Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Haziran 2018

Kinoa (Quinoa) Yetiştiriciliği

Kinoa (Quinoa) Yetiştiriciliği

Kinoa (Quinoa) Yetiştiriciliği

Ülkemizde henüz tanınmayan kinoa  2010 yılında bizimbahce.net forum sayfalarında meraklı üyelerimizce ele alınmış ve kinoa yetiştiriciliği yapmaya çalışmışlardır. Son zamanlarda popülerliği artan kinoa bitkisi çeşitli haber kanallarında ele alınmaya başlamıştır. Ülkemizde henüz kinoa nedir bilinmezken son üç yıldır Amerika’da bir kinoa çılgınlığı yaşanıyor. NASA astronotlarının beslenmesinde kullanılıyor. Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı ilan ediyor.

Kinoa (Quinoa) Yetiştiriciliği

Kinoa (Quinoa) Yetiştiriciliği

KİNOA NEDİR ?

İnkalar tarafından 7 bin yıl önce yetiştirilen bir tahıl ceşidi olan Kinoanın bir tahıl olduğuna inanılır, gerçekte pancar ya da ıspanakla aynı familyadan gelir, yani bir bitkidir, ama mut­faklarda bir tahıl gibidir ve karışık olmayan bir bakış açısıyla yaklaşılır. Son üç yıldır Amerika’da bir kinoa çılgınlığı yaşanıyor. NASA astronotlarının beslenmesinde kullanılıyor. Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı ilan ediyor.

İşte kinoanın faydaları…

ZENGİN PROTEİN İÇERİYOR 

NASA bu tahılı astronotların beslenmesinde kullanıyor. Protein açısından çok güçlü. Tüm aminoasitleri, A, B, C, D, E ve K vitaminlerini içeriyor. Lif oranı çok yüksek. Üstelik tadı da lezzetli… Bulgur kıvamında bir tahıl olduğu için aslında Türk mutfağına da çok uygun.

Kinoa taneleri yüksek oranda demir, kalsiyum, protein, magnezyum, çinko içerir.

Protein oranı çok yüksektir; 100 gramında 13.10 gram protein bulunur. Bir karşılaştırma yapacak olursak; 1 çay fincanı kinoanın içerdiği protein bir orta boy hamburgerdekinden daha fazladır. Tahıllarla karşılaştırma yaparsak pirincin protein içeriği %7.5, darının %9.9, buğdayın % 14’dür. Bazı kinoa türlerinin protein içeriği %20’ye dek ulaşabilir.

Kinoanın protein özelliği sadece miktarı ile sınırlı kalmıyor. Bu proteinler, çok yüksek kalitede ve bütün temel aminoasitleri içeriyorlar. İnsan beslenmesi bakımından ideale yakın bu protein içeriği sütünkine benziyor.

Yine, içerdiği kalsiyum da bir bardak süttekinden daha fazla. Üstelik B vitamini içeriği bakımından da son derecede zengin.

Yağ içeriği 100 gramda 5.80 gr; karbonhidrat içeriği de 100 gramda 69 gram.

Kinoa liften de zengin olup 100 gramında 6 gram lif var.

Kinoa gluten içermez ve bu onu önemli sayılacak bir hasta populasyonu için çok önemli bir alternatif besin yapar .

Kinoa (Quinoa) Yetiştiriciliği

Kinoa Zirai ürünü olarak nasıl ve nerelerde yetişir ?

Kinoa da buğday gibi bitkiler sülalesinin çiçek açan bitkiler bölümünde sınıflandırılmış, ancak benzerlikleri burada bitiyor. Susam bitkisiyle aynı sınıftan ama farklı bir ‘dizi’ den geliyor. Kinoa esasen kaktüsler-sukkulentler bölümünün alt bölümlerinden birinde yer alıyor.

kinoa tropik, subtropik ve ılıman iklimlerde yetişebiliyor ancak toprağının suyu iyi süzdüren nitelikte olması gerekiyor. Çok yüksek irtifada, dağ yamaçlarında yetişebilmesi ise ziraati bakımından en önemli avantajı. Ancak diğer tahıl bitkilerine nazaran olgunlaşmak için nispeten uzun bir süreye ihtiyaç duyuyor. Güney Amerika dışında Kuzey Amerika topraklarının güneyinde de yetiştirilmeye başlamış.

Ekimi ilkbaharda, Ekim-Kasım aylarında (Güney yarıküreden bahsediyoruz) yapılıyor. Mor renkli tohumları hasat zamanı tarlaları mora boyuyor.

Kinoa tanelerinin kabukları nohut renginde olabildiği gibi, kırmızımsı, mordan fuşyaya dek değişen renklerde, veya kızılımsı ya da grimsi olabiliyor. Yaz sonunda kuruyan saplar köklenip demetleniyorlar.

ANADOLU İKLİMİNE ÇOK UYGUN 

“Kinoa” nın gübre ve su problemi yok. En iyi verimi rakımı 1000 ila 4000 metre arasındaki yaylalık kıraç arazilerde veriyor. Dağ yamaçlarında ve ovalarda verim değişmiyor. Bu bitki her türlü toprağa uyum sağlamasıyla ünlü…

“Kinoa” makineli tarıma son derece uygun… “Kırmızı süpürge otu” görünümündeki “kinoa” nın bulgur tanesi büyüklüğünde olan ve opak boncuk tanelerini andıran tohumları ya doğrudan ya da öğütülerek kullanılıyor. Tadı buğday ile pirinç arasında. “Kinoa” nın 1 kilosunda yaklaşık 200 gram protein bulunuyor. Bu özellik bitkinin yüzde 20′ sinin protein içeriğine sahip olması demek… Pirinçten üç, buğdaydan ise iki misli daha fazla protein ihtiva ediyor. “Kinoa” başta “Konya Ovası” olmak üzere “Toroslar” ın kuzeye bakan sarp yamaçlarında ve “Doğu Anadolu” nun tüm yüksek platolarında yetişebilecek bir bitki.

Halen ziraat fakültelerimizde bu konuda çalışma yapılıyor mu bilmiyorum ama ABD Tarım Bakanlığı bu tahılın yüksek miktarlarda ithaline izin verirken olası bir krize karşı yaygın yetiştiriciliğini teşvik ediyor. Bugün 10 Amerikalı tüketiciden 5’i “Kinoa” nın ne olduğunu biliyor. Bir bölümü tercihen bu bitkiden hazırlanmış unları ve makarnaları tüketiyor.

“Kinoa” nın beslenmedeki üstünlüğü bir tarafa sağlığa da oldukça yararlı. Demir, magnezyum ve çinko açısından epey zengin…

Kinoa hakkında daha geniş bilgileri sitemizde forum sayfalarında bulabilirsiniz.

 

Kinoa (Quinoa) Yetiştiriciliği

Sayfa sponsoru olmak için iletişime geçebilirsiniz…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. YAVUZ diyor ki:

  Merhaba, geçen sene bir kinoa satıcısına inanıp tarlama kinoa ektim.Hasat edince elime geçen para tohum parasını karşılamadı. Ben yandım siz yanmayın.Kinoa satıcılarından ve kinoa ekiminden uzak durun.Ailesini,çoluğunu cocuğunu seven girmesin bu bela işe. Ben yandım siz yanmayın.Kazanan sadece kinoa tohum satıcıları.Dikkatli olun uzak durunnn

 2. Turoglu diyor ki:

  Kinoa TOHUMU mevcuttur hic birşey Göründüğü gıbı yazdığı gıbı değil ekecek olan arkadslar ulasin turoglu91@hotmail.com

 3. sinan bildik 05417878584 diyor ki:

  vanda 20 dönümlük sulu tarlamda sözleşmeli kinoa ekimi yapmak istiyorum bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar ulaşsın 05417878584

 4. ercan diyor ki:

  Arkadaşlar şu ana kadar okuduklarım içinde genelde kinoa ekimi yapacak ve elinde kinoa olan ile tohum satabilecek olanları gördüm. İçinizde hiç hasat ettiği kinoayı satan varmı varsa kaç tl den nereye verdi lütfen bu konuda bilgi verebilir misiniz.
  ecnas75@yandex.com

 5. TURGAY T diyor ki:

  kinoa tohumu mevcuttur .ekim bilgisi verilir tel : 05514474669 hiç birsey göründüğü gibi değil inanın
  bilgiyide tohumuda çifciden al..https://www.facebook.com/kinoa66/

 6. İhsan diyor ki:

  Yorumlarınızı okudum. Tohumun kg. 100 TL ye satılıyor. Alırken kg 5 TL ye alınıyor. Hangi ürünün tohumu 20 kat fazlasına satılıyor söylermisiniz.. Demekki ekenlerin elinde kalıyor. Ekmekten vazgeçtim. Saygılar.

 7. TOLGA diyor ki:

  30 TLBEYAZ KINOA TOHUMU BULUNUR

 8. onur diyor ki:

  merhaba , BEYAZ KİNOA TOHUMU BULUNUR. EKİM HAKINDA BİLGİ VERİLİR YARDIMCI OLUNUR.
  ÇAPA DERDİ YOK . SULU ARAZİDE 400 -430 KİLO , KURAK ARAZİDE İSE 130 – 220 VERİM VERMEKTEDİR. 05544848522 ONUR BEY ESKİŞEHİR .

 9. ahmet diyor ki:

  hayırlı günler
  kinoa yetiştirmek isteyenler bize ulaşabilirler elimizde kinoa tohumu var, satış konusunda da yardımcı oluyoruz.
  tarım il müdürlüğünün de desteği var ama bir çok kişi habersiz malesef
  uzun bir zamandır araştırıyoruz edindiğimiz bilgileri paylaşmaya hazırız
  fethi-2323@hotmail.com

 10. turoglu diyor ki:

  kinoa tohumu ve ekim bilgisi verilir hiçbirsey göründüğügibi değil ceremeisni cektim . mail: turogluu825@gmail.com

 11. mustafa koçer diyor ki:

  Arkadaşlar elimde 2 ton kadar 2016 sezon üretimi beyaz kiona vardır tohumluk olarak satmaktayim samsun havza beyaz olan kiona daha verimli 1 dekardan 420 kg verdi sulak ve kurak yerde verim değişiyor tel 05467678762

 12. Bir dost diyor ki:

  Arkadaşlar herkes tohum satma peşinde vurguncu yukarıda ismi numarası yazılı adamlara soralım milleti kandırmaktan başka ne yapmışlar. Sadece tohum satıyorlar. Garibanın elindeki üç kuruşa göz dikmişler.

 13. Mert diyor ki:

  Tohum kg 100 tl. % 90 çimlenme garantisi. No : beşyüz otuz sekiz altıyuz doksan altı yetmiş yedi atmış

 14. İSMAİL ŞAHİN diyor ki:

  Merhaba,
  Sakarya’nın Akyazı ilçesinde 20 dönüm kinoa ekeceğim. Tohumu hazır. Ancak, mibzer bulamıyorum.Yardımcı olmak isteyenlerin mesajını bekliyorum. mail: smm.isahin@gmail.com

 15. Atalay diyor ki:

  Kinoa tohumu mevcuttur ilgilenen arkadaslara yardimci olabilirim ektim bakim hasat konusunda bilgi alabilirsiniz/ a.timurkaynak@hotmail.com
  Cifci kardeslerim 2017 ekim sezonu yaklasirken dogru tohum bol bereketli urun almaniz dlegimle
  Sivas

 16. Umut can diyor ki:

  Arkadaşlar merhaba kinoa ekimi yapacağım yerim ve tohumum var ekiminde yardimci olacak arkadaslar iletisime gecebilir mi
  umuttedaa@gmail.com
  Kirklareli belgesinde

 17. Mert diyor ki:

  S.A ARKADASLAR 2017 YILI KİNOA EKİMİ YAPCAK ARKADAŞLAR KENDİMİN EKİP YETİŞTİRDİGİ (ATLAS CİNSİ) % 90 ÇİMLENME GARANTİLİ İÇERİSİNDE KESİNLİKLE OT TOHUMU BULUNMAYAN 120 GÜNDE HASAT EDEBİLECEGİNİZ KİNOA TOHUMU MEVCUTTUR KG 100 TL DİR EKİMİNDE VE YETİŞTİRİLMESİNDE YARDIMCI OLUNUR BİZZAT EKİM YERİNE GİDEREK EKİMİ KONUSUNDA BİLGİ VERİLİR İRT= Yakamoz-sm@hotmail.com

 18. Bizim Bahçe diyor ki:

  Önerileriniz için teşekkürler. Kinoa ekmek isteyen girişimci arkadaşlar lütfen dikkatli olun son zamanlarda bu işten çok dertli arkadaş duyuyoruz. İyice araştırmadan tohum aldığınız yerden alım garantisi almadan bu işlere kalkmayın!!!

 19. Kinoazede diyor ki:

  Arkadaşlar sakın ama sakın bu ürünü ekmeyin bu ürün kesinlikle çiftçinin elinde kalıyor. Televizyonda bunun çığırtkanlığını yapanların bütün amacı tohum satmak. Geçen yıl eken bircok ciftcinin elinde ürün var örnek ben. Tohum satan çok alan yok. Bunun dernegini de kurmuslar soruyoruz alıcı çok diyorlar ama bir tane alıcı ismi vermiyorlar. Akliniz varsa uzak durun mağdur olmayın.

 20. Fazlı batur diyor ki:

  Arkadaşlar bunu. Pazarı ne durumda alan firmalar kimler. Nası satacağız neye satacağız bunu hiç kimse soylememiş. Büyükler bilenler varsa söylesin tel 05078412651
  Mail adresim ;fazlibatur68@gmail.com

 21. yusuftumer diyor ki:

  her türlü kinoa alımı yapılır.. ekim için her bölgeye uygun tohum geri alım sözleşmesiyle satılır tlfon:05302620180

 22. Caglar diyor ki:

  DANİMARKAN GETİRTTİĞİM ORJİNAL SERTİFİKALI KİNOA TOHUMLARI (TİTİCACA) VE BU URUNUN URETIMINDEN ELDE EDILEN İRİ TANELİ KİNOA TOHUMU (TITICACA) BULUNUR
  EKİM BİLGİSİ VERILIR
  PAZAR KONUSUNDA YARDIMCI OLUNUR besyuzkırkdort dortyuzseksenbes altmıssekiz otuzyedi

 23. Ata diyor ki:

  2016 nisan 15 de toprakla bulusdurdugum kinoa tohumlarini büyük titizlik ve özveriyle tum gelisme sureclerini takip ederek agustos sonlarina dogru hasadini yaptigim kinoa dan elimde tohum fazlasi vardir ilgilenen arkadaslara tohum tedarik edebilirim ve turkiyenin her bolgesine gonderebiliriz
  05459369527
  Sivas sarkislada uretilmisdir

 24. HİLMİ SAĞLAM diyor ki:

  1. NESİL SERTİFİKALI (Labaratuar ortamlarında olusturulan anaç tohum )

  İZİNLİ ÜRETİM SERTİFİKALI (Verim yukseklık potansiyeli en fazla olan )

  TOHUMLARIMIZ ”BASİT TOHUMCULUK SERTİFİKALI ”

  TOHUMLARIMIZ BİRİNCİ SINIF HIBRİT TOHUMDUR

  TOHUMLARIN İÇERİSİNDE DOLLEME AMAÇLİ DOGADA DAHI BULUNMASI EN ZOR OLAN %10
  ORANINDA SİRKEN TOHUMU BULUNMAKTADIR

  SİRKEN TOHUMU 100 KILODA 10 KILO OLARAK PAKETLENMIŞ SEKILDE URETİCİYE SUNULUR

  TOHUMLARIMIZ ISLAH/ SATIŞ LİSANSINA SAHİPTİR

  2016 YILI İÇERİSİNDE ELDE EDİLEN URUNLERİMİZ ”SAĞLIKLI GLUTENSIZ VE SUPER BESİN OLARAK
  NİTELENDİRİLEN ÜRÜNDÜR

  TURKIYENIN BES BOLGESİNDE DENENMİŞ VERİM ORTALAMALARI ALINMIŞ VE UYUM SAGLAMASI TEST
  EDİLMİŞ OZEL İTHALAT TOHUMLARDIR

  TOHUMUN TURU ANACIN TURU CAPRAZLAMA YILI TARİHLERLE BELİRTİLMİŞ
  KAÇ GUNDE HASATA GELECEĞİ HESAPLANMIŞ OZEL TOHUMLAR HALKA SUNULMAKTADIR

  URUNLERİMİZ KULLANACAGIMIZ GUBRELEMELERDEN TAM VERİM ALACAK SEKILDE CAPRAZLANMASIYLA BİRLİKTE
  ”SAPONİN” KALINLIĞI TAM BASARI GOSTEREN URUNLERDİR

  * ASİT/ALKALI MIKTARI . ORGANIK MADDE MIKTARI . NPK YANI (AZOT) P (FOSFOR) K (POTASYUM) MIKTARI
  TOPRAĞIN İŞ BAĞI KIREÇ KALSIYUM SODYUM MAGNEZYUM EC MICROMHOS ORANI TUZLULUK ORANI pH ORANLARI
  TEST EDILEREK BOLGE BOLGE ANALIZLERİ YAPILMISTIR

  TOHUMLARIMIZ BIYOGUVENLİK GENEL ANLAMIYLA BIYOTEKNOLOJİ İLE İNCELENMİŞ İNSAN SAĞLIĞI VE
  ÇEVREYE ZARAR VERMEYEN TOHUMLARDIR

  *ASIR SOĞUKLARA VE SIFIRIN ALTINDAKİ SICAKLIKLARA, DON OLAYLARINA KARŞI EN DAYANIKLI
  * ÇİMLENME SURESİ OLARAK 5 GUN GIBI KISA BIR SUREYA SAHİP
  * EN İRİ TANELİ
  * SİLİNDİRİK YAPILI
  * EN İNCE SAPONİNLİ
  * ZARARLI CANLILARDAN VE İLAÇ KALINTISINDAN TAMAMEN AYRILAN SAF YAPILI
  * VE FABRİKADA EN KOLAY İŞLENEBİLEN TOHUM ÇESİTİDİR

  ELİNİZDEKİ URUNLER DEGERİNDE ALINIR FATURALI SEKILDE ODEMELERİMİZ AYNI ANDA YAPILIR
  İSTERSENİZ NAKİT
  İSTERSENIZ HESABINIZA AKTARILIR
  TUM İŞLEMLERİMİZ YASAL GUVENCE ALTINDADIR

  SATISTAKI TOHUMLARIMIZ KARSILIGINDA SÖZLEŞME YAPILIR PERYODIK BAKIMLARI TAKİP EDİLİR EKİLEN ÜRÜNDEKİ
  HERHANGİ BİR SORUNDA ARAZİYE KADAR GİDİLİP UCRETSİZ TOPRAK TAHLİLİ YAPILIP EKSİKLER TARAFIMIZCA KARŞILANIR

  KINOA
  PIONEER (MISIR)
  LG (MISIR)
  DEKALP (MISIR)

  TOHUMLARIYLA YENI BİR BİLNÇLİ ÇİFTCİ PLATFORMU OLUŞTURMAKTAYIZ
  SATIŞ VE SATIŞ SONRAKİ DESTEĞİMİZLE TÜM TOPRAĞA GÖNÜL VERMİŞ İNSANLARI DESTEKLİYORUZ

  İLETİŞİM : 0544 404 89 98

 25. MEHMET GÜLEC diyor ki:

  200 ILE 250 DEKAR KAC KG TOHUM GEREKLI VE EKILECEK TOHUMUN FIYATLARI

 26. Tuncay Özer diyor ki:

  Arkadaslar biz Canakkale ili Biga ilcesinde tesisini kurduk ve yenebilecek sekilde pakete koyduk. Ama urun Turkiyede cok taninmadigi ve aktarlarin kinoayi bir ilac gibi sifali bitki gibi lanse etmelerinden dolayi istenildigi gibi ragbet gormuyor. Ve ithal olan kinoa piyasadaki buyuk bakliyat sirketleri tarafindan yapildigi icin piyasaya girmek oldukca guc. Bu yuzden dolayi tane satisi fiyatlari cok dusuk cunki talep yok. Elinde kinoasi olan ve isletmek isteyen arkadaslar kinoalariniz isleme islemi yapariz kg/tl olarak konusulur
  fanatural.com sayfamizi inceleyip bize ulasabilirsiniz.

 27. turgay diyor ki:

  katılıyorum aykut kardeşim tohumun yüzde 90 aynı ve her tohum ürün vermiyor 5 6 ceşit bizim iç anadolu bölgemizde en iyi titica ben yozgatlıyım ayrıca şu şekilde bir olayla karşılastım bazı dernek ve işletme sahibi diyelim titica ürünü almıyor ama tohum satarkende titikayı satıyor . ayrıca titica en erken yetişen bir ürün bölgemizde.5514474669 ektim gördüm

 28. Aykut Gündoğdu diyor ki:

  Arkadaslar ilk önce yapmıs oldunuz işi hafife almayın bu iş ciddi bir mesele ve ülkemizde pekte yaygın degil bu yüzden degerini düsürmek cok yanls olur piyasasının 500 gr.mı 15 ila 17 lira olan bir tohumun üretici tarafından 5 lira dan alınması nnkörlük olur bu iş ilk başladında 10 lira denildi daha sonra 8 e indi şimdi 5 denilio size olan tavsiyem SATMAYIN benim elimde 20 ton var ve şu an numune gönderdim şirketler den onay bekliorum elinizde tutun elinde sonunda kapımızı calacaklar kimseye komisyon yedirmeyin sizin 5 liradan vereceniz tohumun üstünden bi5 lirada komisyon alınıo satmayın görüşmk artı siponinsiz tohum siponinl tohum yoktr ne kdr farklı dksenizde yine siponnli cıkacak aldanmayın

 29. memik diyor ki:

  arkadaşlar benden size tavsiye eğer zengin olmak için bu yetiştiricilik olayını araştırıyorsanız bunun tohumunu satın köşeyi dönersiniz. sizin gibi binlerce insan bunu yetiştirmek istiyor.

  aynı şekilde mantar tohumu da öyle siz hayaller kurarken adamlar tohumdan para kazanıyor :)

 30. Hüseyin yıldız diyor ki:

  Üretim yapmış arkadaşlar, merak ettiğim bir şey var, bal arısı için nasıldır aceba, çiçekleri ballı mı?

 31. ilker diyor ki:

  Elimde 15 ton kinoa bulunmaktadir.cinsi beyaz kinoa satisa hazirdir.
  05616135661

 32. ahmed diyor ki:

  Yorumlara bakıyorum hep üretim yapılmış ancak tohum harici satabilen varmı? Genellikle Yurtdışı için satış yapıldığını duydum türkiye de tüketim henüz yayginlasmamis.. bağlantı yapmış arkadaşlar varsa paylasirlarsa seviniriz

 33. Adem diyor ki:

  Carmen cinsi tohumluk kinoa bulunur. Çok uçurmaya gerek yokfiyatları arayın anlaşalım… 05432317609

 34. hürol şahin diyor ki:

  kinoa ekmek isteyen arkadaşlar bu ürünün şuanda pazarı bulunamamaktadır sebebi ise saponin dir tr de saponinin ayıklayan makina üzerinde çalışmalar yapmaktayız.
  ekim yapacak arkadaşlar ekim yapmadan önce mutlaka ama mutlaka bizden bu sorunu çözüp çözemediğimiz hk bilgi alırlarsa iyi olur. 0 531 764 43 35 hürol şahin

 35. Özkan kocaman diyor ki:

  KİNOA
  Arkadaşlar tohum fiyatları uçmuş 500 ile 800 tl bu tohumlar melezmi nedir nasildir sertifikalimi hem bi dönüme kac 1 kilo gitse 200 kg verim alsan 5 tl ye satsan 1000 lira eder mozot diger maliyet düş cok az bi kâr kaliyor sonuç degmiyor gibi geliyor..

 36. Bayram hoca diyor ki:

  Bayram hoca kinoa tohumu bulunuyor şimdiden tuhum ihtiyacı olanlar tedarik etsin ler Ekim zamanı bulmak zor birde fiyat artıyor alın kalsın saygılar sevgiler selamlar 05303489136

 37. Bayram altunyuva diyor ki:

  Ben Elazığ da ektim 1 dönüm alana 1kg ektim boyu yaklaşık 2 metre oldu sular yere ektim yaklaşık tarım İl müdürlüğü kontrol 400 kg aldım beyaz cins çok verimli şimdi tohum olarak satıyorum kg Fiyat 150 TL dir bayram hoca her yere gönderirim 0530 348 9136

 38. TURGAY diyor ki:

  slm ben yozgat kinoa tohumu bende var gecen yıl aldım ektim bu yıl iki gün önce hasat ettim şuan serili ve eleme işlemi yapılacak ekerken faazla hata yaptım tüm hatalları gördük hiç birsey yazdıgı gibi göründüğü gibi değil ekim cok hassas gecen yıl tohumun kg sunu 250 tl ye aldım tohum ceeşidi gercekten 200 ü aşkın hepsi aynı diyenlere inanmayın iki ceşit aldım birisi boylu birisi kısa bu bitlki boy attıkca başak ve dene veriyor ve benzeer cok şey var https://www.facebook.com/turoglu facebook adresimm bu bilgi ve tohum isteyenler için tel ve faceden ulasa bilirsiniz 5514474669 TURGAY TUROĞLU HİÇ BİRSEY GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL

 39. Atalay timurkaynak diyor ki:

  Sivasin sarkisla ilcesinde ilk deneme ilk ekimini yaptigimiz kinoa hasadi yapilmisdir ve gayet iyi sonuclar vermisdir ilgilenen arkadaslara elimizde tohum fazlasi mevcuttur isteyenlere tohum tedarik edebiliriz irtibat no.05459369527 .

 40. adem toptaş diyor ki:

  ziraat mühendisi arkadaşım ot ilacı danışmanlığını nasıl yapcan buldunmu ot ilacını ismi nedir

 41. Rasim Taner diyor ki:

  ***** ****** ***** kilosunu 500 liraya aldığım tohuma 5000 lira verdim. 5 ay geçmesine rağmen tarlam yemyeşil duruyor. maalesef bitkilerin içinde dane bile yok 5000e yakın da masraf ettim. Aklınız varsa kinoadan uzak durun. tohum satıcılarının tezgahlarına düşmeyin.

 42. HASAN BEY diyor ki:

  DANİMARKAN GETİRTTİĞİM ORJİNAL SERTİFİKALI KİNOA TOHUMLARI (TİTİCACA) VE BU URUNUN URETIMINDEN ELDE EDILEN İRİ TANELİ KİNOA TOHUMU (TITICACA) BULUNUR
  EKİM BİLGİSİ VERILIR
  PAZAR KONUSUNDA YARDIMCI OLUNUR

 43. Tamer çetin diyor ki:

  Satılık kinoa vardır.her yere gönderilebilir

 44. Nazım diyor ki:

  Arkadaşlar bu bitkiyi arpa buğday ekenler veya ikinci ürün olarak ekecekler ekebilir.yoksa pancar veya ayçiçeği de artık aynı kazançta.alım fiyatları bu yıl 4-6 tl aralığında.Tohum satıcı tüccarlar hatta alım garantisi verenler (bazı dürüst satıcılar hariç) hep yalan söylüyor.Yok tarladan 10 yl den alacağız yok dönümden 3000-5000 kazanacaksınız.arkadaşlar alırız diyorlar evet ama mahsülün başına gelince yok milimi istediğimiz gibi değil yok otlu deyip fireyi çok düşürüyor yada piyasa düşük deyip size vadettiği fiyatı vermiyorlar.Ben her türlü sıkıntıları çekmiş birisi olarak hem ekim de hem pazarlana da yardımcı olurum.bilgi ve tecrübelerimi aktarırım.ekimi çok hassas bir bitki çıkışı yapamayan çok oldu batan çok oldu.o yüzden çok ekmeyi düşünenlerin tarlasına gelip ekimini yapabilirim.bilgi ve tecrübelerimi aktarırım.Nuöaram 05365000573
  Aramaktan çekinmeyin.TOKATÇILARDAN UZAK DURUN.Saygılarımla

 45. ortak kinoacılar diyor ki:

  tecrübeli kinoa tarımında 3.yılımızdayız tüm sorularınız için ertanislek_11@hotmail.com Altarnatif ürün türkiyemizde arttıkça güzel ülkemizin ismi duyuluyor,mutlaka ekilmeli hem sağlık hem reklamımız için

 46. TURGAY diyor ki:

  slm ben yozgat kinoa tohumu bende var gecen yıl aldım ektim bu yıl iki gün önce hasat ettim şuan serili ve eleme işlemi yapılacak ekerken faazla hata yaptım tüm hatalları gördük hiç birsey yazdıgı gibi göründüğü gibi değil ekim cok hassas gecen yıl tohumun kg sunu 250 tl ye aldım tohum ceeşidi gercekten 200 ü aşkın hepsi aynı diyenlere inanmayın iki ceşit aldım birisi boylu birisi kısa bu bitlki boy attıkca başak ve dene veriyor ve benzeer cok şey var https://www.facebook.com/turoglu facebook adresimm bu bilgi ve tohum isteyenler için tel ve faceden ulasa bilirsiniz TURGAY TUROĞLU HİÇ BİRSEY GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL

 47. Bunyamin sidar diyor ki:

  Iletisim icin arayin 05455563587

 48. Bunyamin sidar diyor ki:

  Ben ciftciyim yetistirdigim kinoa yi nereye sata bilirim bir fikri olan varmi

 49. mustafa diyor ki:

  arkadaşlar konya da 120 dekar arazim var kinoa yetişticiliği konusunda bana yardımcı olmak isteyen varsa veya ortak veya sözleşmeli olarak destek olabilecek arkadaşlar arıyorum bana yardımcı olabileçek kişiler mailden ulaşabilir mustafaisik1@hotmail.com

 50. ziraat mühendisi diyor ki:

  Konya ve iç anadolu iklimine uyumlu kinoa tohumu satışımız vardır.inia cinsi k 521 yeni bir ürün olduğu için piyasada çok sahtekar insan dolasiyor ekmek istyen arkadaslar iyi arastirma yapsinlar tohum satisi yaptiğimiz ürünlerin danışmanlığını ve ot ve mantar ilaçlari konusunda yardımcı olurum

Yorum Yaz