Gönderen Konu: Bonsai'ye İlk Adımı Atarken  (Okunma sayısı 25569 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı h.erarslan

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 113
Bonsai'ye İlk Adımı Atarken
« : 18 Haziran 2010, 13:31:27 »

Herkese merhaba. Bugünden itibaren amatör bir ruhla uzun yıllar sürecek bir çalışmanın ilk adımını atıyorum. Fidanların temininde bana yardımcı olan Recep Abi'ye saygılarımı sunuyorum. Umarım güzel bir çalışma olur ve bende bana güvenenleri mahçup etmemiş olurum.

Bonsai ile ilgili forumda da bir çok ayrıntı yavaş yavaş yer edecek ama ben "bonsai"nin ne olduğu konusunda küçük bir giriş yapayım.

Bonsai

Bonsai en sadece tanımıyla Bonsai, özel tekniklerle ağaçların saksılar içinde budanarak ve bodurlaştırarak büyütülmesi sanatıdır.

Tarihçesi

Japonca  olan bu sözcük, tepsi (tabak) anlamına gelen "bon" ve bitki anlamına gelen "sai" sözcüklerinden türetilmiştir. Saksıdaki ağaç veya bitki anlamına gelir. Bonsai sanatı Japonya'ya 7-9. yüzyıllarda Çin'den gelmiştir. Çin'de Penjing adı verilen ağaç minyatürleştirme sanatının binlerce yıllık geçmişi vardır. Yalnız penjing'in bir farkı vardır. Penjing'de bir tek saksıda bir ağaç değil, örneğin birkaç minyatür ağacın gölgesinde oturan bir köylü tasvir edilmekteydi.

Yetiştirilmesi

Bonsai, yaşayan ağaçlara duyulan saygıyı ve bu ağaçların yaşamasını konu alan bir sanattır. Bonsailer minyatür olmalarına rağmen çevremizde gördüğümüz ağaçlardan hiçbir farkları yoktur. Özenle seçilen ağaç dalları, budanarak ve ilgiyle yetiştirilerek minyatür ağaç görünümü kazanır.

En güzel bonsailer sığ ve yayvan saksılarda yetiştirilenlerdir. Değişik şekillerde bonsailer bulunmaktadır: süpürge şeklinde - şelale şeklinde - rüzgara açık şekildedir. Japonların doğaya olan tutkuları yaşamlarına da yansımış ve yıllar geçtikçe bahçeciliğe verilen önem artmıştır.

Bonsailerde bu kültürün bir parçasını oluşturmaktadır ve büyük şehirlerde insanların doğaya olan özlemlerini minyatür olarak karşılamaktadırlar. Genellikle bonsailerin iklime ayak uydurmaları çok zordur.

Bundan dolayı bonsailerin yetiştirilmesi özel bir ilgi gerektirmektedir, yetiştirilirken ağacın doğal özelliğine toprağın nemliliğine, seçilen saksının özelliklerine, ışık ve doğal koşullara çok dikkat edilmelidir.

Bu koşullar sağlandığında ufak balkonlu bir ev bonsai koleksiyonu için yeterlidir. Aslında ağırlıklı olarak dış mekan ağaç ve çalı türlerinden bonsai yapılsa da çokça bilinen ev bitkilerinden de bonsai yapılmaktadır. Bunlardan Ficus en popülerlerindendir. Açelya, şefleradan da bonsai yapılmaktadır. En ufak bonsailere verilen isim mame (fasulye) dir. En popüler bonsailer ise yaklaşık boyları 15 cm kadar olanlardır.

Bonsai yetiştirmek biraz bahçecilik bilgisi ve sabır gerektirir.

Bonsai yapmak isteyenlerin en çok yaptığı hata bonsai adayı ağaç, çalı veya bitki türünü hemen dar ve sığ bir kaba alınarak yapılmaktadır. Bu istenilen sonuca ulaşamama hatta bitkinin ölümüne sebep olmaktadır. Bonsainin istenilen forma ulaşıncaya kadar mümkün olan en bol topraklı bir yerde veya mümkün olan en büyük saksılarda serbest ve hızlı büyüme sağlanmalıdır. Düzenli olarak sulaması ve gübrelemesi yapılmalıdır. Ancak bu şekilde istenilen sonuca hızla ulaşılır.

Eğer doğadan bir bonsai adayı bulabilirseniz yıllarla ifade edilebilecek bir zaman tasarrufu sağlamış olursunuz. Doğadan bulunan bonsaiye Yamadori denmektedir. İyi bir bakımla 3 sene gibi bir zamanda dal ve kök terbiyesiyle istediğiniz forma sokabilirsiniz.

Özgün özelliklere sahip bonsailer çok yüksek fiyatlara alıcı bulabilmektedir.

Linkback: http://www.bizimbahce.net/forum/bonsaiye-ilk-adimi-atarken-t2499.0.html

Sakız ağaçlarına sevgi aşılıyoruz.

Bizim Bahçe Forum

« : 18 Haziran 2010, 13:31:27 »

Çevrimdışı kalambaklı

• Tam Üye
  • Aldığı Teşekkür : 14
    • Sondaj-Dalgıç pompa
« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2010, 15:07:19 »
Sevgili Hasan, bu sade ve akıcı anlatımından dolayı sana teşekkür ederim.
Aramıza hoş geldin, senin ileride çok iyi bir bonsai ustası olmanı temenni ediyorum ve sen bunu başaracaksın, çünkü sendeki araştırma ruhu bunu gösteriyor. :)
Sağlıcakla kal,

Bizim Bahçe Forum

« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2010, 15:07:19 »

Çevrimdışı h.erarslan

• Kahraman Üye
« Yanıtla #2 : 18 Haziran 2010, 15:30:42 »
Bunlar üzerinde çalışacağım türler. Recep Bey fotoğraftaki türleri bize tanıtırsanız sevinirim. Ve de şu aşamada ilk etapta yapılabilecek bir şey var mı?

Bu arada kargo ambalajını çok iyi hazırlamışsınız fidanlar çok sağlıklı geldi.

Çevrimdışı kalambaklı

• Tam Üye
    • Sondaj-Dalgıç pompa
« Yanıtla #3 : 18 Haziran 2010, 20:36:53 »
Sevgili Hasan, torbada olan at kestanesi, büyükçe saksılarda olanlar yabani zeytin yani delice, siyah saksıda olan süs narı, küçük saksılarda olanlar yanılmıyorsan üç yapraklı akçaağaç  olabilir

Çevrimdışı h.erarslan

• Kahraman Üye
« Yanıtla #4 : 18 Haziran 2010, 22:31:02 »
Sevgili Hasan, torbada olan at kestanesi, büyükçe saksılarda olanlar yabani zeytin yani delice, siyah saksıda olan süs narı, küçük saksılarda olanlar yanılmıyorsan üç yapraklı akçaağaç  olabilir

Teşekkür ederim Recep Abi. At kestaneleri ile akçağacı karıştırdımda. :D

Çevrimdışı kalambaklı

• Tam Üye
    • Sondaj-Dalgıç pompa
« Yanıtla #5 : 19 Haziran 2010, 09:58:28 »
Rica ederim, arkadaşım. :)

Çevrimdışı Savaş

• Yönetici
  • Aldığı Teşekkür : 304
  • doğaya sabır ile bakmak...
« Yanıtla #6 : 19 Haziran 2010, 10:02:35 »
Sayın kalambaklı ve sayın h.erarslan,

çok hızlı bir başlangıç yapmış olduğunuuzu görüyorum. Sıkı takipçinizim. Kolay gelsin efendim!
Balkondaki Özgürlüğüm: www.bizimbahce.net
Dili olmayanın Özgürlüğü de olamaz!

Çevrimdışı h.erarslan

• Kahraman Üye
« Yanıtla #7 : 19 Haziran 2010, 12:39:06 »
Teşekkür ederim Savaş Bey ama şuan konuyla ilgli kendimi çok yetersiz hissediyorum. Çok güzel siteler var konuyla ilgili ama hem iş hemde iş haricindeki kpss sınavına hazırlıktan dolayı yoğunlaşamıyorum. Sınavdan sonra işin teorik kısımlarını iyice kavradıktna sonra öğrendiğim bilgileri paylaşacağım.

Çevrimdışı A.Yener

• Genel Moderatör
« Yanıtla #8 : 19 Haziran 2010, 13:08:39 »
Sayın h.erarslan bonsai açıklamalarınız çok sarih olmuş benimde elimde Ficus benjamin cinsi bir saksım var.Dallarını birleştirdim,gövdenin kalınlaşmasını bekliyorum.Nasip olursa yaz tatilinden İstanbul'a döndüğümde bununla ilgileneceğim.Sizin çalışmalarınızın iyi bir  takipçisi olacağım.Tabii resimleri ile beraber Selamlar.
İyi Dostluklar hesapsız kurulur 
Paylaşacak dostlarınız yoksa iyi şeylere sahip olmanın bir zevki de yoktur

Çevrimdışı kalambaklı

• Tam Üye
    • Sondaj-Dalgıç pompa
« Yanıtla #9 : 20 Haziran 2010, 20:59:05 »
Sayın kalambaklı ve sayın h.erarslan,

çok hızlı bir başlangıç yapmış olduğunuuzu görüyorum. Sıkı takipçinizim. Kolay gelsin efendim!
Sayın Savaş bey, bonsai sevdasının içinizinde filizlenmesi dileklerimle,  ;)

Çevrimdışı Savaş

• Yönetici
  • doğaya sabır ile bakmak...
« Yanıtla #10 : 21 Haziran 2010, 00:13:55 »
Sayın Savaş bey, bonsai sevdasının içinizinde filizlenmesi dileklerimle,  ;)

Sayın kalambaklı,

benim içimde bonzai sevdası çoktan filizlendi ama sabırlı olmama rağmen yeterli zaman bulamamaktan tekniğimi ilerletemiyorum bir türlü. Ama o da mümkün olacak.

Çevrimdışı kalambaklı

• Tam Üye
    • Sondaj-Dalgıç pompa
« Yanıtla #11 : 21 Haziran 2010, 08:40:11 »
Sayın Savaş, dileğim yeterli zamanı en hızlı şekilde bulmanızdır, böylece teknik konular, çalışmalar ve ağaçlarımız üzerinde daha fazla bilgi alışverişi yapabilelim.

Çevrimdışı h.erarslan

• Kahraman Üye
« Yanıtla #12 : 21 Haziran 2010, 17:00:31 »
Sayın h.erarslan bonsai açıklamalarınız çok sarih olmuş benimde elimde Ficus benjamin cinsi bir saksım var.Dallarını birleştirdim,gövdenin kalınlaşmasını bekliyorum.Nasip olursa yaz tatilinden İstanbul'a döndüğümde bununla ilgileneceğim.Sizin çalışmalarınızın iyi bir  takipçisi olacağım.Tabii resimleri ile beraber Selamlar.

Teşekkür ederim Sn. Serilla belli bir süre fazla bu konuda diğer başlıklarım kadar aktif olamayacağım. Sbebeide henüz olayı tam kavrayamadığımdan. Şuan zaten yaz mevsimindeyiz bitki üzerinde falzla oyna yapamam kışın biraz daha bu konuyla yoğunlaşacam. Ama ara ara resimlerimi düzenli olarak koymaya devam edeceğim ve de bazı minik dokunuşlarım olursa onları anlatacağım.

Çevrimdışı memet

• Doğasever
  • **
  • Aldığı Teşekkür : 5
« Yanıtla #13 : 26 Eylül 2010, 15:24:06 »
Bir gün Menemen'e gelip bir çalışma yapalım.

Çevrimdışı akoc

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 0
« Yanıtla #14 : 06 Kasım 2010, 21:49:30 »
Doğada bonsai bulabilir miyiz diye aklıma geldi. Mesela, kayalıklarda toprağın az olmasından dolayı büyüyememiş ama yıllar boyu hayatiyetini sürdürebilmiş bir çam ağacı(bonsai) bulabilir miyiz?.

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

solucan gübresi