Gönderen Konu: Cambria  (Okunma sayısı 8740 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Duygu

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 59
Cambria
« : 29 Temmuz 2009, 09:31:38 »

Merhaba,

Benim de ilk defa bir orkidem oldu. Geçen hafta hediye olarak aldım. Cinsi üzerindeki etiketinden okuduğum kadarıyla CAMBRİA imiş.
Bakımı konusunda biraz deneyimsiz olsam da, sıkı şekilde araştırıyorum. Umarım bu güzelliği hiç bozulmaz :)

Boyu saksı hariç 130 cm civarında.
İşte fotoğrafları:

Linkback: http://www.bizimbahce.net/forum/cambria-t809.0.html

Bizim Bahçe Forum

Cambria
« : 29 Temmuz 2009, 09:31:38 »

Çevrimdışı botanik

• Yönetici
  • Oktay
  • Aldığı Teşekkür : 447
    • bizimbahce
Cambria
« Yanıtla #1 : 29 Temmuz 2009, 21:38:31 »
Duygu hanım çok güzelmiş maşallah.

Orkideler hakkında fazla bir tecrübem olmasada bahsettiğiniz orkide cinsi ile bir araştırma yaptım, sanırım üreticinin yaptığı açıklamalar umarım doğru bilgilerdir.

Vuylstekeara Cambria Lensings Favorite

- Bol ışık ister, ama yaz aylarında direk güneş ışığından koruyun. Sabah ya da akşam güneşi gören cam kenarı olabilir.

- Haftada 1 kez sulayın, saksının dibine tabak koyun. Klorlu su her türlü bitkiye zararlıdır. Bu yüzden musluk suyundan suluyorsanız, suyu en az 1 gün kloru uçması için dinlendirmelisiniz. Kesinlikle çiçeklerine su püskürtmeyin.

- Çiçeklerine el sürmeyiniz. Hava akımı bulunan bir ortamda tutmayınız. Bitki 18-22 derece sıcaklıkta yetişmektedir. Bitki; ağaç kabukları, yaprak çürüğü gibi özel bir toprakta yetişmekte olduğundan normal bir toprağa ekmeyin. Biten çiçeği (solan çiçeği), bitkiye zarar vermeden çiçeği taşıyan daldan kesiniz. Bitki 6-9 ay içinde tekrar çiçek açabilir.

“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır”. H.Ş

Bizim Bahçe Forum

Cambria
« Yanıtla #1 : 29 Temmuz 2009, 21:38:31 »

Çevrimdışı botanik

• Yönetici
  • Oktay
    • bizimbahce
Cambria
« Yanıtla #2 : 29 Temmuz 2009, 22:03:58 »
Şu linkte de http://orchids.ws/care/vuylstekeara-cambria/ cambria hakkında gerekli bilgiler mevcut ama tam anlayamadım. Belki yabancı dili olan bir arkadaş çevirisini yapabilir. Anladığım kadarıyla genel olarak yukarda yazdığım bilgilere benzer şeyler anlatılmakta.

Çevrimdışı Duygu

• Kahraman Üye
Cambria
« Yanıtla #3 : 30 Temmuz 2009, 07:51:52 »
Çok teşekkür ederim. Bakımı ile ilgili bilgiler çok işime yarayacak. İnşallah iyi bakabilirim.

Linkte de güzel bilgiler var. İnceledim ingilizcemin yettiği kadarıyla. Tekrar teşekkürler :)

Çevrimdışı Duygu

• Kahraman Üye
Cambria
« Yanıtla #4 : 04 Ağustos 2009, 11:41:45 »
Maalesef eve temizlik için gelen bayan orkidemi balkonda güneşin altında unutunca bu güzelim çiçeklerin yarısı yandı ve döküldü... :'( Amiyane tabirle "dakika bir gol bir" oldu. Hafta sonu orkide besini aldım. Besinle birlikte sularsam 4-5 ayda yeni çiçeklerin geleceği yazıyor üzerinde. Umarım...

Çevrimdışı botanik

• Yönetici
  • Oktay
    • bizimbahce
Cambria
« Yanıtla #5 : 04 Ağustos 2009, 15:53:15 »
Ooo çok üzüldüm bu duruma, ama en kısa zamanda gene çiçeklenir diye ümit ediyorum inşallah.

Çevrimdışı Duygu

• Kahraman Üye
Cambria
« Yanıtla #6 : 05 Ağustos 2009, 12:50:52 »
Teşekkür ederim. Balkonum aşırı güneş alıyor. Sabahtan akşama kadar o güneşte kalmış. İnşallah toparlanır. Çiçeklerin aşağı yukarı yarısı döküldü. 1 adet yaprak da yandı. Kalan sağlar bizimdir ;D

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

solucan gübresi