Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Mucize Bir Meyve Guava

Mucize Bir Meyve Guava

Mucize Bir Meyve Guava

Guava meyvesi içeriğindeki antioksidan oranı bakımından yüksek olan meyvelerden biridir. Guava meyvesinin içeriğinde ayrıca yüksek oranda C vitamini ve likopen bulunur.

Guava yetiştiriciliği için www.bizimbahce.net forum sayfalarına bakabilirsiniz.

Guava, kabuğu yenilebilen, çekirdekleri ve kokusu keskin olan tropikal bir meyvedir. Anavatanı güney Amerika ve Batı Hindistan olan Guava meyvesi ülkemizde Akdeniz bölgesinde Anamur ve Antalya taraflarında da yetiştirilmektedir.Guava , içindeki antioksidan oranı yüksek olan meyvelerden birisidir. Ayrıca içeriğinde yüksek oranda C vitamini ve likopen (karpuzave domatese kırmızı rengini veren antioksidan karatenoid) bulunmaktadır. Mucize Bir Meyve Guava

Özellikle kırmızı veya pembe etli guavalar daha yüksek oranda likopen içerirler. Yapılan araştırmalar sonucu likopenin, özellikle erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu olduğu belirtilmiştir.

Mucize Bir Meyve Guava

Mucize Bir Meyve Guava

Guava, ayrıca, betakaroten, potasyum ve çözülebilir lif açısından da oldukça zengindir. Bu sebeple guava kolesterol düzeyinin ve tansiyonun dengelenmesinde, ve dolayısıyla da kalp sağlığının korunmasın-da büyük ölçüde katkı sağlar.

İçeriğindeki yararlı bileşen- ler vücutta mikroorganizmalarla savaşmada oldukça etkilidir. Guava yüksek potasyum ve pektin içeriği nedeniyle de günümüzde ishalin tedavisinde tercih edilen meyvelerden biridir.

Saklama ve Servis:

C vitamini her gün durdukça değerini kaybettiğinden lekesiz meyvelerden almaya özen gösterin ve satın aldıktan sonra kısa bir süre içinde tüketmeye özen gösterin. Guava meyveleri taze olarak veya pişirilerek tüketildiği gibi tatlı, reçel ve turşu üretiminde de kullanılmaktadır. Bunun yanında Java’ da Guava ağacının yaprakları pirinçle beraber pişirilerek yemek olarak tüketilir.

100 gram Guavanın Etli Bölümünün Besin Değeri: 

 • Enerji: 26 kkal
 • Protein: 1gr
 • Karbonhidrat:5 gr
 • Yağ: 1gr
 • Lif: 5gr
 • C vitamini: 230 mg
 • Potasyum: 235 mg
 • Karoten: 435 mg

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. MUSTAFA KAN dedi ki:

  Antalya çakırlar da 2 guava ağacı yetiştirdim
  çok güzel meyve veriyor
  iki günde bir topluyorum
  değerlendiremiyorum
  göğüs kanserine çare deniyor

  isteyene 20 ila 50 kg verebilirim

  telefonum
  505 240 71 27 mustafa kan

 2. elif güler dedi ki:

  guava yetiştirmek istiyorum 2dönüm yerim var yardımcı olun

 3. behcet dedi ki:

  guava bitkisi 4 yıldan fazla yaşatamadım ikinci sene meyve veriyor.üretim şekli hk bigi verirseniz memnun olurum.tşklr

Yorum Yaz