Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Mart 2019

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Sizlerden gelen yoğun talep üzerine istiridye mantarı miseli (tohumu) tedariği için siz değerli üye ve ziyaretçilerimize  yardımcı olmak istedik.

Türkiye’ nin en önde gelen misel üreticisinden, en kaliteli ve taze istiridye mantarı miselini sizlerle buluşturuyoruz. BURAYA TIKLAYARAK SATIŞ SAYFAMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ. 

Sevgili bizimbahce.net okurları sizlere son zamanlar da üretimi hızla artan, dünyada beyaz kültür mantarından sonra en çok tüketilen mantar olan istiridye mantarı veya diğer adıyla kayın mantarından bahsetmek istiyorum. Bölgelere göre kayın mantarıistiridye mantarıyaprak mantarıkavak mantarı, ağaç mantarıet mantarıkulak mantarı olarakta adlandırılan istiridye mantarı izolasyonlu çatı katlarında ya da bodrum katlarında klima olması koşuluyla her mevsim rahatlıkla yetiştirilebilmekte. Yaptığım denemelerde çatı katında klima veya herhangibir ısıtma soğutma cihazı kullanmadan istiridye mantarını yetiştirebildim.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

İstiridye Mantarı

İstiridye Mantarı

Kolay yetiştirilebiliriliği nedeniyle herkes kolaylıkla istiridye mantarı yetiştirebilir.

Kolay yetişebilirliği yanında tadı ve lezzeti et’ e en yakın mantar çeşitlerinden biri olan kayın mantarı, protein değeri ile bir çok mantar çeşidinden çok üstündür. Kalbe iyi gelir, tansiyona iyi gelir, kan dolaşımını düzenler, kansere karşı koruyucu kalkandır. Avrupa’da 1900’lü yılların başında kültür altında üretimi yapılan, Uzakdoğu’ da ölümsüzlük mantarı çeşitlerinden biri olan istiridye mantarı son zamanlar da Ülkemizde de hızla üretim alanları artmaktadır. Ama maalesef tüketimi henüz Avrupa’nın 40’ ta biri kadar olduğu söylenmektedir. Beyaz kültür mantarından çok daha güzel bir lezzetinin olduğunu söyleyebilirim. Ev ortamın da bile kolaylıkla yetişebilen kayın mantarını sizler de yetiştirebilirsiniz. Bunun için bu yazı dizimizi hazırlamayı uygun gördüm. Umarım faydalı olur.

Sizde kendi imkanlarınızı kullanarak kolaylıkla kayın mantarı yetiştireceksiniz. Unutmayın ki bu işin sırrı öğrenmek ve denemektir. Denemeden hiç bir şey yapamazsınız. İstiridye mantarı yetiştiriciliği sizin için zevkli bir hobi olabileceği gibi üretim alanınızı büyüttükçe yetiştirdiğiniz mantarları çevrenizde satabilirsiniz bile. Yetiştirdiğiniz mantarları evinizde taze taze değerlendirebilir komşu ve akrabalarınıza ikram edebilirsiniz. Bu mantarın yetiştirme isteğini karşılamak çokta zor değil. Aşağıda anlatacağım yöntemi dikkatlice okumanız ve adım adım uygulamanız neticesinde sizler de bu mantarı kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Ve zamanla farklı yetiştirme yöntemleri bile keşfedebilirsiniz.

PLEUROTUS SPP. (KAYIN MANTARI – İSTİRİDYE MANTARI – YAPRAK MANTARI) YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kültürü yapılan diğer mantarlara göre çevre koşulları bakımından daha az seçici olan ve hastalık ve zararlılara karşı dayanımı, besin değerinin diğer kültür mantarlarından daha yüksek olması, üretiminde kompost fermantasyonu ve örtü toprağı kullanılmaması üretimini kolaylaştırmaktadır. Mevsim şartlarına bağlı kalarak Pleurotus çeşitlerinde seçim yapmak ortam uygunluğu açısından önem teşkil eder. Örneğin; Pleurotus sajor-caju miselleri 35 Cº ye şapka oluşumunda 30 Cº ye kadar dayanıklı olmasından dolayı yaz şartlarında yetiştirmeye uygundur. Oysa Pleurotus ostreatus miselleri, gelişimi için 23-25 Cº ye ihtiyaç gösterirken şapka oluşumunda ortam sıcaklığını 10-15 Cº olması istenir. Bu bakımdan yaz üretimi için Pleurotus sajor- caju kış üretimi için Pleurotus ostreatus çeşidi seçilmesi daha uygun olacaktır. Yetiştirilmesi beyaz mantarlara nazaran kolay olan kayınmantarı genellikle üretim tekniğinde kullanılan materyaller yönüyle; “Ağaç kütükleri” ve “Bitkisel artıklar” kullanılarak yapılan üretim şekli olmak üzere iki grupta değerlendirilir. Burada ilk olarak bitkisel atıklarla kayın mantarı yetiştiriciliğinden bahsetmek ve uygulama örneğini anlatmak istiyorum.

Bitkisel Artıklar Kullanılarak Pleurotus Üretimi

Pleurotus spp. üretiminde hemen her yerde bulunabilecek pek çok bitkisel artık yetiştirme ortamı hazırlığında kullanılabilmektedir. Bunlardan başlıcaları; Buğday Sapı, Çeltik Sapı, Pirinç Kavuzu, Pamuk Kapçığı, Mısır Sapı, Mısır Koçanı, Fındık Zurufu, Çay Artığı, Yerfıstığı Kabuğu, Kayın, Kavak, Meşe ağaçlarının talaşları ve buğday kepeğidir.

ORGANİK İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ UYGULAMA ÖRNEĞİ KOMPOST HAZIRLAMA FORMÜLLERİ VE MATERYALLERİ;

Yukarıda saydığımız bitkisel atıklar kompost karışımı için kullanılabilir. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde yürütülen bir araştırma sonucuna göre, aşağıdaki iki formülle en fazla verim alınmıştır.

1- % 95 Buğday samanı + % 5 Buğday kepeği

2- % 60 Buğday samanı + % 40 Mısır koçanı

Pleurotus sajor-caju üretimi ele alınan uygulamalar içerisinde gerek verim, gerekse biyolojik etkinlik açısından en iyi sonuç 2 no’ lu uygulama olan % 60 buğday samanı + % 40 mısır koçanı uygulamasından (295.0 kg/ton substrat) elde edilmiş, bunu buğday samanına %5 oranında buğday kepeği ilave edilmiş olan 1 no’ lu uygulama (285.6 kg/ton substrat) izlemiştir. Bulunabilirliği kolay olması nedeniyle 1 nolu uygulamayı yapmaya karar verdim. Bu amaçla 1 balya buğday samanı aldım. Buğday samanını bulunduğunuz yere göre farklı yerlerde bulabilirsiniz. Benim bulunduğum yerde belediye mezbahanesi yanında genelde buğday samanı satılmakta. Sizinde aklınızda mezbahane olsun genelde böyle yerlerde saman satışı yapılabilir.

buğday samanı

buğday samanı

1 kilo kadarda buğday kepeği alarak kompost için malzemelerimi hazırlamış oldum. Buğday kepeğini zahirecilerde bulabilirsiniz. Ve hatta saman satışı da olabilmekte.

Organik Kayın Mantarı Üretim Aşamaları ;

a) Ortam hazırlığı ve buharla pastörizasyon işlemi;

Hazırlanmış olan kompost materyalleri, mantara rekabet edecek olan organizma ve mikro organizmalardan arındırılması gerekmektedir. Eğer pastörizasyon yapmadan mantar misellerini ekecek olursak, misellerin gelişmesini ortamda bulunan çeşitli mikro organizmalar bastıracak ve üretim istenilen düzeyde olmayacaktır. Bunun için pastörizasyon ve ya sterilizasyon işlemi muhakkak yapılması gerekir. Kimyasal ilaçlarla da bu işlem yapılabilirse de yetiştireceğimiz ürün organik olması amacıyla kimyasal maddeler kullanmadan haşlama yöntemiyle pastörize işlemini gerçekleştirdim.

Haşlama yöntemiyle pastörize işlemi;

Genellikle sap, saman kültürlerinde kullanılan ve küçük işletmelerin uygulamış oldukları basit bir yöntemdir. Bu yöntemin prensibi 200 litrelik varil ve ya özel olarak yapılmış haşlama kazanların içerisinde kompost un haşlanarak sterilize edilmesidir. Bunun için varillerin dip kısmından 10-15 cm yükseklikte ızgara konularak içerisine konulacak olan tel örgü sepetin aşağıya inmesi engellenir.

haşlama yöntemiyle pastörize

haşlama yöntemiyle pastörize

Daha önceden hazırlanmış olan sap saman karışımı kuru halde tel örgü sepetlere doldurularak varillere daldırılır varilin kapağı kapatılır ve ısıtılır sıcaklık 75-80 C de 1 saat bekletilerek pastörizasyon işlemi tamamlanır. Daha sonra sepet varilden çıkartılarak bir müddet ortam suyunun akması sağlanır ve komposttun soğuması sağlanır.

Yukarıda anlatılan yöntem itibariyle kendinize uygun bir düzenek kurarak sterilize işlemini yapabilirsiniz. Çatı katına kurduğum soba üzerinde 20 litrelik bir kazanla bu işlemi yaptım. Suyun sıcaklığını ölçmediğimden göz kararı, suyun kaynaması göz önüne alındığında 100 C ye yakın bir ısıda 20-30 dakika kadar beklettim. Daha sonra kazandan aldığım samanı temiz bir naylon poşete aktardım. Samanı poşete sararak kendi sıcaklığında 30 dakika daha bıraktım. Bu süre sonunda samanın halen daha çok sıcak olduğunu gördüm. Bu sıcaklık istediğim pastörizasyonu sağlamış oldu.

Samanı yukarıda anlattığım gibi pastörize ederken buğday kepeğini de ayrı bir kapta mutfak ocağında kaynatarak pastörize ettim. % 95 Buğday samanı + % 5 Buğday kepeği formülü için oranları hazırladığınız ölçülerde hazırlayınız.

Yani 10 kğ buğday samanı pastörize ettiyseniz buna 0,5 kğ buğday kepeği eklemelisiniz. 100 kğ saman için 5 kğ, 1000 kğ saman için 50 kğ kepek kullanmalısınız.

Pastörize olmuş saman ve kepeği bir birine homojen bir biçimde karıştırarak karışımın eşit miktarda dağılmasını sağlayınız. Karışım için ellerin kirli olmaması gerekir mümkünse sterilize edilmiş eldivenler takılması daha doğru olacaktır.

b) Mantar miseli aşılama işlemi;

Steril şartlarda üretilmiş kayın mantarı miseli nereden alınır? KAYIN MANTARI MİSELİ SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Misel ekim dozu 1 kg’lık her torbaya 25 g olarak uygulanması uyun görülmektedir. 24-26 C° ’ye kadar soğutulan 100 kg komposta 2,5 kg misel atılır. Üretimin yapılacağı mevsime göre torbalara 3-50 kg arasında kompost konabilir. Torbalara konacak kompost yaz aylarında az kış aylarında çok olmalıdır. Hazırladığım kompostu aşağıda gördüğünüz 10 kğ lık şeffaf naylon poşettlere doldurdum. Bu işlem sırasıyla şöyle yapılmıştır; Poşetin alına 10 cm kadar kompostu aşırı bastırmadan sıkıştırarak koyuyoruz, onun da üstüne poşetin kenarlarına gelecek şekilde dairesel olarak bir mikar misel ekiyoruz. Sonra tekrar 10 cm saman ekliyoruz ve misel ekiyoruz. Bu işlem poşet dolana kadar devam edecek. Poşeti bağlayrak steril bir çivi ile poşetin etrafında delikler açıyoruz. Böylelikle kompost ekim işimiz bitmiş oluyor.

c) Misel ön gelişme dönemi

Misel ekimi yapılmış olan ortamlar % 85-90 oranında nisbi nem ve 23-27 C° ’lik ortalama sıcaklık içeren karanlık bir oda da 25-30 gün bekletilerek misel gelişim döneminin tamamlanması sağlanmıştır. Bu süre zarfında en önem vereceğimiz kriter ortamın sıcaklığı olmalıdır. Miseller birkaç gün içinde faaliyete geçip üreyerek torbanın gittikçe beyaz bir görünüme büründüğünü göreceksiniz.

d) Organik mantar üretim dönemi;

Misel sarımı tamamlandığında mantar oluşumu için torbalara 1 cm2 büyüklüğünde delikler açılır. Delik sayısı torbaya konan kompost miktarına göre değişir. Delikler steril jilet kullanarak poşetin yatay kesilmesi veya artı şeklinde çizilmesiyle yapılabilir. Kullandığınız jiletin stril olmasını sağlayınız, bunun için bir bardak suya bir miktar çamaşır suyu ekleyerek yapabilirsiniz.

Bu dönemde mantar taslakları kısmen belirginleşmeye başlamıştır. Bir kaç gün sonra bu taslaklar hızla gelişerek kesilen yerlerden çıkmaya başlayacaklardır. Hasat devresinde nem oranı % 75-85 olmalıdır. Bu oranı sağlayabilmek amacıyla sabah akşam mantarların üzerine su püskürterek nemlendirmeyi unutmayın.

istiridye, kayın, yaprak mantarı...

istiridye, kayın, yaprak mantarı…

Misel ön gelişimi döneminde ışığa ihtiyaç duyulmamasına karşın hasat döneminde uygun büyüklükte ve renkte mantar almak için günde 12 saat ışığa ihtiyaç vardır. Bu amaçla gün ışığından faydalanabileceğimiz gibi beyaz ışık veren floransan lambalardan da istifade edebiliriz.

İlk flaşta (bir poşetten ilk seferde alınan verim) genelde toplam ürünün %40’ını almak mümkündür. Alınacak toplam verim kompost içindeki kuru madde oranı kadardır. İlk poşetten ilk hasatım 1.6 kg olmuştu bu bence çok iyi bir rakamdı. Aşağıdaki fotoğraflarda istiridye mantarının gelişimlerini görebilirsiniz.

kayın mantarı verim

kayın mantarı verim

istiridye, kayın, yaprak mantarı yetiştiriciliği

istiridye, kayın, yaprak mantarı yetiştiriciliği

istiridye mantarı yetiştiriciliği

istiridye mantarı yetiştiriciliği

kayın mantarı yetiştiriciliği verim

kayın mantarı yetiştiriciliği verim

 

kayın mantarı yetiştiriciliği hasat

kayın mantarı yetiştiriciliği hasat

evde çatıda bodrumda istiridye mantarı yetiştiriciliği

evde çatıda bodrumda istiridye mantarı yetiştiriciliği

istiridye mantarı hasat zamanı

istiridye mantarı hasat zamanı

kavak mantarı yetiştiriciliği

kavak mantarı yetiştiriciliği

istiridye mantarı

istiridye mantarı

Sizde kendi imkanlarınızı kullanarak kolaylıkla kayın mantarı yetiştireceksiniz. Unutmayın ki bu işin sırrı öğrenmek ve denemektir. Denemeden hiç bir şey yapamazsınız. İstiridye mantarı yetiştiriciliği sizin için zevkli bir hobi olabileceği gibi üretim alanınızı büyüttükçe yetiştirdiğiniz mantarları çevrenizde satabilirsiniz bile. Yetiştirdiğiniz mantarları evinizde taze taze değerlendirebilir komşu ve akrabalarınıza ikram edebilirsiniz. Bu mantarın yetiştirme isteğini karşılamak çokta zor değil. Aşağıda anlatacağım yöntemi dikkatlice okumanız ve adım adım uygulamanız neticesinde sizler de bu mantarı kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Ve zamanla farklı yetiştirme yöntemleri bile keşfedebilirsiniz.

Ve son olarak sizlere kayın mantarı yemek tarifi vermek istiyorum. Aşağıdaki tarifi uygulayarak çok lezzetli bir istiridye mantarı yemeği yapabilirsiniz. Kendi yetiştirdiğiniz, kimyasal gübre içermeyen, ilaç kalıntısı olmayan organik mantarınızı güvenle ve içiniz rahat bir şekilde ailenize ve sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

İSTİRİDYE MANTARI YEMEK TARİFİ

Malzemeler

Yarım kg. organik istiridye mantarı

5-6 diş sarımsak

4-5 adet taze soğan

2-3 servis kaşığı sıvıyağ

Tuz, karabiber

Uygulama

Mantarları yıkayıp, irice kesin. Derin teflon tavaya sıvı yağ ve rendelenmiş sarımsağı koyarak, sarımsaklar hafif pembeleşene kadar kavurun. Böylece nefis bir aroma oluşacak. Tavaya mantarları ilave edin. (Önce mantarın sap kısımlarını biraz kavurun zira sap kısımları geç pişmekte, daha sonra diğer mantarları ilave edin) Ocağın ısısını hiç düşürmeden mantarların önce suyunu salmasını ve daha sonra suyunu çekerek kavrulmasını sağlayın. Bu sırada tavanın kapağı açık tutunuz. Düşük ısı ve kapaklı bir tavada yaparsanız, suyunu salan mantarların bu suyu çekmesi için uzun süre beklemeniz gerekir ve böylece mantarlar gereğinden fazla pişerek, lezzet ve görüntü kaybına uğrarlar. Mantarları ocaktan indirmeye birkaç dakika varken, tuz ve karabiberi ilave edin. Küçük küçük doğranmış taze soğanları  mantarlara ilave edin. Soğanlar sadece birkaç dakika kavrulması yeterli olacaktır. Sıcak olarak servis yapın. Mantar sevenler ve hatta sevmeyenler bu farklı tadı da çok sevecektir. 

 

istiridye mantarı yemek tarifi

istiridye mantarı yemek tarifi

kayın mantarı yemek tarifi

kayın mantarı yemek tarifi

www.bizimbahce.net

Konuyla ilgili videolar için buraya tıklayınız…

BU YAZI DİZİSİNİ BEĞENDİYSENİZ LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FACEBOOK BEĞEN BUTONUNA TIKLAYARAK SEVDİKLERİNİZLE BU KONUYU PAYLAŞIN.. YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

NOT:  Bu konu kaynak (aktif  link) gösterilmeden  başka bir yerde yayınlanması yasaktır.

İstiridye Mantarı

Sizlerden gelen yoğun talep üzerine istiridye mantarı miseli (tohumu) tedariği için siz değerli üye ve ziyaretçilerimize  yardımcı olmak istedik.

Türkiye’ nin en önde gelen misel üreticisinden, en kaliteli ve taze istiridye mantarı miselini sizlerle buluşturuyoruz. BURAYA TIKLAYARAK SATIŞ SAYFAMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ. 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Samet diyor ki:

  Merhabalar ben bu işin üretimini şuanda yapmaktayım üretim yapıyorum Hem kaynatma (Haşlama) yöntemi ve Fermentasyon yöntemi ile ekim yapmıştım bende sizinle bilgilerimi paylaşmak istiyorum. Kompostu hazırlarken ben kavak talaşı atmıştım ve biraz besin değeri yüksek olması için mısır kocanı atmıştım kırma makinasından geçirip yani yem halinde verim şuanda yüksek 3. Flaşı yani 3. Eli toplamaktayım mantarların kuluçka döneminde havalandırma ışık ve neme çok fazla gerek duymuyor kuluçka döneminde ekmiş olduğumuz torbada pin yani mantar deliklerimiz açık olmadığı için torba yani kompost zaten nemli o yüzden 21 26 gün arası kuluçka döneminde %50 %60 civarı nem yeterlidir sarımı biten kompostlarimiz pin yani mantar deliklerini açtığımız taktirde oda sıcaklığı 12 17 derece arasında nem oranı %80 in altına inmemeli 12 saat ışık verilmeli ve odanın durumuna göre hava yani oksijen verilmeli kuluçka döneminde kompost iç ısımız 22 derecenin altına inmemeli inerse sarım yani o beyazlama yavaşlar 29 derece üzeri misel dediğimiz yani mantar tohumu yanıp ölebilir bu iş sabır isteyen bir istir biz 33. Gün mantarımızı gördük toplaması falan 40 45 gün unutmayın ki mantarları ne kadar büyüteyim derseniz o kadar suyunu o kökten poşete salar kilo kaybı yapar standart mantar toplama biçimi 6 8 cm arası yapraklı olanlardır nem ne kadar %80 altı olursa o kadar mantar kilo kaybı yapar herkeze saygılar umarım bilgilerim size yardımcı olacaktır hayırlı aksamlar.

 2. Mehmet diyor ki:

  Anladım teşekkür ederim. Şimdi ilk etapta( karanlık ortamdaki süreç) oda sıcaklığı normal gibi(20-23 civarı). Ama ortam pek nemli değil. Nemlendirmek için fıs fısla duvarlara felan su sıkarak nemlendirsek nasıl olur? Ya da daha iyi bir yol(basit) önerebilir misiniz? Bazı siteler ilk etapta kesinlikle su sıkmayın diyor bazıları da tam tersini, ne yapmak gerek?

 3. Mehmet diyor ki:

  Anladım teşekkür ederim. Şimdi ilk etapta( karanlık ortamdaki süreç) oda sıcaklığı normal gibi(20-23 civarı). Ama ortam pek nemli değil. Nemlendirmek için fıs fısla duvarlara felan su sıkarak nemlendirsek nasıl olur? Ya da daha iyi bir yol(basit) önerebilir misiniz? Bazı siteler ilk etapta kesinlikle su sıkmayın diyor bazıları da tam tersini, ne yapmak gerek? :))

 4. Bizim Bahçe diyor ki:

  Akşamdan kaynatabilirsin önemli olan kaynayan samanın steril bir şekilde saklanmasıdır. Kaynadıktan sonraki ağırlığına göre ayarlayın fakat tartmanıza o kadar hassasiyete gerek yok. Önemli olan baştan en sona her aşamasında steril bir şekilde çalışmanız önemlidir.

 5. Bizim Bahçe diyor ki:

  Erman bey normalde tohum ekiminden sonra poşetler karanlık bir ortama taşınıyor biliyorsunuz. Ve bir kaç gün içerisinde miseller tüm poşeti yavaş yavaş sararak 22 gün sonunda poşetinizin her yeri beyaz olmalıydı. Bu beyazlığı görüyorsanız misel sarımı olduysa mantar taslaklarını yakında görürsünüz. Bu beyazlık poşetleriniz de var mı?

 6. Mehmet diyor ki:

  Kompost için talaş ve samanı akşamdan kaynatsak sıkıntı olur mu? Bir de oranları belirlerken kuru halinde tartıp mı ayarlayacaz?

 7. Erman AK diyor ki:

  merhaba (lütfen okuyup dönüş yaparsanız memnun olurum yardımınıza ihtiyacım var) 6 mart 2017 de kompostları hazırladık poşetledik tavana astık Sıcaklık ort. 20-22 derece,Nem ort. %85 değerinde tutmaya çalışıyoruz;yalnız klima yok soba yakıyoruz. bu zaman oldu torbalarda herhangi bir değişiklik yok 6 nisan da beyaz ışık vermeye başladık gün de de 2 saat havalandırma yapıyoruz, 15.den sonra da beyaz ışığı 12 saate çıkartacağız.delik uçlarında değişiklik yok delikler mi yetersiz yada neyi eksik yapıyoruz yardımcı olursanız sevinirim.

 8. Bizim Bahçe diyor ki:

  Palet ahşap ise sıkıntılı olur.

 9. Ömer diyor ki:

  İyi günler istiridye mantarı yetiştiriciliği için çadırın içinde kompostların konulacağı sehpayı maliyeti düşürmek açısından profil yerine paletten yapsak hijyenik veya diğer açılardan sizce sıkıntı olur mu.

 10. Bizim Bahçe diyor ki:

  Formu doldurursanız ilgili kişi sizi telefonla arayıp bilgi vermekte.

 11. Mehmet diyor ki:

  Anladım sağolun. Tohum için yönlendirdiğiniz sitede ne bir yorum yapma durumu var ne de başka bir şey. Kargo ücreti var demiş ne kadar olduğu belli değil. Kaç günde geleceği de yazmiyor. Ne yapacaz

 12. Bizim Bahçe diyor ki:

  Güncel misel satış ilanları için şu sayfaya bakın: http://www.bizimbahce.net/mantarlar/mantar-miseli-satisi.htm

 13. Mesut diyor ki:

  Yaz mevsimine uyumlu miselleri nasıl temin edebilirim.

 14. Bizim Bahçe diyor ki:

  Hangi materyal daha fazlaysa karışımda daha çok onu kullanın, burada önemli olan elinizdeki daha ucuz olan materyali kullanıp üretim maliyetini düşürmektir.

 15. Mehmet diyor ki:

  İyi günler. Mantar yetiştirmede fıstık kabuğu, saman ve talaş kullanacak olursak bu maddelerin oranlarıni nasıl belirleyeceğiz. Bilgi verirseniz çok iyi olur.

 16. Mehmet diyor ki:

  Mantar yetiştirmede fıstık kabuğu, kepek ve saman kullanmak istesek bu maddelerin oranlarıni nasıl belirleyeceğiz yardımcı olabilir misiniz? Oranlar çok önemli mı?

 17. Serkan diyor ki:

  Ayten yılmaz 27 derecede siz mantarı pişirmişsiniz 23 dereceyi geçmeyecek samanı iç ısısı en fazla 28 derece olacak mantar komposto satımı ve mantarhane kurulumunda yardımcı olabilirim bu işi yapacak arkadaşlar varsa benimle mail üzerinden iletişime geçebilir Manisa ve yakın çevreler yardımcı olurum weblebister@gmail.com adresine mail atarsanız dönüş yaparım.

 18. Bizim Bahçe diyor ki:

  Sayın ömür kompostunuzu kendiniz hazırlayıp yetiştirirebileceğiniz tüm bilgiler konu içerisinde mevcut. Yine takıldığınız yer olursa sorularınızı sorabilirsiniz.

 19. ömür diyor ki:

  merhaba bende bu konuda önce yapabilirmiyim olarak hobi amaçlı ilgilenmek istiyorum araştırıyorum fakat hobi kiti edinebileceğim en direk yer olarak sizin yazınızı buldum. Bu konuda hem tarafıma hobi kitini edinmek (ücretini öğrenmekte istiyorum) hem yetiştirmek istiyorum. İş yerimde ilgileneceğim. Şirket yetkilimden iş yerimde bir oda ayırttım bu odada yapabileceğim oda şartları hakkındada bilgi almak istiyorum. tarafıma yardımcı olmanızı rica ediyorum. İyi çalışmalar dilerim.

 20. ALİ TOSUN diyor ki:

  Sitenize girdim ve istiridye mantarı çok ilgimi çekti bunu ben hobi olarak yetiştirmek başarılı olursam daha sonra imkanlar dahilinde devam etmek istiyorum bana ne gibi yardımcı olursunuz malzeme konusu daha doğrusu her konuda sizlerden haber bekliyorum iyi çalışmalar dilerim.

 21. AHMET diyor ki:

  hatay da mantar yetiştirmek istiyorum. hangi türü önerirsiniz. 80 m kare kurulum maliyeti ne kadar. aylık masraf ne olur. aylık gelir ne olur. bu işi yapmak zor mu. evin bahçesinde yapılabilir mi. ayrıntılı bilgi verriseniz memnun olurum.

 22. emre diyor ki:

  Arkadaslar bu xxxxxx denen sahsa guvenmeyin dolandiricidir.kompost ucretini odememiz halinde bir yildir gelmedi. Tlf degistirdi bir turlu kendine ulasamadim sonunda savciliga dolandiricilik sucundan suc duyurusunda bulundum.bilginiz olsun sizleride dolandirmasin xxxxxxx bir mantar firmasiyla beraber calisiyirlar.orhanlida ortagida xxxxx diye biridir dikkatli olun kolaygelsin

  Cevap: Firmalardan kompost alacaklar çok dikkatli olsunlar, daha sonra çeşitli sorunlar çıkabiliyor. Bizler tarafların ne sorun yaşadığını bilemediğimizden şikayet esnasında verilen isimleri maalesef yayınlayamıyoruz…

 23. Emre diyor ki:

  Ömer bey Nasıl irtibata geçebiliriz Mersin’de nerede bu işi yapıyorsunuz. Kısa bir süre için Mersin’e geldim sizinle görüşmek isterim

 24. ömer diyor ki:

  merhabalar mersin de istiridye mantarı üretimine başladık ilgilenen arkadaşlar iletişime geçebilir.

 25. Bizim Bahçe diyor ki:

  Sayın Ayten temiz geçmiş olsun. Görmeden inanın bir şey diyemem kimseyi suçlamak istemem. Size önerim ufakta olsa denemeler yapıp kompost yapmayı kendiniz öğrenmeniz dir. Saygılar.

 26. Bizim Bahçe diyor ki:

  Miselleri sizde üretebilirsiniz. Bunun için ilgili bir çalışma yayınlamayı düşünüyorum. Önerim bol bol deneme yayın, hata yanlışlarınızı ufak çaplı denemelerle görün sonra ticari olarak düşünün başarılar dilerim.

 27. Ayten Yılmaz diyor ki:

  Merhaba 20 ocakta saman kompostu aldık 10 ton ısı ayarları surekli takip ettim misel uyanmadi sarım olmadı firmaya haber verdik geç uyancak bu misel yavaş sarar dedi uç hafta olunca torbaları açtık 10 torbadan bir sarım yapmış kompost çıktı curutmus görüntü vardı bakımı bıraktık firma bizi suçladı ben bi dönem önce aynı yerden 8 ton kompost alıp mantar urettim aynı şekilde ısıları 27 28 29 larda tuttum 15 günde pin görüldü .Şimdi neden sarım olmadı zararın çok firmayla anlasmam yok hatasını kabul etmiyor kompostlar soğuk yağmurlu bir günde hazırlandı .çadıra girince gözlerinizi ve bogazimizi yakan bi gaz vardı sizce sarım olmaması nedenleri ne olabilir ? Tesekkurler

 28. mehmet diyor ki:

  bu misilleleri bizde ürete bilirmiyiz yani mantar tohumlarını bizde ürete bilirmiyiz .mantar yetiştirirken sulamaya ne zaman başlıyoruz poşetlerin agzını açıpmı yapıyoruz ne kadar aralıkla suluyoruz. ta baştan sona kadar okudum gerçekten güzel izah etmişsiniz emeginizeden dolayı teşekkür ederim hakkınızı helal edin ben ticari amaçlı yapmayı düşünüyorum öneriniz varmı saygılar

 29. Tuncay diyor ki:

  Merhaba.Ben istiridye mantarı yetiştiriciliğini hobi olarak değil de profesyonel şekilde,ticari anlamda yapmak istiyorum.Bunun için gerekli şartları sağlayacak mekan,satış,…kısacası herşeyiyle fizibilitesini konuşmak istiyorum.Ayrıca bu konuda devlet desteği var mı,varsa ne şartlarda?İyi bir iş kurmak istiyorum.maille iletişim kurarsanız sevinirim.

 30. Snyta diyor ki:

  Açıklayıcı ve gayet teferruatlı güzel bir yazı. Teşekkür ederim.Çok güzel!

 31. Bizim Bahçe diyor ki:

  İbrahim bey konuyu okudunuz da anlamadığınız bir yer mi oldu acaba?

 32. ibrahim diyor ki:

  merhaba hocam kompost hazirlamak için ne gerekiyor A dan Z ye anlatabilecek varmı

 33. Bizim Bahçe diyor ki:

  3 kere verim alırsınız 4. ye bekletirseniz verim çok azalır değmez. Kompostu varsa bahçeniz bir çukur açın gömün doğal gübre olsun. Miselin çeşidini satıcıya sorarsanız o cevap verecektir. Ev içersin de çok uygun olmasa da deneme amaçlı yapabilirsiniz kaybedeceğiniz pek bir şey olmaz.

 34. Alaattin Dikmen diyor ki:

  Aynı komposttan kaç flaş verim alıyoruz yani bir kompostu ne kadar kullanabiliriz. Sonra eski kompostu ne yapmalıyız. Cevabım Gmail e yada mesaj olarak atarmısınız. Birde misel in yazlık yada kışlık olduğunu nasıl anlarız. Evimin bir odasında petek açarak kompostu bırakmak istemiyorum nem olayını evin odasında nasıl sağlarız

 35. Ömer diyor ki:

  Slm Ekim yapıldıktan sonra nekadar sürede sulamak gerekir ve sulamak için poşetin ağzı açılması gerekirmiş açılırsa zarar görürmüş. Saygılar.

 36. Bizim Bahçe diyor ki:

  Ahmet bey sorulan çoğu soruların cevabı konu içerisinde mevcut fakat insanlar tam okumaya üşeniyor sanırım. Kompostunuz küf, kararma vs. gözlenmiyorsa korkmanıza gerek yok. Sıcaklık dediğiniz gibi sabitse, süre olarak misel gelişme dönemi yeterli gelmeliydi, 28 gündür kompostunuz karanlıkta durdu mu? Misel ekerken az ekim yaptıysanız sarım geç olabilir. Saman mı kullandınız? Konu içerisindeki resimlere tekrar bakınız, duruma göre artık kompostu üretim odasına alınız eğer kışlık çeşit kullandıysanız 15-18 derece aydınlık bir yer gerekecek.

 37. Ahmet diyor ki:

  Merhaba,
  Poşette hazırladığım kompost ~24°C ortamda 28.gününde ama henüz ortalıkta birşey yok.
  Kompost beyazladı ama yoğurt gibi olmadı henüz.
  Pinler falan da yok.

  Anlamadığım bir nokta var;
  Bu pinler ne zaman çıkacak?
  Acaba kompostu pinler çıktıktan sonra mı üretim odasına almalıyım, yoksa üretim odasına aldıktan sonra mı pinler çıkacak?

  Gördüğüm kadarıyla yorumların çoğu cevapsız bırakılmış, umutlu değilim ama yine de yazayım dedim.

  Kolay gelsin.

 38. Magnesia Mantar diyor ki:

  Merhaba
  İzmir ve Manisa’ da istiridye mantarı üretiyor ve kompost yapıyoruz.
  Profesyonel ekibimle birlikte her turlu kurulum, danismanlik ve mantar alım satımı yapmaktayız.
  BİZE UĞRAMADAN KARAR VERMEYİN.
  Magnesia Mantar
  sercan.yuken@gmail.com

 39. Mehmet diyor ki:

  Merhaba 1kğ istiridye mantarı tohumu istiyorum.Gri olan cinsinden , söğüt kütüğüne uygun olurmu acaba ,fiyatı ne kadar kapıda ödeme, bilgi verirseniz memnun olurum.

 40. Sinan akcelik diyor ki:

  KOCAELI VE CEVRE ILLERINDE CADIR VE RANZA IMALATI YAPMAKTAYIZ YENI GIRISIMCI ARKADASLARA BU KONU ILE ILGILI YARDIMCI OLMAKTAYIM YENI GIRIMSI ARKADASLARA ALLAH BOL KAZANCLAR VERSIN 05394856660

 41. Ömür Çıvgın diyor ki:

  Merhaba ben torbada denedim.29aralıkta misel ekimini yaptım ama iki tanesinde pembeleşme olmaya başladı.Bu normal mi.Ağaçta da deniycem. Ağaca şu anda eksen kaç derece sıcaklıkta ilk olarak beklemem gerekiyor.

 42. Resul ÖZTÜRK diyor ki:

  Merhaba
  Sakarya’ da 720 m2 kapalı alanda istiridye mantarı üretiyor ve kompost yapıyoruz.
  Profesyonel ekibimle birlikte her turlu kurulum, danismanlik ve mantar alım satımı yapmaktayız.
  BİZE UĞRAMADAN KARAR VERMEYİN.
  Resul ÖZTÜRK
  545 650 65 85

 43. Bizim Bahçe diyor ki:

  Sayın Fatih çivi normal bir çivi boyutu önemli değil sadece steril olmak zorunda. Sarım yaptıktan sonra steril bir jiletle çizik atacaksınız.

 44. Fatih diyor ki:

  Saman ile kompost hazırlayıp mantar ekimi yaptım. Bazı sorularım var. cevaplarsanız sevinirim.
  -Ekim yaptıktan sonra hava alması için çivi ile delik açmak gerekiyormuş. Çivinin boyutu önemli mi?
  -Sarım döneminden sonra mantarların çıkması için kare yada dikdörtgen şeklinde bir alanı kesip almak mı gerekiyor poşetten? Yoksa sadece çizik mi atacağız?
  -Hasatı nasıl yapacağız?

 45. Ersan diyor ki:

  istiridye mantarı yetistiriciligi ilgili istanbulda bulunan tesisimizden ve istiridyemantarciligi.blogspot.com.tr detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 46. ayşe diyor ki:

  merhaba.
  istiridye mantarı yetiştirmek için ne yapmak gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

 47. MUHAMMET diyor ki:

  hazırladığım kompost ve kütüklerde turuncu toz şeklinde oluşumlar gözlemledim bunun nedeni nedir acaba .?

 48. MUHAMMET diyor ki:

  turuncu toz benim denemelerimdede oldu hatta ektiğim kütüklerde de var net olarak neyapmamız lazım tuzlu su ile sulama yöntemini önerdiler görüşme yaptığım bir yetiştirici sorun neden kaynaklanıyor olabilir bende merak içerisindeyim.

 49. Bostancı diyor ki:

  Bugün 3. Gün ve kompostlarda beyaz oluşumların yanında torbanın çok yerinde turuncu oluşumlar minik mantarcıklar belirdi ne yapmam lazım.

  Sayın sakarya sizdede bu sorun olmuş galiba bir çare bulabildinizmi.

  Biryerde okumuştum turuncu küf için ortam sıcaklıgını 19- 20 dereceye düşürünce mantar miselleri turunculara baskın çıkabiliyormuş. Bende balkona aldım şimdi kompostları.

 50. Bostancı diyor ki:

  Tamamdır diğer kabıda çıkardım kutudan. Çok saolun,

Yorum Yaz