Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Nisan 2021

Çörek otunun faydaları

Her derdin devası çörek otu hakkında bu yazı dizimizde; çörek otunun cilde faydaları nelerdir?, çörek otu neye iyi gelir? çörek otu cinselliğe faydası var mı?, çörek otu kapsülü yararlı mı?, çörek otu kullananlar yorumları!, çörek otu kürü tarifi!, çörek otu mucizesi nedir?, çörek otu nasıl kullanılır?, çörek otu remzi kök önerileri, Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır?, Çörek Otu Yağının Yararları nelerdir, çörek otu zayıflatır mı?, çörek otunun yan etkileri nelerdir?, çörek otuntun zararları nelerdir?, Çörekotu Yağı Faydaları nelerdir?, çörekotu yağının faydaları nelerdir?,  sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) 14 asır önce şöyle buyurmuştu: “Şu kara tanede (çörek otunda) ölümden başka her derde deva vardır.”   Peygamber (s.a.v.)’in tavsiye ettiği çörek otunun birçok hastalığa şifa olduğunu bugün modern tıp yeni yeni keşfetmektedir. Bizimbahce.net olarak bu mucizevi bitkiyi sizlerle paylaşmak istedik. Umarım faydalı olur.

çörek otunun faydaları

çörek otunun faydaları

Çörek Otunun Faydaları Genel Olarak

Peygamber Efendimiz (S.A.V) tarafından övülmüş olan çörekotu bitkisi dünyanın değişik yerlerinde değişik isimlerle bilinir ve destekleyici tedavide de bolca kullanılır. Açık mâvi renkli çiçekler açan ve 20-40 cm boyunda bir senelik, otsu bir bitkidir çörek otu. Yol kenarları ve özellikle ekin tarlaları içinde bulunur. Gövde dik ve kısa tüylüdür. Yaprakların alttakileri saplı, üsttekileri sapsızdır. Çiçekler uzun saplı ve tek tektir. Taç yaprakları iki parçalı ve bal özü bezleri taşıyan 8 tâne küçük parça hâlindedir. Meyveleri çok tohumlu olup, tohumlar siyah renkli ve oval şekillidir. Güney Avrupa, Balkan memleketleri, Kuzey Afrika, Türkiye ve Hindistan’da yetiştirilmektedir.

Tarihi Olarak

Çörek Otu asırlar boyunca, bitkisi ve yağı ile birlikte, Afrika’da, Asya’da ve Ortadoğu’da, günümüzde ise Amerika ve Avrupa’da milyonlarca insan tarafından “sağlıklarını desteklemek için” kullanılmaktadır. Aromatik bir baharat türü ve siyah rengi hariç susam tohumuna benzer olan çörekotu, geleneksel olarak çeşitli durumlar ve tedaviler için mükemmel bir ilaç olarak da kullanılmıştır., İslam alimleri de peygamberlerinin övmüş olduğu bu bitkiye bigane kalamamış ve hakkında bolca eser yayınlamışlardır. El-biruni ve ibn-i Sina bunlardan bazılarıdır. Günümüzde ise özellikle Amerika ve Avrupa’nın elit bilim merkezlerinde çörek otu hakkında araştırmalar yapılmakta ve her geçen gün yıldızı parlayan bu şifalı bitki hakkında kesin kanıtlar elde edilmektedir. Vücudumuz doğası gereği, doymamış yağ asitlerini üretemediğinden bu yağ asitlerini dışarıdan karşılamak zorundadır. Bir gram çörekotu yağı da bu açıdan bir günlük ihtiyacımızı karşılamak için yeterlidir.

Çörek otunun diğer etkileri

• Çörek otunda bulunan nigellon ve alfa-pinen gibi eterli yağlar, solunum borusunun genişleyip krampların giderilmesini sağlar. Ayrıca öksürüğü hafifletir. İltihap giderici, ağrı dindirici ve idrar söktürücü etkileri de mevcuttur. Düzenli kullanımda kan şekerini düşürücü etkisi vardır. • İçeriğinde bulunan B1, B2 ve B6 vitaminleri, pek çok enzimin üretiminde önemli rol oynar. Çünkü bunlar, savunma ablukalarını yok edip boyun altı bezini ve dolayısıyla da savunma sistemini güçlendirir. Folasidi vitamini ise, kalp ve tansiyon problemlerinin oluşma riskini en aza indirger. Bununla birlikte hücre yenilenmesinde de gereklidir. • Beta karotin, A, E ve C vitamini, selen gibi antioksitler vücudun savunma sistemini destekler. ayrıca içeriğinde bulunan selen, zehirli maddelerin vücuttan atmasında destek olur.

çörek otu

çörek otu

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

1- İlk olarak çörek otu bir hastalık durumunda kullanılabileceği gibi günlük veya gün aşırı olarak öylesine de tüketilebilir. Aşırı alınmadığı taktirde herhangi bir yan etkisi ve zararı bildirilmemiştir.(not: Alerjinizin olmadığını var sayıyoruz.) 2- Çörek otu Bağışıklık sistemini güçlendirir. 3- Vücudu tahrip eden mikroplara karşı vücut direncini artırır. 4- Kanserden AİDS e kadar bir çok hastalıkta kullanılabilir. 5- İltihaplı vakalarda iltihap engelleyici olarak kullanılabilir. 6- Nefes darlığı ve solunum yolları hastalıklarında iyi bir yardımcı etken olduğunu defalarca kanıtlamıştır. 7- Çörek Otu özünün(yağından bahsediliyor) meme, prostat, cilt kanseri gibi bazı kanser türlerinde kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlattığı görülmüştür 8- Bayanlarda sıkça görülen rahim ve vajinal iltihaplara iyi geldiği bilinmektedir. (Bunu, iltihabı ve akıntıyı meydana getiren mantar hücrelerini yutan vücut savunma hücrelerini destekleyerek başarmaktadır.) 9- Çörek Otu Karaciğeri Tahripten Korur şifalı bitkiler 10- Ayrıca bu mucizevi bitki canlılarda biriken zararlı toksik zehirleri de baskılar ve onların vücuttaki zararlı etkilerini en aza indirir. Özellikle hava kirliliği yaşanan illerimizde ki insanlarımızın bu mucizevi bitkiden her gün almaları gerçekten faydalarınadır. 11- Kolon kanserini engeller. 12- Şeker hastalığına Karşı sonderece fatdalıdır. 13- Yüzyılımızın hastalıklarından birisi de alerjidir. Özellikle gelişmiş ülkelerin insanları “nedeni anlaşılamayan bir şekilde” hemen hemen her maddeye karşı alerji geliştirebilmektedir. Çörek otunun alerjik reaksiyonlarda vücudu baskılayıcı rol oynadığı Berlin Charite Ünv. Tarfından kanıtlanmıştır. 14- Egzama gibi rahatsızlıklarda çörek otu iyi bir iyileştiricidir. 15- Romatizmal hastalıklar. 16- Mide rahatsızlıkları ve reflü. 17- Böbrek hastalıkları. 18- Alkolün zararlı etkilerinin en aza indirilmesi. 19- Kalp damar hastalıkları. 20- Anti oksidan oluşu. 21- Kolesterolün düşürülmesi. 22- Hiper Tansiyon(yüksek tansiyon) vakalarında. 23- Uyarıcı etkilerinden dolayı; hemoroit, hepatit, nezle, ishal, öksürük ve tenya gibi etkiler.

En genel Olarak Çörek Otunun Faydaları Şu Şekilde Sıralanabilir;

• Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir. • İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir. • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. • Kan şekerini düzenler. • Yorgunluk halini giderip zindelik verir. • Damar hastalıklarını önler. • Cinsel gücü arttırır. • Hazmı kolaylaştırır. • Vücuttaki toksinleri süzerek atar. • İdrar söktürücü özelliği ile safraya iyi gelir. • Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır. • Alerjileri önler. Çörekotu • Savunma sistemini dengeler. • Hormon sistemini ve ruh hâlini sağlamlaştırır.

Özel hallerde faydaları:

•Çörek otu, müzmin hastalıklarda şaşırtıcı derecede iyileşmeler sağlar. Çocuklarda özellikle sinir ve deri sorunlarına, astım ve alerji sorunlarına da çok iyi gelir. •Çörek otu ürünleri (yağ ve ezilmiş bal karışımlı) hamilelik döneminde oluşan şikayetleri en aza indirir. Yan etkisi olmayıp, hamilelik dönemindeki bayanlar ve bebeklerini ana sütüyle beslemeyi tercih edenler için sütün kalitesini arttırarak bebek için daha faydalı olmasını sağlar. •Egzamalı cilde sık sık çörek otu yağı tatbik edildiğinde deri hızlı iyileşir. Yine deri hastalıklarında mikrop öldürücü etkisi nedeniyle çok yararlıdır.

Bazı Hastalıklarda Çörek Otu:

•Hazımsızlık ve mide şişkinlikleri gibi sorunlarda çörek otunun etkisi eski zamanlardan beri bilinmektedir. •Hemoroite problemine iyi gelir, çünkü damarları güçlendirerek kan dolaşımını arttırır. •Romatizma, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol gibi metabolik hastalıklar için çok etkilidir. •İktidarsızlık ve kısırlık sorunlarında da yine etkili bir destekleyicidir. Çünkü çörek otu, cinsî hormonları düzenlemekte, bedenî ve ruhî olarak zindelik ve dinçlik vermektedir. •Çörek otu yağı kadınlardaki regl dönemi sancılarına ve diş ağrılarına karşı yine başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Sağlıklı olmak için çörek otu kürü:

İçeriğinde bulunanlarla savunma sistemine, metabolizmaya ve hormonlara iyi gelen çörek otu, vücudu toksinlerden arındırır, kan dolaşımını güçlendirir ve bağırsakların düzenli çalışmasını destekler. Cildi berraklaştırır. Düzgün bir cilde, parlak saç ve gözlere sebep olur. Sağlıklı ve hayat dolu bir görünüm oluşturur. Çörek otu savunma (immün) sistemini güçlendirdiğinden, kanser, AIDS gibi çağın hastalıklarına karşı tavsiye edilmektedir. Yine tansiyon ve ateş düşürücü ve doğal antibiyotik tesirleriyle yaygın hastalıklara da çare olmaktadır. Başta astım ve polen alerjisi olmak üzere alerjik hastalıklara, saç dökülmesi ve kepek gibi problemlere karşı da etkilidir.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır ?

Kurutulan tohumlar baharat şeklinde, suda kaynatılarak ya da yağı çıkarılarak tüketilir. Güzel kokulu bir baharat olarak kullanımı çok yaygındır. Çörek otunun tohumlarından elde edilen çörek otu yağı saç dökülmesinde ve saçlı deride oluşan kepeğe karşı oldukça etkilidir. Sirke ile kaynatılıp gargara yapıldığında diş ağrılarına iyi gelir. Suyu ile sivilcelere pansuman yapıldığında sivilceler üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

Kaynaklar: Remzi Kök, Ahmet Maranki, remzikok.com/urunlerimiz/remzi-kok-urunleri/corek-otu.html http://www.bizimbahce.net/dogal-ve-bitkisel-saglik/remzi-kok/corek-otunun-faydalari.htm

Çörek otunun faydaları adlı yazımızı beğendiyseniz lütfen aşağıdaki FACEBOOK beğen tuşuna basarak bu konuyu sevdiklerinizle paylaşın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Canan dedi ki:

  bağırsaklarda rahatlama sağlıyor, zindelik veriyor, tansiyon ve şekeri düzenliyor daha ne olsun 🙂

 2. seray çıldır dedi ki:

  BU BİLGİLERİNİZDEN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜRLER .BU BİLGİLERİ PAYLAŞMAK KADAR GÜZEL BİRŞEY OLAMAZ.ÇOK BEĞENDİM.

 3. seyda dedi ki:

  Bende hergun1 cay kasik tuketiyordum fakat mide eksimesi yapiyor diye kestim hassas mideye dokunuyor sanirim yada ac karna alinmiycak yaginida sedefime suruyorum 1 senedir iyilesme gormedim henuz biraz abartkliyor gibi geldi bana

 4. Leman Taşcı dedi ki:

  Çörekotunu çektirip toz haline getirdikten sonra günlük bir çay kaşığı kullanıyorum. Kahvaltı tabağında neler varsa üzerine serpiyorum. Siz de öyle yapın .

 5. ŞAKİR GUNES dedi ki:

  YARARLI BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. ZARARLARINDAN DA BAHSEDİLİYOR, DOĞRU MUDUR? BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM, PAYLAŞIRIM. TEŞEKKÜR EDERİM.

 6. irfan içöz dedi ki:

  iyi güzel bu güzel bu mucizevi bitkinin faydalarını ögrendik ama nasıl ve hangi oranda kullanmalıyız bilen varsa lütfen yazsın

 7. Fatih dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

 8. Bizim Bahçe dedi ki:

  Sevgili bizimbahce.net okurları çörek otunun faydaları adlı konumuza değerli yorumlarınızı beklemekteyiz. Sevgilerimizle..

Yorum Yaz