Gönderen Konu: tohum toplama sistemi  (Okunma sayısı 16478 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Boska

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 71
tohum toplama sistemi
« Yanıtla #30 : 31 Ağustos 2014, 22:02:56 »

Olgunluk sınırına yaklaşmışsa su olmadan da kurusa istediğiniz olgunlaşma işlemi olur Elif hanım. O sınırda değilse sadece kurur, yeni bir bitki elde edemezsiniz. Çelik aldığınıza göre çelikle yetiştirmeyi düşünüyorsunuz büyük olasılıkla. Bu daha kestirme bir yol. Nasıl olsa çelik yetişince bol tohumunuz olur :)

İnsanların da yan etkileri var. Bazıları başınızı döndürürken, bazıları midenizi bulandırabiliyor. (Nicanor PARRA)

Bizim Bahçe Forum

tohum toplama sistemi
« Yanıtla #30 : 31 Ağustos 2014, 22:02:56 »

Çevrimdışı elifin cicekleri

• Tam Üye
  • Aldığı Teşekkür : 6
  • Bizim Bahçe
tohum toplama sistemi
« Yanıtla #31 : 02 Eylül 2014, 21:35:16 »
Sayin boska,
Tohumun olgunlasip olgunlasmadigini nsl anlarim ??  diri gorunuyr yemyesil bi kapsul.
 Ciceklerimi cogaltmakta basarili olamiyrm :( sardunya celikleri diktim 2 ay once basaramadm simdi tekrar 10 dal kadar denuyrm 2 haftadir kok vermemis 1 aya kadar beklycem.. ama umudum az..
Bu yasemin dalinida koklendiremem diye dusunuyrm ama nasip... iki dal da zakkum suya koydum balkondalar.. gorcez bakalim..

Sey sorcam peki tohum kapsulunun oldugi dali kirsam mi koklenecegi yere tohumlari beslerkek koklenmemesi soz konusu olur mu dersiniz ??
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2014, 21:38:38 Gönderen: elifin cicekleri »
En büyük servetiniz; aileniz.

Bizim Bahçe Forum

tohum toplama sistemi
« Yanıtla #31 : 02 Eylül 2014, 21:35:16 »

Çevrimdışı Boska

• Kahraman Üye
tohum toplama sistemi
« Yanıtla #32 : 02 Eylül 2014, 22:48:20 »
Sardunya kolay köklenen bir çiçektir, bir yerlerde yanlış giden bir şey olmalı Elif hanım. Yasemin için de tohum hevesinizi kırmak istemem ama, tohumla uğraşacağınıza, sadece çelik düşünseniz. Hem çok daha kolay, hem de daha fazla mesafe elde edebilirsniz. Yasemin yetiştirmede genellikle kullanılan yöntem çelikle üretim olmaktadır. Olgunlaşmamış tohum, tahmin ettiğiniz gibi köklenmeyi ters etkileyebilir.
Çelik için uygulanan sistemi de kısaca özetlersek; 20 cm kadar uzunlukta ve 0.5 cm. kadar çapında bir dal parçası, torf-perlit karışımı, olmazsa kumlu toprak, 17-18 derece altına düşmeyecek ısı, nemli bir ortam, gölgeli bir ortam.
Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde rahatça sonuç alırsınız.
Kolaylıklar diliyorum.

Çevrimdışı elifin cicekleri

• Tam Üye
  • Aldığı Teşekkür : 6
  • Bizim Bahçe
tohum toplama sistemi
« Yanıtla #33 : 02 Eylül 2014, 23:23:53 »
Sayin boska tesekkur ederim bilgilendirmenize, uyucam soylediklerinize insallah.
Birsey daha sorsam bana cicek tutkusunu asilayan herseyin basladigi cicek.. yaseminim saksida kurudu atmadimda seneye ilkbaharda yani onun canlanma ihtimali var mi.. ? Ya da yapilacak birseyler.. tamamen kurudu topraktaki suyuda kurumuyor artik hic yapragi yok.. dallarin ici de nem bile kalmadi.. koklerinde hayat varmidir acaba ??
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2014, 23:26:03 Gönderen: elifin cicekleri »

Çevrimdışı Boska

• Kahraman Üye
tohum toplama sistemi
« Yanıtla #34 : 02 Eylül 2014, 23:38:03 »
Bu dönemde kuruyan bitkinin canlanma ihtimali pek olası görünmüyor Elif hanım. Ama her ihtimale karşı toprağını kurutmamaya çalışın. Ne olur ne olmaz.

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

solucan gübresi