Web sitemize hoşgeldiniz, 10 Ocak 2021

Gümüşdüğme

gümüşdüğme

Gümüşdüğme

Bahçenize Değer Katacak Olan 27 Tıbbi Bitki

23. Gümüşdüğme (Koyungözü)

gümüşdüğmeBütün bitkiden elde edilen çayının, artrit tedavisinde, soğuk algınlığında ateş düşürücü olarak ve ayrıca yatıştırıcı amaçlı olarak kullanıldığı söylenir. Bunun dışında adet düzenleyici amacıyla da kullanılmaktadır.

Demlenmiş çayı, şişmiş ayakların yıkanmasında kullanılır. Harici bir biçimde tentür olarak kullanıldığında, bitki çürüklerin tedavisinde fayda sağlamaktadır. Günde 1 ile 4 adet yaprağı çiğnendiğinde, migren baş ağrılarının tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Doğu Avrupa Balkan Dağlarına özgü bir bitki olan Gümüşdüğme artık Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’da da yetiştirilebilmektedir. Gümüşdüğme‘nin kurutulmuş yaprakları ve bazen de çiçek ve sapları, kapsül, tablet ve sıvı özüt de dahil olmak üzere takviye amaçlı ürünler yapmak için kullanılır.

Gümüşdüğme ateş, baş ağrısı, mide ağrıları, diş ağrısı ve böcek ısırıkları gibi belirtilerin tedavisine için yüzyıllardır bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Gümüşdüğme aynı zamanda adet ve doğum sancısı sorunlarına yönelik olarak da kullanılmaktadır. Gümüşdüğme ayrıca aşağıdakilerin tedavisi içinde kullanılmaktadır: gümüşdüğme

gümüşdüğme kapsülsedef hastalığı
alerji
astım
kulak çınlaması
baş dönmesi
bulantı ve kusma

 

Yan Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler:

gümüşdüğme otu* Hamilelerin kullanılması önerilmez. Çünkü rahim kasılmalarına sebep olarak düşük veya erken doğum riskini artırabilir.

* Eğer ağız yaralarınız varsa tüketmeyiniz.

* Gümüşdüğmenin yan etkileri arasında aft, şişlik, dudaklar ve dilde tahriş ve tat kaybı sayılabilir.

* Diğer yan etkiler ise bulantı, sindirim sorunları ve şişkinliktir.

* Uzun bir süre için gümüşdüğme ürünleri tüketen ve daha sonra tüketimi durduran insanlarda baş ağrısı, sinirlilik, uyku zorluğu, kaslar sertleşmeleri ve eklem ağrısı olabilir.

* Bazı insanlar gümüşdüğme otuna alerjik reaksiyonlar gösterebilir. (Kanarya otu ve kasımpatı gibi) papatya ailesinin diğer üyelerine alerjisi olanların gümüşdüğmeye de alerjisi olması muhtemeldir.

*Sağlık uzmanınıza gümüşdüğmenin herhangi bir tamamlayıcı ve alternatif uygulamasını kullanıp kullanamayacağınızı danışınız. Sağlık uzmanınıza, sağlığınız için faydalanma olduğunuz diğer ürünlerden bahsediniz ve unutmayınız ki, tamamlayıcı ya da alternatif tedavi geleneksel tıbbi bakım yerine kullanılmamalıdır.

Yetiştirilmesi:

Gümüşdüğme, papatya gibi beyaz çiçekleri olan ve 60 santimetreye kadar uzayabilen, dayanıklı yılık bir bitkidir. Bitki tam güneş veya kısmi gölgede, biribirincen 30 santimetre aralıklarla ekilerek yetiştirilebilir.

Gümüşdüğme, sürekli güneş almak koşoluyla, kapalı bir ortamda bir saksıda da yetiştirilebilir.

Kullanımı:

Gümüşdüğmenin yapraklarından elde edilen çayın, migren baş ağrısı şiddetini ve yoğunluğunu azalttığı gözlemlenmiştir. Çay, yemek arasında günde 3 kez içilebilir. Gümüşdüğme

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz