Filizlenen sarımsak yenir mi

Filizlenen sarımsak yenir mi?

Başlıkta yazdığımız filizlenen sarımsak yenir mi sorusunu bazılarımız bilmezken ve filizlenen sarımsakları çöpe atarken bazılarımızda sarımsağı filizlendirmek için su dolu kaba koymakta yada bir saksıya dikmekte. Filizlenen sarımsaklardaki antioksidan miktarı filizlenmemişe göre daha fazladır. Filizlenen sarımsaklar insanlar için oldukça faydalı kimyasallar üretir. Mutfakta uzun süre durduğunda filizlenen sarımsakları genelikle yenmeyeceği düşüncesiyle çöpe atıyoruz. Böyle çimlenen sarımsakları kullanarak onun faydasından daha fazla elde etmiş oluyoruz. Yapılan araştırmalarda filizlenen sarımsaktaki besin maddeleri vücuda daha rahat alınmaktadır. Aynı zamanda antioksidan içeriği normal sarımsağa göre çok daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Filizlenen sarımsakta bulunan besin maddeleri bu şekilde tüketildiğinde çok daha hızlı ve etkili bir şekilde kana karıştığı tespit edilmiştir.

Bu yüzden filizlenen sarımsak bozuldu diye çöpe atmayın, yemeklerinizde kullanmaya devam edin.

Sarımsağın o kadar çok faydası var ki, saymakla bitmez, her gün yeni bir faydasıyla karşılaşılan sarımsak, doğanın eşsiz bir mucizesi olarak karşımıza çıkıyor.

Sarımsak, damar tıkanıklığından kulak enfeksiyonlarına kadar pek çok rahatsızlığa iyi gelir. Yaşlanma sürecini kısalttığı bilinmektedir. Filizlenen sarımsağın virüsleri önleyerek kanseri engellediği belirtilmektedir. Filizlenmiş sarımsak damarlarda tıkanıklığı önler ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltır. Uzmanlar, sarımsağın salgın hastalıkların yayılmasını engelleyen en önemli faktör olduğunu belirtiyor.

Sarımsak kanser ve damar hastalıklarına karşı da insanları koruyor. Bugün dünyada en fazla sarımsak yenen ülke olan Bulgaristan’da kanser ve damar sertliğinden ölenleri sayısı, Avrupa’ya nazaran 6-7 misli düşük. Ayrıca İsveçli çocuklar, çocuk felcine karşı da koruduğu anlaşılan sarımsağı yiyerek okula gidiyorlar. Ölümlere sebep olan atardamar kireçlenmesine iyi geliyor. Yara ve çıbanları iyileştiriyor. Krampları yok ediyor. Akciğeri, karaciğeri, safra kesesini ve kalbi kuvvetlendiriyor. Bağırsak kurtlarını ve diğer parazitleri öldürüyor. Cinsel gücü arttırıyor. İdrar söktürüyor. Vücudu sivrisinek ve haşerelerden koruyor. Safra salgısının salınımını arttırıyor. Kabızlığı önlüyor. Saç Dökülmesini yavaşlatıyor. Sesi güzelleştiriyor. Verem hastalığında sarımsak tavsiye ediliyor. Tansiyonu düşürüyor. Ateşi düşürüyor. Bağırsak gazlarını ortadan kaldırıyor. Grip mikrobunu öldürerek vücudu bu hastalığa karşı koruyor. İdrar yollarında taş oluşumunu engelliyor. Kalp adalelerini güçlendiriyor. Kalbi besleyen kroner damarları genişletiyor. Mide ve bağırsakları dezenfekte ediyor. zararlı bakterileri yok ediyor. İştahı açıyor. Nezleyi yok ediyor. nefes borusu rahatsızlıklarına, bronşite çok iyi geliyor.

Sarımsağın faydaları saymakla bitmezken sarımsağı çimlendirerek tüketmek onun gücünü dahada artırıyor. Sarımsağı kurusunun tüketirken taze sarımsak olarak ta tüketmenizi tavsiye ederiz. Balkonunuz da yada bahçenizde sarımsak tanelerini diktiğiniz de kısa sürede taze sarımsak elde etmiş olursunuz.

Yukarıda sarımsak filizinin faydalarını okudunuz, eğer bu faydalı bitkiyi balkonunuzda yetiştirmek isterseniz aşağıdaki video muzu da izlemenizi tavsiye ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.