Gönderen Konu: BAŞTÜRK Ficus Benjamina Bonsai  (Okunma sayısı 7469 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı anthorium

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 1
BAŞTÜRK Ficus Benjamina Bonsai
« : 02 Şubat 2012, 20:34:10 »

Arkadaşlar merhaba.
Birkaç aydır forumu takip ediyorum  ve sizlerin sayesinde saksı bitkilerinin gereksinimlerini ve neler yapılması gerektiğini öğrenme gayretindeyim.. :)

Bundan birkaç ay evvel bir Benjamin almıştım. Forumun bonsai kısmında dolaşırken, ben de yapabilirim diyerekten, Benjaminime çaktırmadan, çelik yapmak maksadı ile birkaç dal almıştım.
O çelikler küçük bardaklarda köklendi. Bugün işe koyulma zamanının geldiğine karar verdim ve yavruları bardaklarından çıkardım. Gayet güzel köklenmiş olduklarını görmek, beni ziyadesi ile mutlu etti.. Maksadım, üçünü bir kök haline getirip, üstatlardan gördüğüm kadarı ile gövde kalınlaştırma yöntemi uygulamak..
Allah'ın izni ve sizlerin yardımı ile, yaptığım çalışmaları aşamaları ile bu başlık altında yayınlamayı düşünüyorum. Yardımlarınızı ve görüşlerinizi esirgemezseniz minnettar olurum. :)

İlk olarak bonsai adaylarımı takdim edeyim. Kaç aydır gözüm gibi bakıyorum kendilerine. Canlarım benim.. :)

Bardaklarından söküldükten sonra köklerini görüyoruz.

Üçünün sarılıp, yekvücut olmuş vaziyeti. Gün, birlik ve beraberlik günüdür.. ;)

Ve şimdilik ikamet edilecek mekân. Hayırlı olur inşallah.

Linkback: http://www.bizimbahce.net/forum/basturk-ficus-benjamina-bonsai-t13400.0.html

Bizim Bahçe Forum

« : 02 Şubat 2012, 20:34:10 »

Çevrimdışı marjinalmenekse

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 56
« Yanıtla #1 : 03 Şubat 2012, 10:47:07 »
takipteyiz... sonuçları bekliyoruz
soran beni yarım bulur...sen bir tek gül ey yar tamam olur...

Bizim Bahçe Forum

« Yanıtla #1 : 03 Şubat 2012, 10:47:07 »

Çevrimdışı Savaş

• Yönetici
  • Aldığı Teşekkür : 304
  • doğaya sabır ile bakmak...
« Yanıtla #2 : 04 Şubat 2012, 00:30:07 »
Sayın anthorium,

bu üçü kaynaştıktan sonra yeni sürgünlerle daha da kalınlaştırın derim. Zira benjamin yavaş büyüyen bir bitki. Bu arada daha derin bir saksıya ekerseniz kök gelişimi ve gövde kalınlaşması daha iyi ve erken olacaktır. İstediğiniz kalınlığa gelince o zaman kök ve gövde budamasına başlarsınız.

Kolay gelsin.
Balkondaki Özgürlüğüm: www.bizimbahce.net
Dili olmayanın Özgürlüğü de olamaz!

Çevrimdışı anthorium

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 04 Şubat 2012, 08:12:51 »
Savaş bey, teşekkür ederim.
Dalların kaynaşması sanırım birkaç ay alır. Bu zaman zarfında bana yaprak saymak düşüyor.. :)

@ marjinalmenekse, gelişmeleri en ince teferruatına kadar paylaşacağımdan emin olabilirsiniz. An itibarı ile bonsai adayımızın günlüğü tutuldu ve her dalının yaprak sayısı kaydedildi. :)

Çevrimdışı anthorium

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2013, 17:08:26 »
Tekrardan merhaba arkadaşlar..
Aradan tam bir yıl geçti ve adayımız büyüdü, dal budak yaptı. Konuyu açtıktan birkaç ay sonra Savaş beyin tavsiyesine uyarak saksıyı da büyüttüm. Hiç aksatmadan haftalık sulamasını, yapraklarına su püskürtmeyi ve ayda bir sıvı gübre takviyesi yapıyorum. Üç kök tamamen birleşti, tek kök halini aldı ve azıcıkta kalınlaştı.
Beyimizin fotoğrafları aşağıda, umarım beğenirsiniz.. :)

« Son Düzenleme: 10 Şubat 2014, 17:16:06 Gönderen: anthorium »

Çevrimdışı Savaş

• Yönetici
  • Aldığı Teşekkür : 304
  • doğaya sabır ile bakmak...
« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2013, 23:14:23 »
Sayın anthorium,

Bir yıldan sonra sizin benjamin gayet iyi kaynamış. Eğer bir yıl önce 3 dal değil de belki 9-10 dal kaynatsaydınız şimdi çok daha kaln bir form elde ederdiniz. Devam edin bakalım ne olacak...

Çevrimdışı Mustafa Gültekin

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 0
  • Bizim Bahçe
« Yanıtla #6 : 16 Temmuz 2013, 15:48:38 »
Foruma yeni katıldım. Gerçekten çok güzel görünüyor yaptığınız iş. Yoğun iş hayatım içerisinde odamdaki birkaç çiçek de olmasa sanırım hayat çekilmez olacak. Şimdi merak ediyorum. Bunu nasıl yapabilirim, ne zaman başlamalıyım, belki de nereden başlamalıyım?
Teşekkürler...

Çevrimdışı anthorium

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 10 Şubat 2014, 17:41:30 »
Bir yıl aradan sonra tekrar merhaba.
Düzenli sulama, düzenli gübreleme ve arada bir yapraklarına su püskürtmeler neticesini verdi ve Benjaminim büyüdü, serpildi.
Bundan 40 gün kadar önce saksıdan çıkarıp, kök budaması yaptım. Saksıdan çıkarmışken, yedek bir adayım daha vardı ve ikisini bir saksıda birleştirip bağladım. Dalların bazılarını telleyip, kendime göre şekil verdim. Yani fidan üzerinde epeyce çalıştım. Yapraklarının en az yarısını döker diye tahmin ediyordum ama, 5-6 yaprak döktü sadece. İki fidanı birbirine bağladığım yerler kaynamaya başladı.
Yalnız biraz fazla büyüdü gibi geldi bana. Yerden yükseklik ve genişlik 60 cm geliyor tam olarak.
Buyurun, beyimizin yeni resimleri aşağıda.
  8.)

Bu da budadığım dallardan tutturduğum çelikler. Yeni adayımız olur kendileri. :)

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

solucan gübresi