Gönderen Konu: KURTBOĞAN (Aconitum)  (Okunma sayısı 18864 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı jineop

• Genel Moderatör
  • Aysel
  • Aldığı Teşekkür : 167
KURTBOĞAN (Aconitum)
« : 22 Ocak 2010, 11:23:23 »

KURTBOĞAN (Aconitum)
Taksanomi

Plantae  -  Tracheobionta-   Magnoliophyta -  Magnoliopsida -   Magnoliidae -   Ranunculales-   Ranunculaceae - Aconitum  

Boğan otu kökleri yumru şeklinde veya yumurta şeklindedir. Türkçe Kurt boğan otu denmesinin nedeni kurtların bu bitkinin yumrusu ile öldürmesi nedeni ile Kurt boğan otu ve zehirleme nedeni ölenlerde boğularak ölme görüldüğünden Boğan otu diye anılır. Bitki ile ilk denemeyi İbn-i Sina yapmıştır. Fakat İbn-i Sina’nın Türkistan ve Horasan’da yaşamamış olması ve Avrupa’da bulunmaması nedeni ile muhtemelen Doğu Anadolu ve Horasan’da yetişen Mor Boğan otu ile tedavi denemeleri yapmıştır.
Familyası: Düğünçiçeğigiller (Ranunculaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Kuzey ve Doğu Anadolu.

Yaprakları elsi, çiçekleri tek simetri gösteren, taç yaprağının biri mihver şeklinde olan, etli ve kalın köklü, çok yıllık otsu ve zehirli bir bitki. Kaplanboğan olarak da bilinir. Memleketimizde dört türü bulunmaktadır.

Kutul kurtboğanı (Aconitum nasutum):

Ömür  : Çok yıllık  
Yapı  : otsu  
Çiçeklenme  : Ağustos
Habitat  : su kenarı, çalılık, kaya arası  
Endemik  : Endemik değil  
Element  : Karadeniz  
Türkiye dağılımı  : KD. Anadolu  (KARS, ARTVİN, ERZURUM, TRABZON)
Genel Dağılımı  : Kafkasya  
90-100 cm boyundadır. Çiçekleri mor renkli, üst taç yaprağı külah şeklindedir.

Trabzon, Çoruh ve Erzurum çevresinde yaygındır. Dere kenarı ve çalılıklarda yetişir.

Doğu kurtboğanı(Aconitum orientale):

Çiçeklenme  : Temmuz-Ağustos
Habitat  : orman, çalılık, çayırlık  
Yükseklik  : 1650-2200  
Element  : Karadeniz  
Türkiye dağılımı  : KD. Anadolu  
Genel Dağılımı  : Kafkasya  
1-2 m boyunda, taban yaprakları büyük ve parçalara ayrılmıştır. Çiçekler salkım durumunda, kirli sarı renklidir.

Rize, Çoruh, Kars çevresinde yaygındır.

Aconitum anthora

Çiçeklenme  : 8-9  
Habitat  : çayırlık  
Yükseklik  : 2000-2700  
Element  : Avrupa-Sibirya  
Türkiye dağılımı  : KD. Anadolu(  ARDAHAN)
Genel Dağılımı  : Pireneler´den Tibet´e  

Van kurtboğanı (Aconitum cochleare):

Çiçeklenme  : 7-8  
Habitat  : su kenarı  
Yükseklik  : 2700-3000  
Element  : İran-Turan  
Türkiye dağılımı  : D. Anadolu  
Genel Dağılımı  : Ermenistan  
60-100 cm boyunda, yaprakları parçalı, gövde üzerindekiler sapsızdır. Çiçekler mor renkli, sık ve kısa tüylüdür. Van çevresinde yaygındır.

Boğan otları 50-150 cm boyunda dikine yükselir, çatallaşmaz ve tüylüdür. Yaprakları el şeklinde 5-7 parçalı, her parça üç loplu, üst kısmı koyu, alt kısmı açık yeşil, alt yaprakları uzun ve üst yaprakları kısa saplıdır.

Çiçekleri açık mavi, mavi mor, sarı,leylaki veya vişne çürüğü renkte olabilir ve şekli madencilerin giydiği Miğfer şeklindedir. Taç yaprakları aşağıda iki üste şapka gibi duran bir ve şapka gibi duran taç yaprağın üzerinde miğfer gibi duran bir taç yapraktan oluşur. Taç yaprağın ortasında siyahımsı döllenme tozlukları bulunur. Kökleri yumru şeklinde, 2-4 cm genişliğinde 4-8 cm uzunluğunda ana kök ve ondan çıkan ince saçak şeklindeki yan köklerden oluşur. Ana yumru her yıl yanında bir yavru yumru yapar ve ana yumru yavru yumruya besin de-posu görevini yapar. Ana yumru çürürken yavru yumru büyür. Yum-ruların dışı kahverengimsi, esmer, içi beyaz renkte, yumru veya pancar kökü şeklindedir.

Boğan otu ve yumrusu çok zehirli olduğundan uzman olmayanların kesinlikle kullanmaması gerekir. Aksi halde zehirlenebilir. Zehirlenme belirtisi; ağız kuruması, vücutta karıncalanma, soğuk soğuk terleme, ishal, kusma ve aşırı tükürük salgılama gibi hallerdir. Zehirlenen kişi doktora götürülmeli, fakat zehirlenme çok kısa sürede olacağından bir veya iki yemek kaşığı tuz suda eritilerek içilmeli ve zehirlenen kişinin kusması sağlanmalıdır http://turkherb.ibu.edu.tr/index.php?sayfa=hizli_ara
http://www.dogaltedavi.net/

Linkback: http://www.bizimbahce.net/forum/kurtbo286an-aconitum-t1261.0.html

« Son Düzenleme: 22 Ocak 2010, 11:39:20 Gönderen: jineop »

Bizim Bahçe Forum

KURTBOĞAN (Aconitum)
« : 22 Ocak 2010, 11:23:23 »

Çevrimdışı kendim85

• Doğasever
  • **
  • Aldığı Teşekkür : 1
  • Bizim Bahçe
KURTBOĞAN (Aconitum)
« Yanıtla #1 : 08 Kasım 2012, 15:23:01 »
insan oğlu bu bitkiye duyarlı mı yoksa direncli mi.
duyarlı olan kişi sevmediğin biri ise bu otu ver yesin ve ölsün.
dirençli ise yapacak birşey yok.ölmez çünkü o kişi. :-\

Bizim Bahçe Forum

KURTBOĞAN (Aconitum)
« Yanıtla #1 : 08 Kasım 2012, 15:23:01 »

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık