Gönderen Konu: Bonsai bakımı  (Okunma sayısı 26905 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yerelmasi

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 0
Bonsai bakımı
« Yanıtla #30 : 12 Ocak 2011, 21:29:32 »

Gülmezseniz resmini koyarım;)

Bizim Bahçe Forum

Bonsai bakımı
« Yanıtla #30 : 12 Ocak 2011, 21:29:32 »

Çevrimdışı memet

• Doğasever
  • **
  • Aldığı Teşekkür : 5
Bonsai bakımı
« Yanıtla #31 : 14 Ocak 2011, 17:14:17 »
Bonsainiz neden bize komik gelsin. Siz fotoğraflayın neler yapabileceğimizi konuşamamız kolaylaşsın.

Bizim Bahçe Forum

Bonsai bakımı
« Yanıtla #31 : 14 Ocak 2011, 17:14:17 »

Çevrimdışı hocanasrettin

• Tam Üye
  • Aldığı Teşekkür : 3
Bonsai bakımı
« Yanıtla #32 : 14 Ocak 2011, 19:00:32 »
Mehmet bey;bonsai çalışması için illa tohumdan yada çelik vb.tür bir unsurdan mı yola çıkılmalı.yani şöyle sorayım,ben boylanmış bir dağ alıcını kökünden söksem ve üst tarafından kesip saksıya koysam bonsai elde edebilir miyim.
" benim tabiatta tek bi muradım;götüreyim nazlı yar 'a bir çiçek "

Çevrimdışı memet

• Doğasever
  • **
Bonsai bakımı
« Yanıtla #33 : 16 Ocak 2011, 16:30:18 »
Tohumdan bonsai üretmek zaten tavsiye edilen bir yol değil. Her ne kadar yapmak mümkünse de. yıllarınızı alacak bir bekleme gerektirir.
Çeli  alıp başlamak da bundan biraz daha iyi bir durum.
En iyisi bir kaç yaşını geçmiş fidanları almak. Bir ağacı bulunduğu yerden sökmeyi düşünüyorsanız, bir kaç şeye dikkat etmek dışında en uygu  yollardan biri.

İlk dikkat etmeniz gereken orman alanlarından herhangi bir ağacı sökmek yasaktır.

Yasal olraak sorun yaratmayacak bir yerden ağaç sökeceseniz bu mevsimde yapın uygulamayı. Mümkün olduğu kadar kılcal kökleri zedelemeden alın yerinden. Daha sonra boyunu kısaltır uygulamanıza başlarsınız.

Çevrimdışı hocanasrettin

• Tam Üye
  • Aldığı Teşekkür : 3
Bonsai bakımı
« Yanıtla #34 : 16 Ocak 2011, 16:46:40 »
Bonsai çalışmasında saksının derin olmaması bir kural sanırım değil mi?

Çevrimdışı memet

• Doğasever
  • **
Bonsai bakımı
« Yanıtla #35 : 16 Ocak 2011, 17:21:14 »
Bonsailer sığ saksılara konur, fakat ağacınız üzerindeki çalışmayı tamamladıktan sonra.
Bu süreç boyunca yeterli büyüklükte saksılarda olmalıdır. On litrelik saksılar ağacın uygun şartlarda gelişmesi için bence uygun olanlardır.
İnce fidanları erkenden sığ saksılara almak ağacın gelişmesini engeller. Bazı örnekleri forumda da görebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2011, 20:58:47 Gönderen: memet »

Çevrimdışı yerelmasi

• Yeni Üye
  • *
Bonsai bakımı
« Yanıtla #36 : 31 Ocak 2011, 01:22:27 »
merhaba mehmet bey.ben almıs oldugum acer palmatum bonsaıyı gerı verdım.3 haftadır aldıgım yerdeydı fakat herhangı bır gelısme gosterememıs kurumak uzereydı neredeyse.onun yerıne ficus ginseng aldım sanırım bakımı daha kolaymıs bu bonsaı ıle ılgılı dıkkat etmemgereken ınce noktalar varsa bıldıgınız memnun olurum.haftada 1 kez 1lıtre su vermem gerektıgını ve kalorıferden uzak bır yere yerlestırmem gerektıgını soyledı satıcı.yaz aylarında yapraklarını sulamalıymısım ve 6 7 seneden once saksısını degıstırmemelıymısım.bu arada bende acaba agaclardan bonsaı yapabılırmıyım dıye dusunmeye basladım.bonsaı resımlerıne bakarken mınık bır cam agacı gordum kozalaklı:)bende acaba bır cevız agacından bonsaı olabılırmı dıye dusunmeye basladım.hatta cevızlerden bır kac tane suya atıp bekletmeye basladım.bıraz acıldıgında dıkecegım.ama bonsaı yapmya uygunmudur cevız ne dersınız?

Çevrimdışı memet

• Doğasever
  • **
Bonsai bakımı
« Yanıtla #37 : 31 Ocak 2011, 18:22:55 »

Acer bu mevsimde yaprak döküp uyuklamada olduğu için zaten gelişme göstermeyecekti. Ama bakımı da gerçekten zordur.

Haftada bir litre su alması için bu ficus bir metre kadar boya mı sahip? Ginseng zaten kökünden de farkettiğiniz gibi su depolamış durumda gövdesinde. Özellikle kışın su ihtiycı asgariye inecek. Toprağı tamamen kurumadan tekrar sulamayın. Bir karış kadar boyu varsa, ihtiyacı olansu bu mevsimde bir çay bardağı civarında olacaktır.
Toprak değiştirmek içinaltı yıl çok fazla. Ben olsam şimdi bir toprak değiştiririm. Saksıdaki toprak içeriğinin ne olduğu belli değil.
Cevize bonsaiye başlamayın. Çam isityorsanız fidanı alın bir kenara koyun. Bonsai konusunda başka ağaçalrda tecrübe edinince çama yönelin.

Çevrimdışı yerelmasi

• Yeni Üye
  • *
Bonsai bakımı
« Yanıtla #38 : 01 Şubat 2011, 01:33:57 »
merhaba mehmet bey.benım bonsainin saksısıyla boyu asagı yukarı 1 metreye yakın.tabı bu arada saksı ıcındekı kokunun buyuklugunu bılmıyorum acaba genıs ve buyuk bır kokmu yoksa mınık bır kokmu?bazen cıcegın heybetlı olmasına ragmen koku cok kucukte olabılıyor.sanırım haftada 1 lıtreye yakın su uygun olur sızınde dedıgınıze gore.belkı de bıraz daha az.bu arada benım balkonumda 1 sene once dıktıgım bır cam fıdanım var henuz gelısme evresınde boyu daha ancak 1 karıs olmalı.sıce ondan bonsai ne zaman yapabılırım bekleme surem ne olabılır ve nasıl bonsai yapılabılır.bana bu konuda nereden hangı yazıları okumam gerektıgı hakkında bılgı verırsenız sevınırım.bırde cevızlerı suda bekletıp dıkecegım zaten onları yetıstırmeyı dusunuyordum ama bonsaı olsa hos olur dıye dusundum onların zaten henuz fıdanlık durumu yok ama olana kadar bıraz bu konuda bılgılenırsem sızınde yardımınızla belkıde yapabılırım.tesekkurler bu arada cevaplarınız ıcın.

Çevrimdışı memet

• Doğasever
  • **
Bonsai bakımı
« Yanıtla #39 : 01 Şubat 2011, 08:12:40 »
Büyük bir ficus alacağınızı ummamıştım. Başlangıç için daha makul bir boya yönelmiştir dedim açıkçası. Yine de suyu litre hesabıyla vermeyin. Toprağın kuruluğuna dikkat edin. Kışın toprağın kuruması yavaş bitkiniz su ihtiyacı az.
Çam fidanına bakmaya devam edin. Bırakın birkaç yaşına gelsin. Çamların su ihtiyacıın az olduğunu unutmayın. Suyu kontrollü verin yazın da kışın da.
Ceviz ağacı bonsaiye başlamak için çok zor bir ağaçtır. Tohumlarınızı bonsai olarak değerlendirmeyin. Bütün hevesinizi kırabilir ceviz.
Kurtbağrı ateş dikeni gibi çalılar başlamak için çok uygun.

Bonsai konusunda soracaklarınıza burada elimden geldiği kadar yardm etmeye çalışırım. Başka Türkçe siteleri de nette bulabilirsiniz.

Çevrimdışı yerelmasi

• Yeni Üye
  • *
Bonsai bakımı
« Yanıtla #40 : 02 Şubat 2011, 00:41:15 »
merhaba mehmet bey. bonsaimi ısyerımdekı masamın uzerıne yerlestırmıstım.fakat dunden berı mınık agac yaprak dokumu yasıyor.bu gun calısırken bır yıgın yapragın dustugunu gordum.topragı bıraz kurumustu.bende sulama yaptım bu gun.suyuna da cıceksız bıtkıler ıcın almıs oldugum solusyondan ılave ettım bır parca. ve hemen balkona goturdum.bu gunlerde ıstanbulda hava cok soguk ve tabııkı ıcerıde sureklı kalorıfe yanıyor belkıde sıcaktan etkılendı bılemıyorum.ben sulamamı yaptım ve daha soguk bır ortama aldım.sızce neden yapar bu yaprak dokmeyı baska yapmam gereken br sey varmı?bu arada bu bonsai benım ıkıncı bonsaim.ılkını 7 sene evvel taylandan cok severek almıs, kucagımda getırmistim.guzel bır cınstı.burada o sekıl bır bonsaı hıc bır yerde gormedım internet dahıl.fakat o gunlerde bır takım sorunlardan dolayı sulamayı unuttum 2 hafta ve bonsaim kurudu.bu defa en azından bıraz buyuk olsunda gozumden kacmasın dedım bıraz buyuk almısım:)belkı de daha henuz bu konuda cok tecrube sahıbı olmadan bu kadar buyuk almasamıydım zaten bunuda kaybedersem cok uzulurum.umarım benımle kalır...

Çevrimdışı memet

• Doğasever
  • **
Bonsai bakımı
« Yanıtla #41 : 02 Şubat 2011, 09:47:44 »
Büyük olasılıkla kaloriferli ortam zarar verdi. Kapalı ortam da etkiler durumunu. Ofisler genelikle hava dolaşımınn düşük olduğu ortamlar.
Ağaçlarınıza stres altınayken gübre vermeyin. İşyerinde gece kalorifer kapanıyordur sanırım. ısı farkları da oluşuyordur.
Bunlar yaprak dökmesine neden olan bir strese girmesine neden olmuş olabilir.
Sulamayı bu aralar az tutun, toprak kurudukça sulayın.

Çevrimdışı yerelmasi

• Yeni Üye
  • *
Bonsai bakımı
« Yanıtla #42 : 07 Şubat 2011, 02:09:22 »
benım bonsai son zamanlarda bayagı hızlı yaprak dokuyordu ama dun sadece 3 tane yaprak gordum dusen.sulama zaten yapmadım dedıgınızi dınleyecegım bıraz toprak kurumaya yuz tutsun o zaman sularım.balkon ısısıda bayagı dusuk sanırım yaprak hala dokmesıne ragmen sayının dusmesı ıyıye alamettır dımı mehmet bey ne  dersınız yer degısımıne alıstımı?stres yapmaktan vazgectımı:)onu yola getırdımmı bu kadar sure cokmu az yoksa daha bellı olmazmı?

Çevrimdışı memet

• Doğasever
  • **
Bonsai bakımı
« Yanıtla #43 : 07 Şubat 2011, 10:25:21 »
Bulunduğunuz şehri bilmiyorum, balkon derken açık bir balkon mu orası. Bu mevsim ağacınız için dışarıda durmaya da uygun değil.
Bulunması gereken ortam korunaklı ama ısıtılmayan bir yer olmalı..

Çevrimdışı yerelmasi

• Yeni Üye
  • *
Bonsai bakımı
« Yanıtla #44 : 07 Şubat 2011, 11:04:55 »
ben istanbulda yasıyorum mehmet bey.su aralar istanbulda ısı asırı soguk degıl. gunes var ama hava sert; ozellıkle aksamları.bu arada benım balkonum kapalı.dusunuyorumda acaba  10 gun kadar sulamasam ?asırı sudansa havada sıcak degıl...

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

solucan gübresi