Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Haziran 2018

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Sizlerden gelen yoğun talep üzerine istiridye mantarı miseli (tohumu) tedariği için siz değerli üye ve ziyaretçilerimize  yardımcı olmak istedik.

Türkiye’ nin en önde gelen misel üreticisinden, en kaliteli ve taze istiridye mantarı miselini sizlerle buluşturuyoruz. BURAYA TIKLAYARAK SATIŞ SAYFAMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ. 

Sevgili bizimbahce.net okurları sizlere son zamanlar da üretimi hızla artan, dünyada beyaz kültür mantarından sonra en çok tüketilen mantar olan istiridye mantarı veya diğer adıyla kayın mantarından bahsetmek istiyorum. Bölgelere göre kayın mantarıistiridye mantarıyaprak mantarıkavak mantarı, ağaç mantarıet mantarıkulak mantarı olarakta adlandırılan istiridye mantarı izolasyonlu çatı katlarında ya da bodrum katlarında klima olması koşuluyla her mevsim rahatlıkla yetiştirilebilmekte. Yaptığım denemelerde çatı katında klima veya herhangibir ısıtma soğutma cihazı kullanmadan istiridye mantarını yetiştirebildim.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

İstiridye Mantarı

İstiridye Mantarı

Kolay yetiştirilebiliriliği nedeniyle herkes kolaylıkla istiridye mantarı yetiştirebilir.

Kolay yetişebilirliği yanında tadı ve lezzeti et’ e en yakın mantar çeşitlerinden biri olan kayın mantarı, protein değeri ile bir çok mantar çeşidinden çok üstündür. Kalbe iyi gelir, tansiyona iyi gelir, kan dolaşımını düzenler, kansere karşı koruyucu kalkandır. Avrupa’da 1900’lü yılların başında kültür altında üretimi yapılan, Uzakdoğu’ da ölümsüzlük mantarı çeşitlerinden biri olan istiridye mantarı son zamanlar da Ülkemizde de hızla üretim alanları artmaktadır. Ama maalesef tüketimi henüz Avrupa’nın 40’ ta biri kadar olduğu söylenmektedir. Beyaz kültür mantarından çok daha güzel bir lezzetinin olduğunu söyleyebilirim. Ev ortamın da bile kolaylıkla yetişebilen kayın mantarını sizler de yetiştirebilirsiniz. Bunun için bu yazı dizimizi hazırlamayı uygun gördüm. Umarım faydalı olur.

Sizde kendi imkanlarınızı kullanarak kolaylıkla kayın mantarı yetiştireceksiniz. Unutmayın ki bu işin sırrı öğrenmek ve denemektir. Denemeden hiç bir şey yapamazsınız. İstiridye mantarı yetiştiriciliği sizin için zevkli bir hobi olabileceği gibi üretim alanınızı büyüttükçe yetiştirdiğiniz mantarları çevrenizde satabilirsiniz bile. Yetiştirdiğiniz mantarları evinizde taze taze değerlendirebilir komşu ve akrabalarınıza ikram edebilirsiniz. Bu mantarın yetiştirme isteğini karşılamak çokta zor değil. Aşağıda anlatacağım yöntemi dikkatlice okumanız ve adım adım uygulamanız neticesinde sizler de bu mantarı kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Ve zamanla farklı yetiştirme yöntemleri bile keşfedebilirsiniz.

PLEUROTUS SPP. (KAYIN MANTARI – İSTİRİDYE MANTARI – YAPRAK MANTARI) YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kültürü yapılan diğer mantarlara göre çevre koşulları bakımından daha az seçici olan ve hastalık ve zararlılara karşı dayanımı, besin değerinin diğer kültür mantarlarından daha yüksek olması, üretiminde kompost fermantasyonu ve örtü toprağı kullanılmaması üretimini kolaylaştırmaktadır. Mevsim şartlarına bağlı kalarak Pleurotus çeşitlerinde seçim yapmak ortam uygunluğu açısından önem teşkil eder. Örneğin; Pleurotus sajor-caju miselleri 35 Cº ye şapka oluşumunda 30 Cº ye kadar dayanıklı olmasından dolayı yaz şartlarında yetiştirmeye uygundur. Oysa Pleurotus ostreatus miselleri, gelişimi için 23-25 Cº ye ihtiyaç gösterirken şapka oluşumunda ortam sıcaklığını 10-15 Cº olması istenir. Bu bakımdan yaz üretimi için Pleurotus sajor- caju kış üretimi için Pleurotus ostreatus çeşidi seçilmesi daha uygun olacaktır. Yetiştirilmesi beyaz mantarlara nazaran kolay olan kayınmantarı genellikle üretim tekniğinde kullanılan materyaller yönüyle; “Ağaç kütükleri” ve “Bitkisel artıklar” kullanılarak yapılan üretim şekli olmak üzere iki grupta değerlendirilir. Burada ilk olarak bitkisel atıklarla kayın mantarı yetiştiriciliğinden bahsetmek ve uygulama örneğini anlatmak istiyorum.

Bitkisel Artıklar Kullanılarak Pleurotus Üretimi

Pleurotus spp. üretiminde hemen her yerde bulunabilecek pek çok bitkisel artık yetiştirme ortamı hazırlığında kullanılabilmektedir. Bunlardan başlıcaları; Buğday Sapı, Çeltik Sapı, Pirinç Kavuzu, Pamuk Kapçığı, Mısır Sapı, Mısır Koçanı, Fındık Zurufu, Çay Artığı, Yerfıstığı Kabuğu, Kayın, Kavak, Meşe ağaçlarının talaşları ve buğday kepeğidir.

ORGANİK İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ UYGULAMA ÖRNEĞİ KOMPOST HAZIRLAMA FORMÜLLERİ VE MATERYALLERİ;

Yukarıda saydığımız bitkisel atıklar kompost karışımı için kullanılabilir. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde yürütülen bir araştırma sonucuna göre, aşağıdaki iki formülle en fazla verim alınmıştır.

1- % 95 Buğday samanı + % 5 Buğday kepeği

2- % 60 Buğday samanı + % 40 Mısır koçanı

Pleurotus sajor-caju üretimi ele alınan uygulamalar içerisinde gerek verim, gerekse biyolojik etkinlik açısından en iyi sonuç 2 no’ lu uygulama olan % 60 buğday samanı + % 40 mısır koçanı uygulamasından (295.0 kg/ton substrat) elde edilmiş, bunu buğday samanına %5 oranında buğday kepeği ilave edilmiş olan 1 no’ lu uygulama (285.6 kg/ton substrat) izlemiştir. Bulunabilirliği kolay olması nedeniyle 1 nolu uygulamayı yapmaya karar verdim. Bu amaçla 1 balya buğday samanı aldım. Buğday samanını bulunduğunuz yere göre farklı yerlerde bulabilirsiniz. Benim bulunduğum yerde belediye mezbahanesi yanında genelde buğday samanı satılmakta. Sizinde aklınızda mezbahane olsun genelde böyle yerlerde saman satışı yapılabilir.

buğday samanı

buğday samanı

1 kilo kadarda buğday kepeği alarak kompost için malzemelerimi hazırlamış oldum. Buğday kepeğini zahirecilerde bulabilirsiniz. Ve hatta saman satışı da olabilmekte.

Organik Kayın Mantarı Üretim Aşamaları ;

a) Ortam hazırlığı ve buharla pastörizasyon işlemi;

Hazırlanmış olan kompost materyalleri, mantara rekabet edecek olan organizma ve mikro organizmalardan arındırılması gerekmektedir. Eğer pastörizasyon yapmadan mantar misellerini ekecek olursak, misellerin gelişmesini ortamda bulunan çeşitli mikro organizmalar bastıracak ve üretim istenilen düzeyde olmayacaktır. Bunun için pastörizasyon ve ya sterilizasyon işlemi muhakkak yapılması gerekir. Kimyasal ilaçlarla da bu işlem yapılabilirse de yetiştireceğimiz ürün organik olması amacıyla kimyasal maddeler kullanmadan haşlama yöntemiyle pastörize işlemini gerçekleştirdim.

Haşlama yöntemiyle pastörize işlemi;

Genellikle sap, saman kültürlerinde kullanılan ve küçük işletmelerin uygulamış oldukları basit bir yöntemdir. Bu yöntemin prensibi 200 litrelik varil ve ya özel olarak yapılmış haşlama kazanların içerisinde kompost un haşlanarak sterilize edilmesidir. Bunun için varillerin dip kısmından 10-15 cm yükseklikte ızgara konularak içerisine konulacak olan tel örgü sepetin aşağıya inmesi engellenir.

haşlama yöntemiyle pastörize

haşlama yöntemiyle pastörize

Daha önceden hazırlanmış olan sap saman karışımı kuru halde tel örgü sepetlere doldurularak varillere daldırılır varilin kapağı kapatılır ve ısıtılır sıcaklık 75-80 C de 1 saat bekletilerek pastörizasyon işlemi tamamlanır. Daha sonra sepet varilden çıkartılarak bir müddet ortam suyunun akması sağlanır ve komposttun soğuması sağlanır.

Yukarıda anlatılan yöntem itibariyle kendinize uygun bir düzenek kurarak sterilize işlemini yapabilirsiniz. Çatı katına kurduğum soba üzerinde 20 litrelik bir kazanla bu işlemi yaptım. Suyun sıcaklığını ölçmediğimden göz kararı, suyun kaynaması göz önüne alındığında 100 C ye yakın bir ısıda 20-30 dakika kadar beklettim. Daha sonra kazandan aldığım samanı temiz bir naylon poşete aktardım. Samanı poşete sararak kendi sıcaklığında 30 dakika daha bıraktım. Bu süre sonunda samanın halen daha çok sıcak olduğunu gördüm. Bu sıcaklık istediğim pastörizasyonu sağlamış oldu.

Samanı yukarıda anlattığım gibi pastörize ederken buğday kepeğini de ayrı bir kapta mutfak ocağında kaynatarak pastörize ettim. % 95 Buğday samanı + % 5 Buğday kepeği formülü için oranları hazırladığınız ölçülerde hazırlayınız.

Yani 10 kğ buğday samanı pastörize ettiyseniz buna 0,5 kğ buğday kepeği eklemelisiniz. 100 kğ saman için 5 kğ, 1000 kğ saman için 50 kğ kepek kullanmalısınız.

Pastörize olmuş saman ve kepeği bir birine homojen bir biçimde karıştırarak karışımın eşit miktarda dağılmasını sağlayınız. Karışım için ellerin kirli olmaması gerekir mümkünse sterilize edilmiş eldivenler takılması daha doğru olacaktır.

b) Mantar miseli aşılama işlemi;

Steril şartlarda üretilmiş kayın mantarı miseli nereden alınır? KAYIN MANTARI MİSELİ SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Misel ekim dozu 1 kg’lık her torbaya 25 g olarak uygulanması uyun görülmektedir. 24-26 C° ’ye kadar soğutulan 100 kg komposta 2,5 kg misel atılır. Üretimin yapılacağı mevsime göre torbalara 3-50 kg arasında kompost konabilir. Torbalara konacak kompost yaz aylarında az kış aylarında çok olmalıdır. Hazırladığım kompostu aşağıda gördüğünüz 10 kğ lık şeffaf naylon poşettlere doldurdum. Bu işlem sırasıyla şöyle yapılmıştır; Poşetin alına 10 cm kadar kompostu aşırı bastırmadan sıkıştırarak koyuyoruz, onun da üstüne poşetin kenarlarına gelecek şekilde dairesel olarak bir mikar misel ekiyoruz. Sonra tekrar 10 cm saman ekliyoruz ve misel ekiyoruz. Bu işlem poşet dolana kadar devam edecek. Poşeti bağlayrak steril bir çivi ile poşetin etrafında delikler açıyoruz. Böylelikle kompost ekim işimiz bitmiş oluyor.

c) Misel ön gelişme dönemi

Misel ekimi yapılmış olan ortamlar % 85-90 oranında nisbi nem ve 23-27 C° ’lik ortalama sıcaklık içeren karanlık bir oda da 25-30 gün bekletilerek misel gelişim döneminin tamamlanması sağlanmıştır. Bu süre zarfında en önem vereceğimiz kriter ortamın sıcaklığı olmalıdır. Miseller birkaç gün içinde faaliyete geçip üreyerek torbanın gittikçe beyaz bir görünüme büründüğünü göreceksiniz.

d) Organik mantar üretim dönemi;

Misel sarımı tamamlandığında mantar oluşumu için torbalara 1 cm2 büyüklüğünde delikler açılır. Delik sayısı torbaya konan kompost miktarına göre değişir. Delikler steril jilet kullanarak poşetin yatay kesilmesi veya artı şeklinde çizilmesiyle yapılabilir. Kullandığınız jiletin stril olmasını sağlayınız, bunun için bir bardak suya bir miktar çamaşır suyu ekleyerek yapabilirsiniz.

Bu dönemde mantar taslakları kısmen belirginleşmeye başlamıştır. Bir kaç gün sonra bu taslaklar hızla gelişerek kesilen yerlerden çıkmaya başlayacaklardır. Hasat devresinde nem oranı % 75-85 olmalıdır. Bu oranı sağlayabilmek amacıyla sabah akşam mantarların üzerine su püskürterek nemlendirmeyi unutmayın.

istiridye, kayın, yaprak mantarı...

istiridye, kayın, yaprak mantarı…

Misel ön gelişimi döneminde ışığa ihtiyaç duyulmamasına karşın hasat döneminde uygun büyüklükte ve renkte mantar almak için günde 12 saat ışığa ihtiyaç vardır. Bu amaçla gün ışığından faydalanabileceğimiz gibi beyaz ışık veren floransan lambalardan da istifade edebiliriz.

İlk flaşta (bir poşetten ilk seferde alınan verim) genelde toplam ürünün %40’ını almak mümkündür. Alınacak toplam verim kompost içindeki kuru madde oranı kadardır. İlk poşetten ilk hasatım 1.6 kg olmuştu bu bence çok iyi bir rakamdı. Aşağıdaki fotoğraflarda istiridye mantarının gelişimlerini görebilirsiniz.

kayın mantarı verim

kayın mantarı verim

istiridye, kayın, yaprak mantarı yetiştiriciliği

istiridye, kayın, yaprak mantarı yetiştiriciliği

istiridye mantarı yetiştiriciliği

istiridye mantarı yetiştiriciliği

kayın mantarı yetiştiriciliği verim

kayın mantarı yetiştiriciliği verim

 

kayın mantarı yetiştiriciliği hasat

kayın mantarı yetiştiriciliği hasat

evde çatıda bodrumda istiridye mantarı yetiştiriciliği

evde çatıda bodrumda istiridye mantarı yetiştiriciliği

istiridye mantarı hasat zamanı

istiridye mantarı hasat zamanı

kavak mantarı yetiştiriciliği

kavak mantarı yetiştiriciliği

istiridye mantarı

istiridye mantarı

Sizde kendi imkanlarınızı kullanarak kolaylıkla kayın mantarı yetiştireceksiniz. Unutmayın ki bu işin sırrı öğrenmek ve denemektir. Denemeden hiç bir şey yapamazsınız. İstiridye mantarı yetiştiriciliği sizin için zevkli bir hobi olabileceği gibi üretim alanınızı büyüttükçe yetiştirdiğiniz mantarları çevrenizde satabilirsiniz bile. Yetiştirdiğiniz mantarları evinizde taze taze değerlendirebilir komşu ve akrabalarınıza ikram edebilirsiniz. Bu mantarın yetiştirme isteğini karşılamak çokta zor değil. Aşağıda anlatacağım yöntemi dikkatlice okumanız ve adım adım uygulamanız neticesinde sizler de bu mantarı kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Ve zamanla farklı yetiştirme yöntemleri bile keşfedebilirsiniz.

Ve son olarak sizlere kayın mantarı yemek tarifi vermek istiyorum. Aşağıdaki tarifi uygulayarak çok lezzetli bir istiridye mantarı yemeği yapabilirsiniz. Kendi yetiştirdiğiniz, kimyasal gübre içermeyen, ilaç kalıntısı olmayan organik mantarınızı güvenle ve içiniz rahat bir şekilde ailenize ve sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

İSTİRİDYE MANTARI YEMEK TARİFİ

Malzemeler

Yarım kg. organik istiridye mantarı

5-6 diş sarımsak

4-5 adet taze soğan

2-3 servis kaşığı sıvıyağ

Tuz, karabiber

Uygulama

Mantarları yıkayıp, irice kesin. Derin teflon tavaya sıvı yağ ve rendelenmiş sarımsağı koyarak, sarımsaklar hafif pembeleşene kadar kavurun. Böylece nefis bir aroma oluşacak. Tavaya mantarları ilave edin. (Önce mantarın sap kısımlarını biraz kavurun zira sap kısımları geç pişmekte, daha sonra diğer mantarları ilave edin) Ocağın ısısını hiç düşürmeden mantarların önce suyunu salmasını ve daha sonra suyunu çekerek kavrulmasını sağlayın. Bu sırada tavanın kapağı açık tutunuz. Düşük ısı ve kapaklı bir tavada yaparsanız, suyunu salan mantarların bu suyu çekmesi için uzun süre beklemeniz gerekir ve böylece mantarlar gereğinden fazla pişerek, lezzet ve görüntü kaybına uğrarlar. Mantarları ocaktan indirmeye birkaç dakika varken, tuz ve karabiberi ilave edin. Küçük küçük doğranmış taze soğanları  mantarlara ilave edin. Soğanlar sadece birkaç dakika kavrulması yeterli olacaktır. Sıcak olarak servis yapın. Mantar sevenler ve hatta sevmeyenler bu farklı tadı da çok sevecektir. 

 

istiridye mantarı yemek tarifi

istiridye mantarı yemek tarifi

kayın mantarı yemek tarifi

kayın mantarı yemek tarifi

www.bizimbahce.net

Konuyla ilgili videolar için buraya tıklayınız…

BU YAZI DİZİSİNİ BEĞENDİYSENİZ LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FACEBOOK BEĞEN BUTONUNA TIKLAYARAK SEVDİKLERİNİZLE BU KONUYU PAYLAŞIN.. YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

NOT:  Bu konu kaynak (aktif  link) gösterilmeden  başka bir yerde yayınlanması yasaktır.

İstiridye Mantarı

Sizlerden gelen yoğun talep üzerine istiridye mantarı miseli (tohumu) tedariği için siz değerli üye ve ziyaretçilerimize  yardımcı olmak istedik.

Türkiye’ nin en önde gelen misel üreticisinden, en kaliteli ve taze istiridye mantarı miselini sizlerle buluşturuyoruz. BURAYA TIKLAYARAK SATIŞ SAYFAMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ. 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Bizim Bahçe diyor ki:

  Sayın bostancı kompostu elinizde sıktığında su damlamayacak şekilde olmalıydı. Bu şekilde torbayı doldurduğunuzda daha nemlendirmeye gerek yok. 25-30 gün sonra mantar taslakları çıkmaya başladığında sabah-akşam fıs fıs şeklinde su atmanız gerekiyor.

 2. Bostancı diyor ki:

  Nihayet kompostları hazırladım bugün ikinci günü nohut büyüklüğünde beyazlamalar başladı. Yalnız bir sorun var poşetin iç yüzeyinde çok küçük noktalar halinde su kabarcıkları oluştu. Poşetin hemen her yerinde var, bir sorun teşkil edermi yoksa normalmidir bu durum.

  2 adet küçük kompost poseti hazırladım karton kutunun içinde duruyorlar. Yanlarındada 2 tane geniş su kabı var. Çokmu nem alıyor acaba.

  Ucuz nem ve sıcaklık ölçerlerden var elimde sıcaklık 24 26 derecelerde ama sanki kutunun içi daha serin gibi. Nemide 30 35 ölçüyor cihaz sürekli. Acaba içerde çok nem varda cihazmı yanlış ölçüyor.

  Şimdilik su kaplarından birini çıkardım bakalım yarın ne olacak.

  Teşekkürler

 3. Bostancı diyor ki:

  Teşekkürler. Kepeği buldum sonunda. Aramadığım süpermarket vs. kalmamıştı ama sonradan fırında buldum. Çokda ucuza verdiler saolsunlar.

  Belki benim gibi denemelik yapmak için arayıpta bulamayanlar olursa yakındaki bir fırına danışsınlar, vardır muhakkak

 4. Bizim Bahçe diyor ki:

  Sayın bostancı kepeksiz deneyebilirsiniz yada başka materyaller deneyebilirsiniz. Mesela kayın, meşe ağacı talaşı çok iyi olur.

 5. Bostancı diyor ki:

  İyigünler bir sorum daha olacaktı. Deneme amaçlı kompost hazırlayacam ama kepek bulamadım onun yerine daha ulaşılabilir ne kullanabilirim. Bulgur olurmu mesela?

  Teşekkürler.

 6. Bizim Bahçe diyor ki:

  Kompostun beyazlaması misel sarımının sağlıklı olduğuna işaretse de küf kapması sağlıksız bir ortam olduğuna işarettir. Küflü komposta yapacak bir şeyimiz yok üretim ortamından uzaklaştırıp imha etmek en doğrusu.

 7. Kompos beyazladi birkismi ise kuflendi neyapmaliyim diyor ki:

  Kompos beyazladi birkismi ise kuf kapti neyapmaliyim

 8. Bizim Bahçe diyor ki:

  Sayın bostancı dediğiniz şekilde yatay üretim de yapılmakta.

 9. Bostancı diyor ki:

  İyigünler. Bende bu işe merak saldım şimdilik araştırma aşamasındayım. Benim aklımda kompost poşetlerini dik olarak askılı yada raflı sistenler haricinde yatay olarak askılı bir şekilde kullanmak var.

  Bu şekilde yani yatay olarak durmasının üretime olumsuz bir yansıması olurmu bunu çok merak ediyorum.

  Bilgisi dahilinde cevap verecek herkese şimdiden çok teşekkürler.

 10. Mahmut AKTAŞ diyor ki:

  Merhaba. Ben deneme amaçlı bir miktar istiridye mantarı üretimi yapmak istiyorum. anlayamadığım, kurulu bir tesisim olmadığı için ısı ve nemi nasıl ayarlayacağım. lütfen cevap verebilirmisiniz

 11. Ayşe Taş diyor ki:

  Bu isi hobi olarak degil ticari amaçlı yapmak istiyorum.tecrubeli arkadaşlardan kazanç olarak net fiyat alabilirmiyim

 12. mustafa diyor ki:

  merhabalar..
  sitedeki yazıları,yorumları okudum,ilk defa duymuş biri olarak sorularım olacak ilgilenen olursa sevinirim..
  *bu işi başından beri detayları ile anlatan video, görsel anlatım,geniş bir blog yok mu..
  *ilk defa denemek isteyen benim gibiler hobi ürünler ile mi başlamalı..
  *çok farklı siteler ve yetiştirme yöntemleri var hangisi daha uygun..
  *75-80 m2 3. kat çatı ile örtülmüş etrafı örülü bir ortamda olur mu..
  *maliyet, giderler kalem kalem izah eder misiniz..
  *sertifika ya da uzaktan eğitim üniversite eğitimini alabileceğimiz mekanlar nereler (bursa için)..
  *en güncel resmi prosedür nedir… (vergi dairesi ,belediye hangi izinler,belgeler,şartlar..
  şimdilik aklıma takılanlar bunlar ..
  teşekkür ederim…

 13. Sakarya diyor ki:

  Merhaba hiç kuluçka döneminde turuncu küf gören var mı? son 3 denememde kompost torbalarını doldurmamdan 4-5 gün sonra delk yerlerinden köpük gibi turuncu küf çıkıyor.Hiç başına gelmiş bir yetiştirici var mı şimdiye kadar aynı yönetemle defalarca ürün almama rağmen şuan kalakaldım sıkıntı nerede çözemiyorum.Daha önce bu duruma rastlamış bir üretici yardımcı olursa sevinirim

 14. Adanalı diyor ki:

  Arkadaşlar, üretim odasına almış olduğumuz sarımı yapılmış olan kompostlar için yapılması gerekenler ise; Klimanın çalışması gerekir ( Bendeki klima 18 santigrat dereceye kadar inebiliyor) 16-18 derecede ortamın ısısını tutabilirseniz bence yeterli, ışıkların günde 10 saat kadar yanması gerekir (Bende işimden dolayı daha fazla yanıyor) hava tahliye aspiratörü ile hava giriş aspiratörlerinin mümkün olduğunca periyodik çalışması gerekiyor.( Yani birisi çalışırken diğerinin durması gibi) Benim en büyük sıkıntım havalandırmayı düzgün yapamamamdan kaynaklanıyor. Olduğu kadar da benim için yeterlidir. Aspiratörlerin çalışma zamanlarında ortam aşırı derece kuruyacağından nem oranı hızla düşmektedir. Bu durumu da yerleri daha sık sulayarak ve çok ince hale getirilmiş suyu 1-2 defa kompostların üzerine sıkarak gidermeye çalışıyorum. Bu ortamı hazırlamış olduğunuz oda da bulunan kompostlarınızdan 7-10 gün aralığında mantarın toplanacak vaziyete geldiğini göreceksiniz. Mantarlarınızı elle mümkün olduğu kadar kökü ile beraber toplayın. çünkü torbanın içerisinde kök kalırsa orada çürüme yapıyor ve kompostun hastalanmasına sebebiyet veriyor. Birinci flaşta ortalama her torbadan 1.8-2.5 kğ. mantar toplayabilirsiniz (benim hazırlamış olduğum torbalar 11-13 kğ. gibi bir ağırlığa sahiptir. torbalardaki birinci flaşlar bittikten sonra kök kalıntısı kalıp kalmadığını kontrol ediyorum. Eğer kök kalmış ise bunu temiz bir bıçak veya jiletle temizliyorum. Yerleri iyice süpürdükten sonra bir güzel yıkıyorum. Daha sonrasında ise ortamın nemini yükseltmeye yönelik 1-2 gün torbaların üzerine çok ince bir şekilde su sıkıyorum ve yerleri mümkün olduğunca nemli tutmaya çalışıyorum. Toplamış olduğum mantarları 2-3 saat buzdolabında bekleterek ve de temizleyerek yarımşar kiloluk paketlerde pazarcıya ve çevremdeki kişilere satıyorum.1. flaştaki ortamın hemen hemen aynısı durumu 2. flaşta da tekrarlıyorum. Bu arada arkadaşlar, birinci flaşta nemi % 90 seviyelerinde tutmaya çalışıyorum. Ben çok nadir 3. flaşı bekliyorum.( Çünkü, 3.flaş neyse de 4.ve 5. flaşlar bence ekonomik yönden zarar teşkil eder) . Evet sevgili gençler, sözüm size 30 m2 lik bir yerde ben kendime ufakta olsa bir gelir elde ederken kendi işinizin patronu olmanız konusunda aklımın erdiğince sizlere bir şeyler aktarmaya çalıştım. İlerde yazılarımı okuduğumda eksiklerimin farkına varırsam ilave ederim. Birden bire zengin olmaya çalışmayın özümseyerek işlerinizi yapmaya çalışın. Bu durum size hem haz hem de iyi gelirler getirecektir. Her şeyi yerli yerinde kara düzen olarak öğrenirseniz ve tabiatı iyi incelemeye ve anlamaya çalışırsanız bunun teknolojisini daha iyi kavrayarak çok iyi sonuçlar alabilirsiniz. Her şey gönlünüzce olsun. Muhterem yöneticim, birikimi mi fotoğraflamamı istemişsiniz, ancak, ben o işi beceremem. Bir gün çocuklarımdan işe denk gelen olursa fotoğraflı olarak istiridye mantarını sizlere arz ederim. Teşekkürler.

 15. Bizim Bahçe diyor ki:

  Mustafa bey ben kepeği ayrı bir kapta haşladım, bu şekilde suyundan süzmek kolay oluyor. Daha sonra haşlamış olduğum samana atıp karıştırdım.

 16. MUSTAFA KARAELİ diyor ki:

  Merhaba bizimbahçe. Kompost hazırlığı ile ilgili bir sorum olacaktı. Samanı sıcak suda haşlarken kepeğide aynı sudamı haşlıyoruz yoksa kepek hiç haşlanmayacakmı ? İlginiz için şimdiden teşekkürler…

 17. Adanalı diyor ki:

  Evet, arkadaşlar bir kaç gün önce istiridye mantarı ekiminden bahsetmiş daha sonrasını da yazacağımı söylemiştim. Şimdi; Misel ekimi yapılmış olan torbaları karanlık ve daha önceden iyice temizlenmiş odaya kuluçka dönemi için bırakıyorum.(Ben askı sistemi kullanıyorum, ranza sistemi pek kafama yatmadı) Bu karanlık odanın oda sıcaklığını 22-23 C derecede tutmaya çalışıyorum. Burada en ÖNEMLİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTA KOMPOST İÇ ISISI bu çok önemli arkadaşlar, eğer oda ısısını 22-23 derecede tutabilirseniz kompost iç ısısı da 27-30 C derece aralığında olur ki bu da ideal bir ısıdır. İstiridye mantarı için bence mekanın dışındaki havanın bile önemi olduğunu düşünüyorum. Çünkü kuluçka süresi farklılıklar gösterebiliyor ( Örnek: ben 17 gün ile 28 gün aralığında ilk pinleri gördüğüm oldu, bu olayı da dışarıdaki havaya bağlıyorum). Ayrıca, kuluçka odasının mümkün olduğu kadar nemli olması gerekli olmakla birlikte kesinlikle ekim yapılmış torbaların üzerine su değmemesi gerekiyor. Nem olayını yerleri sulayarak sağlamaya çalışıyorum. Nemin oranını ise kuluçka döneminde %80 ler civarında tutuyorum. Birde arkadaşlar ola ki herhangi bir sebeple ekim esnasında, odaya yerleştirirken..vs. bir şekilde kompostlar tam adını bilmediğim ve mikrop diyeceğim şeyleri kaparsa 10. gün civarlarında kendisini gösteriyor. Bu günlerde ışığı yararak torbalarınızı kontrol etmenizi öneririm. Torbalarda yeşillenme gördüyseniz o torbayı hemen atmanız gerekiyor, bu şekilde diğer torbaları koruyabilirsiniz. Sevgili arkadaşlar, ben kuluçka dönemini süre olarak değil de herhangi bir torbada ilk pini gördüğüm gün olarak değerlendiriyorum. İlk pini gördüğünüzde diğer torbalarında sarımını yapmış ve taslakları çıkartmaya namzet olduklarını zaten kendiniz de hissedersiniz. Kuluçka dönemini bitirmiş olan kompostlarımı üretim odasına sarıma zarar vermeden alıyorum. Ha bu arada arkadaşlar 12-15. günlerde mümkün olduğu kadar steril bir jiletle torbaların üzerine 1-1,5 cm ebadında yatay veya artı şeklinde 10-15 kadar kesiler atıyorum.( Benim hazırladığım torbaların boyu yaklaşık 75-80 cm civarında) evet arkadaşlar, benim üretim odam yaklaşık 30 m2, burada ebatını tam bilmiyorum ama en küçüğün bir büyüğü olsa gerek içerideki pis havayı temizlemek maksatlı bir aspiratör, bir tane de dışarıdan içeriye hava girişi için salyangoz tabir edilen aspiratör (Aspiratörlerin yerleştirilmesinde teknik bir bilgim yok. Bendeki içerideki pis havayı çekecek olan odanın tabanından 50-60 cm yükseklikle, içeriye hava girişi ise tavandan 50-60 cm aşağıda. Bu benim ki gibi mi doğru yoksa tam tersi mi doğru bilmiyorum. Ancak ben ürün alıyorum) bir adet 18 lik veya 24 lük invertör klima ile 10 kadar floransan ampül bulunmaktadır. Arkadaşlar devam edeceğim. İşim çıktı

 18. Bizim Bahçe diyor ki:

  Sayın Adanalı anlatım için teşekkürler, eğer fotoğraflama imkanınız da varsa benimle irtibata geçin sitede size özel konu açalım isterseniz..

 19. Mehmet A diyor ki:

  Merhaba Sakarya03 ;
  İzmit’de yaşıyorum.Uygun görürsen senin tesisini ziyaret edip detaylar hakkında bilgi almak isterim.
  Eğer ilgilenirsen makkul@me.com üzerinden iletişim kurabiliriz.
  Teşekkürler

 20. Adanalı diyor ki:

  Arkadaşlar, iyi günler. İstiridye mantarı hakkında bildiklerimi ekiminden itibaren anlatayım istedim: Öncelikle kullandığım alet ve malzemeler; 200 litrelik bir varil, bu varilin içerine girebilecek ebatta tel kafes, odun veya 6 kw.lik bir reizdans (yazımı hatalı olabilir), saman balyası, kepek, sönmüş kireç, kartonpiyer alçısı, 40×120 ebadında şeffaf plastik torba ve mantar miseli. Ekimi ise şöyle yapmaktayım; Öncelikle ekim yapacağım yeri ve çevremi hypolu su ile iyice kendimce dezenfekte ediyorum, sonra takriben yarım balya samanı tel kafesine aralarını açarak basıyorum, saman bastığım aparatı varilin içerisine yerleştiriyorum, sapların üzerine gelecek şekilde su ile dolduruyorum elektrik veya odunla varili 1,5-2 saat ısıtıyorum (elektrik ile daha kolay ve kontrollü) sonra sapı aparatın içerisinden çıkartarak temiz bir yerde suyunun süzülmesini ve soğumasını bekliyorum.Suyu süzüldükten ve soğuduktan sonra bu kadar sapa 1,5-2 kğ.buhara tutarak steril duruma getirmeye çalıştığım kepek, 3 avuç kireç ile 3 avuç kartonpiyer alçısıyla yaklaşık 750 gr.kadar misel karıştırarak iyice homojen hale getirmeye çalışıyorum. Arkadaşlar daha sonra bu karışımı torbalara biraz biraz koyarak aralarına kenarlara gelecek şekilde misel atarak dolduruyorum. Mümkün olduğu kadar torba içerisinde boşluk bırakmamaya çalışıyorum. Torbanın ağzını bağladıktan sonra 8-10 luk steril bir çivi ile muhtelif yerlerinden 15-20 adet delik delip önceden temizlediğim karanlık bir odaya koyuyorum. bu kadar malzemeden bu ebattaki torbalardan 3-3,5 adet ekim yapabilirsiniz. 35-40 kilo kompost elde etmiş olursunuz. Yazım hatalarım varsa kusura galman. bundan sonraki aşamaları da daha sonra yazacağım. Kolay gelsin.

 21. sakarya03 diyor ki:

  selamun aleyküm

  öncelikle site yönetimine teşekkür ederim.

  ben sakarya da üretime başladım.
  750 m’2 kapalı alanda üretim yapıyorum
  kompostumuda kendim yapıyorum.

  sistem kurma- kompost yapımı ve diğer konularda yardımcı olurum

 22. İsmet diyor ki:

  Gecen yıl Ekim ayında yaş kavak kütüklerine mantar ektim. Kütükleri açtığımda bembayaz şeklide çıktı. Suyun içerisinde bekletiyorum ağaçları ve hala beyazlar ama hala mahsul alamadım. Daha beklemem gerekiyor mu?

 23. Samet diyor ki:

  Arkadaslar manisa Salihli de profesyonel istiridye mantarı üretimi yapmaktayım haftalik 800 kg uretimim var alicilar 0541 308 48 38 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.Ayrıca sorucsorulariniz varsa yardimci olabiliriz.kolay gelsin.

 24. celik mantar diyor ki:

  Slm arkadaslar.hemen hemen hepinizin yorumlarini okudum.kompost ve tohum (misel) satislarimiz vardir.yeni baslayan ve basliyacak arkadaslara duyrulur.ister kapiniza kadar teslim edilir.isterseniz kendinizde alabilirsiniz.diger firmalar gibi fiyatlarda ucmuyoruz.mantari yetistirme ve nasil bakim yapacaginiz hakkinda yardimci rehber dosyasida veriyoruz.simdiden kolay gelsin.

 25. Sevcan diyor ki:

  Slm lar kolay gelsın ben acemı olarak ılk kez bu ıse gırıstım bır ay oldu ılk kompostu aldıgım ama yalancı mantar lar ve kahvekengı kucuk mantarlar cıktı asıl mantar daha sonramı cıkıyo bılmıyorum bılı verırmısınız

 26. Bizim Bahçe diyor ki:

  Beyazlama varsa misel sarımı başlamıştır. Sıcak su ile nemlendirmeye gerek yok.

  Misel ekimi yapılmış olan ortamlar % 85-90 oranında nisbi nem ve 23-27 C° ’lik ortalama sıcaklık içeren karanlık bir oda da 25-30 gün bekletilerek misel gelişim döneminin tamamlanması sağlanmıştır. Bu süre zarfında en önem vereceğimiz kriter ortamın sıcaklığı olmalıdır. Miseller birkaç gün içinde faaliyete geçip üreyerek torbanın gittikçe beyaz bir görünüme büründüğünü göreceksiniz.

 27. serkan köprübaşı diyor ki:

  merhabalar 13 05 2016

  miselleri aşılayalı 6 gün oldu torbalarda beyazlama var ortamı nemli mi tutmalıyım yoksa hiçbir iş yapmadan beklemelimiyim ben sıcak su ile nemlendiriyorum bilgilendirirseniz sevinirim

 28. serkan köprübaşı diyor ki:

  öncelikle mrb miseller aşılama işlemi 6 gün oldu ve beyazlamalar var torbalarda oda sıcaklığı 23.5 24 arası ve iceride nekadar nem olmalı ben sıcaksu buharı ile nemli tutmaya çalışıyorum doğrumu yardımcı olursanız sevinirim
  tel *** teşekkürler

 29. Hüseyin Arıcı diyor ki:

  Mehabalar.
  Öncelikle değerli paylaşimlar için hepinize teşekkür ederim
  Siz poset komposttan 1.6 kg verim aldım demiştiniz. Burada demek istediğiniz 1. Verimmi yoksa kompostun toplam omrunden çıkan ürünün toplamı mı

  Bu arada bir de pamuk kompostu duydum diğer kompostlara nazaran daha kaliteli ve bereketli ürün çıkıyormuş. Fakat internette yapılışı hakkında bir yazı bulamadım. Doğru mudur bir de size sormak istedim
  Saygılar

 30. yakup diyor ki:

  Selamun aleykum bende bir suredir arastiriyorum bu isi…istanbul pendikte oturuyorum…bu isi bir bodrum katta yapmak istiyorum…bu kompostlar koku yapiyormu bir binanin bodrumunda olacagi icin cevreye kotu koku yapar mi? Oncelikle kulucka suresini tamamlamis kompost almayi dusunuyorum…pazar konusunda dusuncelerim var bu mantari hasat doneminde pazarlayacak bir yer bulamasak nasil degerlendircez bekleme suresi ne kadardir…sonucta hergun mantar hasadi yapicaz kisa sure icinde elimizden cikarmamiz srede elimizden cikarmak lazim….bu isi ortak olarakta yapmayi dusunebilirim yakin olan varsa mail atabilir…***

 31. Adanalı diyor ki:

  Arkadaşlar, ben istiridye mantarı konusunda uzman birisi değilim. Sadece deneme yanılma yolu ile bu işi bir nevi hobi olarak yapıyorum. Bu arada da masraflarımı çıkartıyorum. Ülkemin geleceğinin üretimde olduğunu düşünenlerdenim. Bu nedenle her türlü üretim konularında araştırma yapmayı severim. İstiridye mantarı konusunda eminim benim de çok eksikliklerim vardır. Ama bildiğim kadarı ile üretime gönül vermiş arkadaşlara bilgimi ara ara da olsa aktarırım. Tüm arkadaşlara kolay gelsin.

 32. kahraman diyor ki:

  MANTAR TOHUMU ŞATIŞ
  İSTİRİDYE MANTAR MİSELİ 18 KG………….
  KOMPOST HAZIRLANIŞI
  Önce samanı ve kepeği karıştırın, sonra kaynar suyun içinde atın. 30dk ile 45 dk arasında pastörize olmasını bekleyin. daha sonra samanlarınızı sudan çıkartıp soğumaya bırakın.Samanlar Soğuyunca fazla suyu süzün, steril, temiz bir naylon üzerine dökün. Samanı elinizle sıktığınız zaman su damlamayacak şekilde suyun süzülmüş olması gerekir.Naylon torbanıza önce 8-10 cm saman koyun, onun üzerine bir avuç (20 gram kadar) miseli poşetin kenarlarına atın. Tekrar tekrar aynı işleme poşet doluncaya kadar devam edin.En sonunda torbanın ağzını bağlayın.Üzerine çiviyle rastgele delikler açın (yaklaşık 10-15 adet)güneş ışığı almayan, karanlık bir yere koyun. ortam nemini ayarlayın en az %85 nem olmalıdır. yaklaşık bir hafta sonra torbanın gittikçe beyazladığını göreceksiniz.Yaklaşık 20 gün sonra torbanın üzerine jiletle birkaç santimlik mantar çıkış delikleri açın. bir ay sonra bebek mantarcıkları görmeye başlayacaksınız. zaten bir hafta sonra da mantarlarınız ızgaralık olacaktır. sonrası malumm. afiyetle…
  YUKARIDA BELİRTİLEN İŞLEMLERDE SAMAN YERİNE TALAŞ, MISIR KOÇANI, ÇELTİK SAPI GİBİ MALZEMELERDE KULLANABİLİRSİNİZ. KEPEK VERİMİ ARTIRMAK MAKSADIYLA MUTLAKA OLMALIDIR.
  PAKETİ AÇILMAMIŞ MANTAR TOHUMLARINI BUZDOLABININ RAFLARINDA 6 AY SAKLAYABİLİRSİNİZ.(lütfen Buzluğa koymayınız)

  (+1 ila +5 derece arasında muhafaza ediniz)

  TOPLU SİPARİŞLERİNİZ İÇİN MESAJ ATINIZ ***

 33. Engin Özer diyor ki:

  Adanalı arkadaşım merhaba
  Verdiğin bilgiler o kadar gerçekçi ve samimi ki çok teşekkür ederim. Bu zamana kadar istiridye mantarı ile alakalı okuduğum yorumlardan en doğrusu ve dürüst olanı. Bu işe gönül vermiş parasını sağa sola kaptırmadan ek gelir olarak yapacak olan arkadaşlar için iletişim bilgilerini paylaşırsan çok memnun oluruz.

 34. HARUN diyor ki:

  manisa merkezde olup 4 oda her oda ortalama 90 m2 olup tam otamatik fuul sıstem mantar uretim tesisi atama nedeniyle devir edilecektir ilgilenen arkadaşlara her konuda destek verilecektir mantar satis üretim aklınıza gelebilecek her konuda destek sağlanacaktır uygun fiyata vrilecektir ***

 35. canan diyor ki:

  selam arkadaşlar bende aydında bu işin yetiştiriciliğini ve ticaretini yapmak istiyorum fakat yerim yok, bilgimde yok yer ve bilgi desteği alabileceğim doğru adres varmıdır. bu işe girişimci desteği var mı?? 1 kg mantarın maliyeti nedir ve karlılık payı nedir. Ne gibi belgeler olması gerekir.

 36. Adanalı diyor ki:

  Gökhan TÜRK kardeşim, (1)samanı kaynattıktan sonra sadece soğumasını bekle.(2) İstiridye mantarı gerçekten doğal bir üründür, o nedenle kimyasal herhangi bir şeyle ürün alamazsın. Yani gübrelemekten vazgeç.

 37. Mehmet CAN diyor ki:

  Merhabalar, benim de bir sorum olacak. Samanı kaynattıktan sonra oda sıcaklığında soğutup poşete koyarken samanlar tam olarak kuru mu olacak yoksa ıslak mı???

 38. Bizim Bahçe diyor ki:

  Teşekkürler Halil bey, yalnız aldığınız misellerin satıcısıyla bizim bir ilgimiz yoktur. Biz sadece tavsiye etmekteyiz.

 39. halil ibrahim diyor ki:

  bu sitenin yönergeleri ve yine bu siteden aldığım misel sayesinde bu gün ilk flaşı aldım.Kompostumu kendim yaptım. 45 günlük bir sürede anca yetiştirdim yani DENEYİN VE DENEMEKTEN VAZGEÇMEYİN.TEŞEKKÜRLER, BİZİM BAHÇE…

 40. Gökhan TÜRK diyor ki:

  Selamlar bende kendi evimde mantar üretmek için denme amaçlı kompost hazırladım pastarizasyon için haşlama yöntemini kullandım ve 2 gün belli aralıklarla çevirme yaparak dinlendirdim.Karışımda buğday kepeği, amonyum nitrat ve üre kulladım.oda sıcaklığım 28 derecede sabit küçük çaplı bir nem makinsı aldım nem oranıda 85-90 larda fakat miseller 15 gün olmasına rağmen hala yayılmadı sebebi ne olabilir? şimdiden teşekkürler.

 41. emrah diyor ki:

  Herkeze hayırlı işler bu kompostu poşete bastıktan ve delikler açtıktan sonra karanlık ortamda bekleyecek demişsiniz bu bekleme aşamasında dışardan herhangi bi sulama yapılacakmı bilgi verirseniz sevinirim abilerim

 42. Şener çiçek diyor ki:

  Mrblar öncelikle herkez kolay gelsin benim kendime ait 400m2yerim var ilk etapta 100m2.sine 1’ton kuluçka dönemini tamamlamış kompost sipariş verdim ve yerimi hazırladım 15gun sonra Allah’ın izniyle baslayacagız kompostlar geldiğinde ısısı ve nemini derecesini ortalama ne kadar yapmalıyım vede sabit olan Isı ne kadar olmalı bununla ilgili bana yardım Cı olursanız cok sevinirim ilginiz için teşekkürler saygılar

 43. Özcan BİLGİLİ diyor ki:

  Arkadaşlar hepinize bol kazançlar.Mantarlarin satışını nasıl yapabilirim.Ülkemizde çokda bilinen bir mantar değil.Pazar konusunda bilgisi olan arkadaşlar varsa mail adresime yazarsa memnun olurum. ***

 44. malatyalı diyor ki:

  sa ben adanalı adlı kullnıcımızın mail adresini öğrenmek istiyorum

 45. Poyraz koç diyor ki:

  Kompos siterilizasyon ilaclari

  formolin ve carbandazim

 46. habiblaçin diyor ki:

  bende bu işi yapmayı istiyorum imkanım var diğer arkadaşlarda olduğu gibi benimde kafama takılan bir iki soru olcak acaba mekanın nemlendirmesini nasıl yapacağız vede ilk verim aldığım kompostu yeniden nasıl kullanıcam yeniden steril yapıcammı cevaplarsanız memnun olurum

 47. aliöz diyor ki:

  talaş ile yapmaya çalıştım 1 ay oldu mantar taslakları oluşmadı poşetlerin bazılarında yeşil küf oluştu onlardan vazgeçtim fakat dierleri taslak oluşturmadı .jilet ile taslaklar oluştuktan sonramı kesmeliyim poşetleri sarım tamamlanmışken kesmelimiyim poşetleri..küf oluşumunun sebebi nedir.teşekkürler.

 48. kudret diyor ki:

  kompos steril yapılan ilacın ismi nedir bilen arkadaşlar bilgi verebilir mi ?

 49. akif diyor ki:

  arkadaşlar ben bu işlemi yaptım ve beş gün geçti daha aradan. iğneyle bi çoğu yerine delik açtım. bu etaptam sonra delikleri kaçgün sonra büyüteceğim daha doğrusu buyutecekmiyim ve kaç gün sonra…

 50. ayhan diyor ki:

  İstanbulun çatalca ilçesinde bu işi yapmak istiyorum. Anlayamadığım bazı konuları sormak istiyorum. 1. Soru: 10 kg poşete kaç tane delik atmak lazım ve nerelerine. 2. Soru: jiletle keseceğim yerler neresi olmalı. 3.soru : nemi ayarlamak için ne kullanmalıyım ve hava sıcaklığı ne kadar olması lazım

Yorum Yaz