Gönderen Konu: jakaranda Yetiştiriciliği  (Okunma sayısı 16892 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ayoruk81

• Genel Moderatör
  • Aldığı Teşekkür : 146
jakaranda Yetiştiriciliği
« : 26 Eylül 2012, 03:25:46 »

Bilimsel Sınıflandırma
       Familya : Bignoniaceae
       Latince : Jakaranda mimosifolia (J. ovalifolia , J. acutifolia)
       Türkçe : JAKARANDA

Jakaranda Doğal Yayılış ve Rakım:Vatanı Brezilya'dır. Güney Avrupa sahil şehirlerinde makbul bir süs bitkisidir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz Bölgeleri ile Hatay'da parklarda süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Jakaranda Toprak ve Besin İsteği:İyi drenajlı ve ağır balçıklı topraklarda iyi yetişir.

Jakaranda Donlara Duyarlılık:Donlara duyarlıdır. -4  C sıcaklıklara kadar dayanır.

Jakaranda Sıcaklık ve Nem İsteği:Isı ve nem isteği yüksek bir türdür. Sıcak iklim koşullarında yetişir. Düzenli  olarak sulamaya ihtiyaç duyar.

Jakaranda Tohum Özellikleri:Tohumlar çok sayıda, yaklaşık 1 cm. büyüklüğünde ve kanatlı olup rüzgarla taşınırlar.

Jakaranda Tepe Şekli:Yayvan, geniş bir tepe yapar. Tepe çapı 10-20 m.dir.

Jakaranda Makaslama ve Budama:Budamaya yatkındır. Ancak budama hafifçe yapılmalıdır.

Jakaranda Büyüme ve Boylanma:Hızlı büyür. Vatanında maksimum 40-50 m. boy yapar.

Jakaranda Kök Yapısı:Oldukça geniş ve sığ kökler geliştirir.

Jakaranda Işık İsteği:Işık-yarıgölge ağacıdır.

Jakaranda Meyve ve Çiçek:Meyve kapsül meyve durumunda, 5 cm. genişliğinde, yuvarlağımsı ve yassıdır. Çi­çekleri yaklaşık 20 cm. uzun, külah görünüşünde, seyrek ve bileşik salkım kuruluşunda olup mavi renklidir. Çiçekler ilkbahar ve sonbaharda iki kez açarlar.

Jakaranda Yaprak ve Sürgün:Yapraklar 45 cm. uzun, ince çift katlı tüysü yaprak durumundadır. Yapraklarında 16 çift tüysü yaprak ve bir tüysü yaprakta 14-24 çift yaprakçık bulunur. Yaprakçıklar uzunca elips biçiminde olup tüylüdür, yaprakları eğrelti otu yapraklarını andırır.

Jakaranda Üretim Şekli:Tohum ve çelikle üretilir.

Jakaranda Diğer Özellikler:Çok iyi bir aile ağacıdır. Park ve bahçelerde soliter kullanılan çok dekoratif ve etkin bir ağaçtır. İlk çiçek açtığında yapraklar gelişmemiştir. Bu nedenle çok ilgi çekici ve mavi görünümlüdür. Rüzgarlı yerlerde çiçek verimi azalır. Gövde koyu gri renkli, çatlaksız ve pürüzsüz bir yapıdadır.

Linkback: http://www.bizimbahce.net/forum/jakaranda-yetistiriciligi-t13975.0.html

On tane 10 Kuruşun Olacağına, Bir Tane 1 Liran Olsun.(Kıssadan Hisse)

Bizim Bahçe Forum

« : 26 Eylül 2012, 03:25:46 »

Çevrimdışı ipektuğçe

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 212
« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2012, 11:41:31 »
Bu ağacın görüntüsüne bayılıyorum,bir gün bahçeli bir evim olursa ilk dikmeyi düşündüklerim arasında  :) Tohumdanda kolayca yetiştiğini okumuştum,acaba büyük bir saksıda olurmu, :-\ bahçeli evi bekliyene kadar ömrümüz yetmezse  :)
Sn.ayoruk81,bilgiler için teşekkür ediyoruz.

Bizim Bahçe Forum

« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2012, 11:41:31 »

Çevrimdışı ayoruk81

• Genel Moderatör
« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2012, 13:10:09 »
Ne demek sayın İpek tuğçe, ilginiz için ben teşekkür ederim. Ancak dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var. Bu ağaç en fazla -4 dereceye kadar dayanabiliyor. Kahraman Maraş ikliminde bu ağacın yetişmesi pek mümkün değil. Bu ağaç ege ve akdeniz ikliminde yetişebilir.

Çevrimdışı ipektuğçe

• Kahraman Üye
« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2012, 13:25:59 »
Sn. ayoruk81,bizde akdeniz bölgesindeyiz zaten :) K.Maraş kışın en soğuk -4 dereceyi buluyor,oda kış çok soğuk geçtiyse.Bu yönden sorun yokta,saksıda yetişmeyeceğini anladım,oldukça geniş kökler geliştirmesi vazgeçirdi. :(

Çevrimdışı ayoruk81

• Genel Moderatör
« Yanıtla #4 : 26 Eylül 2012, 13:38:44 »
Sayın İpek Tuğçe, ben mart 1984 ile nisan 1985 tarihleri arasında askerliğimi K.Maraş/Aksu kışlasında yaptım. O tarihlerde oradaki kış -15 ila -20 leri görüyordu. Nöbet tutarken dışarıda antifiriz kontrol noktalarımız vardı. Antifiriz -20 derecede donar. Bu derecenin altına düştüğü takdirde gece dahi olsa araç sorumlularını kaldırır araçlarının antifirizlerini boşalttırırdık. K.Maraş' ın soğuk olduğunu buradan biliyorum. Ama o tarihten bu yana birçok bölgede iklim değişiklikleri baş gösterdi. Oranın iklimi de değişti mi değişmedi mi? bilmiyorum. Sonra sizin bulunduğunuz yerin konumunu da bilmiyorum.

Çevrimdışı ipektuğçe

• Kahraman Üye
« Yanıtla #5 : 26 Eylül 2012, 14:08:03 »
Sayın İpek Tuğçe, ben mart 1984 ile nisan 1985 tarihleri arasında askerliğimi K.Maraş/Aksu kışlasında yaptım. O tarihlerde oradaki kış -15 ila -20 leri görüyordu. Nöbet tutarken dışarıda antifiriz kontrol noktalarımız vardı. Antifiriz -20 derecede donar. Bu derecenin altına düştüğü takdirde gece dahi olsa araç sorumlularını kaldırır araçlarının antifirizlerini boşalttırırdık. K.Maraş' ın soğuk olduğunu buradan biliyorum. Ama o tarihten bu yana birçok bölgede iklim değişiklikleri baş gösterdi. Oranın iklimi de değişti mi değişmedi mi? bilmiyorum. Sonra sizin bulunduğunuz yerin konumunu da bilmiyorum.
Ben K.Maraş'ın merkezindeyim,sizin dediğiniz tarihlerde K.Maraş'ta oturmuyorduk,fakat şubat tatillerinde ve yaz tatillerinde büyükannemlere gelirdik ve gerçekten o zamanlar çok soğuktu.O zamanlar Antalya'dan gelirdik ve burda her yıl kar görürdük.Ama -15 -20 miydi hatırlayamıyorum,henüz ilkokuldaydım o senlerde.Yalnız buranın ilçeleri çok soğuk oluyormuş,özellikle Afşin,Elbistan.Merkez eskisi gibi soğuk değil,uzun yıllardır kar bile yağmıyordu,geçen sene bir iki gün biraz geldi geçti.Küresel ısınmadan dolayı havaların değiştiğine eminim,geçen kış sellukam,kaktüslerim sardunyalarım ve bitkilerim çoğu açık balkondaydı ve hiç bir sorun yaşamadım.Hatta biberlerim dahi baharda yeniden yeşerdi.Artık sıcak iklimdeyiz diyebiliriz :)

Çevrimdışı bagistan

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 74
  • Çocuklarımıza Doğa sevgisi aşılayalım sevdirelim
« Yanıtla #6 : 27 Eylül 2012, 08:48:40 »

Tek kelime ile muhteşem bir ağaç türü, ilk defa burada tanıştım, değerli bilgileriniz için
teşekkürler sayın Ayoruk81.
Bu arada ipektuğçe kardeşimizle aranızda geçen sohbette çok güzel olmuş, buradanda
güzel bilgiler almış olduk, antifirizle ilgili asker arkadaşların gece gerekirse uykudan kaldırılması
ilginç :)

selam ve dua ile
Allah'ım...
Kuru toprağı, yağmurla canlandırdığın gibi,
..kalbi hislerimize de, kudretinle yeniden hayat ver, (amin)

.

Çevrimdışı ayoruk81

• Genel Moderatör
« Yanıtla #7 : 27 Eylül 2012, 09:18:00 »

Tek kelime ile muhteşem bir ağaç türü, ilk defa burada tanıştım, değerli bilgileriniz için
Bu arada ipektuğçe kardeşimizle aranızda geçen sohbette çok güzel olmuş, buradanda
güzel bilgiler almış olduk, antifirizle ilgili asker arkadaşların gece gerekirse uykudan kaldırılması

selam ve dua ile

Eeee Bağıstan Ağabeyim, kaldırmazsak araçların radyatörleri donarsa şayet o zaman nöbetçilerin işi kötü olurdu. Sonra askerliğimiz bitmezdi. ;D  ;D ;D

Çevrimdışı bagistan

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 74
  • Çocuklarımıza Doğa sevgisi aşılayalım sevdirelim
« Yanıtla #8 : 27 Eylül 2012, 09:23:35 »

selam ve dua ile

Eeee Bağıstan Ağabeyim, kaldırmazsak araçların radyatörleri donarsa şayet o zaman nöbetçilerin işi kötü olurdu. Sonra askerliğimiz bitmezdi. ;D  ;D ;D

Bunu bilirim ben bilirim, neredeyse benimkide bitmeyecektide Allah c.c. korudu,
şükürler olsun koğuşta arkadaşlardan kimseye isabet etmedi kurşun:)
Nöbetteydim, tam anlamıyla eğitim görmemiştimde silahın emniyetine bakarken nasıl olduysa
3-5 nöbetindeydi galiba patlayıverdi tabanca, mozaikli taban beton ve duvarlar arasında sağa sola
seken kurşun sukünetle yerde durdu kaldı Allaha şükür.
Askerlik anıları bitmez ama sanırım bu benim için hiç unutulmaz olanıydı.

Çevrimdışı ayoruk81

• Genel Moderatör
« Yanıtla #9 : 27 Eylül 2012, 10:11:12 »
Bunu bilirim ben bilirim, neredeyse benimkide bitmeyecektide Allah c.c. korudu,
şükürler olsun koğuşta arkadaşlardan kimseye isabet etmedi kurşun:)
Nöbetteydim, tam anlamıyla eğitim görmemiştimde silahın emniyetine bakarken nasıl olduysa
3-5 nöbetindeydi galiba patlayıverdi tabanca, mozaikli taban beton ve duvarlar arasında sağa sola
seken kurşun sukünetle yerde durdu kaldı Allaha şükür.
Askerlik anıları bitmez ama sanırım bu benim için hiç unutulmaz olanıydı.

Allah korumuş abi. Verilmiş sadakanız varmış.:)

Çevrimdışı reflargon

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 0
  • Bizim Bahçe
« Yanıtla #10 : 04 Nisan 2013, 09:06:28 »
Merhaba

Bu ağaçla ilgili merak ettiğim bir sorum var. Bir çok yerde aradım ama maalesef bulamadım.
Bu ağaç, tohumdan yetiştirildikten ne kadar süre sonra çiçek açmaya başlar?
Çiçeklendirmek için yapılması gereken özel bir bakım var mıdır? Budama yada gübreleme gibi.

Çiçekli ağaçların bir çoğunun çelik ile çoğaltığında daha hızlı çiçeklendiğini, tohumdan üretimlerde ise bitkinin yıllanıp, yaşlandıktan sonra çiçeklendiğini duymuştum. Umarım bu Jakaranda için de geçerli değildir.

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

solucan gübresi