Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Bitkisel Çaylar

şifalı çaylar

Bitkisel Çaylar

Bitkisel Çaylar ulaşılması zor ve hazırlaması çok da karışık çaylar değillerdir. Birçok şifalı bitkiden çay yapabilirsiniz, ancak eğer şifalı bitkilerinizi iç mekanda yetiştiriyorsanız dış ortamda yetiştirilen bitkilere nazaran daha az etken madde içerebilir. Ancak yine de yapmanız gereken tek şey iç mekanda, güneye bakan bir pencere önünde bol güneş alan bir nokta seçmenizdir. Bitkisel

Bitkisel Çay Yapmak için Şifalı Bitkilerin Kurutulması ve Saklanması

Bir makas kullanarak, bitkinin çiçekten hemen önceki yapraklarını kesin. Böylece bitki yaprağı kuruduğunda hem en iyi tadı hem de en iyi görüntüyü elde etmiş olursunuz. Kestiğiniz yaprak veya dalları soğuk suda hızlıca yıkayınız ve bir havlu ile hafifçe suyunu alınız. Yaprak ve sapları bir tel örgü raf üzerine serin ve bir fırında 40-50 santigrat derece de yavaşça kurutun. Daha sonra fırının kapısını yarı açık bırakın ve yaprakların kuruması için bir kaç dakika daha bekleyin. Bitkisel 

Bitkisel Çayınızın Demlenmesi

Bitkisel çayınızı nasıl demleyeceğinize dair genel bir tanım vermek gerekirse; bir tatlı kaşığı kurutulmuş yaprağı (ya da 3 çay kaşığı taze ezilmiş ot da olabilir, bir su bardağı kaynamış suya atın. 10 dakika kadar bekleyin ve ardından çayı süzün. İşte bu kadar basit! Bitkisel

Nane Çayı

Nane çayı aşağıdakiler için devadır:

nane çayı

♦ Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların sıkıntılarını hafifletir.
♦ Gaz ağrı ve şişkinliklerini azaltır.
♦ İshalden kaynaklanan krampları giderir.
♦ Bronşit ve göğüs üşütmelerinde balgam söktürücü olarak fayda sağlar. Bitkisel
♦ Terlemeye neden olarak vücudun doğal yollarla soğumasını ve serinlemesini sağlar. Bu sayede doğal bir yolla vücut ateşinin düşmesini sağlar.
♦ Kusmayı engelleyerek bulantıyı giderir.
♦ Krampları, öksürüğü, kötü sindirimi, mide bulantısını, mide ekşimesini, karın ağrılarını, baş ağrısını giderir ve ayrıca sinirsel bağlantılı diğer rahatsızlıklara devadır.

Nane çayı kalsik bir bitkisel çaydır. Nane birçok farklı ticari bitkisel çaya katılan bir bitkidir ve ferahlatıcı kokusundan dolayı çok sevilir.

Yetiştirilmesi: Nane sadece kolayca büyüyen bir bitki değildir, aynı zamanda bahçenizde hızla yayılabilen bir bitkidir. Bu nedenle naneyi isterseniz bir saksıda veya doğrudan doğruya bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Nanenin birçok çeşidir vardır ancak iyileştirici özellikleri benzerdir. Hangi tür nane yetiştirecek olursanız olun etken madde mentoldür.

Uyarı: Eğer reflü asidinden muzdaripseniz, nane çayı belirtileri arttırabilir. Nanenin antispazmodik özellikleri vardır.

Zencefil Çayı

Zencefil Çayı aşağıdakiler için devadır:

zencefil çayıı

♦ Bulantıları azaltır
♦ Araba tutmasını önler
♦ Soğuk algınlığında vücudu ısıtır
♦ Vücut ateşini düşürmek için terlemeyi sağlar
♦ Boğaz ağrısını giderir

Çirkin görünümlü bu kök birçok doğal öksürük, soğuk algınlığı ve mide bulantısı rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Çocuğunuz kötü bir mide sancısı çektiğinde ona zencefilli gazoz veya zencefil içerikli içecekler vermek yerine bal ile tatlandırılmış bir fincan zencefil çayı demleyerek vermeniz çok daha rahatlatıcı olacaktır. Bitkisel

Yetiştirilmesi: Zencefil görünüşte iç mekanda yetiştirilmesi zor olmayan tropikal bir bitkidir. Mükemmel bir toprak, sıcaklık, nem ve güneş ışığı ister.

Uyarı: Fazla alındığı takdirde bitkide bulunan bileşenler ağız tahrişi, mide ekşimesi ve ishale neden olabilmektedir. Bu nedenle zencefilin günde 4 gramdan fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.

 Papatya Çayı

Papatya Çayı aşağıdakiler için devadır:

papatya çayıı

♦ Anksiyeteyi rahatlatır
♦ Uykuyu teşvik eder
♦ Hafif mide bulantısı ve hazımsızlık yatıştırıcıdır
♦ Öksürükten kaynaklanan boğaz tahrişini rahatlatır

Papatya Çayının, içerdiği tıbbi faydaların suya geçmesi için diğer bitkisel çaylara göre daha uzun süre demlenmesi gerekmektedir. Bu sakinleştirici ve hafif elma aromalı çayın yatıştırma özelliği vardır. Tıbbi değeri bitkinin küçük taç yapraklarında gizlidir.

Yetiştirilmesi: Papatya tohumdan yetiştirilmesi kolay olan bir bitkidir. Tohumu kış sonunda ekin ve don tehlikesi ortadan kalktıktan sonra dış mekana alın. Papatya bitkisi bir kez doğru bir şekilde ekilip çimlendirildikten sonra yaz sıcaklarında dahi az suyla yetişebilmektedir. Tohum satın alırken Alman papatyasının tek yıllık, Roma papatyasının ise bir kaç yıllık olduğunu unutmayın.

Uyarı: Papatya Çayı kanı sulu olanların sakınması gerektiği bir çaydır. Bunun yanı sıra, yakupotuna (kanaryaotu) allerjisi olanlar papatya da allerjik reaksiyon gösterebilirler.

Tarçın Çayı

 Tarçın Çayı aşağıdakiler için devadır:

♦ Kan akışını hızlandırır ve dolaşımı iyileştirirtarçın çayı
♦ Bulantı azaltır
♦ Mide rahatsızlığı, şişkinlik, gaz ve hazımsızlığı giderir
♦ Soğuk algınlığında vücudu ısıtır
♦ Boğaz ağrılarını yatıştırır
♦ Soğuk algınlığı semptomlarını azaltır Bitkisel

Tarçın sadece, fincana girmiş bir tatil havası gibi kokmakla kalmaz, aynı zamanda hastayken iyileşmenizi sağlayan anti-bakteriyel, antiviral ve antifungal özellikleriyle şifalı bitkiler arasında mükemmel bir yere de sahiptir. Tarçın harika bir bağışıklık arttırıcı antioksidan kaynağıdır.

Yetiştirilmesi: Tarçın yaprak dökmeyen tropikal bir ağacın kokulu kabuğudur. Bazı makalelere göre tarçın geniş bir saksıda ev içi ortamda kolayca yetiştirilebiliyor.

Bu lezzetli kış içeceğini deneyin:

♥ 1-1/2 tatlı kaşığı toz tarçın veya bir kabuk tarçın
♥ 1 adet sallama çay (burada hangi tür çayı tercih ederseniz onu kullanabilirsiniz)
♥ Tatlandırmak için bal
♥ Tatlandırmak için süt

Tarçın tozunu kaynar suya katın ve iyice karıştırarak 8 dakika bekletin. Ardından sallama çayı ekleyin ve 2 dakika daha demlendirin. Son olarak bal ve ılık sütü ekleyerek karıştırın. Afiyet olsun!

Limonotu Çayı

Limonotu Çayı aşağıdakiler için devadır:

limonotu çayı

♦ Sindirime yardım eder
♦ Sinir hastalıkları tedavisi ve kaygı giderici
♦ Günlük bir fincan içildiğinde yüksek tansiyon tedavisine yardımcı olur
♦ Kan damarlarını genişletir ve kan dolaşımını artırır
♦ Sıvı toplanmasını azaltmak için hafif idrar söktürücü işlevi görür

Limonotu iyileştirici özellikleriyle öne çıkan diğer bir şifalı bitkidir. Uzun ve sivri bir bitki olan limonotu kolay yetişir. Limonotu bitkisi antibakteriyel, anti-inflamatuar, anti-parazitik ve antifungal özelliklere sahiptir ve bu özellikleri onu birçok hastalığın tedavisinde aranılır kılmıştır.

Yetiştirilmesi: Marketten alacağınız limontonu köklendirerek kendi bitkinizi yetiştirebilirsiniz. Limonotu geniş bir saksıda oldukça rahat yetişir. Dilerseniz saksınızı apartmanınızın merdiven aydınlatma girişlerine koyarak dekoratif görüntü de oluşturabilirsiniz. Yıl boyunca kapalı ortamda yetiştirilebilir.

Ekinezya Çayı

Ekinezya Çayı aşağıdakiler için devadır:

ekinezya çayı

♦ Bağışıklık sistemini geliştirir
♦ Ağrıları hafifletir
♦ İltihaplanmayı azaltmak
♦ Antioksidan etkileri vardır
♦ Soğuk algınlığı hastaları için hastalık süresini kısaltır

Bu güzel çiçekli bitki muhtemelen bitkisel hastalık önleyiciler arasında zirvede yer almaktadır. Ekinezya sadece anti-bakteriyel özelliğe sahip değildir, aynı zamanda bakteriyel ve viral saldırıları önlemek için vücudun bağışıklık sistemini uyarır. Tıbbi özellikleri yaprak ve mor çiçeklerinde yer almaktadır. Bitkisel

Yetiştirilmesi: Ekinezya aynı zamanda “kirpiotu” adıyla da bilinir. Ekinezya kazıkköklüdür ve bu nedenle kuraklığa dayanıklıdır. Çok yıllık bitkidir. Son donlardan önce, erken ilkbaharda açık havada tohumları ekebilirsiniz. Ekinezya tam güneşi sever ancak fazla nemden hoşlanmaz.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu Çayı aşağıdakiler için devadır:

Kuşburnu Çayı

♦ Bir besin olarak C vitamini takviyesi sağlamak
♦ Böbreküstü fonksiyonlarını geliştirmek
♦ Bağışıklık sistemini güçlendirmek
♦ Kalsiyum, demir, silikon, selenyum, doğal sodyum, magnezyum, manganez, potasyum, fosfor ve çinko gibi mineralleri sağlar
♦ Enerji sağlar
♦ Dokuları ve hücreleri iyileştirir

Kuşburnunun mayhoş bir tadı ve koyu pembe renkli bir görüntüsü vardır. Kuşburnu, bir gülün ortasında yer alan ve içi tohum dolu bir hazneden meydana gelir.Bu nedenle kuşburnunu sadece şifalı yönüyle değil aynı zamanda güzel çiçekleri nedeniyle bahçenizde dekoratif amaçlı olarak da kullanabilirsiniz. Tek başına tüketilebileceği gibi herhangi bir meyve çayının aromasını arttırmak için karıştırılarak da tüketilebilir.

Böğürtlen Yaprağı Çayı

Böğürtlen Yaprağı Çayı aşağıdakiler için devadır:

böğürtlen yaprağı çayı

♦ C vitamini desteği verir
♦ İshal gidericidir
♦ Boğaz ağrısını giderir ve boğaz iltihabını azaltır
♦ Mide ülserine neden H pylori bakterilere karşı bir antibakteriyel etki sağlar Bitkisel
♦ Bağışıklık arttırıcı antioksidanlar içermektedir
♦ Aspirinde olduğu gibi, ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösteren yüksek değerde salisilik asit içerir
♦ Diş eti iltihabını azaltır

Kurutulmuş böğürtlen yaprağı kaynar suda demlendiğinde tatlı bir meyve tadı verir. Böğürtlen yaprakları sadece çok lezzetli bir çay olmakla kalmaz, aynı zamanda tanen olarak bilinen oldukça faydalı bir içerikle de doludurlar. (Bir not: Konserve turşu hazırlarken kavanoza bir adet böğürtlen yaprağı eklerseniz, tanen maddesi turşunun gevrek olmasını sağlayacaktır.)

Uyarı: Böğürtlen yaprağının aşırı tüketimi (ya da tanin içeren herhangi bir şeyin aşırı tüketimi) karaciğer hasarına neden olabilir.

Karanfil Çayı

Karanfil Çayı aşağıdakiler için devadır:

karanfil çayı

♦ Ağrıların azalmasını sağlar – karanfil güçlü bir analjeziktir
♦ Mukus parçalayıcı etkisiyle balgam söktürücü olarak işlevseldir
♦ Dumanı tüten bir fincan kokulu çay, şişliklerin azalmasını sağlar (konjesyon azaltıcı)
♦ Strepkokokal boğaz ağrısını giderir ve bademcik iltihabını tedavi eder – ağrıyı gidererek, antiviral ve antibakteriyel bileşenlerle bir yıkama sağlar Bitkisel

Konjesyon: Toplardamarlardaki kanın dönüşünün engellenmesi veya yetersizliği sonucu kanın organ veya dokuların bir bölgesinde veya tamamında birikmesi.

Karanfil sadece tadı için bile bitki çaylarına ek olarak katılabilir. Sadece tadı enfes olmakla kalmaz, karanfil aynı zamanda yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde de kullanılagelmiştir. Küçük bir paket karanfil tohumunun çok kuvvetli bir antiviral, mantar öldürücü, antimikrobik, antioksidan, ve anti-inflamatuar (iltihaplanmayı önleyici) etkisi vardır.

Yetiştirilmesi: Karanfil, Endonezya, Pakistan, Hindistan, Sri Lanka ve Madagaskar’a özgü çiçekli ve yaprak dökmeyen yerli bir ağacın kurutulmuş tomurcuklarından elde edilir. Genellikle ithal edilir ve ne yazık ki, başka iklimlerde ya da sera ortamlarda yetiştirmek kolay değildir.

Uyarı: Yüksek miktarda karanfil tüketimi kana idrar karışması, ishal, mide bulantısı, baş dönmesi ve karaciğer hasarına neden olabilir. Bitkisel Bitkisel Bitkisel Bitkisel Bitkisel Bitkisel Bitkisel

Melisa Çayı

Melisa Çayı aşağıdakiler için devadır:

melisa çayı

♦ Virüsleri defeder – tarih boyunca zona, kabakulak ve uçuğa karşı kullanılmıştır
♦ Anksiyete ve sinirliliği sakinleştirilir
♦ Uyumaya yardımcı olur
♦ Spazmları azaltır ve mide ekşimesini bastırarak, sindirim sistemine yardımcı olur
♦ Bulantıyı azaltır
♦ Kolik, kramp, bronşiyal nezle, astımın bazı türleri ve baş ağrısını giderir

Oğulotu olarak da bilinen Melisa’nın, ilk olarak Eski Yunanlılar tarafından sağlıklı bir yaşam için genel bir tonik olarak kullanıldığı belirtilmektedir. Tarifi Carmelite rahibeleri tarafından 1600’lerin başlarında oluşturulan ve başağrısını tedavi etmek için kullanılan eski dünya Carmelite suyunun etken maddelerinden birisidir. (Geleneksel karışım aynı zamanda kişniş, limon kabuğu, hindistan cevizi ve melekotu kökü içeriyordu) Bitkisel Bitkisel Bitkisel Bitkisel Bitkisel

Yetiştirilmesi: Melisa yetiştirilmesi kolay bir bitkidir ve yaz boyunca üretebilirsiniz. Bitkiyi ne kadar çok hasat ederseniz, bitki o kadar çok büyür. Ilıman iklimlerde çok yıllık bit bitki olarak yetişir. Melisa, günün en sıcak zamanlarında kısmi olarak gölgeli alanlarda, bol nemli ve zengin organik madde içerikli topraklarda iyi yetişir. Bahçenizde olması gereken diğer şifalı bitkiler arasında yer alan Melisa için uygun ve rahat bir yer belirlemelisiniz.

Kekik Çayı

Kekik Çayı aşağıdakiler için devadır:

kekik çayı

♦ Sinirleri yatıştırıcıdır
♦ Hazımsızlık gidericidir
♦ Mukoza temizleyici özelliği vardır
♦ Antioksidan özelliği vardır
♦ Öksürüğü yatıştırır
♦ Hazımsızlığı hafifletir
♦ Temel mineralleri içermektedir

 Bitkisel Bitkisel Bitkisel Bitkisel Bitkisel Bitkisel

 

Rezene Çayı (Tohumu, Yaprak ve Kökü)

Rezene Çayı aşağıdakiler için devadır:

♦ Rezene çayı sindirime yardımcı olur Bitkiselrezene çayı
♦ Ayrıca bebeklerde kolik sancısını, çocuklarda ve erişkinlerde ise şişkinlik oluşumunu azaltır Bitkisel
♦ Spazm giderici, idrar söktürücü, ateş düşürücü, anti-inflamatuar (iltihap önleyici) ve antimikrobiyal özellikleri de dahil olmak üzere sayısız sağlık yararları ile ünlüdür Bitkisel
♦ Gözlerdeki konjonktivit ve ağrı azaltmada rezene çayının fayda sağladığı iddia edilir Bitkisel
♦ Çayı hem gaz giderici hem de aşırı gaz oluşumunun önüne geçerek şişkinlik engelleyici özelliğe sahiptir
♦ Düzenli olarak bu bitkisel çayın içilmesi spazmları ve rahatsız edici bağırsak sendromu belirtilerini azaltmak için emin bir yoldur
♦ Kabızlık, mide ve diğer sindirim sorunları için çayı iyi bir çözüm olabilir
♦ Kadın hastalıklarında fayda sağlar
♦ Kilo vermede yardımcı olur
♦ Sinir sisteminin yatışmasına yardımcı olur Bitkisel

Mide ve bağırsak sorunları için müthiş bir devadır. Demlenmiş rezene çayı iştah açar ve mukus birikimini önler. Rezene çayının tadı anason, nane ve meyan kökü tadını anımsatır. Bitkisel

Bol şifalı güzel günler dileriz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz