Gönderen Konu: EM Bukashi Kompost  (Okunma sayısı 28514 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eray

• Kıdemli Üye
  • Aldığı Teşekkür : 122
EM Bukashi Kompost
« Yanıtla #15 : 21 Mayıs 2010, 05:02:17 »

Bu kova benimde çok ilgimi çekti.Kovayı alınca sık sık aşılayıcıyı da almak gerekiyor mu?BİR DE 15 GÜNDE BİR İÇİNİ TAMAMEN BOŞALTMAK MI GEREKİYOR?*

Sayın sklamen Atıklarımızı kovanıza doldurup aşılayıcı mataryeli kullanarakta atıklarımızı aşılayıcı mataryalin içindeki etkin mikroorganizmalarla aktifleştimemiz her zaman gerekmektedir, dediğniz bu süre zamana bağlı olarak değişmektedir  yaz aylarında veya sıcak ortamlarda bu durum daha çabuk olgunlamaktadır, olgunlaşan bu atıkları bahçe toprağında ekili olmıyan boş bir alanda toprağa karıtırarak nihai işlemi uyguluyarak bitkilerimiz için organik vede ekonomik besin maddelerini oluşturmuş olacağız, toprak çalışmalarınızın devamında başarılar sizinile olsun sevgiyle kalın.

Toprağın gerçek dostlarından.

Bizim Bahçe Forum

EM Bukashi Kompost
« Yanıtla #15 : 21 Mayıs 2010, 05:02:17 »

Çevrimdışı yoldanciktim

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 0
  • yoldanciktim.com
    • Yoldan Çıktım
EM Bukashi Kompost
« Yanıtla #16 : 28 Temmuz 2016, 20:53:09 »
Sayın Savaş, Eray,

Bir konuda bilgi rica edeceğim.

5 Temmuz'da em-1 ile kompost hazırlama sürecine başladım. Hava almayan bir kap içerisinde hazırladığım karışımı (pekmez, arpa kepeği, içme suyu) yaklaşık 10 gün kadar, hemen hemen her gün kapağını yaklaşık 2-3 dk. açarak ve karışımı karıştırarak (takip ettiğim yönergeler bu şekildeydi) sakladım. 15 günün ardından kabın alt tarafında ufak bir delik olduğunu gördüm ve farklı bir kaba bu karışımı aktardım. Bu defa hava alması mümkün görünmeyen görece biraz daha küçük bir kapta 2-3 dk. kapağın açık kalacak şekilde karıştırdığım karışımı 5 gün boyunca sakladım. Bu sürenin sonunda herhangi bir küflenme vs. görmedim ve karışımı kurutmak için gölgelik bir alana serdim. Ancak pek hoş olmayan bir koku ve renginde biraz koyuluk (siyaha yakın, kahverengi) söz konusuydu. Kokusunun epey ağır olduğunu belirtmeliyim.

Karışımın tamamen nemi gitmişti, havalandırma 2 gün sürdü. Bu süre esnasında üzerinde bir kaç küçük sinek uçmaktaydı. Karışımı tekrar hava almayacak şekilde bir kilitli saklama paketine aldım. Açıkçası bu karışımı kullanıp kullanıp kullanmama konusunda emin değilim.

Yukarıdaki sürece paralel tekrar bir karışım hazırladım ve hava almadığından emin olduğum ikinci saklama kabında 4 gündür tutuyorum, herhangi bir şekilde havalandırma durumu olmadı. Saklama kabının kapak bölümünde karışımın bulaştığı ufak tefek noktalarda gri lekeler olduğunu gördüm.

Kötü kokan ilk karışım kullanılabilir mi?
2. karışımdaki gri lekelerin herhangi bir mahsuru var mı?

Bizim Bahçe Forum

EM Bukashi Kompost
« Yanıtla #16 : 28 Temmuz 2016, 20:53:09 »

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

solucan gübresi