Gönderen Konu: Palmiye Üretimi  (Okunma sayısı 10034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pritt

• Kıdemli Üye
  • Pritt
  • Aldığı Teşekkür : 22
  • Toprağın verdigini padişah vermez
Palmiye Üretimi
« : 02 Aralık 2009, 16:51:01 »

Palmiye fidesi yetiştirmek için taze tohuma, torf-kum ve perlit karışımı toprağa ve suya ihtiyaç vardır. Tohumlar yastık adı verilen alanlara dikilebileceği gibi, piyasada hazır olarak satılan viyollere, hatta saksılara dikilebilir. 26-29 derece aralığında uygun sıcaklık sağlanmalıdır.

Palmiye yetiştiriciliği son zamanlarda ülkemizde yaygınlaşmaktadır bunun en önemli nedeni dış ülkelerden palmiye ithalatının kırmızı palmiye böceği nedeniyle durdurulmasıdır.

Palmiye ağacını en çok kimler talep ediyor?

Başta belediyeler olmak üzere, müteahhitler, kooperatifler ve peyzaj işiyle uğraşanlar ile fidanlıklar palmiye bitikisine ihtiyaç duymaktadırlar. Palmiyenin egzotik görüntüsü aşağıya salınan dallarının rüzgarda dalgalanması ruhu ferahlattığı gibi, ekildiği alanda görsel açıdan zenginlik yaratmaktadırlar.

Tohumdan yetiştirmek mi? Fide alıp tarlaya dikmek mi daha avantajlı?

Bir kısım üreticiler palmiyeyi tohum olarak dikip yetiştirmke yerine 2-3 yaşında fide olarak temin edip arazilere dikmektedirler. Bundaki amaç minimum 3 yılda odunsu gövde alan palmiye yetiştirmekte hem zamandan tasarruf etmek hemde tohumun çimlendirirlmesi, transplantasyonu, saksılara alınması aşamalarında fire verilmesidir.

Ancak palmiyeyi tohumdan yetiştirmenin de doğrudan fideleri toprağa ekmeye göre avantajları vardır, bu alan kısıtına düşmeksizin fazlaca fide yetiştirebilme olanağıdır. Palmiyeler günümüzde yurtiçi ve yurtdışından alıcı bulmakta ve metresi üzerinden fiyatlanmaktadırlar. Palmiyenin metre fiyatı cinsine satıldığı bölge ve ekonomoik koşullara göre değişiklik göstermektedir, ayrıca saksıda olup olmaması, torbada veya çıplak kök şeklinde satılması da palmiye fidesinin fiyatının değişiklik arz etmesine yol açmaktadır.

Hangi türler daha çok tercih ediliyor? Ülkemizde hangi tür yetiştirilmeye daha müsait?

Ülkemizde en çok yetiştirilen palmiye türü hem dayanıklılığı hem de hızlı büyümesi nedeniyle Washingtonia robusta ve yine aynı türden gelen washingtonia filiferadır. Birde çok düşük sıcaklıklara dayanan ancak washingtonia robusta kadar hızlı büyümeyen japon yelpaza palmiyesi de denilen thycarpis fortunei yetiştirilmektedir.

Tohum çimlendirirken nelere dikkat etmeliyiz?

Palmiye yetiştiriciliğinde en önemli husus çimlendirilecek olan tohumların taze olması yani uygun olmayan şartlarda bekletilmemiş özelliğini kaybetmemiş olmaları gerekir. İnternet üzerinde özellikle yurtdışından satılan palmiye tohumlarında taze olması konusunda çeşitli problemler yaşanmakta bu da palmiye tohumlarının çimlenme oranını ciddi miktarda azaltmakta verim kaybına neden olmaktadır.

Palmiye tohumlarını nereden edinebilirim?

Palmiye tohumu edinmede en sağlıklı yöntem bizzat palmiye ağacından belirli zamanlarda dökülen tohumları toplamaktır ancak bunlarında pek çok çürüyebilmektedir. Palmiye ağacından henüz olgunlaşmamış togumların koparılması çimlenmenin gerçekleşmemesine yol açar, bu nedenle olgunlaşarak rengi kararan ve kendiliğinden ağaçtan dökülen tohumlar henüz tazeyken edinilmesi oldukça önemlidir.

Son olarak;

Ülkemizde hava sıcaklığı özellikle ege ve akdeniz bölgesinde palmiye yetiştirmeye oldukça müsaittir. Palmiye yetiştirmek ilk kurulum maliyeti fazla yüksek olmayan, bakım maliyeti de düşük olan ancak getirisi de bir o kadar fazla olan bir yatırımdır. Yetişmiş palmiye fiyatlarının yüksek olmasının nedeni palmiye bitikisi yetiştirme aşamasında karşılaşılan firelerdir. Özellikle afrika dolaylarından ithal edilen palmiyeler sıkça tercih edilmiş ancak kırmızı palmiye böceğinin bu ağaçlarda tespit edilmesi ve bu böceğin ağacın tamamen kurumasına yol açması nedeniyle ithalatı durdurulmuş bu da ülkemizdeki türlere olan rağbetin artmasına yol açmıştır. Türkiye palmiye ihracatında fazla söz sahibi değildir, hepimizin ortakl amacı Türkiye'nin bir gün palmiye ihracatından en yüksek pay alan ülkelerden olup milli hasılamızın daha da yükselmesidir. Ülkemiz palmiye yetiştirmeye hem iklim, hem sulama hem eğitim hem de fazla sermaye gerekmemesi açısından diğer avrupa ülkelerine oranla oldukça müsaittir.

kaynak:http://www.monopalmiye.blogspot.com/

Linkback: http://www.bizimbahce.net/forum/palmiye-uretimi-t1113.0.html

Bayırda bağını, evinde sağımı, bahçende arını eksik etme. ATASÖZÜ

Bizim Bahçe Forum

Palmiye Üretimi
« : 02 Aralık 2009, 16:51:01 »

Çevrimdışı mesut

• Doğasever
  • **
  • Aldığı Teşekkür : 1
Palmiye Üretimi
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2009, 21:16:27 »
evet arkadaşlar yukarıda bahsedilen palmiye tohumlarının dışındaki siyah ve etli kısmının yendiği ve aynı hurma tadını andırdığını biliyormuydunuz. Halk arasında bu tohumlardan kansere karşı ilaç bile yapıldığını bile biliyorum.

Bizim Bahçe Forum

Palmiye Üretimi
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2009, 21:16:27 »

Çevrimdışı Pritt

• Kıdemli Üye
  • Pritt
  • Aldığı Teşekkür : 22
  • Toprağın verdigini padişah vermez
Palmiye Üretimi
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2009, 22:42:08 »
Tohumlardan elimde var ama tadına hiç bakmadım. İlaç yapıldığınıda sizden duydum. Elimdeki tohumlardan isteyen olursa gönderebilirim. Bir arkadaş gönderdi fakat iklime uymadığı için ekemiyorum.

Çevrimdışı metinse

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 0
Palmiye Üretimi
« Yanıtla #3 : 10 Mart 2010, 00:10:59 »
Dostlar hepinize merhaba.
sayın pritt elimde palmiye tohumu var demişsin.
Elinizdeki palmiye  tohumunun cinsi nedir? Ücreti nedir acaba.
Birde neden sayın pritt e özel msj atmama izin verilmedi acaba? Yeni üye olduğum içinmi? Merakımı mazur görün.
Teşekür ederim.
Metin
« Son Düzenleme: 10 Mart 2010, 00:12:54 Gönderen: metinse »

Çevrimdışı Lacunosa

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 0
Palmiye Üretimi
« Yanıtla #4 : 23 Eylül 2011, 15:27:56 »
elimde yelpaze palmiye ve tree philodendro palmiye tohumları var ekimi hakkında bilgi verebilirmisiniz acaba

Çevrimdışı turkkorsan

• Doğasever
  • **
  • Aldığı Teşekkür : 11
Palmiye Üretimi
« Yanıtla #5 : 11 Mart 2012, 21:28:12 »
Bana Palmiye tohumu lazım. Nasıl bulabilirim?
Ersagun

Çevrimdışı FİDAN63

• Doğasever
  • **
  • Bizim Bahçe
Palmiye Üretimi
« Yanıtla #6 : 04 Şubat 2013, 04:04:41 »

Size palmiye tohumu verebilirim ama sonbaharı beklemek lazım.
Doğayı Korumak Ve Yaşatmak İçin ...

Çevrimdışı FİDAN63

• Doğasever
  • **
  • Bizim Bahçe
Palmiye Üretimi
« Yanıtla #7 : 04 Şubat 2013, 04:33:32 »

Palmiyenin çeşidini araştırdım. Excelsa veya washingtonia filifera, ikisinden biri birbirine çok benziyorlar ayırt edemedim. Her yaz salkım şeklinde birçok tohumu oluyor. İsteyen başka arkadaşlara da gönderebilirim. (tabii ki ücretsiz.)

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

solucan gübresi