Yabani Havuç Yetiştirme

Yabani Havuç Yetiştirme

(Karakavza)

Yabani havuç (Pastinaca sativa), maydanozgiller (Apiaceae) familyasından havuç ile akraba olan, koni biçimindeki etli kökü için sebze olarak yetiştirilen bir kültür bitkisidir. Yabani havuç, havucu andırır ancak daha açık renkli ve daha kuvvetli bir tada sahiptir.

En iyi kış yabani havucunu yetiştirmek için, ilkbaharda toprak ısınır ısınmaz tohumları ekmelisiniz. Tüm yaz mevsimi boyunca büyüyecek, tatlı ve nişastalı kış köklerini biçimlendirecektir. Yabani Havuç Yetiştirme hakkında detaylar için yazımızı okumaya devam edin!

Yabani Havuç Yetiştirme
Yabani Havuç Yetiştirme

Başlama Zamanı: Erken İlkbahar
En İyi Zamanı: Kış
Tamamlama Süresi: 30 dakika tohum ekme; 3 saat fide dikimi

Malzemeler:

  • Yabani Havuç Tohumu
  • Sicim
  • Saman
  • Tel
  • Bitki İşaretleyicileri

1. Tohumların Sıra Ekimini Yapın:

Daima taze tohum kullanın. İyi drenajlı bir toprakta, bir sicim yardımıyla düz bir çizgi belirleyin. Ardından sicim boyunca toprağı kazarak düz ve sığ bir sıra açın ve tohumları sıra boyunca nazikçe toprağa bırakın. Tohumlar bir kez çimlendiğinde sağlıklı ve bereketli bir ürün yetiştirmek için seyreltme yapmalısınız. Küçük kökler için aralarında 7-8 cm boşluk kalacak biçimde; daha iri köklere sahip olanlar için de aralarında daha fazla boşluk kalacak biçimde seyreltme yapın.

Yabani Havuç Yetiştirme

2. Donmaya Karşı Koruyun:

Soğuk havalarda toprağı ve havuçları donmaya karşı korumak için saman malçı uygulamasına ihtiyaç duyabilirsiniz (telleri yay biçiminde bükerek düzgün bir malç elde edebilirsiniz.)

Yabani Havuç Yetiştirme

3. Havuç Hasat Zamanı

Yabani havuçlar hafif bir don sonrasında en tatlı hallerini alırlar, bu nedenle sakın erken hasat etmeyin. Yaprakları kışın ölecektir, bu nedenle sonradan havuçları rahatça bulabilmeniz için, toprakta havuç dikimi yaptığınız yerleri güzelce bir işaretlemenizi tavsiye ederiz. Sonrasında ihtiyaç oldukça toprağı kazın ve taze taze yabani havuç tüketin. Kış yavaş yavaş ilerledikçe havuçların tatları daha da leziz olacaktır.

Yabani Havuç Yetiştirme

Bol ve Bereketli Hasatlar Dileriz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.