Gönderen Konu: Hangisinden yetiştirmek daha zevkli:Tohum-Fide-Çelik ?  (Okunma sayısı 22822 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ayoruk81

• Genel Moderatör
  • Aldığı Teşekkür : 146
Hangisinden yetiştirmek daha zevkli:Tohum-Fide-Çelik ?
« Yanıtla #60 : 15 Aralık 2015, 23:53:47 »

Arkadaşlar
Özellikle çoğaltılmasında zorluk yaşanan bazı türler vardır. İşte bu türleri çelikle çoğaltmak ve başarabilmek tohumla çoğaltmaktan daha çok haz veriyor. 2 senedir çoğaltmaya çalıştığım bir Trabzon hurması çeşidi var.Tohumla çoğaltılamaz. Denemediğim yöntem kalmadı. Sadece ben değil, köyün aşıdan anlayan kişileride bu iş üzerinde.ben değişik hormonları devreye soktum, bunlardan biride 4000 lik İBA. Başaramadık. Bir kişi durgun göz aşılarından birinde başardığını sanıyoruz. Önümüzdeki baharda göreceğiz sonucu.Şimdi bir adet durgun göz aşisının takibi bütün köy tarafından yapılıyor. DÜŞÜNÜN o aşıyı yapan arkadaşın mutluluğunu. Yaptığı onlarca aşıdan biri tutmuş ama o hala inanmıyor. Ne zaman filiz atarsa o zaman inanırım diyor.
Şimdi bu olay tohumdanmı , çeliktenmi aşı ilemi tartışmasını daha heyacanlı yapmıyormu.

Aşıyı yaptığı zamanki hava şartlarını sonraki bir haftaki durumu bile sordum ama net cevap alamadım. Çünkü ara ara denemeler yapmış benim gibi. Tutanda bunlardan biri. Bu olaydan ders alarak ben yaptığım köklendirmelere şimdi tarih ve kullandığım köklendiricinin adını yazıyorum.

Kaptan Ağabeyim, yazdığınız bu mesajın üzerinden hepey bir zaman geçmiş olmasına rağmen cevap vermeden duramadım yine de :)

Söylemek istediğim şudur ki, görüşlerinizin her bir noktasına virgülüne kadar katılıyorum. Ancak bazıları, özellikle meyve ağaçlarında ille de tohumdan diyerek diretmelerine de hiçbir anlam veremiyorum. O diretmeleri kör cahillik ve sırf ve sadece muhalefet olsun diye yaptıklarını tahmin ediyorum. Çünkü bu diretme de başka bir anlam bulamıyorum.

On tane 10 Kuruşun Olacağına, Bir Tane 1 Liran Olsun.(Kıssadan Hisse)

Bizim Bahçe Forum

« Yanıtla #60 : 15 Aralık 2015, 23:53:47 »

Çevrimdışı beyazkalem

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 0
  • Bizim Bahçe
« Yanıtla #61 : 04 Ağustos 2016, 16:48:48 »
Çok sabırsız biri olarak tohumdan üretmeyi bekleyemem bana da fide daha eğlenceli geliyor mesela:)

Bizim Bahçe Forum

« Yanıtla #61 : 04 Ağustos 2016, 16:48:48 »

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

solucan gübresi