Gönderen Konu: Spathiphyllum (Peace Lily) Barış Çiçeği  (Okunma sayısı 47116 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BizimBahce.net

• Kıdemli Üye
  • Aldığı Teşekkür : 48
  • Bizimbahçe
Spathiphyllum (Peace Lily) Barış Çiçeği
« : 21 Aralık 2008, 15:10:53 »

Adı: Spathiphyllum.
Vatanı: Orta Amerika, Endonezya ve Filipinlerin tropik ormanları.

Halk arasında barış çiçeği, yelken çiçeği olarakta bilinir.

Direkt olarak köklerden çoğu 10 santimden küçük olan yapraklar çıkartırlar. Yapraklar büyük, parlak, koyu yeşil ve oval şeklindedir. Üretme mevsiminde çiçek verirler ve bu çiçekler beyaz veya yeşilimsi beyaz renkte olup ortalarında büyük, beyaz çiçekler bulunur.

Bina içi hava kirlenmesini azalttıkları kanıtlanmıştır.

Egzotik görünüşlü Spathiphyllum çiçekli salon bitkileri sevenler için uygun bir seçimdir. Nemli ve sıcak ortamı sever. Ev şartlarında kolay yetişir. İlk ve sonbaharda olmak üzere iki kez çiçek açar. Ve bu çiçekli halleri uzun süre devam eder. Parlak yaprakları direkt topraktan çıkar. Bitkiyi soğuk hava akımlarından korumalıdır.

Genel bakımı ise şöyledir:

Isı: Normal oda sıcaklığı idealdir. (20 derece civari)

Işık: Yazın gölgeli kışın aydınlık bir ortama yerleştirebilirsiniz. Direk güneş ışığı yapraklarına zarar verir.

Su Miktari: Toprağı sürekli nemli tutulup kurumasına izin verilmemelidir. Kış aylarında odanın sıcaklığına göre verilen su miktarı ayarlanmalıdır.

Nem: Yapraklarına ara sıra su püskürtebilirsiniz.

Saksı Değiştirme: İhtiyaç duyarsanız ilkbahar aylarında saksısını değistirebilirsiniz.

Linkback: http://www.bizimbahce.net/forum/spathiphyllum-peace-lily-baris-cicegi-t521.0.html

Bizim Bahçe Forum

« : 21 Aralık 2008, 15:10:53 »

Çevrimdışı botanik

• Yönetici
  • Oktay
  • Aldığı Teşekkür : 447
    • bizimbahce
« Yanıtla #1 : 21 Aralık 2008, 15:31:39 »
Barış çiçeği (Spathiphyllum) benim favori salon bitkilerimden biridir. Barış çeçeğini uzun bir süre yetiştirdim. Dayanıklı bir bitki rahatlıkla yetiştirilebilir.

Her daim ürerinde çiçeklerini görebilirsiniz. Çiçeklerinin kendine has çok güzel bir kokusu vardır. Çiçekleri uzun süre bitki üzerinde kalırlar. Beyaz çiçekleri yeşile dönmeye başladığında, çiçek sapı çekilerek dibinen koparılmalıdır. Yanlızca çiçek koparılmamalıdır.

Ortamın havasını temizleyen barış çiçekleri canlı ve parlak yapraklarıylada dikkat çekici bir bitkidir. Ara sıra yapraklarının silinmesi üzerindeki tozların alınması faydalıdır. Bu amaçla en iyisi yapraklara yağmurlama su dökmek olabilir.

Bitki zamanla dipten yavru bitkiler oluşturmaktadır. Bu yavruların köküyle ayrılmasından yeni bitkiler çoğaltabilirsiniz.

İşte bu çiçeğin bir kaç fotoğrafıda benden..

“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır”. H.Ş

Bizim Bahçe Forum

« Yanıtla #1 : 21 Aralık 2008, 15:31:39 »

Çevrimdışı ocean_blue

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 0
« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2009, 01:37:28 »
Gercekten çok güzel bir çiçek ben ilk gördüğümde çiçekleri yoktu ama yapraklarına hayran kaldım. Apartmanımızın girişinde duruyordu cok hoşuma gittiği için ben aldım. Haliyle uzun sure bakılmamış, bende su verdim. Çok tozluydu, temizledim, kurumuş yapraklarını temizledim. İnternetten bakımının nasıl olacağı hakkında bilgi aldım, bu siteden... Çok teşekkürler yaptığınız paylaşım için, bana çok yardımı dokundu.
Bir de bir şey sormak istiyorum, belki de uzun süre susuz kaldığı için yaprakları çok eğilmiş, acaba bitkiyi biraz canlandırmak için ne yapabilirim?

İmla ve yazım hataları düzletildi( Savaş)

Sayın ocean_blue mesajınıza bu kadar çok müdahale ettiğim için üzgünüm. Ancak gelecek nesilleri ve güzel Türkçemizin estetiğini düşünerek, ciddi bir sorumluluk alarak, her zaman doğru Türkçe kullanmak gerekir diye düşünüyorm. Çünkü, bu dili yeni öğrenecek olan genç ve gelecek nesiller nasıl öğrenirlerse öyle bilecekler. Lütfen bu konuda daha dikkatli olalım.

Bu arada, http://www.bizimbahce.net/forum/tanisma-tartisma-ve-toplanma/kendinizi-tanitirmisiniz/28/ bölümünde kendisinizi tanıtmanızı rica ederim.

Saygılarımla, Savaş.
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2009, 12:44:13 Gönderen: Savaş »

Çevrimdışı botanik

• Yönetici
  • Oktay
    • bizimbahce
« Yanıtla #3 : 02 Eylül 2009, 17:09:08 »
Sayın Savaş düzeltmeleriniz için teşekkürler.

Sayın ocean_blue, öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Sorunuza gelince, solmuş ve kurumuş yaprakları güzelce koparıp atın. Çiçek açıp kuruyan çiçek saplarını tutup dipten çekip atın. Bitki besinlerinden kullana bilirsiniz. Bunun dışında yapraklarına su püskürterek yıkamanız Spathiphyllum un çok hoşuna gidecektir. Direk güneş ışığı alamayan fakat aydınlık bir yerde bulundurursanız tekrar güzel bir form alabilir.

Saygılar..

Çevrimdışı Duygu

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 59
« Yanıtla #4 : 30 Eylül 2009, 23:16:46 »
Barış çiçeğinin adının barış çiçeği olduğunu bilmiyordum, yeni öğrendim... Bende bundan da var bir saksı. Bu da işyerimde bir sehpa üstünde kültablası olarak kullanılıyorken, alıp eve getirdiğim ve tabiri caizse şekle soktuğum bir çiçek...

Şimdi çiçeksiz olduğuna bakmayın. Birkaç ay öncesine kadar çiçekleri başından eksik olmadı. Eski yaprakların çoğunu kesip attım. Kalanların da uçları sararmış bakımsızlıktan. Ortadaki yapraklar benim gözetimimdeyken çıktı. Onlar oldukça sağlıklı... Şu an çiçekli dönemi bitti. Yine tabiri caizse marul gibi yaprak çıkartıyor :D

Bir yılı aşkın süredir benimle. Yeni yeni toparlanıyor. Geçen sene sadece 1 çiçek açabilmişti. İnşallah çiçekli fotoğraflarını da çekip eklerim önümüzdeki aylarda...

Çevrimdışı Savaş

• Yönetici
  • Aldığı Teşekkür : 304
  • doğaya sabır ile bakmak...
« Yanıtla #5 : 30 Eylül 2009, 23:26:04 »
Duygu hanım,

sanırım sizin evin iklimi bitkiler için oldukça elverişli. Ne de güzel canlanmışler öyle. Ancak benim dikkatimi asıl arkadaki başka bir bitki çekti... O bir adenium mu? Yoksa nedir?
Balkondaki Özgürlüğüm: www.bizimbahce.net
Dili olmayanın Özgürlüğü de olamaz!

Çevrimdışı Duygu

• Kahraman Üye
« Yanıtla #6 : 30 Eylül 2009, 23:59:22 »
Teşekkür ederim Savaş Bey.

Evimin ortamı gerçekten çok uygun çiçekler için. Önü arkası sağı solu açık çok yoğun ışık alıyor.

Arkadaki çiçek daha önce size bahsettiğim amatör bonzaisi :)

Latince adı Crassula. Money tree de diyorlar bir başka adıyla...

Gündüz fotoğrafını çekerim. Şimdilik netten bulduğumu ekliyorum:

Gövdesi odun gibi. Bodur bir bitki. Kayınvalidemin hediyesi ;)

Çevrimdışı botanik

• Yönetici
  • Oktay
    • bizimbahce
« Yanıtla #7 : 05 Ekim 2009, 17:16:37 »
Duygu hanım barış çiçeğiniz çok güzel görünüyor. İlk baharda çiçek besinleriyle sularsanız daha iyi büyüyecektir. Barış çiçeğinin çiçekleri çok güzeldir. Cömertce açar. Yakından kolarsanız nefis kokusunu hissedebilirsiniz.

Savaş beyin gözünden kaçmayan  :D bitkinizide yakınen tanımak isteriz.

Saygılar.

Çevrimdışı Duygu

• Kahraman Üye
« Yanıtla #8 : 06 Ekim 2009, 09:26:06 »
Teşekkür ederim. İnanın hiç koklamadım yakından... Önümüzdeki çiçekli dönemi sabırsızlıkla bekliyorum. Çiçek besinini ara ara veriyorum. İlkbaharda daha çok veririm. :)

Crassula için en yakın zamanda yeni bir başlık açacağım. :)

Çevrimdışı Savaş

• Yönetici
« Yanıtla #9 : 06 Ekim 2009, 14:35:32 »
Duygu hanım,

bu Crassula, pek güzel bir bonzai gibi duruyor. Bana öyle geliyor ki, çelik ile çoğalabilir... Fazlalık gibi görünen ve 1 yaşından büyük bir dal parçasını kesme ihtiyacı duyarsanız ekmenizi tavsiye ederim. Belki tutar..

Çevrimdışı Duygu

• Kahraman Üye
« Yanıtla #10 : 07 Ekim 2009, 12:26:25 »
Sizin için bir çelik denerim Savaş Bey. Tutacaktır eminim. Saksıyı bana veren kayınvalidemin evinde en az 7-8 saksı var bundan. Kesip kesip çoğaltıyor kendisi. :)

Çevrimdışı Duygu

• Kahraman Üye
« Yanıtla #11 : 05 Aralık 2009, 16:28:36 »
İşte bu da barış çiçeğinin son hali. Çiçek açmasa da çok estetik duruyor. Bol ışık sevdiği için cam önüne aldım. O kadar sevdi ki Bu saksının eski halini bildiğim için eskiden çirkin ördek yavrusuymuş da şimdi kuğu olmuş gibi geliyor bana :D:

Çevrimdışı Savaş

• Yönetici
« Yanıtla #12 : 06 Aralık 2009, 04:19:56 »
Babam da da bir tane barış çiçeği var. Dikkat ettim, kış aylarında ev içinde bu çiçek daha da coşuyor. Bakın sizde de aynı durumu gözlemliyoruz Duygu hanım. Güle güle büyütün.

Çevrimdışı Hasret

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 132
« Yanıtla #13 : 08 Şubat 2010, 21:08:18 »
Benim barışçiçeğim zamanında içeri alamadım soğuktan etkilendi. İçeri aldığım zaman da düzelmedi. Tüm yapraklarını toprak hizasından kestim. Yeniden filizlenir diye umuyorum. Öyle olmazsa çok üzülürüm. Yukardaki fotoğraftaki gibiydi :(

Çevrimdışı Hasret

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 132
« Yanıtla #14 : 07 Mart 2010, 18:01:46 »
Maalesef barış çiçeğimi kaybettim. Bu yıl kayıp yılı oldu benim için :(

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık