Gönderen Konu: Bambu Bitkisi Yetiştirilmesi, Sulanması, Toprak - Saksı Değişimi, Çoğaltılması,  (Okunma sayısı 8399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Yener

• Genel Moderatör
  • Aldığı Teşekkür : 304

Bambu Bitkisi Yetiştirilmesi, Sulanması, Toprak - Saksı Değişimi, Çoğaltılması, Budanması Hakkında Bilgiler;

Bambu:
Suda yaşayan bambu dekoratif olup ofis, büro ve evlerimizde bulunabilecek egzotik bir bitkidir.

Bambu bitkisinin yetiştirilmesi, bakımı ve sulanması:
*Bambu rahat bir şekilde büyümek için güneş ışığına ihtiyaç duyar.
*Güneş ışığını aldığı bölgedeki yapraklar güneşe doğru bir eğilimde bulunur.
*Aydınlığı seven bitki güneş ışığı, evlerimizde ofislerimizde bulunan aydınlatıcı ışıklardan da yararlanabilir.
*Yaprakları bulunduğu ortamda herhangi bir cisme temasta bulunmamalıdır.
*Rüzgârdan ve hava akımlarından her bitki gibi bambu da olumsuz yönde etkilenmektedir.
*Bu sebepten ötürü bambu rüzgârdan ve hava akımından korunmalıdır.
*En çok dikkat edilmesi gereken husus suda yaşayan bambularımızın sularını haftada 1 kez taze su ile değiştirmektir.

Bambu Bitkisinin Çoğaltılması:
*Bambuyu isteğimize göre küçük parçalara keserek belli bir süre suya koyarak köklenmesini sağlamalıyız.
*Bu işlemden sonra köklenmiş dalımızı yeni bir saksıya uygun toprak ve uygun saksıya dikerek yeni bir bambu bitkisi elde edebiliriz.
*Bambunun suda kalan kesilmiş bölümünü hava akımından korumak amacıyla bu bölümü dondurucu silikon veya mum gibi cisimlerle havayla olan ilişkisini kesmeliyiz.
*Zamanla suyun üstünde kalan kısım yaprak vermeye başlayacaktır.
*1. ve 2. bambularımıza da aynı sulama, yetiştirme ve bakım işlemlerini uygulamalıyız

Linkback: http://www.bizimbahce.net/forum/bambu-bitkisi-yetistirilmesi-sulanmasi-toprak-saksi-degisimi-cogaltilmasi-t14059.0.html

İyi Dostluklar hesapsız kurulur 
Paylaşacak dostlarınız yoksa iyi şeylere sahip olmanın bir zevki de yoktur

Bizim Bahçe Forum

Çevrimdışı A.Yener

• Genel Moderatör
  • Aldığı Teşekkür : 304
Bambu
(Bambusa arundinaı )
Buğdaygiller familyasındandır.
10 metre boylarında, ama 20-30 metre boylananları da bulunan ve başlangıçta günde 20 cm gibi büyük bir hızla büyüyen, çapı en çok 15-18 cm olabilen, içi boş, silindirik gövdeli, küçük rizomlu, çok yıllık, çalımsı bir bitkidir. Sivri uzun yaprakları, pek dikkat çekmeyen çiçekleri vardır.

Asya’nın tropikal ve subtropikal nemli iklimlerinde bolca yetişir ve parke, mobilya, dekorasyon malzemesi, kontrplak, kâğıt, sabun, içki, yiyecek, odun kömürü, müzik aletleri ve çeşitli el sanatları başta olmak üzere 400′ü aşkın kullanım alanı vardır.

Bizim Bahçe Forum

Çevrimdışı KAPTANzst

• Kahraman Üye
  • Aldığı Teşekkür : 66
  • doğayı fotoğraf çekmeyi ve av yapmayı seviyorum
Bu bitkiden tesadüf eseri geçen bayramda tanıştım.
Amcama gitm,iştim ve amcaoğlu ceviz dökmek için aldığı 8-9 M lik bambuyu gösterdi.
Çok hızlı dallara vurduğu halde kırılmadığından bahsetti
Elime aldığımda da, çok hafif olduğunu gördüm. Nerden aldığını söyleyince hemen yan taraftakı çok az su akan ırmağı gösterdi
Gittik ben de 4 adet aldım.Şu an 3 kurumada 1 i daha önce kesilmiş yerde kaldığından çürümede başlamış ama hala sağlam. Bu sene bende bambu için bir alan hazırlarım. 10 sene önce dikilmişler ama 15 M lik bir alanda 100 e yakın bambu var En uzunları 10 M var.
Sizin bu bilgileriniz bana ilaç geldi :)
Teşekkürler Ahmet bey

Çevrimdışı Freedom

• Yeni Üye
  • *
  • Aldığı Teşekkür : 0
  • Bizim Bahçe
Yetiştirciliği pek yaygın değil. Çeşit bulmak zor.
Siyah bambu arıyorum, henüz taşıyabilecek büyüklükte bir bitki bulamadım.
Bulduklarım 4 kişinn kamyonete yükleyeceği büyüklükte.
Neden daha küçükleri satılmıyor, anlamadım.

Yeni Konu Açamazsınız.
Cevap Yazamazsınız.
Eklenti Gönderemezsiniz.
Mesajınızı Düzenleyemezsiniz.
BBCode Açık
İfadeler Açık
[img] Açık
HTML Açık

solucan gübresi