Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Wu wei zi – Beş Tatlı Meyve

7fa9dfa6b961ed0e

Bahçenize Değer Katacak Olan 27 Tıbbi Bitki

20. Wu wei zi – Beş Tatlı Meyve (Schizandrae)

images (1)

Bu meyvenin Çince karşılığı beş tatlı meyvedir. Meyveyi yediğiniz zaman ekşi, acı, tatlı, baharatlı ve tuzlu tatları aynı anda ağzınızda hissediyorsunuz. Bu da beş temel enerjinin özüne (odun, ateş, toprak, metal ve su) ve aynı zamanda vücut sisteminin 5 ana organına  karşılık gelmektir. Ginseng, Reishi Mantarı ve diğerleri gibi, Schizandra da özgül olmayan uyaranlara karşı vücudun ve zihnin direncini arttırır.

Wu Wei Zi bellek geliştirmek ve uyanıklığı artırmak, konsantrasyonu keskinleştirmek amacıyla zihin için kullanılan en iyi toniklerden biri olarak kabul edilir.

Birçok merkezi sinir sistemi uyarıcılarının aksine, Schizandra hiç gerginlik üretmez. Birçok kişi Schizandrae’nin uyanıklılık ve odaklanma gücünü arttırıken aynı zamanda hafif derecede “yatıştırıcı” etkisinin olduğunu da belirtmektedir.

Schizandrae ayrıca cildi güzelleştirmek, güneş ve rüzgarın zararlı etkilerinden cildi korumak için de kullanılır.

Meyvelerinin düşük dozlarda merkezi sinir sistemini uyarırken yüksek dozlarda ise baskıladığı söylenir. Ayrıca kalp-damar sistemini de düzenlemektedir. Tohumları kanser tedavisinde kullanılır. Harici olarak, tahriş edici ve alerjik cilt hastalıklarının tedavi için kullanılırken dahili olarak da aşağıdakilerin tedavisinde kullanılır:

images

kuru öksürükler
astım
gece terlemeleri
idrar hastalıklarıistemsiz boşalma
kronik ishal
çarpıntı
uykusuzluk
zayıf hafıza
asit fazlalığı
hepatit
diyabet

Schizandra Wu Wei Zi July19 '10 005

Schizandrae, art arda yaklaşık 100 gün boyunca kullanıldığında kanı arındırır, zihni keskinleştirir, hafızayı geliştirir, böbrek fonksiyonarını iyileştirir ve hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel enerji ve fonksiyonlarını geliştirir.

Akciğerler üzerindeki muhteşem bir tonik etki yapan bu meyve, cildin gözle görünür bir biçimde parlak ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Büzücü etkisi kırışıklıkların azalmasını sağlarken dokunulduğunda ciltte sağlam bir doku hissedilmesine neden olur. Aynı zamanda saç ve tırnaklarda da oldukça iyi bir etki sağlamaktadır.

Schizandrae aynı zamanda Geleneksel Çin Tıbbında kullanılan önemli bir tonik temizleme bitkisidir. Reishi Mantarı ile birlikte, Çin’de kullanılan önemli bir karaciğer temizleyici maddelerinden biridir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz