Avize çiçeği

Avize Çiçeği – Yucca filamentosa (Yukka)

Avizeye benzeyen gösterişli çiçek salkımları nedeniyle avize çiçeği diye adlandırılan bitkinin Latince adı Yucca filamentosa dır. Avize çiçeğinin diğer adı yukka ve yuka isimleriyle bilinir. Çok soğuk olmayan her yerde yetişebilen avize çiçeğini daha çok ılıman iklimde olan bölgelerde Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde sıklıkla park bahçe ve peyzaj düzenlemesinde kullanılmaktadır.

Avize Çiçeği Bakımı: Avize bitkisi yerine tuttuktan sonra sulama ve ya herhangi bir bakım istemez. Fazla yağışlarda köklerinde su birikmesi gövdesinde hastalık ve çürümelere neden olabilir. Yukka çiçeğinin budaması; zamanı geçmiş çiçek saplarının ve kurumuş alt yapraklarının alınmasıyla olur. Bunun dışında herhangi bir budama işlemine gerek yoktur. Yaprakları düzenli olarak temizlenmelidir.

Avize çiçeği

Bilimsel Sınıflandırma
Alem: Plantea
Şube: Magnoliophyta
Sınıf: Liliopsida
Takım: Liliales
Familya: Agavaceae
Botanik Adı: Yucca
Türkçe Adı: Avize

1. Genel Özellikleri

       Her dem yeşil, çalı formunda olan bitkilerdir. Yaprakları 60-70 cm uzunluğunda şerit biçiminde, ucu sivri ve koyu yeşil renklidir.
       Çiçekleri bitkinin ortasından gelen bir çiçek sapının dallanması ve bu dalların üzerinde aşağıya bakan çan şeklinde ve çok sayıdadır. Çiçekler beyaz-krem renkli olup yaz aylarında çiçek açar.

2. Üretimi

Ayırma yöntemiyle yani bitkinin köklerinin hemen yanından çıkan parçaları ayırarak üretilir. Dikim için ekim ve kasım ayları uygundur. Ayrıca kök çelikleriyle de üretim yapılabilir. Birçok tür kök çelikleri ile kolaylıkla çoğaltılabilir. Ana bitkiler nisan ayında sökülür. Ana bitkinin köklerinden hazırlanan kök çelikleri 8’ lik saksılara ve yüzlek olarak dikilir. Üzerleri hafifçe toprakla örtüldükten sonra seralara alınır ve 18 0C’ de muhafaza edilir. Dikimden 15 gün sonra yeni sürgünler meydana gelir. Sonbaharda 10-12 yapraklı ve 10-15 cm boya ulaşır.

 3. Ekolojik İstekleri

       Zayıf, kumsal topraklarda yetişebilir. Deniz kenarlarında kullanılmaya elverişli bitkilerdir.

4. Peyzajda Kullanımı

       Çim alanları üzerinde soliter ya da küçük gruplar halinde kullanılır. Ayrıca süs bitkisi olarak da değerlidir.

5. Önemli Türleri

Yucca filamentosa (Avize çiçeği);Ülkemizde en çok tanınan türüdür. 100-180 cm boyunda, her dem yeşil çalılardır. Yaprakları 50-60 cm uzunluğunda, dar uzun, ucu sivri, koyu yeşil renklidir. Çiçekleri 60-70 cm uzunluğunda ki bir çiçek sapı üzerinde aşağı bakan çan şeklinde bir çok çiçeğin bir araya gelmesi ile oluşmuştur.
       Çiçekler beyaz-krem renklidir ve temmuz-ağustos aylarında çiçek açar. Önemli kültür formu Y. filamentosa “Variegata”, yaprakları sarı-beyaz alacalı formudur.

Yucca gloriosa; Hep yeşil yaprakları, 30-70 cm uzunluğunda, 7-8 cm genişliğinde uzunca mızrak görünüşünde, sivri uçlu, dik, sert ve mavimsi renktedir. Yaz ve sonbahar ortasında açan çiçekler 1-1,5 cm uzunluğunda, başak biçimli çiçek kuruluşuna sahiptir. Sarımsı beyaz renkli çiçekleri geniş bir çan biçiminde ve aşağı sarkık şeklindedir.

6. Karşılaşılan Önemli Hastalık ve Zararlılar

Salyangoz, örümcekler, toprak zararlıları ve bozkurtlar görülür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.