Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Nisan 2017

Kütükte İstiridye Mantarı

Poşette istiridye mantarı nasıl yetiştirilir konusunu daha önce sizlerle paylaşmıştık. İlgili konuya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu yazımız da ise üretimi daha kolay olan kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliği konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kayın mantarları, lignin, selüloz ve hemiselülozları parçalayabilen özellikleriyle çürümüş veya çürümekte olan birçok ağaç türü kütüğünde doğal olarak yetişmektedir. Bizler de doğal ortamında olduğu gibi kütüklerde istiridye mantarı yetiştirebiliriz. Ağaç kütüklerin de yetiştireceğiniz istiridye mantarları doğal ortamlarındaki gibi olacağından bu mantarların tadı daha keskin ve güzel olacağı gibi son derece organik bir yetiştiricilik olacaktır.

kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği

kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği

Kompost hazırlayarak poşetler de istiridye mantarı yetiştiriciliğin de genellikle malzeme temini bir çok insanlar tarafından zor olmaktaydı. Kompost hazırlanırken malzemelerin sterilazyonu da en büyük sorunların başın da gelmekteydi. Ağaç kütüklerinde ise bu problemler kısmen daha az dır. Yeni kesilmiş ağaç kütükleri yeterli neme sahiptir. Ayrıca bu kütüklerin starilizasyona ihtiyacı yoktur. Çevrenizde özellikle odun satan yerler de işimizi görecek kütüklerden bulabiliriz. Ekonomik ömrünü tamamlamış ağaçların kesilmesiyle de bu kütükler mantar yetiştiriciliğin de kullanabilirsiniz. Bunun dışında yasal olmayan yollardan kesilmiş orman ağaçları veya çevremiz deki genç ağaçların kesilmesi kesinlikle amacımızın dışına çıkacağını ve bunu onaylamadığımızı unutmamalıyız.

İstiridye – kayın mantarı genellikle geniş yapraklı yumuşak odunlu (kavak, ıhlamur, söğüt vb.) ağaçlarda hızlı, meşe ve gürgen gibi sert odunlu ağaçlarda misel gelişimi yavaş olur.

Pleurotus spp. üretiminde sert yapılı ağaçlardan beş yıl, yumuşak dokulu ağaçlardan ise iki, üç yıl boyunca aynı kütükten mantar alınabilmektedir. Özellikle ikinci yılından itibaren verim daha da artmaktadır.

Kayın mantarları üretim tekniğinde kullanılan materyallerden ağaç kütüklerine 30-40 cm. uzunluğunda 15-20 cm. çapındaki kütüklere 2-3 cm. çapında 5-6 cm. derinliğinde ve 6-8 adet olmak üzere delikler açılarak buralara misel aşılanır. Bu mantar türü kavak, gürgen, meşe, kızılağaç, tellikavak, ıhlamur, söğüt gibi ağaçların kütüklerinde çok güzel yetiştirilebilir.

Televizyon, gazete ve internet haberlerin de sıklıkla karşılaştığımız kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği projeleri bir çok il , ilçe ve beldelerde hayata geçirilmekte ve özellikle kırsal kesimlerde, orman köylerin de alternatif tarımsal üretim yetiştiriciliği olmaktadır.

İster hobi olarak ister ticari amaçlı olsun kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği yaparak sizlerde bu güzel uğraş dan büyük bir haz alabilirsiniz. Yetiştirdiğiniz organik kayın mantarlarını sevdiklerinizle paylaşabilir ve hatta çevrenizde pazarlayarak bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

Şimdi sizlere kütükte mantar yetiştiriciliği nasıl yapılır kolay yoldan anlatmak istiyorum. En iyisi, okuyacaklarınızın dışın da kendinizin bizzat deneyerek en uygun yöntemleri keşfetmeniz dir.

KÜTÜKLERİN HAZIRLANMASI

Kayın mantarı için, çapı  10 cm den küçük olmayan her çapta ağaç kütüklerin de rahatça yetişebilir. Kütüklerin yeni kesilmiş olmasını tercih etmenizi öneririm. Yeni kesilen kütükler yeterli neme sahiptir. Uzun süre bekletilmiş kütüklerin nemi yetersiz olabileceği gibi yabani mantar sporları kütüklere bulaşmış olabilir. Bu durumlar da kütüklerinizi kaynar suda bir müddet bekletmeniz önerilmektedir. Yeni kesilmiş ise bu işleme gerek yoktur.

Kütüklerin yeni kesilmiş olmasının yanın da sağlam ve sağlıklı olmaları da tercih edilir.

Aşılama için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Kütük aşıları, kapalı mekanlarda her mevsim yapılabilir.

15-20 cm çapındaki kütükler 30-50 cm uzunluğunda kesilir.

Yeterli neme sahip olan kütüklerin uç kısımlarından 3-5 cm lık kısım testere ile kesilerek çıkartılır. Kütüğün kesilen kısmına 100 gr  misel yayılarak kesilen 3-5 cm lik kısım üzerine çivi ile tutturulur ve kütükler naylon poşetlere sarılarak 1-1.5 ay süre ile 25 c de karanlık bir ortamda misellerin gelişmesi sağlanır.

kayin kütüğünde yaprak mantarı yetiştiriciliği

kayin kütüğünde yaprak mantarı yetiştiriciliği

Bir başka yöntemse  kütükler üzerin de 2-2.5 cm çapın da 5-6 cm derinliğinde olacak şekilde matkap yardımıyla delikler açılır. 15-20 cm çapında 40-50 cm uzunluğundaki kütüklere 10-15 adet delik yeterlidir.

Her bir kütük için 100-120 gr kayın mantarı miseli yeterlidir. Miseller deliklere doldurulur ve bal mumu ile üzerleri kapatılır. Kütükler naylon poşetlere sarılarak misel gelişmesi için gelişme odalarına alınır

 KÜTÜKTE İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ UYGULAMASI

Yumuşak dokulu ağaçlar da (kavak, söğüt vb.) misel sarımı daha hızlı olduğundan ilk hasat sert dokulu ağaçlara (gürgen, meşe vb.) göre daha erken olmaktadır. Aşağıda gördüğünüz gibi basit bir kaç işlemle  kavak ağacı kütüğüne mantar tohumlarını kolayca aşıladım.

Sizler de burada anlatılan yöntemlerle veya kendi geliştireceğiniz yöntemlerle kolayca mantar yetiştirme kütükleri nizi   hazırlayabilirsiniz.

 

kavak kütüğünde mantar yetiştirme

kavak kütüğünde mantar yetiştirme

Kütükler üzerin de 2-2.5 cm çapın da 5-6 cm derinliğinde olacak şekilde matkap yardımıyla delikler açılır. Deliklerin açılmasın da aşağıda yayınlanan video dan da bilgi alabilirsiniz.

kütükte mantar yetiştirme

kütükte mantar yetiştirme

 

kütüğe mantar miseli aşılama

kütüğe mantar miseli aşılama

Açılan bu deliklere mantar miselleri yerleştirilerek delikler doldurulur.

Aktarlar da rahatlıkla bulabileceğiniz bal mumunu tavaya koyarak ateş üzerin de eritilir. Biraz soğuyan bal mumu bir fırça veya buna benzer araçla misellerin üzerine sürmek suretiyle tohumların üzeri bal mumuyla kapatılır. Bu işlemi yaparken hızlı olmanızda fayda vardır, çünkü bal mumu hızla donmakta dır. Bal mumu bulamazsanız mum ile de deneye bilirsiniz.

kütüğe mantar miseli aşılama

kütüğe mantar miseli aşılama

 

kütüğe mantar miseli aşılama

kütüğe mantar miseli aşılama

Hepsi bu kadar. Kütüğümüzü  mantar tohumuyla aşılamış olduk. Aşılanmış kütükleri çatı katımız müsait olduğundan uygun bir yere bıraktım. Kütükler plastik veya uygun bir kap içerisine koyarsanız iyi olacaktır. İleri de kap içerisine koyacağınız su ile kütüğünüzün nem ihtiyacını bu şekil de karşılamış olursunuz.

Son olarak kuluçka dönemi dediğimiz bu dönem de kütüklerin üzerini siyah bir poşetle kapatın. Ben fotoğrafta gördüğünüz gibi çöp poşeti kullandım. Poşetlere rastgele  delikler açarak mevsimine göre değişmekle beraber 1-1,5 ay kadar kütükleri bu şekilde bekletin.

Uygun sıcaklığı bulan miseller hemen harekete geçerek hızla kütüğünüzü sarmaya başlayacaktır. Ağaç yapısı, çevresel faktörler ve bakım (nemlendirme vb.) gibi etkenlere göre tohum ekiminden 4-5 ay sonra ilk hasadınızı  alabilirsiniz. Gene ağaç yapısına göre kütüğünüz çürüyene kadar aynı kütükten 4-5 sene mantar hasat edebilirsiniz.

Genellikle verim için verilen değerler kütük ağırlığının % 30 u kadardır.

 

Misel aşılanan kütüklerin kuluçka dönemi

Misel aşılanan kütüklerin kuluçka dönemi

 

misel sarımı başlamış kütükler

misel sarımı başlamış kütükler

 

misel sarımı tamamlanmış kütükler

misel sarımı tamamlanmış kütükler

 

SAYFA GÜNCELLEMESİ 13 EYLÜL 2013

VE HASAT ZAMANI.. 

Aralık 2012 tarihinde kütüklere aşıladığımız misellerin gelişimleri ve misel ekim görüntülerini yukarıda sizlerle paylaşmıştım. Aradan geçen 9 ay sonra ilk mantar hasadını yapmış bulunmaktayım. İlk aylarda düzenli sulama ve nemlendirme yapsam da son 3-4 ayda belki de hiç sulama yapamamıştım. İhmal ettiğim bu zamanlar yaz ayının en sıcak olduğu zamanlardı. Kütüklerin kuruduğunu düşündüğümden mantar alabileceğimi artık düşünmüyordum. Ama bugün mantar kütükleri büyük bir sürpriz yaparak beni sevindirdi. İki kütükten 4-5 kg. civarında kayın mantarı hasadı yaptım. Ve hemen düzenli sulamalara başladım. Tahminime göre yakında diğer kütükler de mantar verecektir.

Kütükte kayın mantarı hasat zamanı görüntüleri:

kütükte mantar hasadı

kavak kütüğünde kayın mantarı

kavak kütüğünde kayın mantarı

 

ağaç mantarı

ağaç mantarı

 

istiridye mantarı

istiridye mantarı

 

kavak mantarı yetiştiriciliği

kavak mantarı yetiştiriciliği

Allah nasip ederse hasat 3-4 sene bu şekilde sürecektir. Bu sayfadan hasat görüntülerini takip edebilirsiniz.

—————————————————————————————————————————-

Kütükte mantar yetiştiriciliği video

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NxnSNRLbZuY[/youtube]

 

Doğa da yetişen kayın mantarları gibi aynı lezzette ve sağlıkta olan kütükte yetiştirdiğiniz kayın mantarları , son derce organik olacaktır.

Son zamanlar da hızla yaygınlaşan istiridye mantarı yetiştiriciliğini sizler de ister hobi olarak, isterse ticari olarak düşünüp başlayabilirsiniz. Yukarıdaki video da seyredeceğiniz gibi Ülkemizin çeşitli yerlerin de kayın mantarı yetiştiriciliği projeleri hazırlanarak meraklı üreticilere anlatılmaktadır. Bizimbahce.net olarak sizlere yardımcı olabiliyorsak bizler için de en büyük mutluluk budur.

İstiridye mantarı yetiştirmek isteyen bizimbahce.net üye ve ziyaretçilerimizin istiridye mantarı tohumu ihtiyaçlarını karşılamak için bir iletişim sayfası hazırladık. Buraya tıklayarak güvenli bir şekil de istiridye mantarı siparişi verebilirsiniz.

Kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliğine güzel bir örnek olabilecek bir de web sayfası önermek istiyorum. Buraya tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

www.bizimbahce.net

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Okan diyor ki:

  Merhabalar istiridye mantarını kütükte yetiştirmeyi düşünüyorum 60 metrekare bir alanda zemine kütük üstüne ranza sistemi yapmayı düşünüyorum 21 gün mayalanma süresinden sonra kütük için konuşacak olursak ilk hasatı ortalama ne zaman yapabilirim tecrübe etmiş bana yanıt verebilecek kimse varmı. Ticari olarak işe girmek istiyorum

 2. Bizim Bahçe diyor ki:

  Okan bey poşette istiridye mantar yetiştiriciliğinde daha erken verim vermekte ve 2-3 flaşta ürünü sonlandırıp devamlı yüksek verimli bir döngü sağlanmış oluyor. Sizde biliyorsunuz ki bu işte üretmek kadar pazarlama da çok önemli. Pazar sizden devamlı mal bekleyeceğinden bugün var yarın yok deme şansınız yok. Poşette üretim yaptığınızda hazırlayacağınız üretim programı düzenine göre her gün kompost hazırlayıp üretim odalarına doldurabilirsiniz üretim döngüsü çabuk tekrarlandığından her gün satış imkanınız olacaktır. Şöyle de bir şey var ben kütükte yaptığım üretimde lezzetini daha çok beğendim dediğiniz gibi bu sistemin de kendine göre avantajları var. Üretici hangi üretim yöntemi seçeceğine artık kendi karar verir.

 3. Okan diyor ki:

  Merhabalar kütükte mantar ticari olarak verimli değil diyen arkadaşlara bir sorum olacak benim kütük ortalama 2-3 yıl dayanıyor ve bu mantarın doğal ortamı. Bana neden poşette yetiştirmem gerektiğini izah edebilirlermi. 3 ayda bir sürekli kompost yenilemek hem işcilik maliyeti hemde hammadde maliyeti demek bu konuda bana acıklama yapalirmisiniz

 4. Bizim Bahçe diyor ki:

  Sayın Uzman, bilgiler için teşekkürler. kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliği hakkındaki bilgilerinizden faydalanmak isteriz.

 5. Uzman diyor ki:

  Kütükte mantar hakkında birçoğumuz az yada yanlış bilgiler bilmekte bu mantarın her türlü kompostundan tut kütüğüne kadar yetiştirtmekteyim kütükte mantar ticari olarak yapılabilir 100metre kare yere 20 ton kütük hesabı yapılır yani buda yıllık 7 tona yakın mantar eder işçilik ve maliyet hesaplanmasında yaptığınızda yüksek kazanç sağlar unutmayın kütükte mantar 5 dereceden 30 dereceye kadar verim kaybetmeksizin ürün verir 17 derece idealdir verme yatan bir kütük yılda 9 ay ürün verir 3 ay uykuda kalır

 6. mehmet diyor ki:

  merhaba arkadaşlar kütük üzerin de mantar satışı yapan arkadaşlarla iletişim kurabilirmiyim

 7. Bizim Bahçe diyor ki:

  Yücel bey kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliği çok ekonomik değil, işi ticari boyutuyla yapacaksanız poşettte istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmalısınız. Bunun için şu konuya bakın: İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

 8. yucel diyor ki:

  selamlar hocam ben mantar yetişciriligi hakında bilgi edinmemk istorum ve bazı sorularım var birinci soru ekip ekipman ve üretim mailetleriyle alakalı maliyet analizi varmı? bazı arkadaşların önerisi çadır üretimi bunu yapmak bir zorunluklmudur ? su anda matar yetişciliginde farklı uygulamalar var bu uygulamalar sizin calışmanız kutuk uzerinden yapılıyor başka arkadaşların uretimi poşetli torbalar içierisinde kompoz halinde bu uygulamalardan hangisin daha dogru bunu nasıl bilecegiz? tohum ceşitleri varmıdır varsa bunların üretimdeki etkisi nedir? tohum fiyatları ve üretiim aşamasındaki maliyetler nekadar olacak ? bir diger soru kutukler üzerinden yapılan uretimde kutukler toprak baglatılı olacamı? yaıpılan bu uygulama farklarından dolayı insan saglıgını etkiliyen bir durum gelişirmi ? uretim yapmamız halinde bu toplu üretimi pazarlalama konusunda hizmet veriliyormusunuz ? konu hakında bilgilendirme ve danışmanlık yapıyormusunuz ? sorularımı cevaplayıp beni bu konuda aydınlatabilirseniz sevinirim saygılarımla

 9. sedat diyor ki:

  merhaba ben 10 ton kütükte nekadar misel ekimi yapmam lazım bilgi verirmisiniz birde hk 35 tohumun kilosu nekadar saygılar

Yorum Yaz