Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Nisan 2021

Bu Yiyecekler Bağışıklığı Güçlendiriyor

Bu Yiyecekler Bağışıklığı Güçlendiriyor

Bu Yiyecekler Bağışıklığı Güçlendiriyor

Her ne kadar organik beslenmeyi umut etsek ve hatta beslensek de yine de eskiye nazaran daha çok hastalanıp duruyoruz. Eskiden doktora veya hastaneye ulaşma imkânımız yoktu, şimdi en uzak hastane bile hemen yanı başımızda sayılır…  Peki bu bir nimet midir? İşin doğrusu eskilerin sahip olduğu bizim ise sahip olmadığımız çok daha değerli bir şey var: BAĞIŞIKLIK

Bu Yiyecekler Bağışıklığı Güçlendiriyor

Günümüzde uzmanlar hastalıkların, özellikle de grip, nezle, soğuk algınlığı gibi yaygın rastlanan birçok hastalık ve enfeksiyon rahatsızlıklarının sebebini bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olmamasından kaynaklandığını söylüyorlar. Bağışıklık sistemi düşük olan kişiler sık hastalanmakla kalmayıp özellikle de enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskleri daha fazla olan kişilerdir. Bağışıklık sisteminin güçsüzlüğü sadece bu bilindik rahatsızlıklar ile değil aynı zamanda kanser, verem gibi daha ciddiyet gerektirecek rahatsızlıklara da yakalanma riskini artırmakta ve bu hastalıkların iyileşme süresini uzatmaktadırlar.

Kısaca Bağışıklık Nedir?

Bağışıklık, Belirli bir mikroorganizmaya karşı vücudun direncidir.

Aktif ve pasif olmak üzere iki tip bağışıklık (immünite) vardır. Aktif immünite, hastalığın, çok hafif de olsa, bizzat geçirilmesiyle oluşur. Hastalığa neden olan organizmalar, vücutta antikor reaksiyonları uyandırırlar ve bu reaksiyonlar, bazı vakalarda, hayat boyu devam eder. Pasif bağışıklıkta ise, antikor reaksiyonu uyandıracak nitelikte, fakat kuvveti azaltılmış veya değiştirilmiş olan mikropların vücuda aşılanmasıyla oluşur.

Bağışıklık sistemi düşük olan kişiler sadece sık rahatsızlanmayıp aynı zamanda herhangi hastalıklarında iyileşme süreçleri oldukça uzun olmaktadır. Buda kişilerde halk tabiriyle gözümü hastalıktan açamadım tabirine yol açmaktadır. Uzmanlar sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda çocuk ve bebeklerde de bağışıklık sisteminin düşük olmasından dolayı birçok hastalığa yakalandığı ortaya çıktığını söylüyorlar. Bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler nelerdir diye besinleri sıralamak yerine öncelikle bağışıklığı korumanın yöntemlerine bakmalıyız.

Bağışıklık sistemi, bir canlıdaki hastalıklara karşı koruma yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır. Sistem, canlı vücudunda geniş bir çeşitlilikte, virüslerden parazitik solucanlara, vücuda giren veya vücutla temasta bulunan her yabancı maddeye kadar tarama yapar ve onları, canlının sağlıklı vücut hücrelerinden ve dokularından ayırt eder. 

Bu Yiyecekler Bağışıklığı Güçlendiriyor

Bu Yiyecekler Bağışıklığı Güçlendiriyor

Bağışıklık Sistemi Nasıl Korunur

Bağışıklık sistemi her insanda vardır az veya çok mutlaka bir bağışıklık sisteminiz vardır. Bağışıklık sisteminiz düşük diye teşhis konulduğunda hemen bağışıklığı sistemini güçlendirecek besinler nelerdir diye araştırma yapmayınız.

Öncelikle var olan bağışıklığınızı korumaya özen göstermelisiniz. Bağışıklık sisteminiz, hazır gıdalardan oldukça kaçınmak, dengeli ve düzenli beslenmek, spor yapmak, bol oksijen almak ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineraller ve protein değerlerine dikkat etmelisiniz.

Bağışıklık sisteminizin düşük olmasına veya düşmesine sebep olan ilk sebep karbon hidrat veya protein eksikliğinden olmaktadır. Bu besinlerin düzenli alınmasına özen göstermelisiniz. Bu besinleri sık tüketmek veya gereğinden fazla almak yerine düzenli ve dengeli tüketmeye dikkat edilmelidir. Spor yapmak bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye sebep diğer bir unsurdur. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Besinler Nelerdir?

Bol protein ve karbon hidrat içeren gıdalar öncelikli olarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olacaktır. B2, B6, D ve C vitaminlerinin yeterli miktarda ve dengeli alınması da bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Sorusuna verilecek doğal besinler ise Sarımsak, Soğan, Domates, Havuç, Brüksel lahanası, kırmızı biber, kabak, portakal, brokoli, limon, mantar, süt ve süt ürünleri özellikle peynir ve yoğurtzencefil, zerdeçalbaladaçayı, biberiye, maydanoz, kırmızı et, balık eti, hindi eti, ay çekirdeği, yumurtayeşil çay ve bunun gibi bazı gıdalar bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

Sebze ve Meyvelerde Vitamin Kaybını Nasıl Önlenir?

  • Yenilebilen kabukların soyulmaması, soyulması gerekiyorsa ince soyulması gerekir. Birçok vitamin ve mineral sebze ve meyvelerin dış yapraklarında bulunur. İç kısımlarında yoğunluk azalır.
  • Sebze ve meyvelerin az suda pişirilmesi, yıkarken suda bekletilmemesi  gerekir.
  • Sebzeleri pişirmeden hemen önce ve büyük parçalar halinde kesilmesi gerekir
  • Pişirilirken tencerenin kapağının kapalı tutulması gerekir. Eğer çiğ tüketilebilecekse pişirmeden tüketilmesi önerilir
  • Sebzelerin pişme suyunun çorbalara ve yemeklere eklenmesi önerilir
  • Ayrıca sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi sağlık açısından çok önemlidir.

Kısaca…

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz için beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz; doğru ve sağlıklı beslenme yöntemleriyle enfeksiyon hastalıkları ve kansere karşı önemli avantajlar elde edebilirsiniz.

Düşük bağışıklık işlevinin en yaygın nedeni besin yetersizlikleridir.Günlük beslenmede çok fazla şekere yer verilmesi, obezite, alkol tüketimi çeşitli nedenlerle bağışıklık sisteminin işlevini azaltır. Yeterli protein alımı en iyi düzeyde bağışıklık işlevi için şarttır. Fakat fazlası yine bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler. Vücuda alınan besinler enerji için oksijenle yandığında serbest radikaller yani oksijen içeren son ürünler oluşur. Serbest radikaller hücre ve dokularda çoğaldığında DNA yapısında hasara neden olur. Ayrıca sigara, hava kirliliği, radyasyon vb.  nedeniyle de serbest radikaller artar. Artış durumunda kanser, kalp-damar hastalıkları, artritler vb. sağlık sorunları oluşur. Besinlerle birlikte aldığımız antioksidanlar vücuttaki serbest radikallere karşı savaşırlar. Serbest radikallerin yarattığı olumsuz etkinin önlenmesi ve etkisinin en aza indirilmesi için yeterli miktarda antioksidan tüketilmelidir. Bu Yiyecekler Bağışıklığı Güçlendiriyor

BİZİMBAHÇE-UYARI

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz