Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

Yulaf Yetiştiriciliği

Yulaf Yetiştiriciliği

Yulaf Yetiştiriciliği

yulaf danesi

yulaf danesi

Yulaf, toprak seçiciliği çavdardan sonra en az olan serin iklim tahıl bitkisidir. Yeterli nemi olan fakir topraklarda bile yetiştirilebilmektedir. Yulaf bataklık alanların tarım arazisine çevrilmesinde kullanılabilecek bitkilerden biridir.

İklim ve Toprak İsteği

Serin iklim tahılları içerisinde, iklim istekleri en fazla olan cins yulaftır. Çiçeklenmeden başaklanmaya kadar sıcaklığı 15 dereceyi geçmeyen serin bir hava ve yüksek nem ister. 1 g. Kuru madde üretimi için tükettiği su miktarı 600 g. civarındadır. Yıllık yağışı 700-800 mm olan bölgeler yulaf tarımı için en uygun yerlerdir.

YulafYüksek bir verim için toprakta bitki besin maddelerinin yeterince bulunması gerekir. Killi-tınlı, kumlu-bol humuslu topraklar yeterli nem bulunursa yulaf yetiştiriciliği için uygundur. Yulaf toprak tuzluluğuna oldukça dayanıklı bir bitkidir. Yulaf Yetiştiriciliği

Toprak Hazırlığı

Yulaf tarımında toprak işlemenin zamanı ve yöntemi; ön bitkiye, yulafın ekim zamanına, yörenin yağış-sıcaklık ilişkilerine ve tarlanın otlanma durumuna göre değişmektedir. Yulaf serin iklim tahılları içinde en çok su tüketen bitki olduğundan, toprak işlemenin amacı toprakta yeterli su biriktirmek olmalıdır. Bu nedenle yazlık yulaf ekilecekse tarla kıştan önce derin sürülerek ve kesekli olarak kışa bırakılıp, toprakta bol su biriktirilmesi sağlanmalıdır.

Ekim ve Gübreleme

yulaf tohumu

yulaf tohumu

Yüksek verim için yulafın kışa dayanabileceği yerlerde, ekimi kışlık yapmak gerekir. Kışı çok sert geçen yörelerde erken yazlık ekim yapılmalıdır. Bitkilerin kışa 3-4 yaprakla girebileceği, yazlık ekimlerde ise sıcak ve kurak bastırmadan başaklanabileceği tarihe göre seçilmelidir.

Yulaf ekimi, buğday için kullanılan ekim makineleriyle ya da serpme olarak yapılabilir. Ağır tavlı topraklarda ekimi yüzlek, kuru tarım alanlarında ekimi derin yapmak uygundur. Tohumluğun 1000 dane ağırlığı 25 gr’ın altında olması istenmez. Dekara 17-18 kg tohum yeterlidir.

yulaf nasıl yetiştirilirYulafın ilk gelişme dönemi ve besin maddesi alımı yavaştır. Gelişmenin başlangıcında yavaş olan azot alımı, zamanla artar ve çiçeklenme zamanında en fazladır. Fosfor ve potasyum alımı büyümenin başlangıcında yavaştır, sapa kalkmayla birlikte, bitkinin tüm besin maddeleri alımı ve su tüketimi artar. Yulafa verilecek gübre miktarı; ön bitkiye, yetiştirilecek yulaf çeşidine, iklim ve toprak koşullarına göre değişmektedir. Genellikle 4 kg azot (N) ve 4-6 kg fosfor (P205)lu gübre uygulaması yaygındır. Fosforun tamamı ekimle birlikte, azotun ise yarısı ekimle, diğer yarısı başaklanmaya kadar verilmelidir.

yulaf ekimi

yulaf ekimi

Yulaf bitkisinin kökleri toprakta güç eriyen fosforlu ve potasyumlu bileşikleri çözerek bu maddelerden kolayca yararlanabilmektedir. Güçlü kök sistemi ile toprakta fazla miktarda organik madde bırakır, bu özelliğinden dolayı çok iyi bir münavebe bitkisidir.

Türkiye’de Yulaf Çeşitleri

Türkiye için tescil edilen yulaf çeşitleri:

  • Arlıptan (Avena satıva)
  • Yeşilköy 1779
  • Ankara 76
  • Yeşil köy 330
  • Checota
  • Seydişehir

Yulaf Yetiştiriciliği

Hasat

yulaf başağı

Yulaf tarımında en uygun hasat zamanının seçilmesi önemlidir. Kardeşlenme fazla olduğundan, bir bitkideki danelerin tümünün olumu için gerekli süre, öteki serin iklim tahıllarına göre daha uzundur. Yulaf genellikle ana saptaki danelerin sarı olum ile tam olum arasında olduğu devrede biçilmelidir. Saplar hasat sonrasında tarlada 3-5 gün yeterince kurutulduktan sonra harman edilmelidir.

yeşil yulaf Yulaf kuru ot için yetiştirilmişse sarı olumdan biraz önceki, silaj için yetiştirilmişse süt olum döneminde biçilmelidir. Kışlık ekilen yulaflar, yazlık ekilenlere göre birkaç hafta daha önce hasat olgunluğuna geldiği gibi, kışlık yulaflar daha fazla tane ve saman verimi sağlamaktadır.

Yulaf karışık ekime uygun bir bitkidir. Sulu tarımın olmadığı yerlerde yulaf-fiğ karışımları kaba yem üretiminde önemli bir tarım modelidir. Yulaf hâsıl olarak hasat edilebilir. Hâsıl olarak hayvanlara verilebildiği gibi kuru ot veya silaj olarak da kullanılabilir. Bu kullanım alanının genişliğinden dolayı özellikle büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yapıldığı yerlerdeki kuru tarım alanlarında önerilmektedir.

Yulaf yetiştiriciliği

Yulaf yetiştiriciliği

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz