Gönderen Konu: Dendrobium  (Okunma sayısı 15033 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Frezya

• Doğasever.
  • Frezya
  • Aldığı Teşekkür : 54
Dendrobium
« : 15 Aralık 2009, 09:44:06 »

Orkidegillerden harika bir çiçek, ben de bu yıl ilk defa Dendrobium aldım, üzerinde çiçeği yoktu, açmasını sabırsızlıkla bekliyorum, rengi ve formu sürpriz olacak.

Dendrobium hibritleri; kış ve erken ilkbahar aylarında dalları boyunca dolgun, parlak renkli çiçekleri ile popüler orkideler arasındadır. Türüne özgü gereksinimleri haricinde yetiştirilmeleri kolaydır.

Yeni filizler sürmeye başladığında, dendrobiumlar, su ve gübre takviyesinden hoşlanırlar. Bahar ve yaz boyunca bu türün ihtiyaçları phalaenopsis ile benzerdir fakat; daha az ışık, ve daha fazla su ve gübre ister. Sonbaharda tür özellikleri değişir. Daha fazla ışık, soğuk hava ve gübrenin kesilmesi çiçeklenmeyi başlatır. Tomurcukların kurumaması için sulamaya devam edilir. Tomurcuklar, gece sıcaklığı daha düşük olduğunda ve yeni gelişen dallar olgunlaştığında ortaya çıkar. Bu durum genellikle kış ortasında genellikle ocak şubat aylarında görülür.
Bu bitkiler evde yetiştirildiğinde, sonbaharda, gece soğuğundan faydalanmaları için dışarıya çıkartılmaları, sadece don olması halinde içeriye alınmaları tavsiye olunur. Bundan sonra tomurcuklar oluşana kadar ev içinde soğuk bir noktaya alınır.
Bitkiyi geniş saksıya almak pek hoşuna gitmez. Küçük saksılarda sıkışık köklü yaşamaktan hoşlanır. Toprak saksılar ve ağaç kabuğu karışımları bu bitkiye uygundur. Bazen de uzun lifli sphagnum yosunu (moss) subtratı kullanılabilir.
Dallarda yavru bitkiler (keiki) oluşabilir. Bu yavrular kök oluşturmaya başladığında yeni bitkiler olarak başka saksıya alınmalıdırlar. Eğer yavru (Keiki) oluşturup, çiçek tomurcukları vermezse, fazla gübre ve geceleri yüksek sıcaklıktan kaynaklanıyordur.

Dendrobium'u Nobile ve  Non-nobile olarak iki ana türe ayırabiliriz.

Nobile olanlar için; kasımdan şubata kadar ölmeyecekleri kadar sulama aralığını artırmak gerekir. (Çok az sulanmalı.) Bahar'a doğru sulama aralığı azaltılmalı özellikle yaz aylarında haftada bir sulama yapılıp, azot ağırlıklı beslemelidir. Çiçeklenme dönemine doğru ise  potasyum ağırlıklı besine geçilmelidir. Nobile türü sıcaklık olarak; 8-25 0C derece aralığını seviyor. Kışın kapalı balkonda çiçeğinizi memnun edebilirsiniz.
Dendrobium nobile, aynı rizom üzerinde çiçek vermeden once tüm yapraklarını döker ve daha sonra yaprak yerinde tomurcuklar oluşur, çiçek açtıktan sonra yapraklar da yenilenir.

Linkback: http://www.bizimbahce.net/forum/dendrobium-t1166.0.html

Bizim Bahçe Forum

Dendrobium
« : 15 Aralık 2009, 09:44:06 »

Çevrimdışı Frezya

• Doğasever.
  • Frezya
Dendrobium
« Yanıtla #1 : 15 Aralık 2009, 09:47:34 »
İlk fotoğraf netten, diğer üçü benim dendrobiumum, dipten yeni sürgünler veriyor.

Bizim Bahçe Forum

Dendrobium
« Yanıtla #1 : 15 Aralık 2009, 09:47:34 »

Çevrimdışı ismail eski

• Tam Üye
  • Aldığı Teşekkür : 23
Dendrobium
« Yanıtla #2 : 15 Aralık 2009, 12:25:52 »
Adalet Hanım inanın azminize, gayretinize hayran olmamak elde değil.

Toplamda yetiştirdiğiniz kaç bitki türü var ?

Çevrimdışı Frezya

• Doğasever.
  • Frezya
Dendrobium
« Yanıtla #3 : 15 Aralık 2009, 15:41:02 »
Sayın İsmail Eski, teşekkür edrim  :)
İnanırmısınız kaç bitkim olduğunu bilmiyorum öyle çok ki, tohumdan çelikten yetiştirdiklerimin yanı sıra seralardan büyük marketlerden aldıklarım var, hatta yurt dışından getirttiklerim.
Aslında sadelik güzeldir gözü yormaz ama ben kendimi tutamıyorum çiçek söz konusu olunca.
Balkonum çok küçük(5*1 m²)olmasına rağmen orayı da adım atacak yer kalmayıncaya kadar dolduruyorum.
Bitki delisi olmak böyle bir şey işte.

Çevrimdışı mrcarisma29

• Tam Üye
  • Aldığı Teşekkür : 21
Dendrobium
« Yanıtla #4 : 15 Aralık 2009, 17:04:01 »
Merhaba!

Maşaallah!

Kullandığınız gübreler organik mi kimyasal mı? Genel bitki beslemesinde kullandığınız ürünler nelerdir? Sakıncası yoksa, isimleriyle birlikte öğrenebilir miyiz? Toprak çeşitleri de bitkilere göre değişiyor mu? Genel itibariyle torf mu kullanıyorsunuz?

İyi çalışmalar dilerim.
Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2009, 14:43:59 Gönderen: Savaş »

Çevrimdışı Frezya

• Doğasever.
  • Frezya
Dendrobium
« Yanıtla #5 : 18 Aralık 2009, 23:49:05 »
Sayın mrcarisma29, çiçeklerime de sebze ve ağaçlarıma da hiç kimyasal gübre kullanmadım, genellikle yanmış çiftlik gübresi alıyorum, bunun yanında B5A, Bionem, ROA Plus, ROA Natura, NeemAzal gibi organik gübre ve insektisitler kullandım.
Şimdilik direniyorum, bu sene badem ağacımda acaip koşnil oluştu, her biri tırnak büyüklüğünde ve bütün dalları sarmıştı, Şubatta göktaş uygulaması düşünüyorum bu ağacıma.

Toprak çeşitleri bitkilere göre değişiyor evet, meselâ saksıya gül dikeceksem, torfu çok az kullanıyorum, kaliteli bahçe toprağı tercihimdir.
Menekşeler için torf iyidir, Adeniumlar için daha farklı bir harç hazırlıyorum.

Çevrimdışı mrcarisma29

• Tam Üye
  • Aldığı Teşekkür : 21
Dendrobium
« Yanıtla #6 : 19 Aralık 2009, 11:19:09 »
Merhaba Adalet Hanım;

Bu çok önemli bilgiler için teşekkür ederim.

Tohumları maksimum  çimlendirebilmek için, bu bilgiler çok önemliydi benim için. Ben de torf,bahçe toprağı ve hayvan gübresi kullanıyorum. Çeşitlere göre kullanımlarını pek bilmeden.

Em1 20 Lt sıvı satın almıştım,  bu sıvıyı suyla çoğaltarak ara ara kullanıyorum. B5a henüz alamadım. Zararlılar için meyvelitepede kullanılan kaolen kili almayı düşünüyorum. Meyvelitepede Kaolen kilini, genel olarak ve özellikle zeytin zararlıları ( sinek,örümcek ve bit için kullanıyorlardı) yanlış anımsamıyorsam. Bionem veya ekosorb da gerekli olduğunu düşünüyorum.

Badem zaarlısı içinde paylaşımınız faydalı oldu. İklim ve toprak şartlarımız uygun olursa, bir miktar da badem fidanı almayı düşüyordum.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: 19 Aralık 2009, 14:46:33 Gönderen: Savaş »

Çevrimdışı tarumzam

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 0
Dendrobium
« Yanıtla #7 : 14 Mart 2010, 10:28:26 »
Sayın frezya ellerinize sağlık.Bende adenyum yetiştirmeye karar verdim.Tohumlarım pazartesi elimde olacak.Nasıl bir toprak karışımı hazırlamam gerek.Sizden püf noktası bekliyorum.Çok heyecanlıyım.Yardımınıza şimdiden teşekkür ediyorum.

Çevrimdışı Frezya

• Doğasever.
  • Frezya
Dendrobium
« Yanıtla #8 : 14 Mart 2010, 22:01:23 »
Sayın Tarumzam, Adeniumlar için açılmış olan başlıkta sorunuzun tüm cevaplarını bulacaksınız.
Sevgiler.
http://www.bizimbahce.net/forum/ic-mekan-sus-bitkileri/adenium-col-gulu/

Çevrimdışı sklamen

• Kıdemli Üye
  • Aldığı Teşekkür : 24
Dendrobium
« Yanıtla #9 : 15 Mart 2010, 22:20:49 »
Hayvan gübresi kullanınca sinekler oluştu.Bütün evi sinekler bastı.Sizde böyle bir sorun oldu mu?
Doğa bize atalarımızdan miras değil,çocuklarımızın emanetidir.

Çevrimdışı goji09

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 1
  • er_me9@hotmail.com
Dendrobium
« Yanıtla #10 : 15 Mart 2010, 22:34:54 »
yanmış hayvan gübresi kulanın.
HERŞEY KALİTELİ OLSUN YETER

Çevrimdışı goji09

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 1
  • er_me9@hotmail.com
Dendrobium
« Yanıtla #11 : 15 Mart 2010, 22:36:29 »
veya üzerine sinek ilacı sıkın.

Çevrimdışı Savaş

• Yönetici
  • Aldığı Teşekkür : 304
  • doğaya sabır ile bakmak...
Dendrobium
« Yanıtla #12 : 16 Mart 2010, 02:16:13 »
Ben her an oluşabilecek olan bu sineklere bir ölçü şöyle bir çözüm buldum. İçtiğimiz çay posasını saksının yüzeyine seriyorum. üzerine de yediğimiz ayçiçeği çekirdeğinin yıkanıp, tuzu alınmış kabuklarını seriyorum. Böylece sinek oluşturabilecek madde altta kalıyor.
Balkondaki Özgürlüğüm: www.bizimbahce.net
Dili olmayanın Özgürlüğü de olamaz!

Çevrimdışı nuray topcu

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 197
    • www.elmalikurabiye.blogspot.com
Dendrobium
« Yanıtla #13 : 16 Mart 2010, 09:11:50 »
Savaş bey,arkadaşımdan orkidelerle ilgili bir mail gelmiş,Çok güzel resimler,Forumdaki arkadaşlarımın da görmesini isterdim.O maili burada gösterebilmenin bir yolu varmı?

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

solucan gübresi