Karpuz tohumu

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden olan karpuz, Türkiye tarımında ekonomik önemi oldukça fazla olan bir üründür. Sıcak yaz aylarında serinletici özelliği ile çok sevilen karpuzun dünyada üretimi ortalama 40 milyon ton dur. Bu üretimin yaklaşık % 10’ unu Çin 3.9 milyon ton üreterek liderliği çekmektedir.  Çin’den sonra en fazla karpuz üretimi ise ülkemizde yapılmaktadır. Ülkemizde, karpuzun en fazla üretildiği bölgeler sırasıyla; Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Marmara bölgeleridir. İl bazında ise en fazla üretim % 20 üretim ile Adana ilinde yapılmaktadır.

KARPUZ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOPRAK İSTEĞİ:

Karpuz bitkisinin en iyi yetiştiği toprak biçimi, derin, iyi havalanabilen, su tutma kapasitesi yüksek olan, kumlu, kumlu-tınlı bünyeye sahip pH’sı 5-7 olan topraklar.

İyi bir yetiştiricilik için toprak hastalık ve zararlı etmenlerden temiz olmalıdır. Arazinin drenaj sorunu olamamalıdır. Taban suyu seviyesinin 1 metreden daha yukarı çıkmaması gerekir.

KARPUZ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOPRAK İSTEĞİ  TOHUMLUK SEÇİMİ:

Karpuz yetiştiriciliğinde toprağın yapısının önemi kadar karpuz tohumunun çeşit seçimi de çok önemlidir. Yetiştirilecek karpuzun erkenci, başta fusarium olmak üzere hastalıklara dayanıklı, depolamaya ve nakliyeye mukavemetin iyi, verimin de yüksek olması istenir. Günümüzde bu özellikleri taşıyan standart  hibrit karpuz tohumları kullanılmaktadır. Örtü altında yapılan karpuz yetiştiriciliğin de F1 hibrit tohumlar kullanılır.

Karpuz tohumu bilindik iyi firmalardan alınmalı nedeni ise; Karpuz bitkisi yabancı döllenen bir bitki olması nedeniyle çok kolay açılım gösterir. Aldığınız karpuz tohumu standart özelliklerde olması tohum üreticisinin kaliteli üretimine bağlıdır. Açılım gösteren f1 karpuz bitkisi, açılım göstereceğinden bunların tohumu bir kez kullanılır. Aksi halde verim düşer.

Karpuz tohumunda aranan özellikler; Erkenci veya geçci çeşit uygunluğu, yüksek verim ve kaliteli ürün, hastalık ve zararlılara dayanıklı bitki yapısı, depolama ve raf ömrünün uygun olması gibi özelliklerdir.

KARPUZ TOHUMLARI:

Crimson Sweet Doğal Karpuz Tohumu:

Orta erkenci, geniş adaptasyon özelliğine sahip, bütün bölgelerimizde aranan bir karpuz çeşididir. Meyveler yuvarlak, hafif ovaldir. Meyve iç rengi kırmızıdır ve lezzetlidir. Kabuk renginde ise açık yeşil üzerine koyu yeşil çizgiler bulunur. Ortalama hasat süresi 80-85 gündür. Meyve ağırlığı 8-12 kg civarında olup nakliyeye dayanıklıdır.

Olgunlaşma günü ortalama 80-90 gündür. Hasat periyotu sezon boyudur.
Ekim zamanı İlkbahar, Sonbahar içindeki aylar tavsiye edilir.

Ekim Derinliği : 2,5 – 3 cm.
Sıra Üzeri Ekim Mesafesi : 80- 100 cm.
Sıra Arası Ekim Mesafesi : 150 – 180 cm.
Tahmini Çimlenme Günü : 8-10 Gün

 

Hibrid Ala Karpuz Tohumu Emperor F1

emperor ala karpuz

Orta erkenci özelliği olan Emperor F1, oval ala karpuz tipinde hibrid bir çeşittir. Bitki yapısı olukça güçlü olan çeşidimiz, ortalama 12-14 kg. meyve büyüklüğüne sahiptir. Meyve beyaz renk üzerine koyu yeşil çizgilerle bir desen oluşturur. Meyve eti koyu kırmızı renkli, oldukça tatlı ve gevrek yapılıdır. Geniş adaptasyon yeteneği ile tüm ağır ve kumsal toplaraklara uyum sağlamaktadır. Orta erkenci olan Emperor F1, tünel yetiştiriciliği yanında açık tarlaya da uygundur.

Bitki Tipi Güçlü
Erkencilik Orta
Meyve Büyüklüğü (kg) 12-14
Meyve Eti Rengi Koyu Kurmızı
Meyve Şekli Oblong
Meyve Tipi Çizgili

 

Crimson Glory F1 Hibrid Ala Karpuz Tohumu

Crimson Glory F1, ala karpuz tipinde hibrid bir çeşittir. Bitki yapısı olukça güçlü olan çeşidimiz, yuvarlak şekilli, ortalama 10-12 kg. meyve büyüklüğüne sahiptir. Meyve beyaz renk üzerine koyu yeşil çizgilerle bir desen oluşturur. Meyve eti kırmızı renkli ve oldukça tatlıdır. Orta erkenci olan Crimson Glory F1, baran ve tünel yetiştiriciliği yanında açık tarlaya da uygundur.

 

Bitki Tipi Güçlü
Erkencilik Erkenci
Meyve Büyüklüğü (kg) 10-12
Meyve Eti Rengi Kırmızı
Meyve Şekli Yuvarlak
Meyve Tipi Çizgili

 

Hibrit Karpuz Tohumu Berta F1 -(Çekirdeksiz)

cekirdeksiz karpuz tohumu

Çekirdeksiz olan bu karpuz çeşidi özel üretimlere uygundur. Çekirdeksiz karpuz tohumu Berta F1

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.