Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Haziran 2018

Kütükte İstiridye Mantarı

Poşette istiridye mantarı nasıl yetiştirilir konusunu daha önce sizlerle paylaşmıştık. İlgili konuya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu yazımız da ise üretimi daha kolay olan kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliği konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kayın mantarları, lignin, selüloz ve hemiselülozları parçalayabilen özellikleriyle çürümüş veya çürümekte olan birçok ağaç türü kütüğünde doğal olarak yetişmektedir. Bizler de doğal ortamında olduğu gibi kütüklerde istiridye mantarı yetiştirebiliriz. Ağaç kütüklerin de yetiştireceğiniz istiridye mantarları doğal ortamlarındaki gibi olacağından bu mantarların tadı daha keskin ve güzel olacağı gibi son derece organik bir yetiştiricilik olacaktır.

kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği

kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği

Kompost hazırlayarak poşetler de istiridye mantarı yetiştiriciliğin de genellikle malzeme temini bir çok insanlar tarafından zor olmaktaydı. Kompost hazırlanırken malzemelerin sterilazyonu da en büyük sorunların başın da gelmekteydi. Ağaç kütüklerinde ise bu problemler kısmen daha az dır. Yeni kesilmiş ağaç kütükleri yeterli neme sahiptir. Ayrıca bu kütüklerin starilizasyona ihtiyacı yoktur. Çevrenizde özellikle odun satan yerler de işimizi görecek kütüklerden bulabiliriz. Ekonomik ömrünü tamamlamış ağaçların kesilmesiyle de bu kütükler mantar yetiştiriciliğin de kullanabilirsiniz. Bunun dışında yasal olmayan yollardan kesilmiş orman ağaçları veya çevremiz deki genç ağaçların kesilmesi kesinlikle amacımızın dışına çıkacağını ve bunu onaylamadığımızı unutmamalıyız.

İstiridye – kayın mantarı genellikle geniş yapraklı yumuşak odunlu (kavak, ıhlamur, söğüt vb.) ağaçlarda hızlı, meşe ve gürgen gibi sert odunlu ağaçlarda misel gelişimi yavaş olur.

Pleurotus spp. üretiminde sert yapılı ağaçlardan beş yıl, yumuşak dokulu ağaçlardan ise iki, üç yıl boyunca aynı kütükten mantar alınabilmektedir. Özellikle ikinci yılından itibaren verim daha da artmaktadır.

Kayın mantarları üretim tekniğinde kullanılan materyallerden ağaç kütüklerine 30-40 cm. uzunluğunda 15-20 cm. çapındaki kütüklere 2-3 cm. çapında 5-6 cm. derinliğinde ve 6-8 adet olmak üzere delikler açılarak buralara misel aşılanır. Bu mantar türü kavak, gürgen, meşe, kızılağaç, tellikavak, ıhlamur, söğüt gibi ağaçların kütüklerinde çok güzel yetiştirilebilir.

Televizyon, gazete ve internet haberlerin de sıklıkla karşılaştığımız kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği projeleri bir çok il , ilçe ve beldelerde hayata geçirilmekte ve özellikle kırsal kesimlerde, orman köylerin de alternatif tarımsal üretim yetiştiriciliği olmaktadır.

İster hobi olarak ister ticari amaçlı olsun kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği yaparak sizlerde bu güzel uğraş dan büyük bir haz alabilirsiniz. Yetiştirdiğiniz organik kayın mantarlarını sevdiklerinizle paylaşabilir ve hatta çevrenizde pazarlayarak bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

Şimdi sizlere kütükte mantar yetiştiriciliği nasıl yapılır kolay yoldan anlatmak istiyorum. En iyisi, okuyacaklarınızın dışın da kendinizin bizzat deneyerek en uygun yöntemleri keşfetmeniz dir.

KÜTÜKLERİN HAZIRLANMASI

Kayın mantarı için, çapı  10 cm den küçük olmayan her çapta ağaç kütüklerin de rahatça yetişebilir. Kütüklerin yeni kesilmiş olmasını tercih etmenizi öneririm. Yeni kesilen kütükler yeterli neme sahiptir. Uzun süre bekletilmiş kütüklerin nemi yetersiz olabileceği gibi yabani mantar sporları kütüklere bulaşmış olabilir. Bu durumlar da kütüklerinizi kaynar suda bir müddet bekletmeniz önerilmektedir. Yeni kesilmiş ise bu işleme gerek yoktur.

Kütüklerin yeni kesilmiş olmasının yanın da sağlam ve sağlıklı olmaları da tercih edilir.

Aşılama için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Kütük aşıları, kapalı mekanlarda her mevsim yapılabilir.

15-20 cm çapındaki kütükler 30-50 cm uzunluğunda kesilir.

Yeterli neme sahip olan kütüklerin uç kısımlarından 3-5 cm lık kısım testere ile kesilerek çıkartılır. Kütüğün kesilen kısmına 100 gr  misel yayılarak kesilen 3-5 cm lik kısım üzerine çivi ile tutturulur ve kütükler naylon poşetlere sarılarak 1-1.5 ay süre ile 25 c de karanlık bir ortamda misellerin gelişmesi sağlanır.

kayin kütüğünde yaprak mantarı yetiştiriciliği

kayin kütüğünde yaprak mantarı yetiştiriciliği

Bir başka yöntemse  kütükler üzerin de 2-2.5 cm çapın da 5-6 cm derinliğinde olacak şekilde matkap yardımıyla delikler açılır. 15-20 cm çapında 40-50 cm uzunluğundaki kütüklere 10-15 adet delik yeterlidir.

Her bir kütük için 100-120 gr kayın mantarı miseli yeterlidir. Miseller deliklere doldurulur ve bal mumu ile üzerleri kapatılır. Kütükler naylon poşetlere sarılarak misel gelişmesi için gelişme odalarına alınır

 KÜTÜKTE İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ UYGULAMASI

Yumuşak dokulu ağaçlar da (kavak, söğüt vb.) misel sarımı daha hızlı olduğundan ilk hasat sert dokulu ağaçlara (gürgen, meşe vb.) göre daha erken olmaktadır. Aşağıda gördüğünüz gibi basit bir kaç işlemle  kavak ağacı kütüğüne mantar tohumlarını kolayca aşıladım.

Sizler de burada anlatılan yöntemlerle veya kendi geliştireceğiniz yöntemlerle kolayca mantar yetiştirme kütükleri nizi   hazırlayabilirsiniz.

 

kavak kütüğünde mantar yetiştirme

kavak kütüğünde mantar yetiştirme

Kütükler üzerin de 2-2.5 cm çapın da 5-6 cm derinliğinde olacak şekilde matkap yardımıyla delikler açılır. Deliklerin açılmasın da aşağıda yayınlanan video dan da bilgi alabilirsiniz.

kütükte mantar yetiştirme

kütükte mantar yetiştirme

 

kütüğe mantar miseli aşılama

kütüğe mantar miseli aşılama

Açılan bu deliklere mantar miselleri yerleştirilerek delikler doldurulur.

Aktarlar da rahatlıkla bulabileceğiniz bal mumunu tavaya koyarak ateş üzerin de eritilir. Biraz soğuyan bal mumu bir fırça veya buna benzer araçla misellerin üzerine sürmek suretiyle tohumların üzeri bal mumuyla kapatılır. Bu işlemi yaparken hızlı olmanızda fayda vardır, çünkü bal mumu hızla donmakta dır. Bal mumu bulamazsanız mum ile de deneye bilirsiniz.

kütüğe mantar miseli aşılama

kütüğe mantar miseli aşılama

 

kütüğe mantar miseli aşılama

kütüğe mantar miseli aşılama

Hepsi bu kadar. Kütüğümüzü  mantar tohumuyla aşılamış olduk. Aşılanmış kütükleri çatı katımız müsait olduğundan uygun bir yere bıraktım. Kütükler plastik veya uygun bir kap içerisine koyarsanız iyi olacaktır. İleri de kap içerisine koyacağınız su ile kütüğünüzün nem ihtiyacını bu şekil de karşılamış olursunuz.

Son olarak kuluçka dönemi dediğimiz bu dönem de kütüklerin üzerini siyah bir poşetle kapatın. Ben fotoğrafta gördüğünüz gibi çöp poşeti kullandım. Poşetlere rastgele  delikler açarak mevsimine göre değişmekle beraber 1-1,5 ay kadar kütükleri bu şekilde bekletin.

Uygun sıcaklığı bulan miseller hemen harekete geçerek hızla kütüğünüzü sarmaya başlayacaktır. Ağaç yapısı, çevresel faktörler ve bakım (nemlendirme vb.) gibi etkenlere göre tohum ekiminden 4-5 ay sonra ilk hasadınızı  alabilirsiniz. Gene ağaç yapısına göre kütüğünüz çürüyene kadar aynı kütükten 4-5 sene mantar hasat edebilirsiniz.

Genellikle verim için verilen değerler kütük ağırlığının % 30 u kadardır.

 

Misel aşılanan kütüklerin kuluçka dönemi

Misel aşılanan kütüklerin kuluçka dönemi

 

misel sarımı başlamış kütükler

misel sarımı başlamış kütükler

 

misel sarımı tamamlanmış kütükler

misel sarımı tamamlanmış kütükler

 

SAYFA GÜNCELLEMESİ 13 EYLÜL 2013

VE HASAT ZAMANI.. 

Aralık 2012 tarihinde kütüklere aşıladığımız misellerin gelişimleri ve misel ekim görüntülerini yukarıda sizlerle paylaşmıştım. Aradan geçen 9 ay sonra ilk mantar hasadını yapmış bulunmaktayım. İlk aylarda düzenli sulama ve nemlendirme yapsam da son 3-4 ayda belki de hiç sulama yapamamıştım. İhmal ettiğim bu zamanlar yaz ayının en sıcak olduğu zamanlardı. Kütüklerin kuruduğunu düşündüğümden mantar alabileceğimi artık düşünmüyordum. Ama bugün mantar kütükleri büyük bir sürpriz yaparak beni sevindirdi. İki kütükten 4-5 kg. civarında kayın mantarı hasadı yaptım. Ve hemen düzenli sulamalara başladım. Tahminime göre yakında diğer kütükler de mantar verecektir.

Kütükte kayın mantarı hasat zamanı görüntüleri:

kütükte mantar hasadı

kavak kütüğünde kayın mantarı

kavak kütüğünde kayın mantarı

 

ağaç mantarı

ağaç mantarı

 

istiridye mantarı

istiridye mantarı

 

kavak mantarı yetiştiriciliği

kavak mantarı yetiştiriciliği

Allah nasip ederse hasat 3-4 sene bu şekilde sürecektir. Bu sayfadan hasat görüntülerini takip edebilirsiniz.

—————————————————————————————————————————-

Kütükte mantar yetiştiriciliği video

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NxnSNRLbZuY[/youtube]

 

Doğa da yetişen kayın mantarları gibi aynı lezzette ve sağlıkta olan kütükte yetiştirdiğiniz kayın mantarları , son derce organik olacaktır.

Son zamanlar da hızla yaygınlaşan istiridye mantarı yetiştiriciliğini sizler de ister hobi olarak, isterse ticari olarak düşünüp başlayabilirsiniz. Yukarıdaki video da seyredeceğiniz gibi Ülkemizin çeşitli yerlerin de kayın mantarı yetiştiriciliği projeleri hazırlanarak meraklı üreticilere anlatılmaktadır. Bizimbahce.net olarak sizlere yardımcı olabiliyorsak bizler için de en büyük mutluluk budur.

İstiridye mantarı yetiştirmek isteyen bizimbahce.net üye ve ziyaretçilerimizin istiridye mantarı tohumu ihtiyaçlarını karşılamak için bir iletişim sayfası hazırladık. Buraya tıklayarak güvenli bir şekil de istiridye mantarı siparişi verebilirsiniz.

www.bizimbahce.net

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Bizim Bahçe diyor ki:

  Deneyen yoksa bile siz deneyip bize de sonucu bildirirseniz seviniriz Şakir bey

 2. sakir unver diyor ki:

  Merhabalar, kızıl ağac ta yumusak bir ağaç bu iş için uygun mu? Deneyen var mı?

 3. Gokhan diyor ki:

  Merhabalar bizim bahce bende kutukte mantar yetiştirmek istiyorum misillere nereden ulasabilirim

 4. volkan diyor ki:

  misel nasıl çoğaltılır ..internnete birkaç yazı okudum ..1 kilo miseli 10 kilo kaynatılmış buğdayın içine atarsak 10 kilo misel elde etmiş oluruz diye ..bu ne kadar doğru bir bilgi?

 5. volkan diyor ki:

  miseli nasıl çoğaltabiliriz ..internette bi yazı okudum ..bir kilo miseli kaynatılmış buğday içine atar 10 gün beklersek 10 kilo miseliniz olur diye …bu ne kadar doğrudur ?

 6. Bizim Bahçe diyor ki:

  Sayın Mustafa Koç, kütüğe misel ekiminden sonra kütüğün yapısına göre bekleme süresi değişir, kavak gibi yumuşak dokulu ağaçlarda sarım daha hızlı olurken meşe, gürgen vb. gibi ağaçlarda daha geç olmaktadır. Her seferinde misel ekimi aşılama yapılmaz.

  Konuyu tekrar okumanızı tavsiye ederim sorularınızın yanıtı konu içerisinde mevcut.

  Gözlemlerime göre kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliği çok verimli geçme di. Uzun zaman gerektirmekte, oysa poşette istiridye mantarı yetiştiriciliği çok hızlı bir üretim olmakta ayrıca verimli geçmekte bu yüzden poşette üretimi tavsiye ederim…

 7. Mustafa koc diyor ki:

  Sayın bizim bahçe ben şunu anlamadım kutuke asilama yaptıktan sonra kaç ayda mantar oluyor ve oldugdan sonra nezaman toplaya biliyorsun ve
  1.senede kütük kaç sefer urun veriyor ve mantari1sefer asıl asıldıkdan sonra her seferinde tekrar asilama yapıyorsunuz teşekkür ederim kolay gelsin

 8. Bizim Bahçe diyor ki:

  Sayın Toygun Tokay en iyi kompost formülü için elinizdeki materyalleri deneme yaparak bulabilirsiniz. İstiridye mantarı yetiştiriciliği adlı yazımızı okuyunuz burada sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Başarılarınızın devamını dilerim..

 9. toygun tokay diyor ki:

  Sn. Yetkili biz kayin mantari isinemaliyetlerden dolayi kutuk ile basladik ve para kazandikca kompos yaparak ticari uretime donuyoruz . Ben kombosu hazirlarken kavak yada gokce agac kulaniyorum ikisini karistirsam yada sizin tavsiye edebileceginiz bir karisim varmi. Bu verimi nasil etkiler saygilarimla. Kompsu yaparken kaynatma isisi en fazoa ne olmali steril yaprken icindeki yararli maddeleride oldurmemek gerekir sanirsam kolay gelsin.

 10. Kübra diyor ki:

  Merhaba, ben kuzugöbeği mantarını kütükte yetiştirmeyi düşünüyorum. Kütükte yetişir mi acaba ?

 11. Gülbahar diyor ki:

  Merhaba bende kutukte mantar yetistirmek istiyorum bilen birine sordum bana taze kutugu 3 gun suda beklet dedi sonra aşila dedi sizce oylemi yapmaliyim

 12. Ihsan deniz diyor ki:

  Merhaba ben 1kilomatar tohumu istiyorum nasıl gonderirsiniz

 13. mustafa aydoğmuş diyor ki:

  degerli arkadaşlar kütükte istiritye mantarını yetişltiriyorum.bayagıda randımanlı.artık iş öyle büyüdükı üzerinde mantarıyla kütükleri satıyorum.insanlar hazır saksida kütüğü ile almayı tercih ediyor.çünkü kimse organikmi ilaclımı diye sormuyor.gönül rahatlıgı ile tüketıyor.sbebi ise adam kendisi ilac atmadığı hormon vermedigi icin.evinin salonuna güneş gormeyen yere koyuyon hem lezzet hem salon çicegi niyetiyle. ***

 14. Eyüp K. diyor ki:

  Çam kütüğünde mantar yetiştirebilirmiyim.

 15. Kaya Bulut diyor ki:

  Merhabalar
  Cam ağacı kütüğünde mantar yetiştirmek mümkün mü ?
  Teşekkürler

  Bilgi paylaşımıniz çok güzel, özellikle meraklı genç emeklilereçokfaydalı.

 16. ali diyor ki:

  ben poşette yetiştirmeye çalıştım talaşla fakat misel sarımın da misellerin üzeri küfümsü bir renk almaya başladı 15 gün oldu artık ciletle kesmelimiyim mantar taslaklarının çıkmasınımı beklemeliyim.teşekkürler.

 17. Bizim Bahçe diyor ki:

  Evet dediğiniz gibi hobi olarak yapılabilir, kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliği ticaret açısından uygun görülmüyor. Poşette uygun yetiştirme ortamlarında yetiştiricilik ticaret için uygundur.

 18. Ercument diyor ki:

  1ton kutuk 300kg veriyor diyorsunuz.bunu bir seferde vermiyor diyorsunuz,1 ton kütüğün toplam verimi 300 diyorsunuz.ve bu kütüklerinde 3-5 sene verim verdiğini diyorsunuz.ben 1ton kutukle uğraşıp 3-5 sene boyunca 300kg mi urun alacam … Boyleyse gerek yok hobi olarak yapılır.

 19. erdem diyor ki:

  Miselleri ağaca ektikten sonra,kütüğü poşetlere sarmak için ne kadar zaman bekliyorsunuz ?
  Poşete sarma işlemi sıcaklığa göre değişiyor mu ?
  Ağaç poşete sarılı iken ,poşetin altını mı deliyoruz
  Yoksa poşetin içine mi su döküyoruz

 20. Mustafa diyor ki:

  s.a bizim bahçe yönetimi yayınladığınız ve yardımları okudum ama miseli nasıl temin edebilirim veya ben yapa bilirmi yim,kütük arasına sıkıştırılan la , delinerek konulan misel aynımı bu konuda yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkür eder kolaylıklar dilerim

 21. kadir diyor ki:

  mantarlar nezaman ekilir ve nasıl temin edebilirim.

 22. kadir diyor ki:

  bende üyeleriniz gibi mantar yetiştirmek istiyorum ve bana ne yapmam gerekli söylerseniz memnun olurum.

 23. KADİR diyor ki:

  Ben erzurumda bunu yapa bilirmiyim iklim şartları malum birde bu istiridye misalini nerden alablirim bana yardımcı olurmusunuz 5534040018

 24. sultan uygun diyor ki:

  slm 1 ay önce kütüklere mantar aşıladım kütükler bayazladı bir tane mantar kafası çıktı kütükler torbada ve sera da ne zaman torbadan çıkarmalıyım.

 25. cenk diyor ki:

  bilgiler için çok teşekkür ederim.. ama birazda nemlendirme ve sulama işlemleri nasıl olacak ondan bahsetseniz :)

 26. şaban başar diyor ki:

  selamünaleyküm misel sarımı tamamlanmış olan kütüklerimi bulunduracağım odanın sıcaklık ve nem oranı kaç olmalıdır bilgilendirir misiniz saygılar

 27. engin diyor ki:

  kütükte mantar için dubel almak istiyorum yardımlarınız için teşekkürler

 28. hüseyin diyor ki:

  mantar tohumu misel nasıl temin ederim

 29. hüseyin kara diyor ki:

  efendim benim dubelimde yok ama sizden ricam 05436343692 bana denemelik dubel gönderirmisiniz.

 30. Bizim Bahçe diyor ki:

  Fatih bey bahsettiğiniz ağaç olabilir, bence deneyebilirsiniz.

 31. Bizim Bahçe diyor ki:

  Hüseyin bey bulunduğunuz yerde balmumu ve diğer malzemeleri kolayca bulabilirsiniz. Balmumu bulamazsanız normal beyaz mumda olur. Kolay gelsin.

 32. hüseyin kara diyor ki:

  merhaba ben kütük mantarlarını gördüm beğendim ve bu işe kendimi sardım sizden kütük için pim ve bal mumu ala bilirmiyim bu işi kendim yapmak istiyorm.

 33. fatih canbey diyor ki:

  merhaba . Bızım bahcemizde aylandız (kokar ağac, cennet ağacı, o…..k ağacı) derler çok var . Ona da misel ekebilir miyim? Kavaktan daha yumusak odunu vardır. Ama kesildikten 3-4 gün içinde küflenme yapar. Onun için sordum.

 34. Bizim Bahçe diyor ki:

  Sayın Feridun bey % 30 verimi bir seferde alamazsınız, bu verim kütüğün toplamda verdiği miktardır.

 35. feridun diyor ki:

  sn Bizim Bahçe; verim miktarı kütük ağırlığının %30 u , deniliyor…Acaba bu miktar kütüğün ömrü boyunca verdiği miktarmıdır ? yoksa bir defada verdiği miktarmıdır…
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 36. Bizim Bahçe diyor ki:

  1 m3 kavak kütüğü 700-800 kg gelmektedir. 100 m3 yaş kavak kütüğü 70.000 kg gelir.

 37. Sedat diyor ki:

  100 m2 de kaç ton kütük olabilir?Teşekkürler.

 38. Bizim Bahçe diyor ki:

  Sedat bey ticari olarak kompostta kayın mantarı önerilir. Kompostta mantar yetiştiriciliği için buraya bakabilirsin http://www.bizimbahce.net/mantarlar/istiridye-mantari-yetistiriciligi.htm

 39. Sedat diyor ki:

  Merhaba
  Ticari olarak kütük mantarı yetiştirmek istiyoruz. Bir kütük yaklaşık kaç kilodur? Kütükler toprakta mı betonda mı olmalı? Kütükler arası minimum mesafe ne olmalı? Klimalı ortamda (nem kontrollü) her mevsim ürün alınabilir mi? Sizce ticari olarak kütük mantarı mı kompost mantar üretimi mi? Çok teşekkür ederim.

 40. Bizim Bahçe diyor ki:

  Hasattan sonra karanlığa almanıza gerek yoktur.

 41. Hatice Yılmaz diyor ki:

  İstiridye mantar hasadından sonra,tekrar ürün almak için kompost veya kütüğü ilk baştaki gibi karanlıkta mı bekletmeliyiz?

 42. duranaga diyor ki:

  1 ton kutuk
  300kg mantar

 43. Uğur diyor ki:

  sayın bizimbahçe.net kütükde yetiştirilen mantardan yıllık ne kadar ürün alabiliriz.Yani 1 ton kütük de yıllık hasatımız ne kadar olur.

 44. Bizim Bahçe diyor ki:

  Kütükler genellikle ilkbahar ve sonbaharda mantar vermektedir. Bunun da en başlı nedeni uygun iklim; ısı ve nemdir.

 45. Aytekin bacaksiz diyor ki:

  Kütükte her mevsim mantar alabilirmiyim

 46. Bizim Bahçe diyor ki:

  Zafer bey sonbahar ve ilkbaharda sanırım sorunsuz hasat elde edebilirsiniz. Mevsim itibariyle sıcaklık ve nem koşullarını tam ayarlayamıyor olabilirsiniz.

 47. zafer diyor ki:

  Sayın bizimbahce.net takipçileri ben evimin bodrum katında 4-5 kavak kütüğüne misel aşıladım misel sarımı tamam mantarlar çıkmaya başlıyor 1 cm kadar boy kibrit çöpü kadar kalınlık olduğunda kuruyor nem oranı %85 ten aşşağı düşmüyo sıcaklık 22-25 arası ama neden kuruduğunu anlam veremiyorum büyüyecek gibi oluyo kuruyor sonra tekrar çıkıyor onlarda kuruyor yardımcı olursanız sevinirim

 48. muhammet diyor ki:

  ağacın kesilmesi gerekli mi yoksa dogada canlı olan ağaçlara mesil yerleştirsek olur mu

 49. metin diyor ki:

  kavakta mantar yetiştirmek istiyorum yetiştiren arkadaş ların yazılarını ve projelerini okuduk ça çok hoşuma gidiyor ve taktir ediyorum münkün se bu işte deneyimli arkadaş ların yardım larını ve destek lerini lütfen rica ediyorum istediyim destek tohum larınerden temin edicem konusunda yardım ve bilgi paylaşımı lütfen beni arayın 05416794377

 50. Aytekin bacaksiz diyor ki:

  İstiridye mantarında misel sarımı neden yavaşlar

Yorum Yaz