Domateste Sulama

Domateste Sulama

Domateste sulama konusunda dikkat edilmesi gereken ilk konu, domates toprağının hiçbir şekilde kuru kalmamasıdır. Toprağın her zaman nemli kalmasına dikkat edilmelidir. Fakat saksının drenaj deliklerinin iyi çalışıp çalışmadığı da kontrol edilmelidir. Eğer verdiğimiz su saksının altından sağlıklı bir şekilde dışarı çıkmazsa saksının içerisinde kalır. Saksıdan atılamayan su, domates köklerinde çürümeye veya kök kanserlerine sebep olabilir. Bu sebeple domates saksısını kuru bırakmamak, bunu yaparken de saksının drenajının iyi ayarlandığından emin olmak gerekir. Domates tohumu na toprağın nemine bağlı olarak belli aralıklarla su verilmelidir.

Domateste sulama yapılırken su püskürtme yöntemiyle verilmez.  Bu yöntem domatese zarar verecektir. Domatesin yapraklarına püskürtülerek verilen su, domatese fayda sağlamayacağı gibi, yapraklarında da lekelenmelere ve çürümelere sebep olur.

Domatese su verirken; dibinden, toprağını oymadan, yavaş hareketlerle su vermeye dikkat edilmesi gerekir. Domates çok soğuk suyu sevmez, bu yüzden soğuk olmayan su günlük olarak verilmelidir.
Tıpkı diğer süs bitkileri gibi sıcak öğlen saatleri yerine, sabahın erken ve serin saatleri veya akşamüstü domatesi sulamak için uygun dönemlerdir.

Günün sıcaklığına göre değişmekle beraber, yetişkin bir fideyi iki ya da üç günlük aralıklarla sulamak yeterli olacaktır.

koy-dometesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.