Gönderen Konu: Orkide Çiçeğinin Üretimi  (Okunma sayısı 51265 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı werdante

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 0
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #45 : 05 Mart 2011, 15:26:50 »

merhaba siteye az önce üye oldum.çiçeklerle de aram gayet iyi.fakat bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. yaklaşık 6 ay önce aldığım phalaenopsıs cinsi orkidemi çiçekleri döküldükten sonra üstten ikinci boğumdan budadım yaklaşık 1.5 ay önce şimdi ise budanan yerin 3 parmak kadar altından budak verdi.internetten araştırdım fakat sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım.daldaki bu yeni sürgünü ayırmam mı gerekiyor yeniden dikmek için?

Bizim Bahçe Forum

Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #45 : 05 Mart 2011, 15:26:50 »

Çevrimdışı sklamen

• Kıdemli Üye
  • Aldığı Teşekkür : 24
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #46 : 06 Mart 2011, 00:33:37 »
  Benim orkidem soğuktan öldü.Ama kökleri hala duruyor yeniden canlanması için ne yapabilirim.
Doğa bize atalarımızdan miras değil,çocuklarımızın emanetidir.

Bizim Bahçe Forum

Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #46 : 06 Mart 2011, 00:33:37 »

Çevrimdışı güz

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 186
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #47 : 28 Mart 2011, 16:24:09 »
merhaba siteye az önce üye oldum.çiçeklerle de aram gayet iyi.fakat bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. yaklaşık 6 ay önce aldığım phalaenopsıs cinsi orkidemi çiçekleri döküldükten sonra üstten ikinci boğumdan budadım yaklaşık 1.5 ay önce şimdi ise budanan yerin 3 parmak kadar altından budak verdi.internetten araştırdım fakat sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım.daldaki bu yeni sürgünü ayırmam mı gerekiyor yeniden dikmek için?
Sakın ayırmayın, kök zarar görür. Fısfıs sulama yapın altına su birikmesin, ışık yukarıdan gelsin. Budak veren yer diye tarif ettiğiniz kısım yaprak olacaktır.
  Benim orkidem soğuktan öldü.Ama kökleri hala duruyor yeniden canlanması için ne yapabilirim.
Kökleri durması da güzel, aynen bakmaya devam edin, bir süre sonra yaprakları görürsünüz. :D
« Son Düzenleme: 28 Mart 2011, 16:26:03 Gönderen: güz »
"Çiçekler ki, güzelligin simgesidir; yasamin, umudun ve sevincin ifadesidir. Çiçekler ki, gönüllerin dilidir; rengarenk, burcu burcu, sevgi, ask ve hatiralarla doludur." (Ali Duran)

Çevrimdışı nuray topcu

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 197
    • www.elmalikurabiye.blogspot.com
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #48 : 28 Mart 2011, 22:06:40 »
Dün marketten keklerin üzerine kapatmak için satılan şeffaf kapaklardan aldım.5 saksı orkidemi ona yerleştirdim.Bakalım sağlıklı bir şekilde yetişecekler mi?

Çevrimdışı gozde

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 1
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #49 : 02 Haziran 2011, 21:35:31 »
benmde bitane orkidem var,ama üzerindeki çiçekleri bittiğinde boğumundan kesilecegini sölediler ve öle de yaptım daha sonra dalı tamamen kurudu ve bende kopardım:) acaba yeniden çiçek dalı oluşurmu?eğer oluşursa ne zmn olur.

Çevrimdışı feris

• Yeni Üye
  • *
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #50 : 03 Haziran 2011, 20:06:07 »
Merhaba benimde bir orkidem var.Ama kuruyunca dalini kestik ,surekli yaprak vermesine ragmen bir daha cicek dali vermedi.Kesmemi de cicekci soylemisti.Yapabilecegim baska bir sey var mi?? ???

Çevrimdışı mnvvr

• Yeni Üye
  • *
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #51 : 28 Şubat 2012, 13:53:34 »
Orkideyi mutlaka saydam saksıdam yetiştirmeliyiz. Bazı evlerin pencerelerinde normal saksıya dikilmiş şahane  orkideler görüyorum.  Hatta yukarıda  sayın Enderin fotoğrafını koyduğu orkidede normal saksıda vede çok keyfi yerinde.

Çevrimdışı Frezya

• Doğasever.
  • Frezya
  • Aldığı Teşekkür : 54
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #52 : 28 Şubat 2012, 22:09:28 »
Sevgili orkide severer;
Başlığı ilk mesajdan itibaren dikkatlice okudum, üzülerek gördüm ki, pek çok arkadaşımızın orkideler hakkında fazla bir bilgisi yok.

Öncelikle şunu söylemek isterim, orkideler sanıldığı kadar nazik, huysuz değillerdir, biraz bilgi biraz ilgi ile sizi aylarca mutlu ederler.

Orkideler ille de şeffaf saksıya gereksinim duymazlar, her üç yılda bir orkidenizin saksısını ve harcını yenilemelisiniz.
Orkidelerin havai kökleri asla kesilmez.

Sulamayı en iyi şekilde şöyle yapabilirsiniz; genişçe bir kabın ve ya kovanın içine tercihen ılık su koyup, orkide saksınızı bu suyun içine yerleştiriniz.
15-20 dakika bekletip saksının alt deliklerinden fazla suyun akması için bir yerde dinlendirin.
Daha sonra saksı altlığına koyarak yerine alabilirsiniz.

Orkideler, Deondrobiumlar hariç, bol ışık severler, nemli ortamlardan hoşlanırlar, fazla ısı onları rahatsız eder.

Beslenmeleri için özel sıvı orkide besinleri kullanmanızı tavsiye ederim, 15 günde bir sulama yapacağınız kabın içine sıvı gübrenizi üreticinin verdiği ölçüyü aşmadan koyup üzerine suyunuzu ilâve edin, böylece orkideniz hep sağlıklı kalacaktır.

Eğer üstten sulama ya da fıs fıs yapıyorsanız, yaprak diplerinde su birikmemesine dikkat edin, su birikmişse, bir kağıt peçetinin ucunu kıvırarak biriken suyu alın, yaprak diplerinde biriken su zamanla yaprağın çürümesine neden olur.

Orkideler genellikle çiçekleri geçtikten sonra çiçek sapından yavru verir, bu yavruya Keiki adı verilir.
Keiki görecek kadar şanslı iseniz, en az dört havai kök görmeden yavruyu anaçtan ayırmayınız.
Ayırdığınız keikiyi temiz bir orkide harcında yetiştirebilirsiniz.

Fazla sulama bitkiyi çürütür, susuz kaldığında ise yaprakları sararır ve pörsür, bitkinizi ihtiyaç duyduğu kadar sulayın.

Son olarak; sayın Ender'in 17 nolu msajındaki orkide cinsi, büyük ihtimal Simbidumdur, çiçekleri 1-1,5 ay kadar dalında kalabilir.
Phallerin çiçekli kalma süresi ise 5-6 aydır.

Hepinize kolay gelsin.
Sevgilerimle.

Çevrimdışı benjiyorki

• Tam Üye
  • Aldığı Teşekkür : 14
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #53 : 21 Mart 2012, 13:28:21 »
Dün marketten keklerin üzerine kapatmak için satılan şeffaf kapaklardan aldım.5 saksı orkidemi ona yerleştirdim.Bakalım sağlıklı bir şekilde yetişecekler mi?

sayın Nuray hanım ne güzel bir sürü orkideniz var.Allah dahada çoğaltsın.minikken büyütmek zevki tarif edilemez bir duygudur sanırım.sevgiyle kalın

Çevrimdışı nuray topcu

• Kahraman Üye
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #54 : 29 Mart 2012, 22:01:01 »

sayın Nuray hanım ne güzel bir sürü orkideniz var.Allah dahada çoğaltsın.minikken büyütmek zevki tarif edilemez bir duygudur sanırım.sevgiyle kalın
Benjiyorki,evet bir sürü orkidem var ama artık yok.sebebi önceki evimdeki gibi onlar için uygun bir yer bulamadım.Şu an hepsi Kakşa adlı üyemizin evinde tedavide.Zülfişin çiçekleri dye üyelrin bahçe ve balkonlarında görürsün.
   Durumları hemen bir haftada değişti,iyileşince geri verecek ama yine bozulur diye almayı düşünmüyürum bir süre daha.

Çevrimdışı benjiyorki

• Tam Üye
  • Aldığı Teşekkür : 14
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #55 : 29 Mart 2012, 22:50:25 »
Uzuldum durumlarina.saglik olsun Nuray Hanim elbet toparlarlar kendilerini bilincli uyelerimizin elinde;)

Çevrimdışı nuray topcu

• Kahraman Üye
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #56 : 29 Mart 2012, 22:58:57 »
Uzuldum durumlarina.saglik olsun Nuray Hanim elbet toparlarlar kendilerini bilincli uyelerimizin elinde;)
aynen öyle...bu işin piri oldu bu kız.Eşi de öyle..

Çevrimdışı NESLİ SEZGİN

• Yeni Üye
  • *
  • Bizim Bahçe
.
« Yanıtla #57 : 21 Mart 2016, 15:04:34 »
merhaba,

tohumdan orkide yetiştirmek istiyorum.
üç adet orkide tohumunu pamukta çimlendirdim. Çok minik filizlenme oldu ama bu aşamadan sonra nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilemiyorum.
yardımlarınızı rica ediyorum.
teşekkürler.
« Son Düzenleme: 21 Mart 2016, 17:07:08 Gönderen: ayoruk81 »

Çevrimdışı Boska

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 71
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #58 : 22 Mart 2016, 13:57:07 »
Sayın NESLİ,
Her tohum gibi bunları da toprakla buluşturacak ve bakımlarına dikkat edeceksiniz :)
Sayın Remzi'nin önceki yıllarda göndermiş olduğu bir bilgiye de sitemzideki şu adresten ulaşabilirsiniz:
http://www.bizimbahce.net/forum/orkidemdeki-prooblem-t14108.0.html;msg138224#msg138224
Bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda [Ara] butuonuna basarak arama yaptırabilir ve daha önce bu konuda verilen mesajlara rahatça erişebilirsiniz.
Kolay gelsin.
İnsanların da yan etkileri var. Bazıları başınızı döndürürken, bazıları midenizi bulandırabiliyor. (Nicanor PARRA)

Çevrimdışı heartmaker

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 45
Orkide Çiçeğinin Üretimi
« Yanıtla #59 : 30 Mart 2016, 15:03:59 »
Bende bu güzel çiçekten alıp bakmak istiyorum hatta pikniğe gittiğim yerden ilerde orkide yetiştiririm diye orman toğrağı aldım, toprak derken çamların dibinde birikmiş yaprak ve dal çürüklerinden.
Sanırım bu orkidenin sevdiği toprak türüdür.
Peki mantar ya da zararlı bakteri olmuyor mu yoksa bitki dayanıklı mı?
Nereden nereye 2010 yılında yazdığım mesajı şimdi cevaplayacak seviyedeyim ve Orkide sahibiyim, elimdeki türleri çoğaltma peşindeyim.

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

solucan gübresi