Gönderen Konu: Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)  (Okunma sayısı 10906 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BizimBahce.net

 • Kıdemli Üye
 • ****
 • İleti : 470
 • Nerden: Türkiye
 • Aldığı Teşekkür : 48
 • Cinsiyet : Bay
 • Bizimbahçe
Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)
« : 03 Nisan 2009, 22:37:17 »

Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)

Jojoba, çok yıllık, çalımsı ve kurağa dayanıklı bir çöl bitkisidir. Arizona, Kalifornia ve Meksika’dan Sonoran çöllerine kadar olan yerlerde doğal olarak yetişmektedir. Jojobanın son yıllarda çok popüler olmasına karşın kullanımı yeni değildir. Çok eski zamanlarda dini törenlerde kullanılmak üzere parfüm ve boya yapımında jojoba yağından faydalanılmıştır.

Kaliforniya ve Sonara çölü yerlileri tarafından deri kanseri ve yaraların tedavisinde kullanılmış, 1933 yılında da Jojoba tohumundan elde edilen yağın diğer bitkilerden elde edilen yağlardan farklı olduğunu ve bu yağın balinalardan elde edilen yağla benzer özelliğe sahip olduğu keşfedilmiştir.

Sanayide kullanım alanları öğrenildikten sonra yetişmesi uygun ülkelerde ticari amaçla yetiştirilmeye başlanmıştır. Şu anda ise A.B.D, İsrail, Mısır, Avustralya, Arjantin, Brezilya, Paraguay, Venezuela, Libya, Sudan, Kenya, Kuveyt, Hindistan, Nijerya, Japonya ve Avrupa Birliği üye ülkeleri Jojoba yetiştiriciliği konusunda her türlü imkanı değerlendirmektedirler.

Türkiye’de yapılan çalışmalar sonucunda jojoba ekiminin yaygınlaşması ile birlikte ekonomiye büyük katkı sağlanacağı beklenmektedir.

Antalya ve Adana’dan olumlu sonuçlar alınması sonucunda ise İzmir, Denizli, Konya, Ağrı, Elazığ, Ankara, Malatya, Afyon, Yalova, Mersin, Aksaray, Adıyaman, Nevşehir ve Kayseri’de de jojoba ekimine başlanmıştır.

Bitkiden elde edilen yağa firmalardan özellikle Amerika ve İsrail’den talep gelmektedir. Jojoba bitkisi geleceğin en karlı yatırımları arasında yer almaktadır.

Kullanım Alanları

Jojoba,yağı üstün bir yağlayıcı olması nedeni ile yüksek devirli makinelerde, alet ve metal kesme işlerinde kullanılmaktadır. Değişik sıcaklıklarda stabil bir sıcaklık göstermektedir. Bu özelliği ve süper nemliliği nedeniyle Jojoba yağı sürtünmeyi önemli ölçüde azaltmakta ve bu da çalışan makine parçalarının aşınmasını önlemektedir

Penisilin üretiminde köpürmeyi önlemektedir.

Jojoba yağı diğer bilinen yağlardan çok üstündür. Anlaşılması güç fakat gerçek olarak jojoba yağı bu işlemde önemli bir etkiye sahiptir. Penisilin üretimi için jojoba yağı kullanılırsa yerfıstığından 6 kat daha az yağ tüketilmektedir. Bu da %15-20 daha fazla üretim demektir.

Jojoba yağı E vitamince zengindir. ve tıpta, küçük çizik, kesik, sivilce, püstül, saç ve deri bozukluklarında yenileyici ve %100 saflığı nedeniyle yapay kalplerde yağlayıcı olarak ta kullanılmaktadır.
Olağanüstü deri yumuşatıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca güneş yanıklarına karşı kullanılmaktadır.

Jojoba asla soğutma ve buna benzer özel muamele olmadan bozulmadan ekşimeden kalabilmektedir. Bu çok uzun süreli raf ömrü besin endüstrisinde kekten pişirme yağına kadar her şey için besin endüstrisinde önemli bir şeydir.

Yağsız, kalorisiz, kolesterolsüz pişirme ve salata yağı olarak kullanılması hayal edilmektedir. Günümüzde çok sayıda uluslararası şirket böyle bir yağı piyasaya sürmek için uğraşmaktadır.

Jojoba yağının ekşimediğini ve sonsuza kadar bozulmadığını gösteren araştırmaları Kalifornia Üniversitesi yapmıştır. 27 parti cin mısırını aynı jojoba yağı ile pişirmişler ve 27. mısırın ilk mısır kadar taze olduğunu görmüşlerdir. Bu fastfoodlar da her zaman için taze yağla patates kızartma imkanı tanımaktadır.

Jojoba ayrıca doğal bir iştah bastırıcı olan simmondsini içermektedir. Diyetlere yardım olarak şekerli çubuklardan, çikolata, tatlı, içeceklere kadar her şeyin içerisine katılabilmektedir.

Hidrojenle doyurulmuş formunda Jojoba bir ciladır. Sertlik ve parlaklık kalitesi ile mobilya, yer, otomobil cilası ve uzun süre yanan mumlar gibi direk kullanım alanları sağlamaktadır.

Kozmetiklerde göz ve deri enfeksiyonlarını önlemek amacıyla bakteri ve mantarlara karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.

Kısaca Jojoba bu mükemmel yapısı ile eşsiz bir bitkidir.

Bitkisel Özellikleri

İki evcikli bir bitkidir. Erkek ve dişi çiçekler ayrı ayrı bitkilerdedir. Dişi çiçekler küçük, kokusuz veya güzel koku guddeli, nektarsızdır. Erkek çiçekler sarı renkli ve polen keselidir. Küçük salkım halinde bitkide bulunurlar. Döllenme ilkbahardaki kuvvetli rüzgarlarla olmaktadır.

Tamamen olgunlaşma ağustos ve ekim aylarında gerçekleşir. Meyve tek tohumludur. Tohumlar tam olgunlaştığında maun ağacı renginde koyu kahverengi rengindedir. Yetiştiği çevre koşullarına ve bitkilere göre değişmekle birlikte tohumun hacimce %50’si yağdır.

Yetiştirilmesi

Jojoba yetişmesi için güneş ve ışık istemektedir. Genellikle tohumla üretilmektedir. Çimlenme sıcaklığı 30 C’dir. Çimlenmesi çevre koşullarına bağlı olarak birkaç günden birkaç haftaya kadar sürmektedir.

Bitkilerin çiçeklenmesi ekimden 2-4 yıl sonra gerçekleşmektedir. Bu süreye kadar bitkilerin cinsiyetlerini tespit etmek mümkün değildir.

Tohumdan üretimde erkek bitki çıkma ihtimali dişi bitki çıkma ihtimaline göre daha fazla olmaktadır. Bu nedenle bazı özellikleri bilinen tohum verimi yüksek klonların üretilmesi önem arz etmektedir. Bu da ancak vejetatif yolla mümkün olmaktadır. Tohum verimleri bitki başına 138 - 578 gramdır.
Bitki ekim yapıldıktan sonra özel bir sulama veya bakım istemiyor. Gerekli yıllık yağış miktarı 500 mm civarında Türkiye’nin doğal yağışı bitkinin su ihtiyacını karşılamaktadır. Bitki hiç susuz uzun yıllar yaşayabilme özelliğini göstermektedir.

Bitki Türkiye’de zeytinin yetiştiği her yerde yetişebiliyor. Tohumları yaklaşık 25 yıl özelliğini kaybetmeden koruyabiliyor. 600-1200 metre yüksekliklerde yetişen bitkinin toprak seçiciliği yoktur.

Jojobanın kökleri ortalama 9-10 metre derine inmektedir. Bu da ona kurağa dayanıklılık kazandırmaktadır. 100-200 yıllık ömrü vardır. Jojobanın tohum ekiminde her çukura 4 tohum atılması önerilmektedir.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü
Erdemli/Mersin

Dr. Selçuk ÖZERDEN
Ziraat Yüksek Mühendisi


Linkback: http://www.bizimbahce.net/forum/jojoba-yetistiriciligi-simmondsia-chinensis-t748.0.html
Bizim Bahçe Forum

Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)
« : 03 Nisan 2009, 22:37:17 »

Çevrimdışı botanik

 • Yönetici
 • *****
 • Oktay
 • İleti : 1594
 • Nerden: Kocaeli
 • Aldığı Teşekkür : 447
 • Cinsiyet : Bay
  • bizimbahce
Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)
« Yanıtla #1 : 04 Nisan 2009, 09:03:28 »Anavatanı, ABD’nin Arizona Ve Kaliforniya Eyaletleri İle Meksika’nin “Sonora” Çölü’dür.
İlk Olarak 1789 Yılında İtalyan Rahip Clavijero Tarafından Tanımlanmıştır.

Kaliforniya ve Sonora Çölü yerlilerinin, deri kanseri ve yaraların tedavisinde, saç çıkartılmasında, doğum ağrılarının başlatılmasında kullandıklarını bildirmiştir.

1933 yılında, tohumundaki mum tabiatındaki yağın, diğer bitkilerdeki yağlardan farklı olduğu ve "kaşalot" adlı balinanın yağına denk olduğu keşfedilmiştir. 2 nci dünya savaşı ile birlikte önemi artmıştır. Ancak çalışmalar, 1972’de ilan edilen "deniz memelilerini koruma" anlaşmasının, balinaların avlanmasını kısıtlaması ile yoğunlaşmıştır.

BİTKİSEL ÖZELLİKLERİ

Tohumlarında %50 oranında yağ bulunmaktadır.
Bir jojoba bitkisinden; 5 yaşında 500 g, 12 yaşında 2500 g,
25 yaşında 14.000 g tohum elde edilir.
Jojoba bitkisi gölgede 35-45oC gibi ekstrem çöl sıcaklıklarına da dayanıklıdır.
Yıllık 500mm yağış, iyi bir verim için yeterlidir; 100mm’den az da olsa tohum verir. Bitki. hiç susuz, ancak uzun yıllar yaşar.
Su, çiçek ve tohum için gerekir.
600-1200m yüksekliklerde yetişmektedir.
Toprak seçiciliği yoktur, çorak yerlerde yetişir.
Litrede 7g yoğunlukta tuzlu suya dayanıklıdır.
60-90 cm boyu olduğu halde, iyi sulama ile 2-3m boylanabilir.


Çalı formunda; herdem yeşil; yaprakları kalın, derimsi, mavimsi yeşil renkte, meyveleri kahve renginde yerfıstığına benzer bir çöl bitkisidir.
100-200 yıllık ömrü vardır.
Kısa süreli (-5)-(-9) C düşük sıcaklıklara dayanıklıdır.
Kökleri ortalama 9-10 m derine iner; olgun bir jojoba bitkisinin kökü 20-25m derine inebilir.
Bu, jojoba’ ya, dayanıklılık özelliği sağlar.
Ayrıca erozyon ile mücadelede mükemmel bir bitkidir.

Antepfıstığı gibi iki evciklidir; yani erkek ağaç ve dişi ağaç diye iki tipi vardır.
Tohumlardan erkek veya dişi çıkma oranı yaklaşık %50’ dir.
Bu yüzden tohum ekiminde, her çukura 4 tohum konur.
Jojoba çiçekleri yabancı tozlanır; tozlanma rüzgar, böcek ve kuşlarla olur.
Bahçe tesisinde erkek/dişi oranı 1/5 veya 1/7 olmalıdır.

Jojoba, tohum veya yarı odun çelikleri ile çoğaltılır.
Kaliforniya'da 1.5 x 3m aralıkla dikilmektedir.
1 dekar (1.000 m2) alanda 175-200 bitki yetişir. Bu ise 1 dekar alandan 125-450 kg tohum ve 75-225 kg yağ anlamına gelmektedir.

A.B.D.’ de JOJOBA tohumunun kilosu: 1.5 $, JOJOBA yağının tonu: 4.000 $’ dır.
Avusturalya' da yağ: 4.4 $/ kg, tohum: 2.2 $/ kg iken,
Verim: 3.500 kg/ ha’ dır.

JOJOBA YAĞININ ÖZELLİKLERİ

Yağı, zeytinyağına benzer teknikle elde edilir.

Açık sarı renkte, doymamış, çok fazla stabil ve saftır.
Bilinen bütün bitkisel yağlar, gliserol ile yağ asitlerinin bir esteridir.Oysa jojoba yağı uzun zincirli dallanmış bir alkol grubu ile yağ asitlerinden oluşmuştur.

Yüksek sıcaklık ve basınçta kararlılığını ve viskositesini kaybetmeyen ve temas yüzeyine iyice yapışan balina yağı, ağır iş makinelerinin vazgeçilmez yağıdır

Jojoba ile balinalar ve makinalar kurtarılmıştır.

Uçak ve füze motorlarında kullanılan bu yağ, otomobilde motor yağı olarak kullanıldığında araç 200.000 km yol alabiliyor.Ayni miktar yakıtla alınan yol ise 3-5 misli artabiliyor.

Çok hassas makinelerin yağlanmasında kullanılacak kadar da ince bir yağdır.

Hidrojenasyon sonrası jojoba, çok dayanıklı bir mum yapısı kazanmaktadır.

Diğer kullanım alanları içinde;

Matbaa mürekkebi, lastik ve yapıştırıcı gibi maddelerin yapımı,mum, reçine, koruyucu kaplama ile ayakkabı, araba ve kağıt cilası yapımı, sabun, şampuan, saç besleyicileri, deterjan, krem ve ilaç üretimi vardır.
Konservecilikte malzemenin tadının ve tazeliğinin muhafazası amacıyla kullanılmaktadır.

Yağın okside olmadan ve tohumun ise bozulmadan ne kadar süreyle saklana-bileceği henüz bilinmemektedir. örneğin; 20-25 yaşındaki tohumlardan elde edilen yağın hiç bir özelliğini kaybetmediğini araştırıcılar bildirmektedirler.
Tohumundan yağ elde edildikten sonra kalan küspesinde %30-35 oranında protein bulunmaktadır.

Ancak, simmondsia maddesi çıkarıldıktan sonra hayvan yemi olarak kullanılır.
A.B.D.de 2 otobüs firması pahallı olmasina rağmen yüksek basınç ve sıcaklıkta bozulmaması nedeniyle otomatik transmisyon sisteminde jojoba yağını kullanmaktadır. (j.austr.ins.agr.sci, 1983)

Hazırlayan: Yard.Doç.Dr. Mücahit Taha ÖZKAYA
A.Ü.Ziraat Fakültesi
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır”. H.Ş


Bizim Bahçe Forum

Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)
« Yanıtla #1 : 04 Nisan 2009, 09:03:28 »

Çevrimdışı zeyynneepp

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti : 5
 • Nerden: Gaziantep
 • Aldığı Teşekkür : 0
 • Cinsiyet : Bayan
Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)
« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2009, 13:29:16 »
Kesinlikle çok değerli bir bitki fazlaca alanlarda değerlendırmelıyız..


Çevrimdışı Doğayla Barış

 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti : 1799
 • Nerden: Marmaris-MUĞLA
 • Aldığı Teşekkür : 208
 • Cinsiyet : Bayan
Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)
« Yanıtla #3 : 07 Ocak 2010, 04:48:27 »
İlginç,jojoba yağını duymuştum ama bu kadar yararlı olduğunu sayenizde öğrendim.Bitki tohumların arkasında görünen ağaççıklar sanırım.
"Söz Gümüşse, sükut Altındır"


Çevrimdışı Doğayla Barış

 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti : 1799
 • Nerden: Marmaris-MUĞLA
 • Aldığı Teşekkür : 208
 • Cinsiyet : Bayan
Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)
« Yanıtla #4 : 07 Ocak 2010, 04:56:07 »
Her tarafa dikmeden önce doğal dokuyu nasıl etkileyecek onu araştırmak gerekir sanırım.Akdenizde hızla çoğalan yabancı tür balon balıkları doğal ekosistemde yer alan balıkları hızla tüketirken kendileri de dev gibi büyümekte.Son günlerde karşılaştığım balıkçılar balon balıklarından şikayet ediyordu.


Çevrimdışı Witch Doctor

 • Doğasever
 • **
 • İleti : 80
 • Nerden: IZMIR
 • Aldığı Teşekkür : 9
 • Cinsiyet : Bayan
 • Dön bak dünyaya...
Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)
« Yanıtla #5 : 07 Mart 2010, 12:24:59 »
Bu bitkinin önemini İsrail  ve Japonya 30 yıl önce keşfetmiş .
Devlet Ziraat bankası eliyle bu bitkiyi yetiştirecek olan çiftciye 30 yıl sonra geri ödemesi başlıyacak kredi veriyor .
Bilen , bilip de başvuran var mı bilmiyorum .
Kişisel olarak , denemek amacıyla ekmiştim , şu an iki bitkim var , dişi veya erkek nasıl ayırt edilir bilmiyorum .
Tohumlar' dan almıştım geçen sene . Yani 1 yaşını geçtiler . Bu kış -4 C ' yi gördük .
Demek ki 1 yaşında bitki -4 te hayatta kalıyorsa , yetişkin bitki kesin yaşar .
Bu bitkinin ülkemizde öncüleri var , bildiğim kadarıyla .
Toprak ve biraz sermayem olsa kesin bu işe kalkışırdım , bu konu ulusal çıkarımıza çünkü .
Ve yıllar sonra bile çok kazançlı olacaktır...
Gerçekci ol , imkansızı iste .


Çevrimdışı Witch Doctor

 • Doğasever
 • **
 • İleti : 80
 • Nerden: IZMIR
 • Aldığı Teşekkür : 9
 • Cinsiyet : Bayan
 • Dön bak dünyaya...
Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)
« Yanıtla #6 : 07 Mart 2010, 12:33:11 »
Daha net fikir sahibi olmak için Jojoba yağı satan bir siteden alıntı veriyorum .
  US$ 34.00 for 110 ml
1 litrenin 300 dolardan fazla tutacağını anlıyoruz .
 Akdeniz ve Ege 'de köylülerimizin birçoğu zeytin yağı üretiyor .
Litresi 6 tl ' den daha yeni 20 litre aldım .
Şimdi kıyas olur mu siz söyleyin .


Çevrimdışı Savaş

 • Yönetici
 • *****
 • İleti : 3780
 • Nerden: Ankara
 • Aldığı Teşekkür : 304
 • Cinsiyet : Bay
 • doğaya sabır ile bakmak...
Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)
« Yanıtla #7 : 07 Mart 2010, 14:53:03 »
Sayın Witch Doctor,

gerçekten bu iş pek kârlı görünüyor. Elindeki toprakları heba olup giden bir sürü insan var. Neden bu işe girmiyorlar anlayamıyorum. Diyelim ki biz bu işe girdik, ürün hasadı ve satışı nasıl oluyor? Fındıkta olduğu gibi devletin belli bir kota üretim zorunluluğu var mı?
Balkondaki Özgürlüğüm: www.bizimbahce.net
Dili olmayanın Özgürlüğü de olamaz!


Çevrimdışı Witch Doctor

 • Doğasever
 • **
 • İleti : 80
 • Nerden: IZMIR
 • Aldığı Teşekkür : 9
 • Cinsiyet : Bayan
 • Dön bak dünyaya...
Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)
« Yanıtla #8 : 07 Mart 2010, 20:03:28 »
Tohumdan üretecekseniz ürün almanız 3-4 yılı bulur .
Fidandan yetiştirecek olurcanız daha çabuk ürün alırsınız , ama fidan pahalı .
Toptan tohum alıp tüplü olarak , kredi almadan kendi koşullarımızda gerekli fidanları yetiştirmek lazım .
Arazisi olmayana kullanılmayan orman arazisini devlet belli bir süre kullanmanıza izin veriyor (49 yıl ?)
Konuyu araştıralı biraz zaman geçti o yüzden rakamlar tam olmayabilir .
Bu teşfikle ilgili yazıyı bulup linkini vermem daha doğru olacak . :)


Çevrimdışı Savaş

 • Yönetici
 • *****
 • İleti : 3780
 • Nerden: Ankara
 • Aldığı Teşekkür : 304
 • Cinsiyet : Bay
 • doğaya sabır ile bakmak...
Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)
« Yanıtla #9 : 07 Mart 2010, 20:13:14 »
Konuyu araştıralı biraz zaman geçti o yüzden rakamlar tam olmayabilir .
Bu teşfikle ilgili yazıyı bulup linkini vermem daha doğru olacak . :)

Bekliyorum. Teşekkürler.


Çevrimdışı Witch Doctor

 • Doğasever
 • **
 • İleti : 80
 • Nerden: IZMIR
 • Aldığı Teşekkür : 9
 • Cinsiyet : Bayan
 • Dön bak dünyaya...
Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)
« Yanıtla #10 : 07 Mart 2010, 23:22:26 »
Başvurular Tarım İl Müdürlüklerine yapılıyor .
Link bu http://h2.haberturk.com/01Detay.aspx...&dt=2008/01/31


Çevrimdışı kendim85

 • Doğasever
 • **
 • İleti : 75
 • Nerden: istanbul
 • Aldığı Teşekkür : 1
 • Cinsiyet : Bayan
 • Bizim Bahçe
Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)
« Yanıtla #11 : 31 Ekim 2012, 12:23:35 »
agaçlar nette tohumunu satan biri var ama ben ağaçlar net e  girmeye yasaklı olduğum için adamdan istiyemiyorum.


Çevrimdışı kendim85

 • Doğasever
 • **
 • İleti : 75
 • Nerden: istanbul
 • Aldığı Teşekkür : 1
 • Cinsiyet : Bayan
 • Bizim Bahçe
Jojoba Yetiştiriciliği (Simmondsia chinensis)
« Yanıtla #12 : 31 Ekim 2012, 15:04:28 »
ağaçlar nette emre.kardas@yahoo.com.tr bu kişi bide  jojoba38 isimli kişiler satıyor. web site olarak bide info@jojobauretim.com  a bakabilirsiniz,
 
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2012, 15:06:36 Gönderen: kendim85 »Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

 

solucan gübresi