Gönderen Konu: Orkide Çiçeğinin Üretimi  (Okunma sayısı 51637 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cigdem

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 1
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #30 : 06 Temmuz 2010, 10:20:44 »

Merhaba, bu yil dort tane orkide almistim. Bakimiyla ilgili biraz arastirma yaptim bildiklerimi paylasmak istedim sizinle. Orkideler cok fazla suyu ve direk gunes isigini sevmiyor.Bu yuzden aydinlik fakat gunes almiyan bir pencere kenarina koydum onlari.Saksi altliginda kesinlikle su olmamasi egerkiyor cunku kokleri su icinde kalirsa curumeye basliyor. O yuzden her sabah cok az suluyorum sadece kokleri nemlendirecek kadar. saksi altliklarinin icine de koklerin su icinde kalmasina onlem olarak cok az hydroton koydum. onun yerine perlit yada cakil tasida kullanilabilir. Yine de her sulamadan sonra altliklari kontrol edip fazla su varsa dokuyorum. Ve  oda sicakliginda bir gece beklemis suyu kullaniyorum. Klorlu oldugu icin direk cesme suyu kullanmamak gerekiyormus. Bu sekilde baktim ve orkidelerim senlendiler aylarca harika cicek actilar ama simdi bir tanesinin kokleri ustten de cikmaya basladi saksinin disina tasti eski canliligini kaybetmeye basladi daha ne yapmam gerektiginide bilmiyorum. biraz daha arastiracam.Faydali birseyler ogrenirsem tekrar paylasirim.  br

Bizim Bahçe Forum

Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #30 : 06 Temmuz 2010, 10:20:44 »

Çevrimdışı elifsirin

• Genel Moderatör
  • Aldığı Teşekkür : 189
  • Bir gün ölecekmiş gibi,basit yaşayacaksın....
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #31 : 06 Temmuz 2010, 10:30:41 »
Merhaba, bu yil dort tane orkide almistim. Bakimiyla ilgili biraz arastirma yaptim bildiklerimi paylasmak istedim sizinle. Orkideler cok fazla suyu ve direk gunes isigini sevmiyor.Bu yuzden aydinlik fakat gunes almiyan bir pencere kenarina koydum onlari.Saksi altliginda kesinlikle su olmamasi egerkiyor cunku kokleri su icinde kalirsa curumeye basliyor. O yuzden her sabah cok az suluyorum sadece kokleri nemlendirecek kadar. saksi altliklarinin icine de koklerin su icinde kalmasina onlem olarak cok az hydroton koydum. onun yerine perlit yada cakil tasida kullanilabilir. Yine de her sulamadan sonra altliklari kontrol edip fazla su varsa dokuyorum. Ve  oda sicakliginda bir gece beklemis suyu kullaniyorum. Klorlu oldugu icin direk cesme suyu kullanmamak gerekiyormus. Bu sekilde baktim ve orkidelerim senlendiler aylarca harika cicek actilar ama simdi bir tanesinin kokleri ustten de cikmaya basladi saksinin disina tasti eski canliligini kaybetmeye basladi daha ne yapmam gerektiginide bilmiyorum. biraz daha arastiracam.Faydali birseyler ogrenirsem tekrar paylasirim.  br

Saksının dışına sarkan kökleri ben kesiyorum geçen sene kesmeye başladım hiç bir sorun olmadı

ayrıca çiçek te açtı yaprakta çıktı

kolay gelsin
Çiçek sulandığı kadar güzeldir,
Kuşlar ötebildiği kadar sevimli,
Bebek ağladığı kadar bebektir.
Ve her şeyi öğrendiğin kadar bilirsin,
Bunu da öğren,
SEVDİĞİN KADAR SEVİLİRSİN...Can Yücel

Bizim Bahçe Forum

Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #31 : 06 Temmuz 2010, 10:30:41 »

Çevrimdışı golden

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 25
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #32 : 03 Eylül 2010, 07:46:35 »
Çok güzel ve asil bir çiçek. Mutlaka bir tane  yetiştirmek isterim ama kapalı balkonumun her yanı çiçek dolu  :-\ acaba orkideyi hangi mevsimde almak uygun olur?

Çevrimdışı güz

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 186
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #33 : 04 Eylül 2010, 21:21:52 »
Sayın Elif Şirin;

Sanırım orkideler hakkında bilginiz var, bana geçen yıl gelen bir orkide vardı, çiçekler kurudu ama yaprakları sağlam ve sürekli yaprak veriyor, saksısı da şeffaf olduğu için yapraklarını silerken baktım içerisi tamamen uzantı köklerle dolu, kestiğiniz onlar mı?
"Çiçekler ki, güzelligin simgesidir; yasamin, umudun ve sevincin ifadesidir. Çiçekler ki, gönüllerin dilidir; rengarenk, burcu burcu, sevgi, ask ve hatiralarla doludur." (Ali Duran)

Çevrimdışı sklamen

• Kıdemli Üye
  • Aldığı Teşekkür : 24
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #34 : 14 Eylül 2010, 21:57:29 »
    Artık benimde bir orkidem var.Şimdi gidip dibindeki suyu dökeceğim.Toprağı yok onun için bana hep sususz gibi geliyor.Ama çok güzel
Doğa bize atalarımızdan miras değil,çocuklarımızın emanetidir.

Çevrimdışı evra çöl

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 1
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #35 : 05 Ekim 2010, 10:12:15 »
karar vermek çok zor
hemen hemen her paylaşımı  okudum hala bakabileceğimden emin değilim orkideme
sonuç olarak
az su
hiç güneş
bol ışık
biraz nem
bol booooollllllll sevgi mi  :-\

Çevrimdışı güz

• Kahraman Üye
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #36 : 05 Ekim 2010, 11:11:05 »
karar vermek çok zor
hemen hemen her paylaşımı  okudum hala bakabileceğimden emin değilim orkideme
sonuç olarak
az su
hiç güneş
bol ışık
biraz nem
bol booooollllllll sevgi mi  :-\

Sevgisiz dal kıpırdamaz:)

Çevrimdışı heartmaker

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 45
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #37 : 09 Ekim 2010, 14:51:38 »
Bende bu güzel çiçekten alıp bakmak istiyorum hatta pikniğe gittiğim yerden ilerde orkide yetiştiririm diye orman toğrağı aldım, toprak derken çamların dibinde birikmiş yaprak ve dal çürüklerinden.
Sanırım bu orkidenin sevdiği toprak türüdür.
Peki mantar ya da zararlı bakteri olmuyor mu yoksa bitki dayanıklı mı?

Çevrimdışı lipi

• Doğasever
  • **
  • Aldığı Teşekkür : 10
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #38 : 12 Ekim 2010, 08:17:15 »
Bende bu güzel çiçekten alıp bakmak istiyorum hatta pikniğe gittiğim yerden ilerde orkide yetiştiririm diye orman toğrağı aldım, toprak derken çamların dibinde birikmiş yaprak ve dal çürüklerinden.
Büyük ihtimalle mantar sorunu yaşarsınız. Bu yüzden hipermarketlerde satılan orkide torfunu kullanmalısınız.

Çevrimdışı heartmaker

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 45
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #39 : 12 Ekim 2010, 09:33:10 »
Büyük ihtimalle mantar sorunu yaşarsınız. Bu yüzden hipermarketlerde satılan orkide torfunu kullanmalısınız.
Haklı olabilirsiniz sayın Lipi sanırım mantar ilaçları kullanmakta bir çözüm olabilir.

Çevrimdışı patela

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 0
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #40 : 24 Ekim 2010, 11:13:00 »
mehabalar. orkidemin saksısını değiştirirken fark ettim.  10 adet yapraktan 2-3 tanesinde garip damlacıklar  var. yapış yapış :-\  alt yaprakları da biraz sararmış. neyi fazla ya da neyi eksik acaba?

Çevrimdışı Doğayla Barış

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 208
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #41 : 24 Ekim 2010, 22:30:13 »
Büyük ihtimalle orkidenizde parazit var,yapış yapış damlacıkları onlar yapıyor :-\
"Söz Gümüşse, sükut Altındır"

Çevrimdışı sklamen

• Kıdemli Üye
  • Aldığı Teşekkür : 24
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #42 : 28 Ekim 2010, 15:00:40 »
  Orkidem hala yaşıyor.Maşallah diyeyim.

Çevrimdışı güz

• Kahraman Üye
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #43 : 29 Ekim 2010, 20:09:56 »
mehabalar. orkidemin saksısını değiştirirken fark ettim.  10 adet yapraktan 2-3 tanesinde garip damlacıklar  var. yapış yapış :-\  alt yaprakları da biraz sararmış. neyi fazla ya da neyi eksik acaba?
Yanık ve lekeler kahverengi ve kuru ise susuzluktan; kOYU kahverengi lekeler, yumuşaksa ve bu bölgeler İncel­mişse fazla sudan; beyaz ya da açık sarıysa, soğuk ya da yaprakların basınçlı suy­la yıkanmasından; ilaç yanığı, suyun yaprak üstündeyken güneş altında kalma­sından oluşur. Yaprak altlarına yerleşmiş böcekler ya da mantar hastalıkları da bu tür sonuçlar doğurabilir.

Çevrimdışı Doğayla Barış

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 208
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #44 : 06 Şubat 2011, 03:21:58 »
Orkidemin çiçekli dalı üzerinde çiçekler döküldükten sonra iki farklı sürgün oluştu,merakla bekliyorum :D

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

solucan gübresi