Gönderen Konu: KANARYA YETİŞTİRİCİLİĞİ  (Okunma sayısı 78298 defa)

0 Üye ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ayoruk81

 • Genel Moderatör
 • *****
 • İleti : 2366
 • Nerden: DÜZCE
 • Aldığı Teşekkür : 146
 • Cinsiyet : Bay
KANARYA YETİŞTİRİCİLİĞİ
« : 21 Eylül 2012, 22:18:21 »


Kanarya Üretiminde Dikkat Edilecek Konular

*Üretim dönemi mart ve nisan ayları arasındadır.

*Başlangıçta pahalı ırktan bir kanarya seçmeyin.

*Tünekte uyuklayan, tüyleri kabarık, anüs çevresine dışkı bulaşmış kanaryaları çiftleştirmeyin.

*Dişi ve erkek aynı boyda, benzer renklerde olsun.

*Dişi kanarya genç olmalı. Uzun ve kıvrık tırnaklar, pullu ayaklar, dişinin yaşlı olduğuna işaret eder.

*Çiftleştirdiğiniz kanaryalar tüy dökümünde ise bu dönem sonuna kadar, onları aynı kafeste tutmayın. Tüy dökümünden yeni çıkmış dişileri almayın.

*Erkek kanaryalar, dişilerden daha önce çiftleşmeye hazır hale gelirler. Sürekli öterek dişinin dikkatini çekmeye çalışırlar. Eğer dişi bu ötüşlere karşılık veriyorsa, çiftleşmeye hazır demektir.

*Yuva yapmasını bilmeyen dişiler, hiç beklemediğiniz anda yumurtayı kafesin tabanına bırakabilirler.Erkek Ve Dişi Seçimi

       Erkek ve dişi kanaryanın sıhhatli olması lazımdır. Sağlıklı bir kanarya hareketli olur, tüyleri parlak ve vücuduna sıkı olarak durur. Tüyler dağınık yani tüy dökümü devresindeki gibi az ve yumuşak olmamalı, kuş tüylerini kabartmamalıdır. Gündüz vakti başını kanatlarının altına koyup uyumamalıdır. Kanaryanın altına, tüylerinin üflenip de bakıldığı zaman derisi pembe ile kırmızı arasında olmalıdır. Karın derisi siyahlaşmış veya bağırsakları siyah olarak görünüyorsa bu kanarya rahatsızdır üretime alınmamalıdır.

       Erkek kanaryanın, eş zamanı geldiğinde altına bakıldığında fidik olarak, dişininki de arkaya yatık olarak durur. Erkek kanarya kızıştığı zaman ötüşü kuvvetli olur. Hatta kafesin tellerine asılıp orada da ötüşünü devam ettirir. Dişinin kızgınlığı erkeğin ötüşüne cevap vermesi ve kafeste bulduğu kağıt, tüy ve çöp taşımasından belli olur.

       Eşe atılacak kanaryalarda istediğimiz özelliklere göre yavru almak için ana ve baba seçimi önemlidir. Renklerde çaprazlama yapmak daha sıhhatli yavrular almamızı sağlar.

Eş Zamanı

       Kanarya normal olarak bahar zamanı eşe atılır. Bu ülkemizde bölgelere göre Ege ve Akdeniz bölgesinde MART ayında diğer bölgelerde NİSAN ayında, soğuk bölgelerimizde ise MAYIS ayında olmaktadır. Teknolojik gelişme sonucu insanoğlu bahar ortamını yaratabildiği zaman, mevsim mefhumu ortadan kalkabilir. Şöyle ki; kanaryanın bulunduğu ortam sıcaklığı, 5C ile 15C arasında ise gelişimini sağlar. 15C ile 20C arasında kanarya eşe gelir, kızışır ve yumurtlar. 20C üzerinde ise yavrular sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sağlar.

       Bahar zamanı gün ışığı 10 ile 12 saat arasındadır. Yavru çıktığı zaman gün ışığı 12 ile 16 saat olması yavruların daha uzun bir zaman dilimi içinde beslenmesi demektir ki buda yavruların daha çabuk gelişmesini sağlayacaktır. Bahar zamanı kuşların bulunduğu yerler havalandırılmalı, bahar kokusu içeri girmelidir. Kuşlar bahar havası teneffüs ettiğinde daha neşeli olurlar, erkeklerin ötüşleri kuvvetlenir.

       Şayet bu yukarıda bahsedilen ısı, ışık ve havayı biz odamızda yaratabilirsek kanaryaları bahar gelmeden bile eşe atabiliriz. ISI için en güzel ayarlı yağlı radyatörler kullanılabilir. Oda sıcaklığı termometre ile kontrol edilebilir. Normal ısıda bulunan odayı, her hafta sıcaklığını 2C arttırmak suretiyle yukarıdaki ısı derecelerine göre kuşlar eşe getirilip yavru alınabilir. IŞIK içinde gün ışığı veren Flüoresant lambalar kullanılır. Lambada Timer (zamanlayıcı) ile kontrol edilerek her hafta ısı ile orantılı olarak birer saat arttırmak suretiyle denge sağlanır. BAHAR HAVASI içinde pilli spreyler kullanılabilir. Spreyler çam kokusu, bahar kokusu ve başka değişik güzel koku verenler olabilir. Bu ortamları yarattıktan sonra artık iş kanaryalara kalıyor, sağlıklı iseler üremeler başlar, yavrular sıhhatli bir şekilde gelişirler.


Birbirlerini Tanıma Ve Eşe Atma

       Kızışan erkek ötmeye başladığında, ayrı bir yerde bulunan kızgın dişilerde bu ötüşe kayıtsız kalmazlar. Erkek ve dişi kafesleri yan yana getirilir. Daha sağlıklısı ortadan tel ile bölünmüş çift hanelerde erkek ve dişi ayrı gözlerde tutulur. Erkek ve dişi burada birbirlerini görürler. Erkek daha hareketli ötmeye, dişide bu ötüşlere kayıtsız kalmaz ve davetkâr sesler çıkartmaya başlar. Artık bir sorun yoktur, aradaki bölme kaldırılır kuşlar bir araya bırakılır.


Yuva Konması

       Kanaryalar biraraya konduktan 3 – 5 gün sonra yuva ilaçlanıp konur. Erkek ve dişi merakla yuvayı incelerler, daha sonra erkek yuvaya girip oturur, dişiyi yuvaya davet eder. Dişide yuvayı yapmak için malzeme arar. Ben yuva için en uygun malzeme olarak keten çuvallarını kesip vermekteyim. Bir sorun olmadığını gözlemledim. Soğuk havada yuva içine keçe konabilir. Havalar ısındığı zaman keçeyi almak lazımdır. Çünkü sıcak hem anayı, hemde yavruları rahatsız eder. Keten çuvalları ile örülen yuva iş görür.Yumurtlama

       Kanarya 4 ile 6 arası yumurta yapar. Genel olarak 4 yumurta yapması normaldir. Yumurtlayacak kanaryanın kalsiyuma ihtiyacı vardır. Mürekkep balığı kemiği vermeyi unutmayınız. Yumurtalar mavi-gri üstü siyah noktalı olur. Beyaz yumurtlayanlar da olur.

       Erkek ile eşlenen dişi 5 ile 10 gün arasında yumurtlamaya başlar. Yumurtlama sabah olur. Yumurtlayacak kanarya rahatsız edilmemeli, ele alınıp kontrol edilmemelidir. Yumurta içinde kırılabilir, yumurta içinde yer değiştirebilir. (ters dönebilir) Yumurtanın kolay çıkmasına yardımcı olmak için, bu aralar marul verilmesi faydalı olur.Dişinin Yuvada Yatması

       Kanarya ilk yumurtayı yaptığında belki ilk gün yatmaz. Her gün sıra ile birer yumurta yapar. Genelde üçüncü yumurtadan sonra yuvada yatmaya başlar. Böylece yavruların çıkışı arasında bir gün fark olur. Bu farkta önemli değildir. Aralarında 4 veya 5 gün fark olsaydı, ilk çıkan yavru ile 4 gün sonra çıkan yavru arasındaki bu fark son çıkan yavrunun ezilmesine, beslenememesine sebep olacağından ölümüne yola açar.

       Dişi kanarya kuluçkada yattığı zaman içinde, rahatsız edilmemelidir. İyi bir erkek kanarya dişiyi yuvada besler. İlk ağızda kanaryanın yumurtaya yatmasının üçüncü yumurtadan sonra olduğunu belirtmiştim. İkinci, üçüncü ve dördüncü ağızlarda ise dişi kanarya ilk yumurtayı yapar yapmaz yuvada yatmağa başlar. Yavrular arasında gün farkı olmaması için 1 , 2 ve 3 yumurtalar yuvadan alınır , yerine sahte yumurtalar konulur. 4 yumurtayı yaptığı zaman sahte yumurtalar alınır, kendi yumurtaları konup yavruların hepsinin ayni günde çıkması sağlanır.Yavruların Çıkması

       Yumurtadan yavrular 13 günde çıkar. Sıcak havada 12 günde, soğuk havada 14 – 15 günde de çıkabilir. Çıkan yavruları anne ve baba beraber besler. Bu arada hazırlanan mama günde 2 veya 3 kerede verilmelidir. Mama olarak dükkânlarda hazır mamalar vardır, bu mama kaynamış yumurta ile karıştırılıp verilebilir. Benim verdiğim mama bebe bisküvisi ile kaynamış yumurtanın karışımıdır. Yavru zamanı marul yaprağı ve havuç vermek lazımdır. İlk yavrular yuvadan çıktıktan sonra, yuvayı alıp ilaçlamalı veya yeni yuva konmalıdır.

       Anne ikinci posta yumurtlamaya başladığı zaman, yavrulara baba bakar. Şayet yavrular yatan anneyi rahatsız edip yumurtalara zarar verdiği gözlenirse, baba ile yavrular başka kafese alınmalıdır. Yavruların yem ve mama yedikleri görüldüğünde baba tekrar annenin yanına bırakılmalıdır.


Yavruların Gözlenmesi

       Anne ve babadan ayrılan yavrular ilk önce yemi, mamayı ve suyu rahatça bulabildikleri kafeslere veya küçük salmalara konur. Fazla enerji harcamadan gelişmeleri sağlanır, daha sonra büyük salmalara konabilir. Yavrular 45 günlük olduklarında erkekleri ders yapmaya başlarlar. Bu arada kümeste iyi öten bir kanarya varsa, yavrular onun ötmesini dinler ve onun gibi ötmeye çalışarak, ötme yeteneklerini geliştirirler. Yavrulara bant dinletmek suretiyle daha değişik ve güzel ötüş yetenekleri kazandırılabilir. Yavru kanaryaların erkeklerini ayrı olarak ötüş kafeslerine konursa, ötüşleri kısa zamanda gelişir.Linkback: http://www.bizimbahce.net/forum/kanarya-yetistiriciligi-t13964.0.html


« Son Düzenleme: 21 Eylül 2012, 23:28:05 Gönderen: ayoruk81 »
On tane 10 Kuruşun Olacağına, Bir Tane 1 Liran Olsun.(Kıssadan Hisse)


Bizim Bahçe Forum

KANARYA YETİŞTİRİCİLİĞİ
« : 21 Eylül 2012, 22:18:21 »

Çevrimdışı ayoruk81

 • Genel Moderatör
 • *****
 • İleti : 2366
 • Nerden: DÜZCE
 • Aldığı Teşekkür : 146
 • Cinsiyet : Bay
KANARYA BESLENMESİ
« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2012, 02:06:24 »
Tohumlar,Viteminler ve Temel Özellikleri

       Kanaryalarımızın sağlıklı uzun ömürlü olmaları için  ihtiyaçlarına ve alışkanlıklarına uygun olarak yeterli miktarda ve temiz beslenmesi gerekir. Tabiatta serbest  yaşayan kuşlar  bulduğu yiyeceklerle beslenir,Seçme özgürlüğü olduğu için  ihtiyacı olan şeyi yer, istemediğini yemez.Kuş odalarında veya  evde beslediğimiz kanaryalar  için aynı şeyleri söyleyemeyiz. tamamen bizim besleme programımıza bağımlıdırlar. Bu yüzden kanaryalarımızın  ihtiyaçlarını çok iyi öğrenip ne tür besinlerle ne şekilde, ne kadar besleyeceğimizi bilmemiz gerekir. Tüm besinler temiz, ve taze olmalıdırlar.  Kötü yemler, yeşillikler  veya mamalar  kuşun sağlığını bozacağı gibi ötüşlerini de etkiler.
       Kanaryalara doğada diğer kuşların  bol miktarda tükettikleri taze yeşillik ve meyvelerden de  verilmelidir. Kanaryalara haftada 1 defa yeşillik (Kıvırcık, Brokoli, Marul, Kara Lahana, Salatalık, Semizotu, Ispanak, havuç, Kırmızı Biber vs.) , yine  haftada 1  defa mevsimine uygun meyve (elma, şeftali, muz, portakal vs.) vermek gerekir.
       Kanaryalara verilecek besinler 3 gruba ayrılır. Tohumlar(yemler) ,Sebze veya Meyveler ile Mamalar dan oluşur.
       Kanaryalara verilen tohumlar ve Yemler; Genel olarak Kuşyemi, İrmik, Yulaf bulguru, Şalgam, Nijer , Kenevir, Marul, Beyaz Marul, Hindiba, Keten, Kolza,  Anason , Susam, Gri haşhaş, Hardal ,  Anason, Kimyon,  Lahana,Salatalık, Hardal, Semizotu, Turp, Akdarı,Kahverengi Darı, Japon Darısı, İnci Darı, Horozibiği ve Per illa gibi  tohumlarıdır.

       Yukarıdaki tohumların bir kısmı yağlı bir kısmı unlu diğerleride serinletici özelliğe sahiptir.

       Yağlı tohumlar ; Kenevir, keten , susam, şalgam, lahana ve turp tohumları
       Unlu tohumlar ;  İnce yem, darı, yulaf ve bulgur gibileri ,
       SAĞLIK TOHUMLARI : Bunlar haşhaş, kimyon, anason lahana, salata, deve dikeni, hardal, semizotu tohumlarıdır. Kuşa güç verdikleri ve ayni zamanda fazla besleyici oldukları için az miktarda verilmelidir. Faydalı besinlerdir.

       Normal olarak  2 Ölçek Şalgam Tohumu, 5 Ölçek Kuş Yemi , 1 Ölçek  Keten Tohumu, 1 Ölçek Kenevir, 1 Ölçek Akdarı, 1 Ölçek Haşhaş tohumu ve 1 Ölçek diğer tohum karışımlarından standart bir karışım oluşturabilirsiniz. Aşağıda açıklandığı şekilde bu karışımı ,sıcak zamanlarda nişastalı tohumlar, hububatlar, soğuk zamanlarda yağlı tohumlar, çiftleşme mevsimlerinde kızıştırıcı tohumlar daha fazla miktarlarda verilerek değiştirebilirsiniz.

YEM VE TOHUM KARIŞIM LİSTELERİ :
TOHUM CİNSİ ÖZELLİKLERİ
       ŞALGAM TOHUMU Beslenmenin esasını oluşturan tatlı bir tohumdur.Sindirim için gereken yağı içinde bulundurur, yuvarlak siyaha yakın koyu kırmızı ve koyu mor renktedir.Ülkemizde genelde Yabani Şalgam tohumu (Rapiska) Şalgam tohumu diye satılmaktadır.
       RAPİSKA Yuvarlak mora yakın kırmızı renkli acı lezzette şalgam dan  daha küçük boydadırlar.Kuş için yararlı olmayan bir besindir.Kanaryaya vermekten kaçınılmalıdır. Yabani şalgam  adıyla da satılır.
       KUŞ YEMİ(Kanarya Yemi) En önemli  besindir.Saman sarısı renginde unlu bir tohumdur,azot ve kireç yönünden zengindir. Ülkemizde yetiştirilmektedir.
       NİJER Uzun yuvarlak siyah renkte yağlı,çok kuvvetli bir tohumdur, kızıştırıcı özelliği fazladır. Afrika\'da ve Güney Amerika\'da yetiştirilir, kuşa çok az miktarlarda verilmelidir. Fazla verilirse kuşu çok çabuk yağlandırır ve zamansız kızışmasına sebebiyet verir.
       KOLZA Şalgam  özellikleri vardır tadı daha acıdır ve yağlıdır.Yuvarlak siyaha yakın mor renktedir.
       KETEN TOHUMU Uzun yassı kahve renkli yağlı besindir.Kuşun bağırsaklarını çalıştırarak kabızlığı önler. Bilindiği gibi OMEGA 3 açısından çok zengin bir tohumdur.
       TURP Gayri muntazam şekilde yuvarlak, iri ve kırmızı renkte bir tohumdur. Lezzeti acıdır. Besleyici bir gıdadır. Kızıştırıcı olduğundan kuşa fazla verilmemelidir.
       YULAF BULGURU Unlu  bir hububattır.Kanaryaya  verilirken kabuğu temizlenmiş,bulgur halinde kırılmış olması gerekir. Serinletici bir tohumdur, kuvvetli besinlerden olduğundan fazla verilmesi zararlıdır. Sade ve fazla olarak verilmesi kuşun zamansız tüy dökümüne sebebiyet verir.
       KENEVİR Mahalli olarak bazı yörelerde kendir, hintkeneviri, çedene veya çetene olarak isimlendirilen; devlet kontrolünde üretilen bir tohumdur. (kenevire bağlı olarak uyuşturucu madde üretiminin önlenmesi amacıyla) kanaryalar için faydalı bir tohum olup haftada bir verilmesi tavsiye olunur.
       BUĞDAY BULGURU Buğdayın kabuğu çıkarıldıktan ve kaynatılıp kurutularak tanelerinin kırılmasından elde edilen nişastaca zengin bir besindir. Besleyici oranı fazladır.
       DARI Beyaz veya sari renkli, yuvarlak tohumlardır. çok unludur. Akdarıyı kuşlar daha fazla severler. Fazla miktarda verilmesi ses azalmasına sebep olabilir.
       DARICA Pirinç darısının özüdür. Protein ve vitamin bakımından zengindir. Besleyici ve ayni zamanda kuşun sinir sistemine faydalı bir gıdadır.
 

Kanaryalara verilecek karma yemlerin genel hazırlanış şekli
   
KIŞ KARMASI
Şalgam tohumu         4 Ölçek
Alpisit                        4 Ölçek
İrmik                         2 Ölçek
Nijer Tohumu             2  Ölçek
Kenevir tohumu         2 Ölçek
Marul tohumu            2 Ölçek
Hindiba tohumu         2 Ölçek
Kuşyemi                    2 Ölçek
Keten tohumu           1 Ölçek

YAZ KARMASI
Şalgam tohumu                      4 Ölçek
Alpisit                                     2 Ölçek
Yulaf bulguru                           1 Ölçek
Kuşyemi                                 1 Ölçek
Marul tohumu                         1 Ölçek
Hindiba tohumu                      1 Ölçek
Keten tohumu                        1 Ölçek
Kenevir tohumu                      1 Ölçek

Bunlardan başka, ötüş kanaryaları, renk kanaryaları ve tüy kanaryaları için ayrı ayrı karma yem formülleri geliştirilmiştir. Bunları da şöyle sıralayabiliriz

Ötüş Kanaryaları için:
Şalgam tohumu                          4 Ölçek
Kuşyemi                                    2 Ölçek
Kolza                                        1 Ölçek
Keten tohumu                           1/2 Ölçek
Sağlık tohumları karması            1/2 Ölçek
Hindiba tohumu                         1/2 Ölçek
Beyaz marul tohumu                  1/2 Ölçek

Renk Kanaryaları İçin:
Şalgam tohumu                                3 Ölçek
Kuşyemi                                         4 Ölçek
Kolza                                             1 Ölçek
Beyaz darı                                      1 Ölçek
Keten tohumu                                 1/2 Ölçek
Kenevir tohumu                              1/2 Ölçek
Yulaf bulguru                                   1/2 Ölçek
Sağlık tohumları karması                  1/2 Ölçek

Kıvırcık Tüylü Kanaryalar İçin:
Alpisit                                          8 Ölçek
Kuşyemi                                      4 Ölçek

MAMALAR Kanaryanın beslenmesine ceşitlilik katmak,diğer besinlerden sağlayamadıklarını vermek ,kanaryada istenilen değişiklikleri sağlamak amacıyla çeşitli mama karışımları oluşturulmuştur.Bunlar kuvvet mamaları ve renk mamaları olarak ikiye ayrılır.

KANARYA KUVVET MAMASI Bir yumurta katı hale gelinceye değin haşlanır. Soğuduktan sonra sarısı çıkartılarak ezilir. Buna bir miktar pişmiş yumurtanın beyazından da koymakta yarar vardır. İki bisküvi kuru olarak ezilerek, toz haline getirilir ve yumurtanın içine dökülerek karıştırılır. Bu karışıma yarım çay kaşığı bal, iki damla balıkyağı, biraz bira mayası ve biraz da süt ilâvesiyle kuşun iştahla yiyeceği ve iyi bir gelişim sağlayacağı bir mama elde edilir. Bu mamaların içine, çiftleşme ve tüy dökümü sıralarında yumurta kabuğu tozu veya mürekkepbalığı kemiği tozu karıştırılabilîr. Bu ilâve, kuşun kalsiyum gereksinmesini karşılayacaktır.

RENK MAMALARI Doğadaki yabanıl kanarya türlerinin belirli renk özelliklen göstermesine karşın evcil kanarya çeşitleri arasında pek çok çekici renkte kanarya bulma olanağına sahibiz. Bu olanağı bize tanıyan, kanarya yetiştiricilerinin bu yoldaki araştırıcı çaba ve emekleridir. Bu çalışmalar, değinildiği üzere iki temel yönlenme göstermiştir. Bunlardan birincisi, Mendel'in "Kalıtım Kuralları" çerçevesi içinde, belirli bir renkte kanarya elde edebilmek için uygun özellikler gösteren dişi ve erkek kanaryaların çiftleştirilmesi düşüncesine dayanır. Bu çabalar sonunda elde edilen seçkin nitelikli kanaryaların renk özellikleri kalıcıdır ve kalıtımla yine kendi döllerine aktarılabilir. İkincisiyse, özellikle İngiltere'de, kanaryaların renkleri üzerine yapılan kimyasal çalışmalar yönünden olmuş ve bazı özel meşinlerle çok değişik, çekici renkte kanaryalar elde edilebilmiştir. Ancak bunlar, besin rejimlerin özelliklerini veren maddeler çıkartıldığında, tekrar gerçek renklerine dönerler. Ayrıca, suni olarak kazandıkları bu renk özelliklerini, kendi döllerine yalnızca kalıtım yoluyla geçirebilme özelliğine sahip değildirler. Renk Mamaları adıyla anılan, kuşların tüy diplerinde bulunan renk verici maddeleri istenilen yönde etkileyen, vitamince zengin, kuş sağlığına zararsız, renklendirici bu mamalar, kanaryalara iki aylık olduklarında, her gün kanarya başına bir çay kaşığı olmak üzere verilmeye başlanır. Renk mamaları tüy dökümü sırasında artırılabilir, ancak çiftleşme süresi içinde, kuluçka Kanaryaların tüylerinde koyu sarı,kırmızı,tarçıni,portakal renklerini yapay olarak oluşturmak mamalar sayesinde mümkün olmaktadır.Hazırladığımız yumurta mamasına 4-5 damla zeytinyağı,makinada ince çekilmiş kırmızı taze kayın biberinden bir çay kaşığı eklenerek kuşa verilir. Kasım ayından itibaren hergün mamalığa bir kahve kaşığı konularak tatbik edilir.mamanın yanında kuşa haftada bir defa kenevir,keten ve darıyı biraz fazlaca vermek gerekir,ayrıca bolca yeşillik ve meyvada verilir. Renk mamasına sadece dişilerin yumurtlama döneminde ve yavrular 5-6 haftalık oluncaya kadar ara verilmelidir.daha sonra yavrularla birlikte kuşlara renk maması verilmeye devam edilmelidir.Mamanın hergün düzenli olarak kuşa verilmesi gerekir,bir gün dahi vermezsek bu kuşun renginde belli olacaktır.

YUMURTA MAMASI Bir yumurta katı hale gelinceye kadar haşlanır.Soğuduktan sonra sarısı çıkartılarak ezilir içine az miktarda beyazı rendelenerek karıştırılır,iki adet bisküvi ezilerek toz haline getirilerek içine karıştırılır ,karışıma yarım çay kaşığı bal,iki damla balık yağı,biraz süt ilave edilir ve kuşa verilir.Ayrıca bu karışıma elma,şeftali,muz gibi meyvalarda rendelenerek karıştırılabilir,fakat elma karıştırılacaksa mamaya balık yağı koymamalıyız çünkü elma ile balık yağı birleştiğinde mamayı bozar. Yumurta ezmesine dövülmüş haşhaş tohumu,kenevir tohumu,rendelenmiş havuç,mangal kömürü tozu,mürekkep balığı kemiği tozu,az miktarda haşlanmış patetes,galeta unu,ezilmiş bisküvi,bal ve süt ,badem ezmesi karıştırılarak besleyici ve karışımı zengin bir mama yapabiliriz. Kanaryamıza kuru ekmeklerin üzerine şekerli sıcak süt dökerek yumuşayıp soğumasını bekledikten sonra oluşan karışımıda verebiliriz.

ÖNEMLİ:Hazırladığımız bu karışımların kanarya tarafından taze olarak yenmesi önemlidir.Mamaların kaplarda bir günden fazla tutulmaması gerekir aksi halde bunlar bozularak yiyen kuşun hastalanmasına neden olur.
VİTAMİNLER Vitaminler vücudun gelişmesini ve hastalıklara karşı direnç göstermesini sağlar.Kanaryaya doğadaki çeşitli besinlerden vermek suretiyle her türlü vitamin ihtiyaçlarının giderilmesi gerekir.
A VİTAMİNİ: Muz,portakal,domates,havuç,yeşil lahana,patateste bulunur.Yumurta sarısındada vardır.Yetersiz verilirse bünyenin gelişimi durur,hastalıklara karşı direnç azalır.
D VİTAMİNİ:Ispanak,pancar,lahanada bulunur.vücuttaki kemiklerin gelişimini sağlar,kireç oranını ayarlar,yetersiz olursa kuşun kemikleri ve gagası kolay kırılır.
B VİTAMİNLERİ:Ispanak,domates,lahana,dereotu,yeşil biber,yumrtada bulunur.Yetersizliği durumunda gelişme bozuklukları,kabızlık,sürgün,sinir sisteminde bozukluklar ortaya çıkar.
E VİTAMİNİ:Hurmada,marulda,galeta ununda,yumurta sarısında, ıspanakta bulunur.Vücudun cinsiyet hormonlarını düzenler,canlılık,kudret ve üretimi sağlar.
C VİTAMİNİ:Yeşilliklerde ve turunçgillerde bulunur.Vücudun hastalıklara karşı mukavemetini artırır,kuvvetlendirir.
K VİTAMİNİ:Lahanada,kenevirde,ıspanakta bulunur.Kanda bulunan hemoglamin maddesini takviye eder,kansızlığı önler.
U VİTAMİNİ:Lahanada bulunur.karaciğeri kuvvetlendirir.
KANARYA BESLEMESİNDE SU Her canlı gibi kuşlarında en büyük gereksinimidir. Su verilecek sulukların kir ve pislik tutmayacak kalitede dıştan takılabilir özellikte olması gerekir. Su durmakla niteliğini yitirebilir,plastik suluklarda ışığın etkisi ile yosun tutabilir. Bu nedenle her gün suyu tazelenmelidir. Bu su berrak,temiz ve içilebilecek nitelikte olmalıdır. Hafta da bir kere içme suyuna 1/5 oranında maden suyu koymak , sindirim sisteminde olumlu etkiye sebep olur.Haftada iki kere banyo yapması için geniş bir kap içinde su koymalıdır. Kus üstündeki tozlardan, ayaklarındaki pisliklerden arınır. Yıkanma kabinin içine konan suya biraz yemek sodası konulursa tüy dipleri bakterileri için fayda sağlar ve tüylerini parlaklaştırır. Kus yıkanmadan evvel sudan biraz içerek kontrol eder. Yemek sodalı sudan içtiğinde bu su hazımsızlığa da iyi gelir.

KANARYA BESLENMESİNDE MEYVE VE YEŞİLLİKLER Kafes hayatına alıştırılmış kanaryaların yeşillik ve meyveler de bulunan bol vitamin ihtiyacını giderebilmesi bizlerin görevidir.Yaz mevsiminde ; marul, salata, semizotu, taze incir, kara lahana, havuç, elma. Kış mevsiminde ; Kuru incir, elma, ıspanak, karalahana, su teresi, hindiba, havuç, pazi, roka gibi yeşillikler ve meyveler verilmelidir. Doğada bulunan değişik yeşilliklerde verilebilir. Kanarya yem ve tohumlarından bahçenizde veya saksıda filizlendirip,taze yeşillik olarak kuşunuza sunabilirsiniz. Saksılarda ve plastik kaplarda yetiştirilen yeşillikleri kafeslere veya salmalara kabı ile birlikte koyarsanız kanaryalar istedikleri kadar severek yerler,kalanlarda yeşil olarak diğer günlere taze olarak kalır. Kanaryalar hıyarı severler,fazlası karin ağrısı yapar,zamansız tüy dökümüne sebep olur. Elma faydalı bir meyvedir. Bağırsakları rahatlatır,idrar verici ve uyku vericidir. Alkol ,asit ve seker ihtiva eder. Vitamince zengindir. Ancak kusun ishal zamanlarında verilmemelidir. Limonun kusun ses telleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Yağlı kusun yağını eritir. Bir parça kafese asılabildiği gibi suluğuna birkaç damlada sıkılabilir. Vücut kırıklığına iyi gelir.

KANARYA MAMALARI Kanarya beslenmesine değişiklik katmak ve yediği tohumlardan alamadığı bazı vitaminleri takviye yapmak için mamalar hazırlanıp verilmesi büyük faydalar sağlar.Kanarya mamalarını iki kısma ayirabiliriz. Kanarya kuvvet mamaları ve kanarya renk maması diye. Kanaryalar yumurtayı çok severler ve kusun beslenmesine yardımcı olur. Bilhassa yavru ve cifleştirmeğe hazırlık devresinde mamalar önemli rol oynar.Mama hazırlamak elektrikli mikserler ile çok kolay ve çabuk olmaktadır. Karışım tam sağlanır. Karışımda dikkat edilecek bir hususta mamanın ne çok kuru ne de çok ıslak olmamasıdır. Kıvamını iyi ayarlamak gerekir. Kuru olursa kuşlar severek yemez,çok yas olursa da çamur gibi olur kuşlar rahat yiyemez .Yumurta ile hazırlanan mama sıcaklarda çabuk bozulur. Kanaryalara verilen mamanın 2 veya 3 saat içinde tükenecek şekilde azar azar verilmelidir. Mama fazla yapılmışsa buzdolabında muhafaza ediniz. Verileceği zaman biraz dışarı çıkartıp soğukluğunun gitmesini bekleyiniz. Mamalıkta fazla kalan yumurta bayatlayarak bakteri üretir. Kuşta mide rahatsızlığına ve zehirlenmelere sebep olur.

AŞAĞIDAKİ ŞEKİLLERDE VEREBİLİRİZ.
1. Yumurtanın sarisi ve bir miktar beyazı rendeden geçirilip verilir.
2. Yumurtanın sarisi ve bir miktar beyazı bisküvi ve galeta unu ile karıştırılıp verilir.
3. Yumurtanın sarisi ve bir miktar beyazı bisküvi veya mısır unu ile karıştırılır bu karışıma balık yağı ,bira mayası konup verilebilir.
4. Yumurtanın sarisi ve bir miktar beyazı bisküvi, mısır unu balık yağı, findik ezmesi ile karıştırılıp verilir.
5. Yumurtanın sarisi, beyazı, bisküviye ilaveten çekilmiş kenevir tohumu karışımı kisin iyi gelir,mamanın üzerine tuz serper gibi niger tohumu da verilebilir.
6. Yumurtanın sarisi, beyazı, bisküvi, ve unlara ilaveten bir parça haşlanmış patates (kabuğu soyulmuş)karistirilip verilebilir.
7. Yumurtanın sarisi ve beyazı bisküviye ilaveten pirinç unu, yulaf unu ve darı unu karışımı da verilebilir.
8. Yumurtanın sarisi, beyazı, bisküvi, ve unlara ilaveten havuç karışımı da verilebilir.
9. Kanaryanın yumurtlama devresinde yumurtanın sarisi, beyazı bisküviye ilaveten yumurta kabuğu tozu ve mürekkep baliği kemiği tozu karışımı da verilmelidir.Yukarıda 9 grup mama anlatılmıştır .Kanaryalara bu mama gruplarından istediğinizi hazırlayıp verebilirsiniz. Bu grupların yalnız bir tanesini devamlı verirsek kuşta bıkkınlık yaratır,ara sıra bu karışımları yukarıdaki gibi uygularsak kus mamayı daha da iştahlı yiyecektir.

KANARYA RENK MAMASI Kanaryalara renk maması hazır olarak satılanları da verebilirsiniz Halk arasında ""SALÇALIK BİBER"" adıyla anılan koyu kırmızı renkli kalın etli biber ,mikser de çekilip karıştırarakta verebilirsiniz. Hazır mamalar yemin içine karıştırıldığı gibi suyuna sıvı olarak dökülen mamalarda vardır. Ebeveynlere tüy dökümü mevsiminde,yavrulara 2 aylıkken verilmelidir. Dozunu iyi ayarlamak gerekir fazla verildiği takdirde kusunuz zarar görebilir. Biber kafese bütün olarak asılıp da verilebilir. Biberin hiçbir yan etkisi yoktur, istediğiniz kadar verebilirsiniz. Renk verme özelliğinin yani sıra vitamin bakımından da zengindir.

KANARYA BESLENMESİNDE KUM VE MİNERALLER Kanaryanın dişleri yoktur. Yedikleri tohum ve hububatlar serttir. Bunların sindirilmeleri için iyice öğütülmelidir. Dişleri olmadığı için bu görevi kum yapar.
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2012, 19:38:31 Gönderen: ayoruk81 »


Bizim Bahçe Forum

KANARYA BESLENMESİ
« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2012, 02:06:24 »

Çevrimdışı ayoruk81

 • Genel Moderatör
 • *****
 • İleti : 2366
 • Nerden: DÜZCE
 • Aldığı Teşekkür : 146
 • Cinsiyet : Bay
YAVRU BESLEME
« Yanıtla #2 : 23 Eylül 2012, 21:38:02 »

YAVRULARI ANNE BESLEMEZSE

       Ne gibi bir nedenden kaynaklanırsa kaynaklansın anneleri yavrularını beslemezse, sütanne bir dişi kanarya da temin edilememişse bu yavrular ölüme terkedilmemelidir. Onların bütün bakımlarını, temizliklerinden beslenmelerine ve özerkliklerini kazanmalarına değin yetiştiricileri üstlenmelidir. Yalnızca yetiştiricisinin elinde büyümeye bırakılan yavrular, anneleri tarafından beslenenlere oranla daha yavaş büyür ve kendi başlarına yeterli olabilmek için daha uzun bir zamana gereksinme duyarlar. Hatta biraz daha zayıf, çelimsiz ve güçsüz görünebilirler. Ancak daha sonra tıpkı diğerleri gibi dinçliklerini ve sağlıklı yapılarını tam olarak kazanabilirler. Önemli olan bu yavruların yetiştiricileri elinde doğru bir biçimde besleyip bakılmalarıdır.

1. Hafta: Özellikle 1. hafta süresince en az beslenme kadar önemli bir sorun: Yavruların ısınma gereksinimidir. Onlara annenin sıcaklığına yakın bir ısı sağlamak zorunluluğu vardır. Bu da kafesin üzerine asılan bir ampul ile temin edilebilir. Beslenmeye gelince ilk günler bebeklere verilen mamalardan yararlanılabilir. Ama birinci haftanın temel besini, toz haline getirilmiş galeta ununun katı pişirilmiş yumurta sarısına karıştırılmasıyla hazırlana pelte olmalıdır.

       Yavrulara mamanın yedirilişi son derece önemlidir. En pratik yöntem, yukarıda tanımlanan karışıma yağı alınmış inek sütü katılmasıyla elde edilen krema kıvamındaki mamanın bir şırınga aracılığıyla yavruların boğazına akıtılmasıdır. Bu olanak yoksa, bir ağaç çubuğunun ucu yontularak düz bir kaşık biçimi verilip yavruların beslenmesinde kullanılabilir.

       Yavrular yem yemeye her an hazırdır. Kafesin biraz sallanması, yuvalarına küçük bir fiske vurulması veya gagalarına dokunulması bir uyarıcı olarak gagalarının olabildiğince açılmasına neden olur Bu açılma anından yararlanıp gaga içlerine birer parça mama bırakılması, biraz beceri gerektiren fakat fazla da zor olmayan bir iştir. Bu işlem 4-5 kez tekrarlandı mı yavruların bir öğünü tamamlanmış sayılır.

       Ancak yavrular aldıkları besini çok çabuk sindirirler. Kursaklarının boşalmasından bu kolayca anlaşılır. Bu nedenle besleme işlemi saat başı tekrarlanmalıdır. Her öğünde verilecek mamanın taze taze hazırlanması ve hafif ılık olarak verilmesi yerinde olur. Bayat ve soğuk mama yavrunun sindirim sistemini bozar. Hattâ ölümüne dahi neden olur.

2. Hafta: Bu hafta başından itibaren yavruların mamasına ilâve edilen süt yavaş yavaş kesilerek yerine su katılmaya başlanır. Ayrıca bu mamaya 1 çimdik kadar haşhaş tohumu ilâve edilir. Her öğünde verilen mama oranı artırılarak öğünler arasındaki süre, 1,5 saate çıkarılır.

3. Hafta: Yavruların mamasına katılan katı pişmiş yumurta artık beyazı ile birlikte karıştırılır. Ayrıca içine 1 çay kaşığı haşhaş tohumu, 1 çay kaşığı haşlanmış şalgam tohumu, dövülerek ezilmiş kenevir ve beyaz darı, 1 dilim haşlanmış elma veya şekerpancarı katılır. Öğünler arasındaki süre 2 saate çıkarılır.

4. Hafta: Dördüncü hafta içinde öğünler arasındaki süre 3 saate çıkarılır. Yavrular yine elde beslendiği halde ayrıca mamalıklar içine sürekli yedikleri hazır mama ve ayrıca haşlanmış şalgam tohumu konularak kafese bırakılır. Yavrular gelişimleri oranında mamalıkların başına gelerek bu yemleri yeme çabası içine girerler. Başlangıçta yalnızca gagalarlar ama giderek yemesini de öğrenirler. Ancak bu mamaların bozulmalarına imkân tanınmadan tazesi ile değiştirilmesi son derece önemlidir.

5. Hafta ve Sonrası: Dördüncü haftanın son günlerinde yavrular dikkatle gözlenir. Eğer kaplara konulan mama ve yemi bitiriyorlarsa artık serbest beslenmeye geçebilirler. Yok eğer gagalamaktan öteye gitmiyor ve kaplardaki yem ve mamayı bitiremiyorlarsa bu gelişimi tamamlayıncaya değin elden beslemeyi sürdürmek gerekir. Kendi başlarına yemlenmeyi öğrenen yavruların bulunduğu küçük kafesin kapısına, içinde çeşitli yemler bulunan bir salma yanaştırılır. Yavrular kendiliklerinden bu salmaya geçeceklerdir. Bundan sonra yavrular bir ay süreyle aşağıdaki gibi beslenir:

1. Yem kabına Haşhaş tohumu
2. Yem kabına Haşlanmış şalgam tohumu
3. Yem kabına Ezilmiş kenevir tohumu
4. Yem kabına Ezilmiş akdarı Mamalıklara 3. hafta verilen mama konulur.

Bu bir aylık bşslenme düzeninin sonunda 1. ve ikinci yem kaplarındaki tohumlar yavaş yavaş karıştırılarak verilirken aynı şekilde 3. ve 4. kaplardaki ezilmiş tohumlar da karıştırılmaya başlanır. Böylece yavrular kajma yeme geçmeye hazırlanır. Daha sonra yavruları yem kırmaya alıştırmak amacıyla ayrı bir kapta ezilmemiş tohumlar bırakılmaya başlanır. Bu dönemde salmada kuş kumu bulunması daha büyük önem taşır. Yavrular yem kırmaya başladıklarında giderek ezilmiş tohumlar kaldırılır. Tere, ıspanak, roka, pazı, lahana, kıvırcık salata, marul, hıyar kabuğu gibi yeşillikler az az ve taze olarak verilir. Kesinlikle ıslak, bayat, çürümüş yeşillik verilmemelidir.

Beslenmelerinden başka yavruların temizliğine tam bir özen gösterilmeli, salmalarda taban kumu eksik edilmemelidir. Ayrıca her sabah banyolukları ılık su konularak kafese bırakılmalı, öğleden sonra ise kaldırılmalıdır


Çevrimdışı ayoruk81

 • Genel Moderatör
 • *****
 • İleti : 2366
 • Nerden: DÜZCE
 • Aldığı Teşekkür : 146
 • Cinsiyet : Bay
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2015, 16:38:15 Gönderen: ayoruk81 »


Çevrimdışı ayoruk81

 • Genel Moderatör
 • *****
 • İleti : 2366
 • Nerden: DÜZCE
 • Aldığı Teşekkür : 146
 • Cinsiyet : Bay


Çevrimdışı yüzüak

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti : 2
 • Nerden: istanbul
 • Aldığı Teşekkür : 0
 • Cinsiyet : Bay
 • Bizim Bahçe
KANARYA YETİŞTİRİCİLİĞİ
« Yanıtla #5 : 13 Ağustos 2013, 22:48:40 »bunlarda benim kanaryalarım. beklediğimden daha iyi yavru verdiler :)Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

 

solucan gübresi