Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Aralık 2018

Kütükte İstiridye Mantarı

Poşette istiridye mantarı nasıl yetiştirilir konusunu daha önce sizlerle paylaşmıştık. İlgili konuya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu yazımız da ise üretimi daha kolay olan kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliği konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kayın mantarları, lignin, selüloz ve hemiselülozları parçalayabilen özellikleriyle çürümüş veya çürümekte olan birçok ağaç türü kütüğünde doğal olarak yetişmektedir. Bizler de doğal ortamında olduğu gibi kütüklerde istiridye mantarı yetiştirebiliriz. Ağaç kütüklerin de yetiştireceğiniz istiridye mantarları doğal ortamlarındaki gibi olacağından bu mantarların tadı daha keskin ve güzel olacağı gibi son derece organik bir yetiştiricilik olacaktır.

kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği

kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği

Kompost hazırlayarak poşetler de istiridye mantarı yetiştiriciliğin de genellikle malzeme temini bir çok insanlar tarafından zor olmaktaydı. Kompost hazırlanırken malzemelerin sterilazyonu da en büyük sorunların başın da gelmekteydi. Ağaç kütüklerinde ise bu problemler kısmen daha az dır. Yeni kesilmiş ağaç kütükleri yeterli neme sahiptir. Ayrıca bu kütüklerin starilizasyona ihtiyacı yoktur. Çevrenizde özellikle odun satan yerler de işimizi görecek kütüklerden bulabiliriz. Ekonomik ömrünü tamamlamış ağaçların kesilmesiyle de bu kütükler mantar yetiştiriciliğin de kullanabilirsiniz. Bunun dışında yasal olmayan yollardan kesilmiş orman ağaçları veya çevremiz deki genç ağaçların kesilmesi kesinlikle amacımızın dışına çıkacağını ve bunu onaylamadığımızı unutmamalıyız.

İstiridye – kayın mantarı genellikle geniş yapraklı yumuşak odunlu (kavak, ıhlamur, söğüt vb.) ağaçlarda hızlı, meşe ve gürgen gibi sert odunlu ağaçlarda misel gelişimi yavaş olur.

Pleurotus spp. üretiminde sert yapılı ağaçlardan beş yıl, yumuşak dokulu ağaçlardan ise iki, üç yıl boyunca aynı kütükten mantar alınabilmektedir. Özellikle ikinci yılından itibaren verim daha da artmaktadır.

Kayın mantarları üretim tekniğinde kullanılan materyallerden ağaç kütüklerine 30-40 cm. uzunluğunda 15-20 cm. çapındaki kütüklere 2-3 cm. çapında 5-6 cm. derinliğinde ve 6-8 adet olmak üzere delikler açılarak buralara misel aşılanır. Bu mantar türü kavak, gürgen, meşe, kızılağaç, tellikavak, ıhlamur, söğüt gibi ağaçların kütüklerinde çok güzel yetiştirilebilir.

Televizyon, gazete ve internet haberlerin de sıklıkla karşılaştığımız kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği projeleri bir çok il , ilçe ve beldelerde hayata geçirilmekte ve özellikle kırsal kesimlerde, orman köylerin de alternatif tarımsal üretim yetiştiriciliği olmaktadır.

İster hobi olarak ister ticari amaçlı olsun kütükte kayın mantarı yetiştiriciliği yaparak sizlerde bu güzel uğraş dan büyük bir haz alabilirsiniz. Yetiştirdiğiniz organik kayın mantarlarını sevdiklerinizle paylaşabilir ve hatta çevrenizde pazarlayarak bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

Şimdi sizlere kütükte mantar yetiştiriciliği nasıl yapılır kolay yoldan anlatmak istiyorum. En iyisi, okuyacaklarınızın dışın da kendinizin bizzat deneyerek en uygun yöntemleri keşfetmeniz dir.

KÜTÜKLERİN HAZIRLANMASI

Kayın mantarı için, çapı  10 cm den küçük olmayan her çapta ağaç kütüklerin de rahatça yetişebilir. Kütüklerin yeni kesilmiş olmasını tercih etmenizi öneririm. Yeni kesilen kütükler yeterli neme sahiptir. Uzun süre bekletilmiş kütüklerin nemi yetersiz olabileceği gibi yabani mantar sporları kütüklere bulaşmış olabilir. Bu durumlar da kütüklerinizi kaynar suda bir müddet bekletmeniz önerilmektedir. Yeni kesilmiş ise bu işleme gerek yoktur.

Kütüklerin yeni kesilmiş olmasının yanın da sağlam ve sağlıklı olmaları da tercih edilir.

Aşılama için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Kütük aşıları, kapalı mekanlarda her mevsim yapılabilir.

15-20 cm çapındaki kütükler 30-50 cm uzunluğunda kesilir.

Yeterli neme sahip olan kütüklerin uç kısımlarından 3-5 cm lık kısım testere ile kesilerek çıkartılır. Kütüğün kesilen kısmına 100 gr  misel yayılarak kesilen 3-5 cm lik kısım üzerine çivi ile tutturulur ve kütükler naylon poşetlere sarılarak 1-1.5 ay süre ile 25 c de karanlık bir ortamda misellerin gelişmesi sağlanır.

kayin kütüğünde yaprak mantarı yetiştiriciliği

kayin kütüğünde yaprak mantarı yetiştiriciliği

Bir başka yöntemse  kütükler üzerin de 2-2.5 cm çapın da 5-6 cm derinliğinde olacak şekilde matkap yardımıyla delikler açılır. 15-20 cm çapında 40-50 cm uzunluğundaki kütüklere 10-15 adet delik yeterlidir.

Her bir kütük için 100-120 gr kayın mantarı miseli yeterlidir. Miseller deliklere doldurulur ve bal mumu ile üzerleri kapatılır. Kütükler naylon poşetlere sarılarak misel gelişmesi için gelişme odalarına alınır

 KÜTÜKTE İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ UYGULAMASI

Yumuşak dokulu ağaçlar da (kavak, söğüt vb.) misel sarımı daha hızlı olduğundan ilk hasat sert dokulu ağaçlara (gürgen, meşe vb.) göre daha erken olmaktadır. Aşağıda gördüğünüz gibi basit bir kaç işlemle  kavak ağacı kütüğüne mantar tohumlarını kolayca aşıladım.

Sizler de burada anlatılan yöntemlerle veya kendi geliştireceğiniz yöntemlerle kolayca mantar yetiştirme kütükleri nizi   hazırlayabilirsiniz.

 

kavak kütüğünde mantar yetiştirme

kavak kütüğünde mantar yetiştirme

Kütükler üzerin de 2-2.5 cm çapın da 5-6 cm derinliğinde olacak şekilde matkap yardımıyla delikler açılır. Deliklerin açılmasın da aşağıda yayınlanan video dan da bilgi alabilirsiniz.

kütükte mantar yetiştirme

kütükte mantar yetiştirme

 

kütüğe mantar miseli aşılama

kütüğe mantar miseli aşılama

Açılan bu deliklere mantar miselleri yerleştirilerek delikler doldurulur.

Aktarlar da rahatlıkla bulabileceğiniz bal mumunu tavaya koyarak ateş üzerin de eritilir. Biraz soğuyan bal mumu bir fırça veya buna benzer araçla misellerin üzerine sürmek suretiyle tohumların üzeri bal mumuyla kapatılır. Bu işlemi yaparken hızlı olmanızda fayda vardır, çünkü bal mumu hızla donmakta dır. Bal mumu bulamazsanız mum ile de deneye bilirsiniz.

kütüğe mantar miseli aşılama

kütüğe mantar miseli aşılama

 

kütüğe mantar miseli aşılama

kütüğe mantar miseli aşılama

Hepsi bu kadar. Kütüğümüzü  mantar tohumuyla aşılamış olduk. Aşılanmış kütükleri çatı katımız müsait olduğundan uygun bir yere bıraktım. Kütükler plastik veya uygun bir kap içerisine koyarsanız iyi olacaktır. İleri de kap içerisine koyacağınız su ile kütüğünüzün nem ihtiyacını bu şekil de karşılamış olursunuz.

Son olarak kuluçka dönemi dediğimiz bu dönem de kütüklerin üzerini siyah bir poşetle kapatın. Ben fotoğrafta gördüğünüz gibi çöp poşeti kullandım. Poşetlere rastgele  delikler açarak mevsimine göre değişmekle beraber 1-1,5 ay kadar kütükleri bu şekilde bekletin.

Uygun sıcaklığı bulan miseller hemen harekete geçerek hızla kütüğünüzü sarmaya başlayacaktır. Ağaç yapısı, çevresel faktörler ve bakım (nemlendirme vb.) gibi etkenlere göre tohum ekiminden 4-5 ay sonra ilk hasadınızı  alabilirsiniz. Gene ağaç yapısına göre kütüğünüz çürüyene kadar aynı kütükten 4-5 sene mantar hasat edebilirsiniz.

Genellikle verim için verilen değerler kütük ağırlığının % 30 u kadardır.

 

Misel aşılanan kütüklerin kuluçka dönemi

Misel aşılanan kütüklerin kuluçka dönemi

 

misel sarımı başlamış kütükler

misel sarımı başlamış kütükler

 

misel sarımı tamamlanmış kütükler

misel sarımı tamamlanmış kütükler

 

SAYFA GÜNCELLEMESİ 13 EYLÜL 2013

VE HASAT ZAMANI.. 

Aralık 2012 tarihinde kütüklere aşıladığımız misellerin gelişimleri ve misel ekim görüntülerini yukarıda sizlerle paylaşmıştım. Aradan geçen 9 ay sonra ilk mantar hasadını yapmış bulunmaktayım. İlk aylarda düzenli sulama ve nemlendirme yapsam da son 3-4 ayda belki de hiç sulama yapamamıştım. İhmal ettiğim bu zamanlar yaz ayının en sıcak olduğu zamanlardı. Kütüklerin kuruduğunu düşündüğümden mantar alabileceğimi artık düşünmüyordum. Ama bugün mantar kütükleri büyük bir sürpriz yaparak beni sevindirdi. İki kütükten 4-5 kg. civarında kayın mantarı hasadı yaptım. Ve hemen düzenli sulamalara başladım. Tahminime göre yakında diğer kütükler de mantar verecektir.

Kütükte kayın mantarı hasat zamanı görüntüleri:

kütükte mantar hasadı

kavak kütüğünde kayın mantarı

kavak kütüğünde kayın mantarı

 

ağaç mantarı

ağaç mantarı

 

istiridye mantarı

istiridye mantarı

 

kavak mantarı yetiştiriciliği

kavak mantarı yetiştiriciliği

Allah nasip ederse hasat 3-4 sene bu şekilde sürecektir. Bu sayfadan hasat görüntülerini takip edebilirsiniz.

—————————————————————————————————————————-

Kütükte mantar yetiştiriciliği video

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NxnSNRLbZuY[/youtube]

 

Doğa da yetişen kayın mantarları gibi aynı lezzette ve sağlıkta olan kütükte yetiştirdiğiniz kayın mantarları , son derce organik olacaktır.

Son zamanlar da hızla yaygınlaşan istiridye mantarı yetiştiriciliğini sizler de ister hobi olarak, isterse ticari olarak düşünüp başlayabilirsiniz. Yukarıdaki video da seyredeceğiniz gibi Ülkemizin çeşitli yerlerin de kayın mantarı yetiştiriciliği projeleri hazırlanarak meraklı üreticilere anlatılmaktadır. Bizimbahce.net olarak sizlere yardımcı olabiliyorsak bizler için de en büyük mutluluk budur.

İstiridye mantarı yetiştirmek isteyen bizimbahce.net üye ve ziyaretçilerimizin istiridye mantarı tohumu ihtiyaçlarını karşılamak için bir iletişim sayfası hazırladık. Buraya tıklayarak güvenli bir şekil de istiridye mantarı siparişi verebilirsiniz.

www.bizimbahce.net

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Uzman diyor ki:

  Ali bey kütükte mantarınızın sorunu anlaytığınız ölçüde pin üretiyor büyümüyor nedeni hava sülkülasyonunu yetersiz olması ve fazla ışık kütüğünüzün yerini deiştirin hafif karanlık loş bir ortama koyun pin mantara dönüşecektir

 2. Ali diyor ki:

  Merhaba ben eskişehirde apartmanın içinde daire kapısının önünde hobi amaçlı 4 tane kütük asiladim. İkisinden mantar çıktı ama gelişmediler en büyüğü yemek kaşığı genişliğine gelip önce sarariyor sonra kuruyor bi başka arkadaşım da aynı dertten muzdarip. Önceleri her gün üzerlerine spreyle su sıkıyordum ama onun nemlendirdigini düşünmüyorum. Sonra bir legenin içine 5-10 Cm yüksekliğinde su koydum ama o da sadece dibini ıslatiyor üst taraf yani mantar çıkan taraf yine kuru. Neyi yanlış yapıyoruz. Gece sıcaklık çok düştüğünden olabilir mi? Ne yapmalıyım?

 3. Uzman diyor ki:

  Halit kaç kg lik kütük ve nazamn ekildi söyle ona göre yardımcı olalım

 4. Halit diyor ki:

  Ben 1 senelik kutuk aldim 3ayda sadece 30 kg alabildim verimi attirmak icin ne yapmaliyim

 5. Uzman diyor ki:

  Rıdvan ilk senesinde kütükde dalgalanmalar muhtemeldir doğal bir durum sen nemime havalandırmasına diklat et muhtemelen eylül ayından itibaren verime gececektir

 6. Uzman diyor ki:

  Rıdvan üreyebilir ayırt ermesi cok kolaydır yabani mantar yapısı gereği ince saplı uzun zayıf ürer isteridye mantarıyla benzer yönü yoktur karışmaz

 7. Rıdvan diyor ki:

  2017 Nisanda kütüğe istiridye miseli ektim.2017 Kasım ayına kadar verim oldu.Aralık ocak ve şubatta toplu iğne başı gibi oldu.Ancak nisan mayıs ve haziran geldi verim yok .Neden verim olmaz ?Lütfen bilgilendirebilir misiniz?Kütüklerim serada .

 8. Ali demir diyor ki:

  Selam kardes açık ortamda yetistirince yabani zehirli mantarda arada urermi. Nasil ayirdedebiliriz

 9. Tarık diyor ki:

  Uzman nick li arkadaş ve konuya hakim diğer dostlar bu hafta karar verip kompotmu kütükmü seçmem lazım acil yardımınızı bekliyorum 505 473 1453 şimdiden teşekkürler.

 10. Bizim Bahçe diyor ki:

  Ali bey kütüğü biraz suda bekletirseniz olabilir.

 11. Ali diyor ki:

  7-8 yıl önce kesilmiş kavak kutuklerine mantar ekimi yapılır mi

 12. Uzman diyor ki:

  İdeal bir sıcaklık mayalanma döneminde önemli olan eksiye düşmemesi ve direk güneş alan yerde olamaması 30. Gün poşetleri cıkar mayalanma tamamlanmış olur muhtemelen

 13. can diyor ki:

  Merhaba,bilgiler için teşekkürler,bende dört gun once ekim yaptım kavak kütüklerine fakat havalar soğuk ,siyah kalın poşetlere geçirip ahıra koydum ama ortam ısısı şuan 15 derece falan,güneşli günlerde 20derece ye çıkıyor ,sizce ne gibi zararı olur yavas mi ilerler yada hiç mi olmaz,şimdiden teşekkür ederim.

 14. Uzman diyor ki:

  Ortamı sıcaklığını 17-25 derece arası tuttuğunuz zaman kışın da aynı verimde alırsınız verim düşüklüğü en fazla yazın rastlanır bilginize

 15. ali yılmaz diyor ki:

  merhaba arkadaşlar kütükte mantar gayet güzel oluyor ama önce bu işin argesini iyi yapmak lazım yani ne yapacaģını iyi bilmek lazım ben biraz araştırdım ve başarılı olmaya başladım yalnız bu işi severek yapın ve inananın gerisi kendiliğinden geliyor herkese bol kazançlar.

 16. Uretici diyor ki:

  Meraba arkadaşlar ben kütükte mantar uretiyorum boluda geçtiğimiz mayıs ayında ekmeye başladık posetleri açtıktan sonra 1 ay sonra ürün almaya baďladık fakat uzun sürmedi havalarında sogumasiyla ürün çıkışı suan durdu yazı bekliyoruz kutukte uŕetim yapmak kış aylarında çok zor olarak görüyorum ortamı isitsakta verimin düşük olacağını düşünüyorum daha tecrübeli arkadaslar varsa bilgi alışverişi yapmak isterim

 17. Bizim Bahçe diyor ki:

  Yetişir

 18. MURAT YILDIZ diyor ki:

  yaban kavagında istiridye mantarı yetişirmi? yardımcı olurmusunuz?

 19. cemil diyor ki:

  merhaba. bende kütükte mantar yetiştiriyorum. daha yeni sayılırım. kütüklerimde ilk flaş seyrek mantar pini verdi ve güzelce büyüdüler. fakat mantar aldığım kütükler ikinci defa pinlerini çok sayıda attı. yumru halinde büyüdü. ancak bu pinler ya hiç büyümedi yada bir ikisi büyüdü. bu soruna bir türlü çözüm bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler…

 20. Bizim Bahçe diyor ki:

  Kütükte istiridye mantarı yetiştiricileri için facebook taki şu gruba üye olmanızı tavsiye ederim: https://www.facebook.com/groups/mantarplatformu/

 21. Özgür diyor ki:

  Kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliğini en az 2 yıldır ticari yani profesyonel anlamda yapan var mı? Ben araştırdım ama bulamadım. Ben de bu işe yatırım yapmayı düşünüyorum. Çok kişi ile görüşmeme rağmen deneyimli kişi bulamadım. Şuan deneme olarak 120 metrekarelik bir yapı yaptık. Ufku olan bir sektör. Eğer istediğimiz gibi giderse kendi miselimizi yapmayı ve bilhassa başka mantarlarda yetiştirmeyi istiyorum. Tabii söylendiği gibi para kazandırırsa. Koskoca Türkiyede bu ve bunun gibi mantarların argesini yapan yok mu? Lütfen yardımcı olunuz. Yorumlarınızı bekliyorum.

 22. Yunus Emre diyor ki:

  Merhaba. Ticari olarak büyük bir yatırımla istiridye mantarı üretmeyi planlıyorum. Kütük ve kompost arasında kararsız kaldım. Kompost üretiminde çıkacak sorunlardan (sterilizasyon, sıcaklık, işçilik vb.) kurtulmak için kütüğe daha sıcak bakıyorum. Kütükte ürettiğimiz zaman ne kadar sürede ne kadar miktarda kaç kg ürün alırız gibi bilgilere ihtiyacım var. Tabii ki bunu belirlemek mümkün değil ama ortalama olarak soruyorum. Kayın-kavak kütüklerinin fiyatları ve 100m2 çadır kurulumun tam donanımlı maliyeti hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. Deneme üretimi yaptıktan sonra birkaç çadır olacak inşaAllah. Şimdiden teşekkürler

 23. Bizim Bahçe diyor ki:

  Sayın mantar sever, bilgilendirme için teşekkürler.

 24. Mantar sever diyor ki:

  Kütükte yetiştirmede 100 metre kare yere 20 ton koymalısın duruma göre ikişer ve üzeri koymalısın kütükleri üst üste koyup tutturan bilirsin bir çivi yardımıyla kütük ağırlığı en az 7 enfazla 40 kg arasında olması idealdir standart kavak ağacı işinizi fazlasıyla görür Mantar verimini kütük ağırlığından tesbit edemezsin ikinci yılındaki 30 kg lik kütüden yıllık ortalama 6ila 10 kg alabilirsin ama azda olur cokta o biraz bulunduğu koşula bağlıdır 20 ton kütük ortalama 800-900 arası kütük eder kütükleri toprakta kalması zorunlu deil önemli olan nemi tutan zeminde kalmasıdır toprak yada hisar tozu üzerinde kalması ii olur betonda kalacaksa günde iki üç kez tabandan su vermelisin benim tavsiyem hem tabandan hemde üstten fıskiyeyi su verilmesidir toz şeklinde atan fıskiye olmalı ve en son pazarlama olanağına değinelim kendin parkede satabileceğin gibi hallerde toplandı satabilirsin izmir gibi yerdeyken heryerde satış yaparsın garanti veriyorum kahvede mahallede vs vs. Heryerde satarsın

 25. COŞKUN diyor ki:

  Merhaba Arkadaşlar,
  İzmir’ de bu işi profosyonel olarak yapmayı planlıyorum.
  Fakat int. sitelerinden çok sağlıklı ve doğru bilgilere ulaştığımı düşünmüyorum.
  Bu konuda profosyonel olarak destek olabilecek firmalar ile tanışmak istiyorum.
  1. Kütükte yetiştirmede 100m2 kaç kütük konulması gerekli,
  2. 1 kütük kaç kg olmalı.
  3. Mantar verimi kütüğün kg ile orantılımıdır.
  4. Kütükler topraktamı kalmalı.
  5. Üretim bir şekilde başarıldığını düşünürsek pazarlama olarak nasıl bir yol izlenmeli.

 26. Uzman diyor ki:

  Garaj ta sana dönüştürülebilir sana lazım olanları yazıyorum 100 metre kare ir garajında varsa demir raf sistemi 8 florans ışık iki adet fan orta boy yeter sulamak için fıskiye sistemi ama unutma toz şeklinde atan sistem olmalı tepeye açılmalı sıcaklığı 10 -20 derece arasında tutabiliyorsan ısıtma soğutma sistemine gerek yok cok lazım olursa büyük boy bir adet klima yeterli gelir klimadan tercihim 17 derecedir başkada bir şeye gerek yok bol şans

 27. Yusuf diyor ki:

  Merhabalar, istidirye mantarını yetiştirmek için normal bi garaj üretim tesisine dönüştürülebilir mi ?

 28. hakan diyor ki:

  bizde denedik ama malesef bir kısmında viral hastalık oluştu bazılarındada başka mantarlar her seferinde hemen bulaşmasın die ayırmamıza ragmen çıktıkca ayırdıgımız kütklerdeki hastalıkları bitiremedik yarısı odun oldu maalesef kapalı dezenfekte edilen sürekli kompostla yapılan alanda sertifikalı tohumla yapılmasına ragmen oldu , kompostta hastalık oldugunda o kısmı kolayca kesip atıyorduk yada komple poşeti yok ediyorduk hiç koymuyordu ama kütükte çıkınca kütügü kurtarmak çok çok zor hele o kadar masraf ve emek döktügünüz kütükleri atmak mahvediyor adamı

 29. Mantar sever diyor ki:

  Okan bey mayalanmadan sonra ortalama 1.5 ay sonra ilk mantarlar cıkar ama az olur kütükte mantar ticari olarakta düşünüldüğünde 2. senesinde maksimum ürüne ulaşırsınız öyleki her 15-20 günde bir kütük ürün verir kütük ağırlığı mantar ağırlığı tesbit edilemez ikinci yılda öyleki 10 ton kütüden 2. Yılındaki bir mantartarhaneden yılda 4 ton civarı ürün alabilirsiniz

 30. Okan diyor ki:

  Merhabalar istiridye mantarını kütükte yetiştirmeyi düşünüyorum 60 metrekare bir alanda zemine kütük üstüne ranza sistemi yapmayı düşünüyorum 21 gün mayalanma süresinden sonra kütük için konuşacak olursak ilk hasatı ortalama ne zaman yapabilirim tecrübe etmiş bana yanıt verebilecek kimse varmı. Ticari olarak işe girmek istiyorum

 31. Bizim Bahçe diyor ki:

  Okan bey poşette istiridye mantar yetiştiriciliğinde daha erken verim vermekte ve 2-3 flaşta ürünü sonlandırıp devamlı yüksek verimli bir döngü sağlanmış oluyor. Sizde biliyorsunuz ki bu işte üretmek kadar pazarlama da çok önemli. Pazar sizden devamlı mal bekleyeceğinden bugün var yarın yok deme şansınız yok. Poşette üretim yaptığınızda hazırlayacağınız üretim programı düzenine göre her gün kompost hazırlayıp üretim odalarına doldurabilirsiniz üretim döngüsü çabuk tekrarlandığından her gün satış imkanınız olacaktır. Şöyle de bir şey var ben kütükte yaptığım üretimde lezzetini daha çok beğendim dediğiniz gibi bu sistemin de kendine göre avantajları var. Üretici hangi üretim yöntemi seçeceğine artık kendi karar verir.

 32. Okan diyor ki:

  Merhabalar kütükte mantar ticari olarak verimli değil diyen arkadaşlara bir sorum olacak benim kütük ortalama 2-3 yıl dayanıyor ve bu mantarın doğal ortamı. Bana neden poşette yetiştirmem gerektiğini izah edebilirlermi. 3 ayda bir sürekli kompost yenilemek hem işcilik maliyeti hemde hammadde maliyeti demek bu konuda bana acıklama yapalirmisiniz

 33. Bizim Bahçe diyor ki:

  Sayın Uzman, bilgiler için teşekkürler. kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliği hakkındaki bilgilerinizden faydalanmak isteriz.

 34. Uzman diyor ki:

  Kütükte mantar hakkında birçoğumuz az yada yanlış bilgiler bilmekte bu mantarın her türlü kompostundan tut kütüğüne kadar yetiştirtmekteyim kütükte mantar ticari olarak yapılabilir 100metre kare yere 20 ton kütük hesabı yapılır yani buda yıllık 7 tona yakın mantar eder işçilik ve maliyet hesaplanmasında yaptığınızda yüksek kazanç sağlar unutmayın kütükte mantar 5 dereceden 30 dereceye kadar verim kaybetmeksizin ürün verir 17 derece idealdir verme yatan bir kütük yılda 9 ay ürün verir 3 ay uykuda kalır

 35. mehmet diyor ki:

  merhaba arkadaşlar kütük üzerin de mantar satışı yapan arkadaşlarla iletişim kurabilirmiyim

 36. Bizim Bahçe diyor ki:

  Yücel bey kütükte istiridye mantarı yetiştiriciliği çok ekonomik değil, işi ticari boyutuyla yapacaksanız poşettte istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmalısınız. Bunun için şu konuya bakın: İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

 37. yucel diyor ki:

  selamlar hocam ben mantar yetişciriligi hakında bilgi edinmemk istorum ve bazı sorularım var birinci soru ekip ekipman ve üretim mailetleriyle alakalı maliyet analizi varmı? bazı arkadaşların önerisi çadır üretimi bunu yapmak bir zorunluklmudur ? su anda matar yetişciliginde farklı uygulamalar var bu uygulamalar sizin calışmanız kutuk uzerinden yapılıyor başka arkadaşların uretimi poşetli torbalar içierisinde kompoz halinde bu uygulamalardan hangisin daha dogru bunu nasıl bilecegiz? tohum ceşitleri varmıdır varsa bunların üretimdeki etkisi nedir? tohum fiyatları ve üretiim aşamasındaki maliyetler nekadar olacak ? bir diger soru kutukler üzerinden yapılan uretimde kutukler toprak baglatılı olacamı? yaıpılan bu uygulama farklarından dolayı insan saglıgını etkiliyen bir durum gelişirmi ? uretim yapmamız halinde bu toplu üretimi pazarlalama konusunda hizmet veriliyormusunuz ? konu hakında bilgilendirme ve danışmanlık yapıyormusunuz ? sorularımı cevaplayıp beni bu konuda aydınlatabilirseniz sevinirim saygılarımla

 38. sedat diyor ki:

  merhaba ben 10 ton kütükte nekadar misel ekimi yapmam lazım bilgi verirmisiniz birde hk 35 tohumun kilosu nekadar saygılar

Yorum Yaz