- Kırmızı çiçekleri vardır. – Adı bu aynı tür eşanlamlıdır ‘Gigantella’ 

‘Tiger Stripe’ 
Önceki çeşitlerinden daha çok küçük, yaprak uzunluğu büyük yuvarlak 5-7cm, çiçek, yerine  çok kolay, (genç yapraklar pembe) damar gümüş değildir. Kırmızı çiçek açar. Daha sessizce diğer çeşitlere göre kuru hava tahammül edebilir. En duyarlı çeşitlerinden biridir.
Episcia’Çikolata Creme’ 
Çeşitli ‘Tiger Stripe’ oranlarda ve damarlanma üzerinde oldukça benzer, ancak belirgin bir sarımsı-pembe var. Sac küçük, yuvarlak, venation ağsı vardır. Standart kırmızı çiçek açar. . ‘Tiger şerit’ olarak iddiasız gibi Grade
 

‘Kee Wee’ 

Tiger benzer, ama damarlı kırmızı. Yaprakları çok geniş. Kırmızı çiçek.

‘Çilek Mist’ (synonym – ‘Strawberry Patch’ )
Yaprakları ve tüm tesis bir açık gri gölge ile neredeyse tamamen pembe. Güçlü, dayanıklı bitkiler çeker, ama nispeten yavaş büyüyor. .  Sabit bulutlu havalarda (veya karanlıkta, örneğin fuar pozlama sırasında) sarı çiçekleri üretebilir ile kırmızı çiçek.
Episcia
Episcia’Show Time’
‘Çilek Mist’ çok benzer, ancak yaprakları pembe rengi gibi parlak değildir ve sürekli yeşil-gri yoktur. Çiçek: alt 3 yaprakları sarı, üst iki – kırmızı ya da çok sarı, tomurcukları oluştuğu ışığa göre. Sabit parlak güneşin altında,  çiçekleri gölgede neredeyse kırmızı olabilir.
Episcia
Epiccia’Metallica’ .
Tiger Stripe hatırlatıyor. Orta yaprak sıyrılıyor ve parıldıyor gümüş ve pembemsi bir renk (ışık ve bitki yaşına bağlı olarak) vardır. Kırmızı çiçek. Çok kararlı ve iddiasız bir tür.
‘Bethlehem Yıldızı’
(“Bethlehem Yıldızı”). Yaprak yeşil-kahverengi, geniş, düz, düz renk. Yapraklar Pinkiscia ayırdedilemez. Beyaz boyuna çizgili Çok muhteşem büyük pembe çiçekler.
Episcia
Episcia

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Filiz dedi ki:

  Episciya çiçeği nerede bulabilirim

 2. Nilufer dedi ki:

  Episcia cicegini nerden bulabilirim

 3. Bu çiçekten almak istiyorum bulamadım hiç bir yerde dedi ki:

  Yardımcı olurmusunuz

 4. Yasemin dedi ki:

  Bu çiçeği nereden bulabilirim… Aramadığım yer kalmadı ama maalesef bulamadım yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Yorum Yaz