Dikenler tacı çiçeği

Güneş gören  pencerenizin önünde 1 saksılık yerinizi varsa o yeri dikenler tacı çiçeğine ayırabilirsiniz. Eger çiçekli bitkileri seviyorsanız üstelik çiçekleri hiç eksilmesin hep çiçekli kalsın diyorsanız dikenler tacı çiçeği tamda istediğiniz gibi bir çiçek olacaktır. Başta belirttiğim gibi güneş gören bir pencere önüne dikenler tacı çiçeğini koyarsanız çiçeğiniz burada çok güzel gelişecek, sulama ve arada vereceğiniz gübre takviyeleriyle yıl boyu çiçek açacaktır. Bakımı kolay olan dikenler tacının bakımı için aşağıda yazdığım detaylara dikkat ediniz.

dikenler tacı çiçeği
dikenler tacı çiçeği

Dikenler Tacı Bakımı:

Sıcaklık:

Euphorbia milii aydınlık ve güneşli yerleri sever. Güneye bakan pencere kenarlarında tam gün yada yarım gün güneş görmesi bitkinin sağlıklı gelişmesi için önemlidir. Güneş yetersiz kalırsa cılız gelişme ve dallanma ve çiçeklenme olmayacaktır. Aşırı sıcaklarda direk öğle sıcaklığı bitkiye zarar verebilir bu yüzden uygun gölgeleme yapılırsa iyi olur. Kış soğuklarına dayanıklılığı -7 °C olsa da bu ortamın nem ve toprak ıslaklığına göre -2, -3 °C olabilir. Bu yüzden çok soğuklarda işi şansa bırakmadan önlemini alınız. En uygunu dinlenme dönemi kışın 8-10 °C de durmasıdır. 18 °C de en uygun gelişme ve büyüme dönemi sıcaklığıdır. Nemi düşük yerlerde zarar görmeden yetişebilir.

Toprak/Saksı Değiştirme:

Havadar süzek topraklar sağlıklı kök gelişimi için önemlidir. Bu yüzden toprak karışımına kum, perlit veya ponza taşı gibi materyalleri organik maddesi yüksek torflarla karıştırılarak uygun toprak elde etmiş oluruz. Yetiştirme ortamının pH sı orta hafif asitli olabilir. Çok asitli toprakları bu bitki için önermiyoruz.

Saksı değişimi saksının durumuna göre 3-4 yılda bir olabilir. Çok küçük saksılarda bu her yıla düşebilir. Saksı değişimi ilk baharda yapılabilir. Saksıdan dikkatlice çıkarılan bitkinin zayıf ve çürümüş kökleri varsa temizlenir. Saksının dibine kalın çakıl taşları koyulup onunda üzerine hazırladığımız toprak koyulur ve bitkimiz dikilir ve sulanır.

Euphorbia milii (dikenler tacı çiçeği)
Euphorbia milii (dikenler tacı çiçeği)

 

Sulama:

Euphorbia milii bitkisi yaprakları ve dikenleriyle havadan nem alarak bu şekilde susuzluk ihtiyacını giderebilirse de bütün yaz boyunca bitkilere orta derecede su verilmelidir. Sonbahar ve kışın dinlenme döneminde verilen su azaltılmalıdır. Toprağının tümüyle kurumamasına özen gösterilmelidir.  Nemli bölgelerde yapraklara 3-4 günde bir su fıslatarak, kuru ortamlarda ise yazın her gün yapraklara su fıslatmak iyi gelecektir.

Gübreleme:

Mayıs ve ağustos ayları arasında haftada bir kez kaktüs gübresi verilir. 1 lt suya 1-1.5 g sıvı gübre şeklinde verebilirsiniz. Ayda bir defa genel amaçlı özel bitki besini de verebilirsiniz.

Budama:

Budama işlemi kuruyan ve çürüyen dalların kesilmesi amacıyla yapılır. Ayrıca bitkiye form vermek amacıyla uç alma yapılmaktadır. Uç alma ile yan dal gelişimi teşvik edilmiş olur böylelikle daha gür ve çalı formunda gelişim sağlanır. Ne kadar çok dallanma olursa o kadar çok çiçeklenme olacaktır.

Budama işlemleri keskin bıçak yardımıyla yapılır. Budama makası çok uygun olmamakta. Dal kesme işlemi serin saatlerde yapılmalıdır. Kesilen yerde beyaz süt akıntısı olmaktadır bu akıntıyı ıslak bezle silerek durdurabilirsiniz. Bu süt bazı insanlarda alerjik rahatsızlık verebilir bu yüzden fazla temas yapmamak iyidir.

Çoğaltma

Dikenler tacı çiçeğini çoğaltmak için en uygun dönme mayıs ayıdır. Fakat ilk bahar yaz boyu aldığınız çelikleri köklendirebilirsiniz.

Kestiğiniz dalın ucundan akan sütü ıslak bezle silin ve bir kaç gün açıkta dalı bekletin. Daha sonra bol geçirgenli bir ortama çeliğinizi dikebilirsiniz. Ortam olarak perlit torf karışımı, saksı olarak ta küçük saksılar kullanabilirsiniz. Çok aşırı sulama yapmayın toprak kurudukça azar azar su verin. Yapraklara su fıslatmak iyi olacaktır. Genelde kolay köklenir. Sadece su dolu bardak ve şişe de de köklendirebilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz nokta ise 2-3 günde bir suyu komple döküp taze su eklemektir. Köklenen çelikleri daha sonra köklerine zarar vermeden istediğiniz yere dikebilirsiniz.

Aşı ile de çoğaltma yapma mümkündür. Kolay köklenen çeşitleri köklendirip üzerine hibrit dikenler tacı çiçeği aşılayabilirsiniz.

Hastalık ve zararlıları:

Ciddi hastalık ve zararlısı yoktur. Yaprakta sararma bozulmalar için düşünülmesi gereken ilk konu, toprağın aşırı nemli olmasından dolayı mantar hastalığıdır. Çok gölge ortamlarda kalması zayıf gelişmeye neden olur. Zararlı olarak genelde sürgün ucunda yaprak biti olabilir. Unlu bit ve kırmızı örümcek de zararlıları arasındadır. Mücadelesi için sitemizde doğal bitkisel ilaçlarla mücadele konularına bakabilirsiniz.

Dikenler tacı sarı, pembe, beyaz gibi değişik renkli bu güzel çiçeği ev ortamında kolayca yetiştirilebilirsiniz. Dikenler tacı fidanı alarak yukarıda anlattığım dikenler tacı bakımı kurallarına uyarsanız yıl boyu bol çiçekli dikenler tacı çiçeğiniz olacaktır.

Dikenler tacı çiçeği adlı bu konumuzu beğendiyseniz lütfen bu sayfayı sevdiklerinizle paylaşınız.

1 yorum
  1. Sebahat Elmalı diyor

    Merhabalar,sarı renkli dikenlerin tacını nasıl temin edebilirim,almak istiyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.