Gönderen Konu: guava meyve yetiştirmek  (Okunma sayısı 7779 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı avciriza

• Doğasever
  • **
  • Aldığı Teşekkür : 4
guava meyve yetiştirmek
« : 12 Ekim 2010, 18:16:33 »

arkadaşlar bir üre önce sahip oldugum guava tohumlarını özel torfa ektim bakalım çimleneceklermi.
denediğim guava sarı guava burda bir bahçede gördüm iki metreye ulaşmış boyu ve üzeri meyve dolu

Linkback: http://www.bizimbahce.net/forum/guava-meyve-yetistirmek-t3301.0.html

Bizim Bahçe Forum

guava meyve yetiştirmek
« : 12 Ekim 2010, 18:16:33 »

Çevrimdışı avciriza

• Doğasever
  • **
guava meyve yetiştirmek
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2010, 18:26:41 »
Guava (Psidium guajava), anavatanı güney Amerika ve Batı Hindistan olan bu meyve, boyu 7 m. yu geçmeyen, geniş taçlı, bodur bir ağacın ürünüdür. Konik şekilde aşağı doğru genişliyen gövdesinin kabuğu parlak ve incedir. Kabuğunun rengi, kırmızıya bakan, tatlı bir yeşil renkte olup genç dallarının kesiti dört köşedir. Yaprakları gövde üstünde karşı karşıya dizili, kenarları düz, ve oval şekilde, altları açık renkte ve üzerinde düzensiz biçimde dağılmış şeffaf gözenekleri vardır. Çiçekleri güzel kokulu, açık penbe renkte ve yaprakların gövde ile birleştikleri noktalardan yayılır. Meyveleri altın sarısı renginde, armut şeklinde ve ortalama bir limon iriliğinde olup, içinde bir çok çekirdekleri vardır. Guava'nın meyve ağırlığı 60-65 gram arasında değişir ve bunun ortalama % 85 meyve eti ve kalanı ise çekirdekten oluşur. Meyve etinin rengi, beyaz, hafif penbe ve yahut yeşil gibidir. Aynı zamanda çok güzel ve keskin kokuludur. Bu nedenle bir çok ağaç arasında, Guava meyvesinin bu kokusu ile ağacını kolaylıkla bulmak mümkündür. Çekirdekleri meyve etinin ortasında gömülü ve serttir. Guava ağacı 700 m. yüksekliğin üstündeki yaylaların ve dağ yamaçlarının, killi kumlu topraklarını sever ise de; ağır killi ve bilhassa volkanik topraklarda da iyi yetiştiği görülür. Guava'da Avokado gibi yetişmesi yalnız tropik iklimlere bağlı bir bitki değildir meyveleri taze olarak tüketildiği gibi tatlısı.receli ve turşusuda yapılmaktadır.guava suyu sık tüketilen ve cok önemli bir içecektir.

guava tohumlarından ve kök çeliklerinden yetiştiği gibi çeltiklerindende yetiştirilir.iki üç yıl içerisinde meyve vermeye başlar

Bizim Bahçe Forum

guava meyve yetiştirmek
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2010, 18:26:41 »

Çevrimdışı zandar

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 0
guava meyve yetiştirmek
« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2011, 13:40:08 »
dün 3 tane guava tohumu ektim torfa, bakalım ne olacak..

Çevrimdışı botanica

• Doğasever
  • **
  • Aldığı Teşekkür : 12
  • Bitkilerle huzuru yakalıyorum...
guava meyve yetiştirmek
« Yanıtla #3 : 15 Mayıs 2012, 14:16:25 »
Bende hem guava hem strawbwery guava var.İnşallah meyveler olgunlaşabilir zira bu sene çilek guavanın başı dolup taşıyor...

Çevrimdışı kendim85

• Doğasever
  • **
  • Aldığı Teşekkür : 1
  • Bizim Bahçe
guava meyve yetiştirmek
« Yanıtla #4 : 19 Ekim 2012, 16:56:49 »
guava nasıl ağaç meyva veriyormu?

Çevrimdışı A.Yener

• Genel Moderatör
  • Aldığı Teşekkür : 304
guava meyve yetiştirmek
« Yanıtla #5 : 19 Ekim 2012, 17:24:16 »
Sayın kendim85 guava Anavatanı Güney Amerika ve Batı hindistan olan bu meyve,boyu 7m.
yi geçmeyen geniş taclı bodur bir ağacın meyvesidir.

Meyveler ya taze olarak veya pişirilerek tüketilir,recel,tatlı ve turşu üretimi yapılarak da kullanılır.

İyi Dostluklar hesapsız kurulur 
Paylaşacak dostlarınız yoksa iyi şeylere sahip olmanın bir zevki de yoktur

Çevrimdışı avciriza

• Doğasever
  • **
guava meyve yetiştirmek
« Yanıtla #6 : 18 Şubat 2013, 22:22:40 »
bir kaç gün önce guavalarım ile ilgili yorumum burada yok acaba neden ve başka bir başlık altında yazdıgım diger mesajımda yok sebebini adminlerden ögrenebilirmiyim ben site aktif olsun diye bir şeyler yazıyorum ama yayında yok bilgi rica ediyorum

Çevrimdışı Pusarık

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 23
  • Bizim Bahçe
guava meyve yetiştirmek
« Yanıtla #7 : 19 Şubat 2013, 09:49:51 »
Meraklanmayın,  bu size özgü bir tavır değil :D  Admin değilim sakın yanlış anlaşılmasın :D Beklemeyin diye yazıyorum :D  Ben de ilk fark ettiğimde şaşırmıştım, son 1-2 günlük yazılar yok olmuş sanıyorum. 

Anasayfanın başında bir yazı var, onu okumadınız mı acaba? Sitede yeni bir çalışma var ondan kaynaklanıyor.

Çevrimdışı avciriza

• Doğasever
  • **
guava meyve yetiştirmek
« Yanıtla #8 : 25 Şubat 2013, 23:25:02 »
bilgilendirme için teşekkür ederim o mesajı yazdıktan sonra okudum

Çevrimdışı feast3874

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 0
  • Bizim Bahçe
guava meyve yetiştirmek
« Yanıtla #9 : 30 Aralık 2015, 08:16:35 »
Bende de saksıda 4 yaşında bir guava var. henüz çiçeğini görmedim. ama bu sene görürüz inşallah.

Çevrimdışı avciriza

• Doğasever
  • **
guava meyve yetiştirmek
« Yanıtla #10 : 17 Ocak 2016, 22:15:40 »
Sayin feast 3874 ben guava ile ilgili konu açali nerdeyse alti yil olmuş vve benim guavam hala ne çiçek acti ne meyve verdi oysa burada kocaman agacini bile gördüm üstü meyve doluydu bütün umudum bu yil çicekacip meyve vermesi.geçen her zaman gittigim çicekciye gittim onda çilek guavalari var benimki sari guavaymis onuda daha yeni ögrendim.şu an benimki yapraklarinin yüzde 80 döktü bahari bekliyoruz.bu arada çilek guava yaprak dökmüyormus çicekci söyledi onda ayrica gojiberry. Passiflora ve kaymak agaci gördüm saygilarimla

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

solucan gübresi