Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Zeytinin Faydaları

Kahvaltı masalarının vazgeçilmezi olan zeytininin faydalarını biliyor musunuz?

Zeytinin bilinmeyen faydaları!

*Zeytinyağı hipertansiyon gibi hastalıklara karşı etkili sonuçlar veriyor.

*A, D, E ve K vitaminleri açısından çok zengin içerikli.

*Zeytin ve zeytinyağında hücre yenileyici ve yaşlanmayı geciktirici ‘’Oleuropein’’ maddesi bulunuyor. Bu madde başta ABD olmak üzere birçok gelişmiş ülkede kansere karşı yapılan ilaçlarda kullanılıyor.

*Zeytinyağını diğer bitkisel yağlardan ayıran en önemli özellik, oleik asit zenginliği. Bu asit özellikle meme kanserini tetikleyen (Her-2/ Neu) veya (ERB B-2) kötü genlerini durdurma özelliğine sahip.

*Sindirim sistemi hastalıklarına da zeytinyağı öneriliyor. Çünkü, bu yağ tamamen doymamış yağ asitleri içeriyor. Böylece bu asitler vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağlıyor.

Güzelliğe de etkili

* Zeytinyağı en doğal kozmetik malzemesi.

*Zeytin egzamayı ve saçların dökülmesini önlüyor.

*Banyodan sonra cilde zeytinyağı ile masaj yapılırsa hücrelerin yenilenmesi sağlanıyor.

Kaynak:http://www.haber7.com/haber/20090620/Zeytinin-bilinmeyen-faydalari.php

CANINI SEVEN ZEYTİN YESİN

Yeniçağın mucize bitkisi zeytin, kansere karşı yapılan ilaçlarda kullanılıyor ve yaşlanmayı geciktiriyor. Zeytin’ in faydaları bunlarla da bitmiyor tabi…

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nde görevli Prof. Dr. Ömer Gezerel, zeytin ve zeytinyağının kalp-damar hastalıklarında kolesterol plakalarının damarlarda oluşmasını önlemesi ve kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemesinin bilimsel araştırmalarla ortaya çıktığını söyledi.

A, D, E ve K vitaminleri

Gezerel, zeytinyağının hipertansiyon gibi hastalıklara karşı da etkili sonuçlar verdiğini, A, D, E ve K vitaminleri açısından çok zengin içerikli olduğunu söyledi.

Zeytin ve zeytinyağında hücre yenileyici ve yaşlanmayı geciktirici ‘oleuropein’ maddesi de bulunuyor.

Gezerel, bu maddenin başta ABD olmak üzere birçok gelişmiş ülkede kansere karşı yapılan ilaçlarda da kullanıldığını söyledi.

“En önemli özellik oleik asit zenginliği”

Zeytinyağını diğer bitkisel yağlardan ayıran en önemli özelliğin, oleik asit zenginliği olduğunu anlatan Gezerel, ‘bu asit özellikle meme kanserini tetikleyen kötü genleri durdurma özelliğine sahip. Ayrıca, sindirim sistemi hastalıklarına zeytinyağı öneriliyor. Çünkü, bu yağ tamamen doymamış yağ asitleri içeriyor. Böylece bu asitler vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağlıyor. Ancak tükettiğimiz zeytinyağı sızma olmalı yani mümkün olduğu kadar rafine edilmemesi gerekir. Aksi takdirde rafinasyon sırasında sıcaklık etkisiyle yağdaki yararlı maddeler parçalanır’ dedi.

Kozmetik üreticilerinin gözdesi

Zeytinyağı, çeşitli ülkelerde kozmetik üreticilerinin de gözdesi.

Eski Mısır’dan bu yana güzellik için kullanılan ve saç dökülmesini engelleyen zeytinyağı ile de banyodan sonra cilde masaj yapılması öneriliyor.

Zeytinyağının en doğal kozmetik malzemesi olduğuna da dikkat çeken Gezerel, kuru ciltleri kışın nemlendiren zeytinyağının egzamayı ve saçların dökülmesini önlediğini de anlattı.

“Hücrelerin yenilenmesini sağlıyor’

Gezerel, Türkiye’nin önemli bir zeytin ve zeytinyağı üretici ve ihracatçısı olmasına karşın, tüketimin çok düşük olduğunu belirterek, Türkiye’de kişi başına 800 gram zeytinyağı tüketiminin düştüğünü söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, geçtiğimiz yıl şubat ayında 4 milyon 917 bin dolar olarak gerçekleştirilen zeytin ve zeytinyağı ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 522.17’lik artış ile 30 milyon 592 bin dolara çıktı.

Kaynak:http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=165493

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz