Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2021

Şevketi Bostan

Şevketi Bostan

şevketi bostan

Bahçenize Değer Katacak Olan 27 Tıbbi Bitki

21. Şevketi Bostan (Boğa dikeni, Peygamber dikeni, Deve dikeni)

şevketi bostan

Hani bazı bitkiler vardır ki, hemen her gün gözümüzün önünde, geçip gittiğimiz yol kenarlarında karşımıza çıkar ama ot diyerek üzerine basar ve geçer gideriz. İşte Şevketi Bostan öyle bir bitkidir.

Şevketi bostan, karaciğer fonksiyonlarını korur ve iyileştirir (özellikle alkolikler dikkat). Dahili olarak alınabilen Şevketi bostan,aşağıdakilerin tedavisinde yardımcı olur:

Karaciğer ve safra kesesi hastalıkları şevketi bostan
Sarılık şevketi bostan
Hepatit (karaciğer iltihabı) şevketi bostan
Zehirleme şevketi bostan
Yüksek kolesterol düzeyleri şevketi bostan
Ayrıca siroza sahip tip 2 diyabetli kişilerde, insülin direnci şevketi bostan
Göğüs, serviks ve prostat kanserlerinde kanser hücrelerinin büyümesinde şevketi bostan
içki mahmurluğunun etkisini giderme  şevketi bostan

şevketi bostan tohumu

Antioksidan Olarak Kullanılır

Şevketi bostan içeriğindeki aktif madde olan  silymarin  vücudu hücre hasarına neden olan serbest radikallerden koruyan kuvvetli bir antioksidandır. Şevketi bostan  ekstresi aynı zamanda, içeriğinde  glutatyon  ve  süperoksit dismutaz  gibi antioksidan özelliklere sahip diğer bileşikleri motive eder. şevketi bostan 

şevketi bostan yemeğiKaraciğer Üzerine Etkileri

Bu bitkinin en önemli özelliği karaciğer yağlanması, siroz, çeşitli kimyasal toksinlere bağlı karaciğer hasarları, sarılık gibi karaciğerle ilgili tüm sağlık sorunlarına karşı yararları olmasıdır.

Alkol alan insanların karaciğerin korur. Bitkisel gıdaların en önde gelenidir. Karaciğeri zararlı ve zehirli maddelerden büyük bir başarıyla temizler. şevketi bostan

 

Kadınlarda Adet Gecikmeleri Sorunlarında Kullanılır

Kadınlarda oluşan adet gecikmeleri sorunlarının düzenlenmesinde kullanılmaktadır.

Safra Taşı Sorununda Kullanılır

Safra akışını düzenler sayfa taşlarının oluşumunda yada tedavisinde kullanılır. 

Halk Arasında Kullanımı

şevketi bostanBilimsel adı silybum marianum, yöresel adları deve dikeni tohumu, akkız, deve kengeri, kengel, kıbbun, meryem ana dikeni, sütlü kengel, şevkülmeryem, uslu kenger olan bitki, karaciğeri tüm zehirli ve zararlı maddelerden arındırır, karaciğer hücrelerinin yenilenmesini (regenerasyon) destekler, en ağır karaciğer hastalıklarında bile gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. şevketi bostan

Kullanım biçimi:Havanda hafifçe ezilmiş 1 tatlı kaşığı dolusu tohum, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür.

Günde 3 bardak taze demlenmiş çay, sabah aç karnına, öğlen yemeğinden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce birer bardak olmak üzere, soğutulmadan ve yudumlanarak içilir. 

şevketi bostan

Şevketi Bostan

Şevketi Bostan

Şevketi Bostan

Şevketi Bostan kurabiye tarifi için lütfen tıklayınız…

Kaynak: (kısmen) milkthistle.gen.tr

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. meliha dedi ki:

  Şevketi bostan sarı çiçekli olan mı

 2. BAHÇİVAN dedi ki:

  Yabancı kaynaklarda her iki bitki için de bu isim geçmekte. Yazıyı ekleyen editör ile irtibata geçildi. Yanlışlık olmaması için yazıya ilave olarak belirttiğiniz sarı renkli olan resim de eklenmiştir.

  Düzeltme için teşekkürler.

 3. Berk Balbay dedi ki:

  Merhaba, şevketi bostan diye koymuş olduğunuz resimler yanlış. şevketi bostan sadece sarı çiçekli yabani enginar ailesinden dir. mor çiçekliler de yenilir ama adı şevketi bostan değildir.

Yorum Yaz