Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2020

Sarı Kantaron

Sarı Kantaron

Bahçenize Değer Katacak Olan 27 Tıbbi Bitki

11. Büyük Sarı Kantaron (Sarı Yılan Otu) Sarı Kantaron 

Sarı Kantaron

Büyük sarı kantaron kökü, kronik hastalıklardan sindirim bozuklukları ve yorgunluk durumlarını tedavi etmek için kullanılan bir acı bir bitkidir. Bu bitki karaciğer, safra kesesi ve sindirim sistemini uyarmakla beraber genel olarak da insan vücudu güçlendirmektedir. Dahili olarak alındığında aşağıdakiler için fayda sağlar: 

• karaciğer şikayetleri
• hazımsızlık
• mide enfeksiyonları
• iştahsızlık
• İltihap giderici
• yara iyileştirici
• yatıştırıcı
• antidepressif
• kramp çözücü
• ağrı kesici
• antiseptik  

Çiçeklenme döneminde bitkinin çiçek ve tomurcukları veya tüm toprak üstü kısımları toplanarak hemen kurutulduktan sonra kullanılır. Avrupa’da uzun süredir ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan Amerika’da da oldukça popüler bir bitki türüdür. Geçmiş tarihlerde sarı çiçekleri toplanarak güneş ışığı alan bir yerde zeytin yağında bekletilirdi. Bu yağ kırmızı renk aldıktan sonra oluşan merhem yara iyileştirici olarak ve özellikle de yanık yaraları ile yatalak hastalarda oluşan yaralarda tedavi edici olarak kullanılırdı. 

Sarı KantaronKullanım alanları: 

Yakın geçmişte Avusturya’da insanlar üzerinde yapılan bir bilimsel deneyde, kullanılan bir sarı kantaron preparatı, deneklerin %67’inin hafif ve orta dereceli depresyondan kurtulmalarını sağlamıştır. Bu sonuç daha önceleri yapılmış olan benzer deneyleri doğrular niteliktedir.

Sarı kantaron yağına kırmızı rengini veren, Hypericin adlı ana etken maddedir. Bu madde, antidepressif ve çok güçlü antiviral etkilere sahiptir. Bu etki (virüslere karşı etki) öyle güçlüdür ki, geçtiğimiz yıllarda AIDS’e karşı etkili olup olamayacağı konusunda geniş kapsamlı laboratuvar araştırmaları yapmak gereği duyulmuştur. Doğrudan bitki kullanımı yoluyla pek çok virütik hastalığın tedavi edilebileceği ise kanıtlanmış bir gerçektir. Sarı Kantaron

Sarı kantaron, sinirsel rahatsızlıklara karşı kullanılabilecek en değerli şifalı bitkilerden biridir. Bitki geleneksel olarak da korku, gerginlik, uykusuzluk ve depresyona karşı kullanılagelmiştir. Özellikle menopoz döneminde görülen bu tür rahatsızlıkların tedavisinde çok olumlu sonuçlar alınabilir. Uykuda idrar kaçırma da sarı kantaron çayı ile tedavi edilebiliyor, çünkü bu rahatsızlık genelde ruhsal nedenlerden kaynaklanır. Sarı Kantaron

Hormon düzeyindeki değişikliklerin belirtilerini azaltan ve bedene yeni güçler kazandıran özellikleri nedeniyle, menopoz sıkıntılarına karşı sarı kantaron çayı mutlaka kullanılmalıdır. 

Sarı kantaron ayrıca, karaciğeri ve safra kesesini güçlendiren önemli bir toniktir. Dudak uçuğu(herpes), suçiçeği ve zona, nevralji, bel ve sırt ağrıları, kas ve eklem ağrıları da bitki çayı, tentürü ve preparatları ile tedavi edilebilir.

Kırmızı renkli kantaron yağı da ,hiçbir evde eksik olmaması gereken çok önemli bir ilaçtır. İyileştirme gücünü en az iki yıl korur ve yalnızca açık yaralarda, yeni yaralarda, hematomlarda (deride mavi-mor lekeler), beze şişkinliklerinde ve pürüzlü yüzlerde bakım ve tedavi ilacı olmakla kalmayıp, sırt ve bel ağrıları, siyatik ve romatizmada da etkili bir friksiyon ilacı olarak kullanılabilir. Yanıklarda, haşlanmalarda ve güneş yanığında da kantaron yağı başarıyla kullanılabilir.  Sarı Kantaron

Karnı ağrıyan bebeklerin karıncıklarına kantaron yağı sürüldüğünde ağlamaları sona erer. Tüm lenf bezi şişkinliklerinde kantaron yağı ile yapılan hafif friksiyonlar büyük rahatlık sağlayabilir. 

Bu yağ içten de kullanılabilir. Örneğin, safra salgılarını arttırmak, sinirsel kökenli mide rahatsızlıklarını yatıştırmak ve mide ülserini tedavi etmek gibidurumlarda, günde iki kere yarım tatlı kaşığı kantaron yağı içilir.

Kullanım biçimleri:

Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır, üstü kapalı olarak 4-5 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş kantaron çayı, aç karnına veya öğün aralarında soğutulmadan içilir. Bu çay, yara tedavisinde de dıştan yıkama veya kompres biçiminde kullanılır. 

Tentür yapımı: 

Çiçeklenme aşamasında toplanarak kurutulmuş ve ince kıyılmış bitki, geniş ağızlı bir cam şişeye veya kavanoza 1:5 oranında koyulur, çalkalanabilecek kadar boşluk kalana kadar 35-40 derecelik etil alkol-su karışımı eklenir ve kapak sıkıca kapatılır. İki hafta boyunca arada bir çalkalanarak bekletilir ve süre sonunda dört kat tülbentten geçirilerek süzülür. Tentür koyu renkli şişelerde, serin bir ortamda saklanmalıdır.

Sarı Kantaron yağıKantaron yağı yapımı: Sarı Kantaron

Güneşli bir havada toplanan genç çiçekler hafifçe ezilerek saydam bir cam şişenin veya kavanozun boğazına yakın bölümüne kadar doldurulur, üstüne sızma zeytinyağı eklenir ve mayalanma süreci tamamlanana kadar (3-4 gün) kapağı açık olarak güneşte bekletilir. Sonra kapak kapatılır ve arada bir çalkalanarak 3-4 hafta güneşte bekletilir. Çok hoş bir kırmızı renk kazanan yağ iki kat tülbentten süzülür, çiçek posaları da sıkılır ve kantaron yağı koyu renkli şişelerde, çok sıcak olmayan bir ortamda saklanır. 2-3 yıl boyunca kullanılabilir. sarı kantaron

Uyarı: Uzun süreli kantaron çayı kullanımı, güneş ışığına veya solaryuma karşı duyarlılık oluşturabilir. Çay içimine son verildiğinde bu durum sona erer. Bilinen başkaca bir yan etkisi yoktur.

Sarı Kantaron

“Tanrı’nın Eczanesinden Sağlık”

Maria Treben

‘Sarı kantaronun içerdiği hiperisin etken maddesi, serotonin adı verilen mutluluk hormonunun kandaki düzeyini artırıyor. Sarı kantaron, çay yerine hap şeklinde tüketildiğinde daha fazla etki gösteriyor. Kedi otundan yapılan çay, depresyona, sinirsel uykusuzluğa ve çarpıntıya iyi geliyor.’ Sarı Kantaron Sari Kantaron                                                                     Dr. Ender Saraç

Kaynak: (Kısmen) orhandogan.blogcu.com

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. buket dedi ki:

  Bn de ayni durumdan muzdaripim arastirdiniz mi acaba cevabi merak ediyorum

 2. Savaş Gönen dedi ki:

  Sayın Leman bu sorunun detaylarını araştıracağım. Olasılıkları sizinle buradan paylaşacağım.

  Saygılarımla.

 3. Leman Taşcı dedi ki:

  Bizim Bahçe üyesi olmaktan çok memnunum . Pek çok konuda bilgi sahibi oldum. Çok teşekkür ederim. Benim sorum; Sarı kantaronla saf zeytinyağını 45 gün güneşte beklettim, rengi kırmızı olmadı, neden acaba? Saf zeytinyağının rengi yeşilimtraktı, açık uçuk sarıya döndü. Bilgilendirirseniz sevinirim. Selamlar.

Yorum Yaz